SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Niedoczynność tarczycy - problem niedoceniany

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 182030

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 3 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 16
Niedoczynność tarczycy - problem niedoceniany / Drukuj / Email
lek. med. Krzysztof Krupka

„Czuję się stale zmęczony i brakuje mi energii, mam wrażenie, że ciągle mi zimno, gdy wstaję rano, odnoszę wrażenie, że jestem opuchnięty, bolą mnie stawy, a do tego mam ciągłe kłopoty z przewodem pokarmowym". Objawy takie opisują bardzo często pacjenci w moim gabinecie. Mogą one wystąpić praktycznie w przebiegu każdej przewlekłej choroby. Jednak na podstawie przeprowadzonych przeze mnie wieloletnich badań mogę stwierdzić, że bardzo często ich przyczyną jest niedoczynność tarczycy.

W trakcie poszukiwań okazało się, że ten problem występuje znacznie częściej i jest bardziej skomplikowany niż się to powszechnie uważa. Niektórzy autorzy podają, że ok. 40% przypadków niedoczynności tarczycy jest klinicznie niema lub niewykrywalna przy zastosowaniu rutynowych badań hormonalnych. Aby to zrozumieć, przyjrzyjmy się patofizjologii tarczycy.

Niedobór hormonów tarczycy prowadzi, ogólnie mówiąc, do spowolnienia procesów życiowych organizmu. Niektóre objawy hipotyreozy to:

stałe uczucie zimna;
chłodna szorstka skóra;
charakterystyczna, „nalana" twarz o maskowatym wyrazie;
obrzęki różnych części ciała;
ospałość, senność, apatia, spowolnione myślenie, depresja;
powolna monotonna mowa, ochrypły głos;
sztywność i osłabienie mięśni, bóle w stawach;
zwolnienie tętna;
zaparcia.
Niedoczynność tarczycy podzieliłbym na klinicznie jawną i klinicznie utajoną.

Niedoczynność klinicznie jawna to taka, której przyczynę możemy określić i może być spowodowana np. przez:

niektóre choroby tarczycy (wole Hashimoto, podostre zapalenie tarczycy);
niedobór jodu w pożywieniu;
stan po chirurgicznym usunięciu dużej części tarczycy;
stan po leczeniu choroby tarczycy jodem radioaktywnym;
niedoczynność przysadki mózgowej (hipotyreoza II rzędu);
niedoczynność podwzgórza (hipotyreoza III rzędu).
Niedoczynność klinicznie utajona, którą omówię w tym artykule jest bardzo często niewykrywalna. Dzieje się tak z powodu zawodności testów. Należałoby zmierzyć ilość hormonów tarczycy wewnątrz każdej komórki organizmu, gdzie kontrolują one szybkość utleniania paliwa. Oczywiście test taki nie jest możliwy. Pomiar stężenia hormonów we krwi nie dostarcza informacji o ich ilości wewnątrzkomórkowej. Można go porównać do oceny wydatków osoby rozrzutnej na podstawie zawartości jej portfela lub konta w banku.

Polipeptydowy hormon tarczycy do skutecznego działania na komórki potrzebuje odpowiedniego środowiska, a ściślej równowagi błonowej, która wynika z równowagi procesów anaboliczno-katabolicznych i odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej płynu międzykomórkowego. Od wszystkich tych uwarunkowań zależy mniej lub bardziej sprawny transport hormonów tarczycy do wnętrza komórki. Gdy komórki mają hormonu zbyt mało, mózg otrzymuje o tym informację i stymuluje gruczoł tarczowy do jego produkcji. Niestety, w wyniku zaburzeń środowiska i upośledzonego transportu błonowego mechanizm sprzężenia zwrotnego jest nieefektywny i obserwujemy tzw. „hormonooporność" tarczycy.

MECHANIZMY DZIAŁANIA
Z wiekiem tarczyca zwykle działa mniej intensywnie, a jest to według mnie związane z postępującym zakwaszeniem macierzy (przestrzeni Pischingera). Aby zrozumieć zjawisko niedoczynności tarczycy, a później poznać jego właściwe leczenie, przypomnijmy sobie podstawowe mechanizmy regulacji gospodarki hormonalnej tarczycy.

