SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nowa polska broń - MSBS-5,56

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 24275

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2631


Nowa polska broń - MSBS-5,56

Bogusław Trzaskała, Remigiusz Wilk

Projektowanie nowej broni strzeleckiej zawsze budzi wiele zaciekawienia oraz emocji. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy konstrukcji, która może stać się w przyszłości podstawowym karabinkiem używanym przez rodzimą armię. Stąd też - choć przedstawiciele magazynu Broń i Amunicja już od grudnia 2007 byli zaangażowani w projekt Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) - szczegóły, rysunki i zdjęcia można ujawnić dopiero teraz, po oficjalnej prezentacji makiet nowej konstrukcji.


Makieta karabinka standardowego w układzie klasycznym, opracowanego w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm. Do grudnia 2010 mają powstać dwa, w pełni funkcjonalne demonstratory technologii, czyli działające karabinki w układzie klasycznym i bezkolbowym / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Biorąc pod uwagę, że powstający produkt ma, jak na razie, charakter ściśle wojskowy, nadal ulega zmianom i dopracowywaniu, a także z uwagi na ochronę zastosowanych rozwiązań technicznych, które nie zostały jeszcze opatentowane, pewne elementy konstrukcji nadal objęte są tajemnicą i nie mogą być jeszcze na tym etapie rozwoju broni omawiane szczegółowo.
Uzbrojenie WP

Podstawowym uzbrojeniem Wojska Polskiego nadal pozostaje karabinek automatyczny AKM/AKMS zasilany nabojem 7,62 mm x 39, mimo, że od końca lat 1990. jest on zastępowany karabinkami wz. 96 Beryl i Mini Beryl, do standardowej amunicji pośredniej NATO 5,56 mm x 45. Choć zostały opracowane 10 lat temu, to jednak w prostej linii pochodzą od broni zaprojektowanej ponad pół wieku wcześniej, dziedzicząc wszystkie wady AK, przede wszystkim kiepską ergonomię i funkcjonalność. Ocenia się, że obecnie ich potencjał modernizacyjny sięgnął kresu, zaś dalsze modyfikacje musiałyby obejmować poważne ingerencję w komorę zamkową i mechanizmy broni, co stawia pod znakiem zapytania sensowność takich działań.


Umieszczając obok siebie dwa karabinki łatwo można zauważyć wspólną komorę zamkową, jak również zwrócić uwagę jaki zysk w długości całkowitej daje zastosowanie konstrukcji w układzie bezkolbowym / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Po wprowadzeniu na dużą skalę w ostatnich latach konstrukcji w układzie bez kolby właściwej i dostrzegając ich liczne zalety, Wojsko Polskie również wyraziło zainteresowanie bronią tego rodzaju. Stąd też, od końca lat 1990., podejmowane były na WAT próby stworzenia na bazie używanego uzbrojenia (w oparciu o AKM powstał w 1997 BOZ-1, zaś jako modyfikacja Beryla w 2002 zaprojektowano karabinek BIN i w 2005 Jantar-M) odmian bezkolbowych. Okazało się to jednak ślepą uliczką, bowiem uzyskane wzory cechowały się jeszcze gorszą funkcjonalnością niż modele bazowe. W końcu, biorąc dodatkowo pod uwagę uwarunkowania polityczne, czyli dyskusyjne rosyjskie zastrzeżenia, dotyczące bezlicencyjnego kopiowania ich konstrukcji, podjęto decyzję o stworzeniu od podstaw nowoczesnej broni, z nową mechaniką, w miejsce znanego od podszewki, ale przestarzałego systemu Kałasznikowa.
Projekt rozwojowy

11 grudnia 2008, na terenie Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) odbyło się seminarium naukowo-techniczne poświęcone było podsumowaniu wyników pierwszego etapu projektu rozwojowego MSBS-5,56. Konferencję zorganizował Instytut Techniki Uzbrojenia (ITU) Wydziału Mechatroniki (WMT) WAT wraz z radomską Fabrykę Broni.


Masa pustego karabinka standardowego w układzie klasycznym ma wynosić około 3,7 kg, zaś załadowanego 30-nabojowym magazynkiem o masie 0,52 kg około 4,22 kg. Długość całkowita broni klasycznej 980 mm (z kolbą maksymalnie skróconą) dla lufy długości 406 mm, szerokość 65 mm. Szybkostrzelność teoretyczna 700-750 strz./min., praktyczna 90-100 strz./min. / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Trzyletni projekt rozwojowy PBR/15-224/2007/WAT pod tytułem Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm dla Sił Zbrojnych RP rozpoczął się 4 grudnia 2007 i ma być realizowany do 3 grudnia 2010. Prace finansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś kierownikiem jest płk dr inż. Ryszard Woźniak z WAT. W wyniku projektu mają powstać dwa demonstratory technologii - w pełni funkcjonalne karabinki podstawowe w układzie klasycznym i bezkolbowym, zaś na ich bazie, w przyszłości będzie mogła powstać cała rodzina broni (m.in. subkarabinki, karabinki maszynowe i wyborowe). Za projekt i badania odpowiedzialny jest Zakład Konstrukcji Specjalnych (ZKS) ITU WMT WAT, zaś za wykonanie i badania Fabryka Broni Łucznik-Radom. Innymi słowy, wbrew niektórym doniesieniom medialnym, wszystkie prace projektowe wykonywane są na Wojskowej Akademii Technicznej, zaś konstruktorem prowadzącym jest ppłk dr inż. Mirosław Zahor.


