SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Obiektywne spojrzenie [art]

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 31425

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6494 Napisanych postów 62286 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777509
Ja widzę to troszkę inaczej fbw, plan całościowy czy jakby go nie nazwać zawsze buduje bazę i często jest kojarzony z kilkoma podstawowymi ćwiczeniami i z reguły na tym ludzie się zamykają. Ja bardzo lubię plany dzielone i sam nimi ćwiczę regularnie przy czym to jest co najmniej partia dwa razy w tygodniu i bardzo dobrze się sprawdzają. Jednak tutaj mówimy o początkujących i ona na planie całościowym może jechać na początku swojej drogi ale im dalej w las tym wachlarz ćwiczeń powinien się zwiększać nie mówię tutaj tylko o złotych ćwiczeniach ale i o izolacji. Jak ktoś chce zrobić detal w swojej sylwetce lub podciągnąć braki umięśnienia w konkretnym obszarze będzie miał ciężko zrobić to na planie całościowym.

Trzeba pamiętać jeszcze, że z czasem nasz układ nerwowy się adoptuje do wysiłku, jest wydajniejszy, rośnie ilość połączeń nerwowych i ciężkie złożone boje coraz bardziej drenują CNS, są po prostu potężniejsze, a co za tym idzie przy treningu 3 razy w tygodniu na złotych ćwiczeniach nie zawsze ciało daje radę być gotowym do kolejnego mocnego treningu.

Oczywiście można przytaczać różne argumenty za jednym i drugim typem treningu, ale trzeba pamiętać, że wszystko jest dla ludzi, odpowiednio skomponowany trening wraz z odpowiednim sposobem odżywiania da pożądane efekty.

Doping to zupełnie inna kwestia, o której nawet nie ma co dyskutować

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
Rion - to prawda, wiec wniosek plynie z tego taki: ze wraz ze stazem rosnie ilosc treningowych "obowiazkow" i nie da sie w 1 dniu zmiescic wszystkiego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 375 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2054
Pod warunkiem, że mówimy o kulturystyce

Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
Tez niekoniecznie, bo w TS rowniez bardzo czesto pojawiaja sie plany dzielone kiedy bierzemy pod uwage specyfike liftow - w kazdym mozna poprawic jakis partial + dolozyc cw. pomocniczych - i wychodzi cos bardzo czestego: dzien siadow, dzien ciagow, dzien lawy + cw. partialne i pomocnicze przyporzadkowane pod kazdy dzien, tak wiec jest to nic innego jak podzial. Z kolei w treningu ciezarowcow rowniez mamy podzial, troche podpoatrzony od kulturystow trening 2x dziennie rano/wieczorem, gdzie z rana rwania + wszystko pod to a wieczorem podrzuty + wszystko pod to - to rowniez podzial.

Spojrzmy na to jasno: Wyrabiamy sile ogolna na krotkich planach wlasciwych, kiedy jestesmy poczatkujacymi, pozniej z czasem przechodzimy na MADRE splity, gdyz ilosc naszych obowiazkow rosnie, ale pamietajac o jednym: w kazdym splicie znajduje sie cale FBW, czyli baza jest niezmienna.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 147326
Antos a ja uważam że z obiektywnego robi sie subiektywne.

"Spojrzmy na to jasno: Wyrabiamy sile ogolna na krotkich planach wlasciwych, kiedy jestesmy poczatkujacymi, pozniej z czasem przechodzimy na MADRE splity, gdyz ilosc naszych obowiazkow rosnie"

Pytanie brzmi jakich obowiazków , nie dla każdego bedzie to samo, dla mnie to bedzie mocniejsza baza tlenowa czy beztlenowa. lepsza technika, szybkosc, dynamika, wytrzymałość , doświadczenie ITD czy krótko mówiac wiecej treningów na sali. a Trening siłowy bedzie tylko jedna z czesci układanki (w cale nie priorytetowa)

"ale pamietajac o jednym: w kazdym splicie znajduje sie cale FBW, czyli baza jest niezmienna"

(a w każdym FBW znajduje sie SPLIT)?????
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 375 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2054
Myślę, że dojeżdżanie nóg prostowaniami na mszynie po 7 seriach ciężkich siadów dochodzących do 100% CM wcale nie jest dobre. Osobiście bałbym się, że je przetrenuje zamiast im pomóc.

Zgadzam się z Tomaszem.

Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
Zle to zinterpretowales Tomaszu, prawidlowy plan powinien zawierac:
- cw glowne
-cw pomocnicze
-cw rehab
-stretching

Nie upchniesz tego w jednym dniu dopasowujac kazde cw. pocmocnicze do kazdej ciezkiej bazy. Poza tym wyobraz sobie sytuacje w ktorej przysiadasz ponad 200kg, ciagniesz ponad 200kg, poreczujesz i drazkujesz na 60-70kg, wyciskasz stojac na ponad 100kg, wioslujesz na ponad 150kg, wyciskasz lezac rowniez na wysokim poziomie + inne cwiczenia ciezkie 3x w tyg + cw. pomocnicze + cw. rehab - dasz rade? nawet na sterydach? z czasem trzeba podzielic - ja tak do tego podchodze bynajmniej i nie widze w dzieleniu nic zdroznego.

Z czasem tez na pewno bedziesz chcial poprawiac detale, wiec wchodza jeszcze izolacje w gre i juz nie da sie tego upchnac w FBW - zapewniam Cie.

Kunscik - kto pisze o wyprostach? to uznajesz za cw. pomocnicze pod przysiady? blad. To jest izolacja poprawiajaca detal - dwie rozne rzeczy.

Zmieniony przez - Antos098 w dniu 2011-08-20 20:02:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 375 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2054
Dlatego istnieje możliwość ćwiczenia planami A i B.
W A ciężko WL i SQ (pon i ptk), w B ciężko MC i pushpress/podrzut (środa). - np. Bill Star 5x5 działa podobnie zdaje się

Choć rzeczywiście jak tak sobie nad tym pomyślałem to nie wiem jak tu wpleść jeszcze ćwiczenia by pracować nad detalami. Aczkolwiek nad detalami się nie pracuje przy prio siła, więc i to by dało rade myślę

A co masz na myśli mówiąc ćwiczenie pomocnicze ? Wybacz jeśli palnąłem głupotę

Zmieniony przez - kunscik w dniu 2011-08-20 20:13:40

Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
To czemu chlopaki z Wetside wykonuja szereg izolacji?? i innych mocnych team'ow rowniez?? oni tez maja okreslona periodyzacje, jest czas na budowanie sily ale jest i czas dla samej hipertrofii - to nie jest wszystko tak oczywiste jak sie na pozor wydaje:

FBW - od groma sily
Split - glownie masa

Poza tym, jesli ktos chce srubowac na prawde wielkie wyniki osobno w kazdym z bojow to z czasem to podzieli predzej czy pozniej lub bedzie przesiadywal na silowni po 3h.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 147326
Antos ja tez nie widze nic dziwnego i dokładne zdanie mam jak ty a słowne jak RION, wychowałem sie na planach dzielonych tych badziewnych tych sensownych mase tego było - bo jedyna wiedza wtedy moja była to kolorowa gazeta, lub starszy kolega.

i Uwazam że podzielić można albo i nie albo trening siłowy bede faworyzował albo bedzie spadał gdzies na koniec układanki.

"Z czasem tez na pewno bedziesz chcial poprawiac detale, wiec wchodza jeszcze izolacje w gre i juz nie da sie tego upchnac w FBW - zapewniam Cie".

NIE / TAK - ale co bedzie detalem ?? upychać w FBW izolacje (tego bym nie zrobił hehehe)

ANTOS wiesz że nie mam zamiaru jakis głupich dogadanek przesyłać , ale tez żeby równoważnia została było by dobrze, tak jakwielu a na koncu RION napisał budujac sylwetke wczesniej czy pozniej trzeba izolacje upchać (kiedy juz sylwetka powstała) ale czasem detal sylwetki nie jest az tak wazny.

"ŻEBY BAWIĆ sie w sylwetce trzeba miec w czym" a żeby zbudowac baza w zupełnosci wystarczy a czy to bedzie w planie o system dzielony czy całosciowy - kwestia wyboru, albo tez co dla kogo dobre.

pozdrawiam

SIŁA MAKSYMALNA -SIŁA EKSPLOZYWNA- WYTRZYMAŁOŚC SIŁOWA np (podkreślam)

gdzie progi oczekiwane to

2 x wagi ciała - przysiad
2 x wagi ciała - martwy
1,5 wagi ciała - wyciskanie
podciaganie 50% wagi
porecze 50 % wagi

czy żeby to osiagnac musze dzielić???





Zmieniony przez - Tomasz1405 w dniu 2011-08-20 20:23:49
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ćwiczenia na pośladki i problem z kolanami

Następny temat

Czy dobrze ćwiczę?

WHEY premium