Podstawowy mechanizm działania hormonów tarczycy to wnikanie do wnętrza komórek, gdzie następuje konwersja T4 w T3. Poniższa tabela pokazuje skutki działania hormonów tarczycy.

Wpływ na wzrost i rozwój Wpływ na metabolizm
regulacja wzrostu tkanek
pobudzenie dojrzewania OUN
pobudzenie dojrzewania kosccaregulacja syntezy niektórych enzymów i struktur w mitochondriach
regulacja podstawowej przemiany materii
pobudzenie procesów utleniania i produkcji ciepła
regulacja transportu wody i jonów
pobudzanie przemiany weglowodanów, tłuszczów i białek
regulacja przemiany wapnia


Ważną funkcję w opisanych wyżej procesach pełni TSH wydzielany przez przedni płat przysadki. Musimy pamiętać, że jest on głównym czynnikiem pobudzającym tarczycę do produkcji hormonów. W poniższej tabeli przedstawiono czynniki regulujące wydzielanie TSH przez przysadkę.

Hamujące Pobudzające

T4 konwersja w T3 - bezposredni wpływ hamujacy
somatostatyna
dopamina
estrogeny
glikokortykosteroidy TRH
noradrenalina, adrenalina
endorfiny beta
cynk

Istotną rolę w procesie regulacji ilości hormonów tarczycy oraz ich działania mają tzw. antagoniści i synergiści. Przykładowo długotrwałe zapalenia w połączeniu z nieprawidłowym działaniem przewodu pokarmowego i brakiem niektórych pierwiastków prowadzą do znacznego upośledzenia funkcji tarczycy.

Działanie synergistyczne Działanie antagonistyczne
STH - pobudza rozrost gruczołu tarczowego
insulina
adrenalina
glikokortykosteroidy - zmniejszaja jodochwytnosc tarczycy, TRH pod ich wpływem zmniejsza czynnosc tyreotropowa przysadki
estrogeny
androgeny

Według moich wieloletnich obserwacji bardzo ważne działanie regulujące czynność tarczycy mają pierwiastki śladowe i przewód pokarmowy. Pierwiastki te to przede wszystkim:

Wapń - jego zawartość w organizmie u osób z niedoczynnością tarczycy wzrasta w wyniku zwolnienia przemian metabolicznych; zmniejsza się pula wapnia wymiennego oraz wydalanie z moczem i kałem, zwiększa się wchłanianie wapnia z jelit; we krwi obserwuje się wartości prawidłowe;

Magnez - w przypadku niedoczynności tarczycy zwiększa się w organizmie ilość magnezu, co powoduje zmniejszenie wydzielania insuliny. Zmniejsza się także zawartość glukozy w komórkach;
Potas - obserwuje się niedobór potasu wymiennego; antagonistyczny wpływ wapnia oraz zmniejszone wydzielanie insuliny hamują powrót potasu do komórki;
Żelazo - niedobór żelaza hamuje konwersję L-fenyloalaniny do L-tyrozyny;
Jod - niezbędny do wytwarzania hormonów tarczycy; reguluje funkcje tarczycy (niedoczynność i nadczynność);
Selen - brak selenu uniemożliwia konwersję T4 do T3 - aktywuje enzym 5-dejodynazę tyroniny;
Witamina A - zahamowanie czynności tarczycy prowadzi do niedoboru witaminy A i wzrostu zawartości karotenoidów;
Cynk - stymuluje TSH, hamuje wydzielanie estrogenów.
Na podstawie wyników wykonanych przeze mnie w ostatnich 6 latach analiz pierwiastkowych próbek włosów u ok. 80 tys. pacjentów, stwierdziłem poważny niedobór w populacji europejskiej selenu i żelaza.

