SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

NADMIAR BIAŁKA NISZCZY NERKI - POTRAKTUJ TO POWAZNIE

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 122355

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 174 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 515
Sportowcom wyczynowym nie podaje się więcej białka , ale węglowodany, płyny, witaminy, mikro i makroelementy, bo badania wykazały, że nadmiar białka przy jego spalaniu w organiźmie wytwarza dużo zanieczyszczeń, które pożniej nerki musza filtrować.
FRAGMENT artykułu mgr. Magdaleny Makarewicz-Wujec i dr. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia
Z metabolizmu białka pochodzą bowiem toksyczne produkty przemiany materii, które na skutek niecałkowitego ich wydalania przez nerki gromadzą się w organizmie. Nadmierne spożycie białka znacznie obciąza nerki.

Źródeł na temat szkodliwego nadmiaru bialka jest mnóstwo.
Mysle ze to na poczatek wystarczy. Chociaz niektórym upartym oslom można pisac a oni i tak swoje.

a. Białko a funkcjonowanie nerek
Wysokie spożycie białka może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jeżeli spożycie białka przewyższa zapotrzebowanie ustroju, nadmiar azotu jest wydalany z moczem. Zwiększone spożycie białka zmusza nerki do cięższej pracy. Badania w tej dziedzinie wykazują, że ograniczenie spożycia białka może stanowić ochronę funkcjonowania nerek u ludzi z zaburzonym ich działaniem (El Nahas). U zdrowych osobników praca nerek jest również mocno uzależniona od poziomu spożycia białka. Umiarkowane spożycie może i u nich spełniać rolę zapobiegawczą.
Antropolodzy zajmujący się problemami żywienia twierdzą, że nerki człowieka nie są w stanie sprostać stałemu, wysokiemu poziomowi spożycia białka. Wcześniej ludzie jadali mięso rzadko, jeżeli w ogóle, więc większe dawki białka spożywali tylko sporadycznie. Przy naszym obecnym codziennym spożyciu dużych ilości białka, nasze nerki zmuszane są do pracy ponad siłę, by móc wydalić z organizmu nadmiar azotu (Brenner).

b. Białko a kamica układu moczowego
Wzmożone wydalanie wapnia w moczu zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni w układzie moczowym. Naukowcy brytyjscy ocenili, że dodanie około 5 uncji (ok. 150 gramów) mięsa ryb do diety podnosi ryzyko powstania kamieni w układzie moczowym aż o 250% (Robertson). Inni badacze zaobserwowali, że białko zwierzęce w diecie podwyższa ryzyko tworzenia się kamieni w układzie moczowym znacznie bardziej, niż białko roślinne. (American Dietetic Association).

Białkowe pomyłki
Wokół potrzeb białkowych człowieka oraz zródeł ich zaspokajania narosło wiele błednych przekonan.Okazuje sie, .e wiekszosc Europejczyków i Amerykanów spo.ywa a. trzykrotnie wiecej białka, ni.przewiduje norma Swiatowej Organizacji Zdrowia, choc coraz czesciej słychac głosy, .e i ta jest zawy.ona. Tymczasem nadmiar białka przyczynia sie nie tylko do chorób nerek ale i miazdzycy, białaczki, schizofrenii. Przestaje wiec dziwic, dlaczego choroby te mno.a sie w szybkim tempie.

Nowotwory zbudowane są z bialka i krzemu.


W prawie 30 procentach przypadków raka piersi stwierdzono, że komórki nowotworowe produkują nadmiar białka o nazwie ErbB2 (które koduje receptor enzymów zwanych kinazami tyrozynowymi). Jeżeli białko to występuje w nadmiernych ilościach, może nastąpić wzrost guza nowotworowego.

Białko, którego nie możemy przyswoićATKINS

Organizm człowieka na diecie europejskiej czy amerykańskiej nie jest w stanie strawić i przyswoić 170 g białka na dobę (Atkins I), czy 195 g (Atkins II). Część tego białka nie do końca strawiona przedostaje się do krwi w postaci tak zwanego azotu polipeptydowego, co może być przyczyną zmian skórnych o typie egzemy jako skutek reakcji alergicznej na obce białko. Duża część tego białka przechodzi do jelit, gdzie jego "trawieniem" zajmują się bakterie i (czy) pierwotniaki na swój sposób. Podczas tego procesu powstaje wiele toksycznych związków obciążających wątrobę i nerki, podtruwających cały organizm, dających zaburzenia w czynności centralnego układu nerwowego. Amoniak wytwarzany przez bakterie (NH3) silnie zatruwa cały organizm; znajduje się on we krwi i płynach ustrojowych w postaci jonu amonowego (NH4), który następnie jest przetwarzany na mocznik. Ze 100 g przyswojonego białka organizm musi wydalić 16,5 g azotu na dobę. Przy spożyciu 170 g białka na dobę (Atkins I) musiałby wydalić 44,5 g azotu. Przy spożyciu około 100 g białka na dobę około 95 proc. azotu wydalane jest przez nerki, a 5 proc. przez przewód pokarmowy. Przy wysokim spożyciu białka (Atkins I, II) wzrasta ilość azotu wydalanego z kałem. U ludzi na diecie typowej dla państw zachodnich organizm wydala w moczniku 80-90 proc. azotu. Synteza mocznika wymaga 5 reakcji chemicznych, w które zaangażowany są również magnez, arginina, ornityna, cytrulina i arginiobursztynian, oraz 5 enzymów syntaza karbamoilofosforanowa, transkarbomoilaza ornitynowa, syntaza arginino-bursztynianowa, arginiobursztynaza i arginaza. Gramocząsteczka mocznika waży 60 g, z tego 28 g to azot.

