Zwróćmy teraz uwagę na samą budowę mięśni. Mięśnie kończyny dolnej, dzielimy na mięśnie obręczy i części wolnej kończyny dolnej. Mięśnie obręczy widoczne od strony przedniej- to mięsień napinacz powięzi szerokiej [15] i mięsień biodrowo-lędźwiowy [35]. Od strony tylnej widoczne są mięśnie pośladkowe: mięsień pośladkowy wielki [19], będący najsilniejszym prostownikiem stawu biodrowego, pod nim leżący mięsień pośladkowy średni [8] i mięsień pośladkowy mały. Na udzie wyróżnia się trzy grupy mięśni: tylną -prostowników stawu biodrowego, przednią- zginaczy i przyśrodkową- przywodzicieli. Do prostowników zalicza się mięsień dwugłowy uda [17]. Jest to mięsień dwustawowy, ponieważ zaczyna się na miednicy (na guzie kulszowym), a kończy na podudziu (na głowie strzałki). Dlatego oprócz prostowania stawu biodrowego zgina też i staw kolanowy. Kolejnymi mięśniami tej grupy, rozpoczynającymi się na guzie kulszowym, a kończącymi na kości piszczelowej, są: mięsień półścięgnisty [18] i mięsień półbłoniasty [9]. Mięśnie te są również dwustawowe i działają tak samo jak mięsień dwugłowy. W grupie przedniej widoczny jest mięsień krawiecki [32], będący również mięśniem dwustawowym; powoduje on zginanie stawu biodrowego i kolanowego. Drugim i największym mięśniem tej grupy jest mięsień czworogłowy uda [18, 19, 29, 31], również jest on dwustawowy. Mięsień prosty uda [31] rozpoczyna się powyżej stawu biodrowego (na kolcu biodrowym przednim dolnym), a kończy na rzepce. Działanie tego mięśnia polega na zginaniu wstawię biodrowym i prostowaniu w stawie kolanowym, co jest wynikiem działania przede wszystkim pozostałych jego głów: bocznej, przyśrodkowej i pośredniej. Grupę przyśrodkową stanowią mięśnie przywodziciele: przywodziciel krótki [16], przywodziciel długi [33] i przywodziciel wielki [17] oraz mięsień smukły [30] i grzebieniowy [34]. Na podudziu (goleni) można także wyróżnić trzy grupy mięśni: przednią, boczną i tylną. Do grupy przedniej należy mięsień piszczelowy przedni [27], który jest najsilniejszym prostownikiem i odwracaczem stopy, mięsień prostownik palucha długi [23] i prostownik palców długi [26] W grupie bocznej występują dwa mięśnie strzałkowe: długi i krótki [28], które są mięśniami nawracającymi stopę. W grupie tylnej znajduje się największy mięsień podudzia, czyli mięsień trójgłowy łydki [14-16], utworzony z mięśnia brzuchatego, będącego mięśniem dwugłowym, i leżącego pod nim mięśnia płaszczkowatego. Mięsień trójgłowy łydki jest mięśniem dwustawowym, zginającym staw kolanowy i skokowo-goleniowy. Rozpoczyna się on na kłykciach kości udowej, a kończy mocnym ścięgnem na guzie kości piętowej. Pod mięśniem trójgłowym leżą trzy mięśnie: piszczelowy tylny, który jest mięśniem odwracającym stopę, mięsień zginacz palucha długi [13] i mięsień zginacz palców długi [12]. Na stopie po stronie grzbietowej są mięśnie prostowniki, a po stronie podeszwowej - zginacze oraz odwodziciele i przywodziciele palucha i palca małego oraz mięśnie międzykostne.
W kwestii treningu należy wystrzegać się kilku błędów:
-dobieranie zbyt dużych ciężarów (niebezpieczeństwo dla kręgosłupa np: podczas przysiadów ze sztangą, trzeba pamiętać o odpowiedniej technice)
-ćwiczenie tylko na niektóre partie (jest maszyna na czwórki to ćwiczę, ale przysiadów czy wypadów nie zrobię, sporym zagrożeniem jest nierównomierny rozwój antagonistycznych mięśni np: czworogłowy-dwugłowy)
-szybkie zrywane ruchy (szczególnie ważne przy przywodzicielach i łydkach- koniecznie trzeba dobrze wczuć się w pracujący mięsień)
-brak rozgrzewki (trenując mięśnie nóg powinniśmy koniecznie dobrze się rozgrzać- bo: ryzyko kontuzji będzie spore gdyż ćwiczymy na dość dużych ciężarach, bo jeżeli nie ćwiczymy poprawnie technicznie możemy nabawić się wielu nieprzyjemności!)
-ćwiczenie tylko na maszynach (izolacja nie jest w tym wypadku wskazana- dużo lepsze efekty dają podstawowe ćwiczenia na wolnych ciężarach)
Konkretne plany treningowe dostępne są w wielu miejscach internetu, ćwiczenia w atlasach (http://www.kulturystyka.pl/atlas/) Polecam jednak skupić się na kilku ćwiczeniach: przysiad ze sztangą, martwy ciąg, wykroki ze sztangą, wspięcia na palce ze sztangą... Co do czasu regeneracji tych mięśni- można ćwiczyć raz, dwa razy w tygodniu zależnie od planu i intensywności ćwiczeń. Ćwiczmy nogi- żeby dobrze wyglądać, żeby szybciej biegać, wyżej skakać, lepiej stać na nogach i mocniej uderzać (bo nie ma sportu gdzie nóg nie wykorzystujemy!)

3/4 życia spędziłem aktywnie, resztę straciłem