Poniższy schemat pokazuje, jak ważną funkcję pełni przewód pokarmowy w regulacji czynności tarczycy. Gruczoł tarczowy produkuje 93% hormonu w nieaktywnej formie T4, a tylko 7% w aktywnej formie T3. Aby hormon stał się aktywny, czyli nastąpiła konwersja T4 w T3, musi dojść do odłączenia grupy siarkowej od T3. Odpowiedzialna jest za to sulfataza, enzym produkowany przez bakterie przewodu pokarmowego. Tak więc dysbioza przewodu pokarmowego prowadzi do znacznego deficytu aktywnego hormonu T3 i w rezultacie do niedoczynności. Należy jeszcze dodać, że sytuację patogenną pogłębia rozwój grzybów, szczególnie ze szczepu Candida, które produkują 17-dehydroestriadol silnie hamujący działanie tarczycy
NAJCZĘSTSZE PROBLEMY KLINICZNE CHORYCH NA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
1. Zaburzenia miesiączkowania i problemy z płodnością

Niedoczynność tarczycy zakłóca miesiączkowanie na wiele sposobów. Prawie 100 lat temu stwierdzono, że u kobiet po operacji usunięcia wola tarczycy występują nieregularne miesiączki.

Substytucja hormonów tarczycy powoduje poprawę kliniczną u tych pacjentek. Obserwowano wystąpienie miesiączek u pacjentek z amenorrhea, zmniejszenie obfitych miesiączek oraz ulgę w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Już w 1949 r. dr B. O. Barnes opublikował raport, w którym wykazywał, że terapia preparatami tarczycy pomagała w zwalczaniu problemów menstruacyjnych. Np. objawy takie jak: nadmierne zmęczenie, potrzeba dłuższego snu, który nie dawał uczucia odpoczynku, zdenerwowanie, rozdrażnienie, chwiejność emocjonalna ustępowały po wyleczeniu niedoczynności tarczycy.

U pacjentek z niedoczynnością tarczycy obserwuje się większą skłonność do poronień, w tej grupie kobiet substytucja hormonów tarczycy pozwala na urodzenie zdrowego dziecka.

Hormony tarczycy są odpowiedzialne za rozwój jaja płodowego i prawidłową czynność wydzielniczą jajników. Nieleczona niedoczynność tarczycy może skutkować niepotrzebnymi zabiegami chirurgicznymi na organach rozrodczych.

W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy u kobiet przyjmujących środki antykoncepcyjne należy zalecić im ich odstawienie.

2. Choroby reumatyczne

W 1970 roku dr D. N. Golding z Essex opisał wyleczenia preparatami tarczycy szeregu pacjentów cierpiących na bóle mięśni i stawów, sztywność mięśni i ich skurcze. Pacjenci ci odczuwali również inne objawy niedoczynności tarczycy: ospałość, wrażliwość na zimno i przyrost masy ciała.

U dorosłych, choroby reumatyczne występują często jednocześnie ze skłonnością do infekcji, łatwego męczenia się i innymi objawami świadczącymi o niedoczynności tarczycy. Bóle stawów pojawiają się na ogół w miesiącach zimowych, rzadko w lecie. W zimie więcej krwi kierowanej jest do narządów wewnętrznych w celu ich ogrzania, a mniej do kończyn, gdzie gromadzą się mukopolisacharydy. Obrzmienie stawów powoduje ból. W lecie zapotrzebowanie na ciepło bywa mniejsze, a krążenie w kończynach poprawia się. Zmniejsza to ból stawów.

Podstawowymi lekami stosowanymi w leczeniu chorób reumatycznych są glikokortykosteroidy. Kortyzon i jego pochodne zwalczają wprawdzie procesy zapalne i przynoszą ulgę w bólu reumatycznym, jednakże należą do antagonistów hormonów tarczycy i z czasem tłumią jej działanie, prowadząc między innymi do zwiększonego odkładania mukopolisacharydów. Dlatego po zaprzestaniu przyjmowania glikokortykosteroidów dolegliwości reumatyczne są silniejsze niż przed jego rozpoczęciem. Wydaje się więc, że w każdej postaci choroby reumatycznej konieczne jest wspomaganie funkcji tarczycy.