W karabinku bezkolbowym komora zamkowa w tylnej części zasłaniana jest maskownicą, co ma umożliwić poprawne złożenie się, zaś w przedniej części montowany jest chwyt transportowy z szyną do mocowania celowników optoelektronicznych. Masa broni pustej około 3,3 kg, załadowanej około 3,82 kg, długość całkowita 720 mm / Zdjęcie: Remigiusz Wilk
Projekt rozwojowy PBR/15-224/2007/WAT został podzielony na pięć zadań. Pierwszym etapem było, trwające od 4 grudnia 2007 do 3 marca 2008, wykonanie analiz operacyjnej, ekonomicznej i technicznej oraz opracowanie wstępnych założeń taktyczno-technicznych (WZTT) na karabinki standardowe w układzie klasycznym i bezkolbowym. Brało w tym udział sześć zespołów m.in. z ITU WMT WAT, Fabryki Broni Łucznik-Radom, Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz magazynu Broń i Amunicja (w składzie Bogusław Trzaskała oraz Remigiusz Wilk). Drugie zadanie, na które twórcy mieli 9 miesięcy (od 4 marca do 3 grudnia 2008) obejmowało opracowanie dwóch - jak to określono - projektów demonstratorów technologii. W jego efekcie powstał model teoretyczny pracy automatyki karabinka w układzie klasycznym wraz z termodynamicznym opisem matematycznym, wykonano dokumentację konstrukcyjną i stanowisko laboratoryjne do doświadczalnego badania działania jego mechanizmów, a następnie stworzono dokumentację wykonawczą karabinków podstawowych w dwóch układach i wykonano ich makiety. Trzecie zadanie, realizowane obecnie (od 4 grudnia 2008 do 3 grudnia 2009) zakłada przeprowadzenie badań automatyki karabinka w układzie klasycznym na stanowisku laboratoryjnym, wprowadzenie zmian do dokumentacji konstrukcyjnej oraz wykonanie dwóch demonstratorów technologii (czyli działających modelów broni), które następnie - w zadaniu czwartym, trwającym 9 miesięcy (od 4 grudnia 2009 do 3 września 2010) poddane zostaną badaniom. Ostatnie zadanie, na które przeznaczono 3 miesiące (od 4 września do 3 grudnia 2010) to analiza wyników badań i - jak chcą twórcy - wybór docelowego układu przez polskie Siły Zbrojne. W tym miejscu kończy się rozpisany na kolejne fazy projekt rozwojowy. (ciąg dalszy w numerze)

http://www.altair.com.pl/cz-art-2194Zmieniony przez - IKSROJAP w dniu 2009-04-25 16:48:11

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 638 Napisanych postów 6713 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 64022
Zalety widoczne na pierwszy rzut oka :
-poprawione gniazdo magazynka
-szyny umożliwiające dowolną konfiguracje broni w zależności od potrzeb


Ciekawe czy wprowadzili patent zastosowany w M-16 od samego początku istnienia broni a którego brakowało mi w Berylu mianowicie pozostawienia suwadła w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego pocisku.


PS.kolba jest teleskopowa czy składana w bok jak w Berylu?(słabo widać)

..."Gdy wzywa Thor bym poszedł z nim w bój moim honorem zwycięstwo jest
więc nie liczy się nic prócz przelanej krwi i dumy mych braci walczących by żyć..."


doradca C/S ze wskazaniem na combat

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 11027 Wiek 38 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 72164
Łudząco podobny do nowego karabinku wprowadzonego do użytku przez żydków (nie pamiętam nazwy)

"Musisz świecić przykładem odwagi, honoru, żarliwej dla Narodu służby"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 79498
Dla mnie to coś pośredniego z wygladu między M 16,a G 36,trochę elementów z Vectora.

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2631
Kolba teleskopowa.Zmieniony przez - IKSROJAP w dniu 2009-04-25 23:57:17

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2631
Łudząco podobny do nowego karabinku wprowadzonego do użytku przez żydków
Jeżeli masz na myśli Tavor'a to znacznie się różni.

Zmieniony przez - IKSROJAP w dniu 2009-04-25 23:58:27

Zmieniony przez - IKSROJAP w dniu 2009-04-25 23:58:46

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 11027 Wiek 38 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 72164
Wiesz..... ja tam znawca nie jestem (nawet jego zalążkiem) wiec jak coś jest podobne to dla mnie poprostu jest podobne (bez żadnych głębszych porównań)

"Musisz świecić przykładem odwagi, honoru, żarliwej dla Narodu służby"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2631
TAVOR

Tavor przypomina bardziej francuskiego FAMAS'a

Zmieniony przez - IKSROJAP w dniu 2009-04-26 00:03:40

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2631


FAMAS

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 11027 Wiek 38 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 72164
Ten to chyba Francuski co?

"Musisz świecić przykładem odwagi, honoru, żarliwej dla Narodu służby"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 5431 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 32825
no to jest francuski Famas

Panuj nad wszystkim,nad czym możesz zapanować.
Resztę traktuj jak kupę gówna,
a jeżeli musisz paść,
to z dymiącym rewolwerem.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Walka w parterze - Krav Maga ?

Następny temat

Bandyci z licencjami

nutloveb