SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Niski testosteron - przyczyna?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1471

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam,
jest to mój pierwszy post na forum, chociaż czytam je od dłuższego czasu. Liczę na Waszą pomoc. Wielu z Was posiada dużą wiedzę, popartą własnymi doświadczeniami, a o coś takiego właśnie mi chodzi. Byłem już u trzech lekarzy w tym dwóch ednokrynologów, którzy nie widzą problemu (obejrzeli wyniki, obejrzeli mnie, itp.) Dla mnie on jednak istnieje. Pewnego dnia zrobiłem rutynowe badania w tym m.in. testosteron. Jego poziom wyszedł tragiczny. Generalnie nie zauważam u siebie objawów jego niedoboru ale może w tym jest. Może wyniki nie pokazują faktycznej wartości, bo np. coś go blokuje? Sam nie wiem. Wyniki robiłem kilkukrotnie i za każdym razem jego poziom był na podobnym poziomie.
Co ważna - nie stosowałem nigdy żadnych odżywek, sterydów, itp. Biorę tabletki glucophage (leczę cukrzycę - uregulowana). Mam nadwagę, sporą, którą staram się zrzucić. Dieta - bez szału. Nie sądzę jednak, by to była przyczyna takich wyników, tzn. aż tak niskiego poziomu. Owłosienie na ciele - spore. Proszę o radę, wskazówkę. Pozdrawiam!

Wyniki (zakres referencyjny w nawiasach):
Testosteron = 1,80 (2,80-8,0)
FSH = 5,10 (1,50-12,40)
LH = 2,74 (1,70-8,60)
Estradiol = 30,25 (7,63-42,60)
Prolaktyna = 8,05 (4,60-21,40)
Kortyzol = 15,90 (6,2-19,40)
PSA całkowity = 1,20 (0,0-1,40)
TSH = 2,50
Lipidogram = norma
Kwas moczowy = 9,60 (nie wiadomo jaka przyczyna)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 1086 Wiek 34 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 259961
Jak masz spora nadwage to takie wyniki nie powinni Cie dziwic. Niski tesc estro blizej gornej granicy nic dziwnego przy duzym otluszczeniu. Ogarnij diete, zrzuc zbedny balast a wyniki na pewno sie poprawia.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że nadwaga może mieć wpływ na wyniki ale aż taki? Biorąc pod uwagę wiek tj. 30 lat wydaje mi się, że wynik i tak powinien być wyższy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 89 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1947
Powinien być ale nieodpowiednia dieta ale też masa innych potencjalnych czynników sprawiła że jest jak jest. Tutaj też Ci nikt nie powie skąd ten poziom do tego potrzebne są dodatkowe badania i opinia lekarza endokrynologa ew. androloga.

''Nieważna meta liczy się sam bieg...''

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
U edno byłem (2) ale żaden nie widzi problemu, ani potrzeby dodatkowych badań :/ Stąd moje pytanie tutaj :) Pozdrawiam!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 378 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 12412
Nadwaga, nieodpowiednia dieta, aktywność fizyczna - masz jakąś?
Regeneracja, sen, stres.

To są główne czynniki ale na pewno nie wszystkie, duży wpływ mają też uwarunkowania genetyczne.
Niemniej przy zadbaniu o powyższe powinien się znacznie poprawić, faktycznie masz bardzo niski.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1121 Napisanych postów 3774 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68413
Nadwaga mocno wpływa na równowagę hormonalną i to niezależnie od wieku. Jak poszukasz w necie, to znajdziesz artykuły o tym, że nawet nastolatki z nadwagą mogą mieć mocno (o 50% w stosunku do szczupłych rówieśników) obniżony poziom testosteronu. Tak więc 30 lat o niczym nie świadczy i z samego tego tytułu wcale nie musi być dobrze.
Tu art z PoTreningu, dlaczego tak się dzieje:
http://potreningu.pl/articles/4487/otyli-mezczyzni-maja-mniej-testosteronu-i-wiecej-estradiolu

Gdy zrzucisz nadwyżki masz więc b. duże szanse na poprawę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki wielkie za odpowiedzi. Wagę oczywiście zamierzam zrzucić. Niestety, okres wzmożonej pracy zawodowej, dużo wyjazdów, itd. a co za tym szło zaczynanie dnia od energetyka, potem fast food, itd. odbiło się mocno na wadze. No i znikoma aktywność fizyczna, bo człowiek po pracy w koło zmęczony i brak chęci na wszystko. Na szczęście staram się już to zmienić. Oby poszło i oby wyniki się poprawiły
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zwyrodnienie barków

Następny temat

Blizna

WHEY premium