3. Cukrzyca

W wieku dziewiętnastym połowa diabetyków umierała na gruźlicę. Po wprowadzeniu leczenia gruźlicy przyczyną śmierci stała się śpiączka z powodu nagromadzenia się ketonów, co prowadziło do kwasicy. Insulina rozwiązała ten problem, lecz teraz cukrzycy zaczęli umierać z powodu powikłań naczyniowych. W 1930 r. E. P. Joslin z Bostonu stwierdził, że zmiany w tętnicach następują dużo wcześniej niż objawy cukrzycy. Zmiany mogą obejmować mózg, nerki i kończyny. Zmniejszone ukrwienie powoduje zmiany oczne i neurologiczne.

Już w 1954 roku dr C. D. Eaton z Detroit wskazał, że objawy cukrzycy i niedoczynności tarczycy są podobne: słabość, swędzenie, zaparcia, senność, bóle mięśniowe, podniesiony poziom tłuszczów we krwi, wrażliwość na infekcje, upośledzone gojenie ran, przedwczesne stwardnienie zwężające tętnic i gangrena. Stwierdził też, iż niedoczynność tarczycy jest częsta u diabetyków.

Częstość cukrzycy wśród mieszkańców Grazu (Austria), gdzie niedoczynność jest powszechna, jest dwukrotnie wyższa niż w USA.

Cukrzyca jest także uważana za czynnik sprzyjający występowaniu otyłości. Ponieważ na cukrzycę choruje ok. 2% populacji, a niedoczynność tarczycy występuje u ok. 40% można wnioskować że bardziej prawdopodobną przyczyną otyłości jest niedoczynność tarczycy niż cukrzyca.

W cukrzycy obserwuje się także nawracające infekcje, które są także charakterystyczne przy niewydolności tarczycy. Dna moczanowa występuje przy cukrzycy, ale towarzyszy też niedoczynności tarczycy. Wysoki poziom cholesterolu charakterystyczny dla cukrzycy, pojawia się równie często w niedoczynności tarczycy.

Prawie wszystkie kryteria cukrzycy utajonej pasują do obrazu niedoczynności tarczycy. Obniżona aktywność tarczycy może więc dać niewłaściwą interpretację wyniki testów cukrzycowych.

Przy niedoczynności tarczycy trawienie w żołądku i jelitach osłabia się. Stężenie kwasów i enzymów trawiennych bywa obniżone. Perystaltyka jelit słabnie, a pokarm przesuwa się wolniej w układzie pokarmowym. Absorpcja przez ściany jelita powolnieje. Wykonanie testu tolerancji glukozy może nawet po dwóch godzinach nie dawać wyniku, który pozwoliłby odróżnić cukrzycę od niedoczynności tarczycy.

Pacjent z niewydolnością tarczycy traci zdolność szybkiego metabolizowania cukru, podobnie jak diabetyk. Diabetycy znani są z chwiejności i zmienności. Przyczyną tego może być powolne trawienie i absorpcja pokarmów. Inna to „ospałość wątroby", która może wystąpić przy niedoczynności tarczycy. Zmagazynowana glukoza nie jest uwalniana do krwi, kiedy stężenie glukozy w krwi się zmniejsza. Pojawia się hipoglikemia i zapotrzebowanie na dodatkowy posiłek.

DIAGNOZOWANIE NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY
Z uwagi na złożoność tego schorzenia, diagnozowanie wymaga dokonania:

1. Analizy ilości hormonów T3 i T4 oraz TSH - bardziej dotyczy to jawnej niedoczynności tarczycy - badanie metodą radioimmunologiczną w surowicy krwi.

2. Oceny środowiska - tzn. równowagi kwasowo-zasadowej i równowagi między procesami anaboliczno-katabolicznymi:

badania krwi w ciemnym polu widzenia,
analizy składu mineralnego włosów,
badania dobowego pH moczu (najlepiej wykonać bioelektroniczną analizę środowiska metodą prof. C. Vincenta).
3. Oceny przemiany mineralnej organizmu:

w krwinkach czerwonych,
w moczu,
we włosach.
4. Analizy czynności tarczycy, nadnerczy, przytarczyc i gonad - test EAV lub diagnostyka termoregulacyjna (TMG) wg metody opracowanej na uniwersytecie w Heidelbergu.

