SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Naderwana torebka stawowa kolana..

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 14593

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 4
Witam mam takie pytanie, pierw wprowadzę w temat.. Uprawiam Piłkę Nożną i tydzień temu miałem przykrą sprawę grałem w szkole na WF-ie być może słabo sie rozgrzałem ale nawet nie wiem kiedy to sie stało ale kolano mi napuchło strasznie, a że szpital był niedaleko więc poszedłem a Ortopeda strzykawką wyssał mi wydzielinę którą miałem w kolanie zmieszaną z krwią i oznajmił że naderwałem sobie Torebkę Stawową.. Już minoł tydzień opuchlizna zeszła i powiedział żebym nie grał do stycznia javascript: test('');
javascript: test(''); I tu kieruje pytanie do tych co już mieli podobne urazy albo sie znają.. Czy naprawdę ta kuracja tak długo trwa? I czy później będę mógł normalnie funkcjonować na boisku? Pozdrawiam..
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 920 Napisanych postów 55283 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 336125
Uraz więzadeł i torebek stawowych następuje pod wpływem działania na staw sił skrętnych lub gnących, powodujących napięcie przekraczające ich wytrzymałość. Więzadła i torebka stawu, oprócz funkcji ochronnej (zapobiegają ruchom maksymalnym) i odżywczej (błona maziowa torebki stawowej), spełniają też funkcję informacyjną tj. włókna nerwowe mają zakończenia w ich obrębie i dodatkowo w powięziach mięśni wysyłają mnóstwo informacji o położeniu kończyny. Dzięki temu zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się.

Nawet najmniejsze skręcenie sprawia, że więzadła zostają częściowo naderwane i trwale rozciągnięte, a tym samym zostają zaburzone wyżej wymienione funkcje, co powoduje niestabilność stawu. W pewnym zakresie może być ona zrekompensowana zintensyfikowaną pracą mięśni. W pozostałych tkankach narządu ruchu przeciążenia się sumują i pozostawiają po sobie ślady w postaci uszkodzeń chrząstki, blizn łącznotkankowych mięśni i więzadeł. Wszystkie te czynniki mogą poważnie zaburzać naturalną sprawność. Dlatego trzeba precyzyjnie określić uszkodzone tkanki i nigdy nie bagatelizować nawet najmniejszych urazów.

Uraz sprawia, iż tkanki zostają uszkodzone. W jego wyniku tkanki uruchamiają wielostopniowy proces, który manifestuje się ostrym stanem zapalnym oraz procesami naprawy w celu odtworzenia struktury i funkcji. Powstanie ostrego stanu zapalnego objawia się: podwyższeniem temperatury, zaczerwienieniem, bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości.

Zdrowienie tkanek odbywa się w trzech etapach:
- ostrej – zapalnej, trwa do 48 godzin,
- podostrej - naprawy i regeneracji, trwa do 6-8 tygodni,
-przewlekłej - modelowanie blizny, trwa do 12 miesięcy.

Proces gojenia jest procesem biologicznym, naturalnym, a znajomość i przestrzeganie jego etapów pozwala na kontrolę tego procesu i wybór optymalnych i skutecznych metod leczenia, bez których nie ma możliwości powrotu do pełnej sprawności ruchowej.
Każda kontuzja powinna być zbadana przez specjalistę, który określi uraz i wyznaczy sposób leczenia. Dążymy do całkowitego zagojenia uszkodzonych tkanek i przywrócenia funkcji w oparciu o leczenie zachowawcze lub operacyjne i fizjoterapię.

Leczenie zachowawcze obejmuje:
- zakładanie opatrunków,
- punkcję,
- stabilizacja narządu,
- farmakoterapia,
- fizykoterapia,
- elementy usprawniania.
Nierzadko zachodzi konieczność zabiegu operacyjnego, którego celem jest odtworzenie ciągłości i funkcji uszkodzonych tkanek. Dążenie do pełnej sprawności jest ważne w obu przypadkach, a istotą jego jest przywrócenie pełnej możliwej do osiągnięcia funkcji przy czynnym i aktywnym udziale osoby chorej.


Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Palec_u_ręki_i_naderwana_torebka_stawowa__doradźcie-t478200.html
https://www.sfd.pl/Ból_ściegien_pod_kolanami!!-t299468.html
https://www.sfd.pl/Skręcona_kostka_i_opuchlizna/sinienie_całej_stopy_i_krwiaki-t600090.html

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2312
koniecznie zastosuj sie do zalecenia ortopedy. torebka stawowa musi sie wygoic. w styczniu odwiedz kontrolnie ortopede-prawdopodobnie zleci rtg zeby sprawdzic czy wszystko ok.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2312
cd

mysle ze po wyleczeniu urazu bedziesz mogl wrocic na boisko. o szczegoly pytaj ortopede-on wyczerpujaco odpowie na twoje pytania
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 4
Dzięki.. podniosłeś mnie na duchu Na razie chodzę w Opasce Elastycznej choć już wogóle nie czuje bólu ani nie ma śladu po urazie ale poczekam do grudnia i od początku miesiąca zacznę coś ćwiczyć choć ostrożnie.. A w styczniu to myślę że już wszystko będzie po staremu Dzięki pozdrawiam..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 160 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6835
Zamiast czekać do grudnia idź lepiej do lekarza ortopedy na badanie USG, wtedy dostaniesz bardziej konkretną diagnozę. Nie bagatelizowałbym sprawy i raczej nie wierzył szpitalnemu lekarzowi, że to naderwana torebka stawowa. Niestety ale takie wysięki z kolana u piłkarzy nożnych najczęściej pojawiają się w wyniku uszkodzenia więzadeł albo łękotki a to już dużo poważniejsze rzeczy. Nie żebym Cię straszył ale nie warto ryzykować zdrowia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 45 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160
Można przywrócić temat ?
Słuchajcie dzisiaj byłam na pogotowiu zrobili mi RTG i USG.
Wynik: Zerwana torebka stawowa.
Moje pytanie: Co z tym robić, czym smarować, jakiś stab. czy zwykły bandaż ?
Heelp :)
4
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czy ćwiczyć?

Następny temat

Kolana a Narty. Kontuzje.

WHEY premium