5. Oceny funkcji jelit - test EAV lub TMG:

mikroskopia w ciemnym polu widzenia,
IgA w kale.
Można, oczywiście, przeprowadzić wszystkie powyższe analizy i badania lub tylko jedną, zależy to tylko od doświadczenia diagnosty i dostępności danej metody.

Najprostszym testem służącym do wykrywania ewentualnej niedoczynności tarczycy jest tzw. pomiar podstawowej temperatury spoczynkowej. Poniżej temperatury 36,3oC mamy prawdopodobnie do czynienia z niedoczynnością tarczycy niezależnie od wyników innych testów.

Pomiaru temperatury należy dokonać rano, po obudzeniu się (termometr powinien być wstrząśnięty wieczorem). Temperaturę mierzy się w ustach lub pod pachą przez 10 minut, pozostając w spoczynku. Jednak dokładność tego testu mogą zakłócić takie czynniki jak: głodówka, niewydolność przysadki lub nadnerczy. Temperaturę podwyższają infekcje. Dzieciom można mierzyć temperaturę w odbytnicy przez 2 minuty (jest ona mniej więcej o jeden stopień wyższa niż pod pachą). Mężczyźni mogą mierzyć temperaturę codziennie. Kobiety muszą wykonać pomiar w odpowiednich dniach cyklu. Najlepiej w drugim i trzecim. Po menopauzie pomiaru można dokonać każdego dnia.

TERAPIA NIEDOCZYNNOŚCI
Leczenie, jak opisana wyżej diagnostyka, obejmuje także kilka płaszczyzn. Są to:

1. Właściwie dobrana dieta, zgodna z typem metabolicznym, uwzględniająca:

odpowiednią proporcję białka, tłuszczów i węglowodanów. Kluczową rolę odgrywa białko (z reguły zaleca się 0,5 - 1,0 g na kg masy ciała wagi należnej). Pozostałe proporcje wynikają z określonej dominacji sytemu kontroli homeostazy,
odpowiedni skład jakościowy, tzn. unikanie pokarmów zawierających tiocyjaniany blokujące produkcję hormonów tarczycy (np. brokuły, kapusta, kalafior, brukselka).
wykluczenie z diety oksycholesterolu (proszek jajeczny, margaryny, potrawy smażone wielokrotnie na tym samym tłuszczu.
2. Regulacja środowiska obejmująca:

poprawę przepuszczalności błon komórkowych - kwasy omega-3,
poprawę oddychania wewnątrzkomórkowego - Citrokehl, koenzym Q10,
poprawę funkcji macierzy - polifenole, preparaty Viscum album, Ubichinon comp., Coenzym comp.
regulację równowagi kwasowo-zasadowej - Sanuvis, ALKALA N lub T.
3. Uzupełnienie pierwiastków śladowych: selenu, jodu, żelaza, potasu, cynku.

4. Regulacja funkcji przewodu pokarmowego - Fortakehl, Exmykehl, Rebas (lek niedostępny w Polsce), chlorofil (algi zielone).

5. Terapia neuralna.

Niektóre przypadki niejawnej niedoczynności wymagają włączenia na pewien okres hormonów tarczycy, z reguły w małych dawkach. Czas leczenia jest zależny od zmiany środowiska organizmu, ale z reguły nie krótszy niż osiem miesięcy.

Leki Dawkowanie
Citrokehl krople
Sanuvis krople
Alkala N
Fortakehl D5 tabletki
Exmykehl D3 czopki doodbytnicze
3 razy dziennie 20 - 60 kropli
3 razy dziennie 20 - 60 kropli
1 miarka rano
1-3 tabletki dziennie
1-2 czopki dziennie


Dawkowanie leków Sanum stosowanych w leczeniu schorzeń tarczycy.
8
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4138 Napisanych postów 17786 Wiek 35 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 282188
Choroby tarczycy oraz autoimmunologiczne, w tym Hashimoto, zajmują obecnie trzecie miejsce na liście najbardziej przewlekłych chorób, tuż za chorobami układu krążenia i nowotworami. Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną zapalenia tarczycy i jedną z najczęstszych przyczyn wola, czyli powiększenia gruczołu tarczowego. Hashimoto dotyka nawet siedmiokrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Hashimoto to nie choroba tarczycy, to choroba całego ciała. Coraz częściej określana jest jako choroba współczesnych kobiet.

W celu zdiagnozowania chorób tarczycy i Hashimoto należy wykonać komplet następujących badań:
TSH - oznaczenie poziomu tyreotropiny. U młodych osób TSH nie powinno być wyższe niż 2.5. (norma zazwyczaj do 4.2). Wynik powinien oscylować w dolnej granicy normy.
W przypadku kobiet planujących ciążę TSH powinno wynosić około 1.
Ft3 – oznaczenie poziomu trijodotyroniny. Wynik powinien oscylować w górnych granicach wartości referencyjnych, jednakże nie przekraczając ich. Poziom ft3 powinien oscylować na poziomie minimum 70 %.
Ft4 – oznaczenie poziomu tyroksyny, wynik powinien oscylować w górnych granicach wartości referencyjnych, jednakże nie przekraczając ich. Poziom ft4 powinien wynosić minimum 50 %.
Anty-TG – oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie tarczycowej.
Anty-TPO – oznaczenie poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej.
USG tarczycy, tarczyca powinna posiadać odpowiednie wymiary (prawidłowa objętość tarczycy u kobiet to około 18 ml, natomiast u mężczyzn około 25 ml) a także charakteryzować się normoechogenicznością.

W przypadku osób dotkniętych chorobą Hashimoto zaobserwować można podwyższone TSH jest podwyższone (powyżej wartości 2,5), obniżony poziom wolnych hormonów (Ft3 i Ft4), a także podwyższone przeciwciała anty-TPO i/lub anty-TG.
Choroby tarczycy często łączą się z niedoborami witamin i minerałów, w tym witaminy D3, żelaza, ferrytyny, selenu, cynku oraz witamin z grupy B.
Warto zbadać również poziom żelaza, ferrytyny, a także witaminy D3 oraz B12. W razie potrzeby wprowadzamy odpowiednią suplementację.
Sporo osób zmagających się z Hashimoto ma równocześnie problemy z insulinoopornością (niestabilny poziom glukozy we krwi skutkuje wahaniami nastroju), upośledzonym trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych (stąd niedobory i jeszcze gorsze samopoczucie), nietolerancjami pokarmowymi, nieprawidłowymi wynikami profilu lipidowego, podwyższonymi próbami wątrobowymi, nierównowagą hormonów płciowych.

Co może upośledzać działanie tarczycy?
Chroniczny stres w postaci głodówek, nieprzemyślanych diet, długotrwałych aerobów, zaniedbanie snu, relaksu, regeneracji może doprowadzić do zaburzenia działania tarczycy, a tak naprawdę całego układu hormonalnego i działania nadnerczy.

Zbyt niska podaż kalorii, a także zbyt niski udział węglowodanów w diecie.
Tarczyca potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania węglowodanów. Jeśli masz problemy z tarczycą odradzam wszelkiego rodzaju diety bardzo nisko węglowodanowe.

Przedtreningówki, spalacze, pobudzające napoje typu Red Bull, kawa.
Wszelkiego rodzaju substancje pobudzające wpływają negatywnie na funkcjonowanie narządu tarczycy. Z tego tez względu powinno się je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.

Gluten.
Odstawieniu glutenu może przynieść wiele dobrego. Kwestia odstawienia glutenu jest szczególnie ważna w przypadku autoimmunologicznego podłoża niedoczynności (np. Hashimoto). Bardzo często bowiem choroby autoimmunologiczne wiążą się z rozszczelnionymi jelitami. Spożywanie glutenu może zaostrzać reakcje obronne organizmu i np. podwyższać poziom przeciwciał we krwi.

Goitrogeny.
Są to związki chemiczne występujące w żywności. Zaburzają wchłanianie jodu przez organizm. Związki te obecne są głównie w warzywach takich brokuły, kalafior, różne odmiany kapusty, brukselka, a także strączki takie jak soja czy fistaszki.
Nie oznacz to jednak, że należy zrezygnować zupełnie ze spożywania brokułów czy kalafiora. Należy jednak zachować umiar ,a także pamiętać, aby zawsze warzywa te spożywać po ugotowaniu, wówczas część goitrogenow zostaje zniwelowana.

Przetrenowanie
Nie należy dopuszczać do przetrenowania, ponieważ ono również obniża działanie tarczycy. Pamiętajmy o tym jak ważna jest regeneracja.

Brak snu
Odpowiednia ilość snu jest nieoceniona, dlatego nigdy tego nie bagatelizujmy.
Badając hormony tarczycy, co nieprzespanej nocy, możemy otrzymać zakłamane wyniki, bowiem na pewno tego dnia praca tarczycy będzie osłabiona.

Za co tarczyca nam podziękuje?
Oczywiście wszystko, co analogicznie wynika z tego czego tarczyca nie lubi, a więc odpowiednia ilość snu, dbałość o regenerację. Wystarczająca podaż kalorii oraz węglowodanów. Ograniczenie sytuacji stresowych do minimum.
Co poza tym?

Dodatkowo możemy sobie pomóc wprowadzając do naszej diety, takie składniki jak:
Orzechy brazylijskie – bogate w selen < Selen jest niezbędny do prawidłowej syntezy, aktywacji i metabolizmu hormonów tarczycowych.>
Olej kokosowy - zawiera witaminy B2, B6, C i E oraz kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk. Witaminy B2, B6, C i E sprzyjają produkcji hormonów tarczycy.
Algi - spirulina, morszczyn, kelp, chlorella.

Powinniśmy zadbać o zdrowie naszych jelit i odpowiednią florę bakteryjną. Pomocne tutaj są naturalne probiotyki w formie kiszonych warzyw, kefirów, a także siemię lniane i naturalny ocet jabłkowy, który możemy dodawać np. do sałatek.

Warto wspomóc się również suplementacja Cynku i magnezu. Istotny jest także odpowiedni poziom żelaza, ferrytyny, a także witaminy D3 oraz B12. W razie potrzeby wprowadzamy odpowiednią suplementację
Zadbajmy również o to, aby nasza dieta była zbilansowana.

Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży białka, którego podstawowym źródłem powinno być mięso w tym wołowina, dziczyzna, a także całe jajka oraz ryby morskie.
Źródła tłuszczu, to wspomniany już olej kokosowy i orzechy brazylijskie. Ponad to tłuste ryby morskie, żółtka jaj, masło, migdały, oliwa i awokado.
Źródła węglowodanów to przede wszystkim owoce i warzywa, a także bezglutenowe zboża takie jak kasza gryczana, jaglana, bataty, amarantus, komosa ryżowa.

Pamiętajmy, że problemy z tarczycą mają swoją przyczynę. Przepisywanie syntetycznych hormonów bez zaadresowania przyczyny złej pracy tarczycy powoduje, że po chwilowej poprawie, ponownie pojawiają się dolegliwości chorobowe, mimo idealnego poziomu hormonów we krwi. Należy przede wszystkim zmienić swój styl życia i odżywiania nie zapominając o fakcie, że stres jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na osłabienie pracy tarczycy.

Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Tarczyca_Niski_poziom_FT4_a_ogólne_osłabienie_i_brak_chęcie_do_czegokolwiek-t503114.html
https://www.sfd.pl/niskie_OB_w_krwi-t234138.html
https://www.sfd.pl/objawy_niskiego_poziomu_testosteronu-t478763.html

Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 03:32:09
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Z białkiem SZTOS łatwiej zdobędziesz prawdziwie SZTOS formę!

16 porcji w opakowaniu, w tym 19g białka w 1 porcji!

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 53 Wiek 48 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1211
Pięknie, dopisałbyś jeszcze o wynikach badań, kiedy mamy z tym do czynienia i będzie jeszcze piękniej;)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 6135 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30354
Cytując artykuł powinno się podać źródło. Tu przydałby się link, gdyż np. tabelki zostały zniekształcone (chyba że to strona zastrzeżona dla osób zarejestrowanych).
1

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 11 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 65
dokladnie tak jest, hormony nami rzadza, nie dieta czy trening ale to hormony,sa najwazniejsze za to jak wygladamy i sie czujemy,a szczegolnie tarczyca, wiele osob jet niezadowolona z siebie myslac ze cos robi zle,a to wina hormono, i niesistotne ze badania wychodza w normie ,bo to kwestia receptorow i ich wrazliwosci
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 11 Wiek 37 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 260
Ja mam chyba coś z tą tarczycą bo ponad pół roku temu miałam objawy niedoczynności, więc zrobiłam badania TSH i wyszło ze mam podwyższonne lekko. Ale 1 badanie nic nie znaczy i miałam zrobić kolejne po pół roku, ale jakoś odciągam... Teraz jestem na kopenhakiej i nie wiem czy jakbym zrobiła te badania to czy będzie to miało wpływ na wyniki? chyba pójde w następnym tygodniu.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 293 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5860
świetny art, muszę sobie zakupić jakiś preparat z pierwiastkami śladowymi, które były wymienione wyżej, bo sam mam wyniki blisko niedoczynności tarczycy i nie czuję się z tego powodu dobrze (podobne objawy jak opisane w artykule).
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 6135 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30354
Warto suplementować tyrozynę (aminokwas służacy do syntezy tyroksyny) -
https://sklep.sfd.pl/Hi-Tec_Nutrition_Tyrosin-opis50.html
i gugglesteron (np. T3 od SAN'a)
1

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 21 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 68
ani tyrozyna ani gugle,ktore i tak nie dzialaja nie zastapi hormonow tarczycy ,wiem bo prerabialem
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 6135 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30354
Hormony powodują wygaszanie aktywności tarczycy więc to droga z górki
1

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 137 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1299
hmm
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 41 Wiek 46 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 55574
Bardzo podoba mi sie Twoja wypowiedź. Może mi pomożesz? Ja mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy. Kilka lat miałam z nią spokój, niestety od dwóch lat jestem na lekach. Euthyrox N 50. Z początku czułam się jak nowo narodzona. Miałam tyle energii, wkońcu zaczęłam chodzić spać o normalnej porze a nie z kurami po 19. Byłam non stop zmęczona. Miałam siłę na to, żeby ćwiczyć. Schudłam 10 kg. Przyczyniło się do tego również urodzenie dziecka. A od trzech tygodni tragedia. Odpornośc zerowa. Łapię każdą infekcję. Co skończe antybiotyk, chwila spokoju i na nowo. Brakuje mi sił. Jestem pernamętnie zmęczona. Zrobiłam sobie badania hormonów i przy tej dawce leków są ok. Muszę się bardzo pilnować, żeby nie przytyć. Staram sie choć ze dwa razy w tygodniu poćwiczyć ale to jest max. U mnie w mieście jest deficyt endokrynologów. Dwóch dziwaków w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pierwszy raz spotkam się z takimi lekarzami. Idąc prywatnie i bedąc umówionym czeka się po trzy cztery godziny w kolejce. Na Kasę nawet nie chodzę, szkoda mi urlopu(przyjmują Ci sami lekarze).
Pytanie? Czy mozna zmienić leczenie, zmieniając tabletki. Czy to coś da? Czy jeśli wyniki hormonów tarczycy są ok przy tych tabletkach, to szukać przyczyny mojego złego samopoczucia gdzie indziej( mam na myśli objawy jak przy nadczynności-zmęczenie, uczucie zimna, i tp.?
Bedę wdzięczna za odpowiedź.
4
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy to jest dobre .....

Następny temat

Chce przytyc.Szukam pomocy :-)

Sztos