Amoniak jest toksyczny dla człowieka. W marskości wątroby czy w ostrej żółtaczce wzrasta wytwarzanie amoniaku, a spada mocznika. W społeczeństwach zachodnich dzienna utrata białka wynosi 30-40 g, czyli 5-7 g azotu. Spożywanie nadmiaru białek jest szkodliwe dla zdrowia. Amoniak w postaci jonu amonowego (NH4+) przy zdrowej wątrobie trafia przez żyłę wrotną do wątroby, gdzie jest szybko przetwarzany na mocznik lub glutaminian czy glutaminę. Również nerki wytwarzają amoniak z aminokwasów (nie z mocznika) kierując go do krwi, ale głównie wydalany jest on z moczem w postaci jonu amonowego. W marskości wątroby czy ostrej żółtaczce duże ilości amoniaku dostają się do krwi i może dojść do zatrucia amoniakiem, co jest groźne dla życia. Objawy zatrucia amoniakiem to drgawki, bełkotliwa mowa, upośledzenie wzroku, w cięższych przypadkach śpiączka i zgon.

Czym więcej człowiek spożywa białka, tym więcej musi wytwarzać amoniaku także we własnych tkankach, tym więcej musi wytwarzać mocznika, tym więcej musi tracić wodoru, który mógłby spalić na wodę, tym więcej traci energii "elektrycznej" w ATP (potrzeba 3 cząsteczek ATP do syntezy 1 cząsteczki mocznika), ponadto traci energię na nadmierną syntezę 5 enzymów, które się "zużywają" i trzeba je syntetyzować na nowo. Dlatego ilość energii potrzebna do podtrzymania życia w spoczynku na diecie wysokobiałkowej może być 2 razy wyższa niż u stosujących żywienie optymalne. Jest to tak zwana przemiana podstawowa, która powinna być najniższa z możliwych.


Nie ma co przesadzać z białkiem

Wiele osób kupujących odżywkę białkową zastanawia się, w jakich porcjach ja spożywać, aby uzyskać najbardziej zadowalające wyniki. Zamieszczane na etykietach informacje są zazwyczaj bardziej uogólnione i - co gorsza - nie zawsze wiarygodne. Producenci niejednokrotnie, chcąc podwyższyć sprzedaż danej odżywki, podają dawki dalece wyolbrzymione, co w żaden sposób nie służy poprawie osiągnięć sportowych. Dawkowanie preparatu białkowego powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego organizmu. Zapotrzebowanie to jest uzależnione od wielu czynników. Generalnie zawartość białka w jednej porcji odżywki nie powinna przekraczać 35 g, gdyż większa dawka tego składnika może zostać przez organizm po prostu niewykorzystana. Specjaliści w zakresie żywienia sportowców zalecają, aby dziennie spożywać nie więcej niż 50 g czystego białka w formie suplementu. W przypadku np. odżywki zawierającej 80% białka, podaż takiego preparatu nie powinna być wyższa niż 62 gramy. Najlepiej porcję taką rozłożyć na dwa razy. Pierwszy raz preparat powinno się spożyć po treningu, drugi - kilkadziesiąt minut przed snem. Pozostałe zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy powinno być pokryte w ramach normalnego pożywienia.

Osoby praktykujące dietę wysokobiałkową powinny również pamiętać, że w okresie zwiększonego spożycia białka należy zadbać również o odpowiednia podaż płynów, wapnia i witamin z grupy B.

Czy nadmiar białka jest bezpieczny dla zdrowia?

Białko to niewątpliwie jeden z najcenniejszych składników pokarmowych w diecie każdego kulturysty. Należy jednak pamiętać, że nadmierne jego spożywanie, wbrew krążącym opiniom, wcale nie służy wzrostowi masy i siły mięśniowej. Co więcej, zbyt wysoka podaż tego składnika może powodować poważne perturbacje zdrowotne.
Nadmierna podaż białka w diecie może przyczyniać się między innymi do:
- silnego obciążenia wątroby i nerek na skutek niepełnego przyswajania i utleniania aminokwasów
- schorzeą dróg moczowych
- odwapnienia kości
- wzrostu reakcji wolnorodnikowych
- wzrostu syntezy homocysteiny - związku inicjującego zmiany miażdżycowe
- upośledzenia pracy systemu nerwowego i mózgu

Źródło:http://www.kulturystyka.org.pl/modules/news/article.php?storyid=5

Zbyt duże spożycie białka prowadzi do niepełnego przyswajania i utleniania aminokwasów, co obciąża dodatkowo wątrobę i nerki. Wątroba jest narządem, gdzie odbywa się zasadniczy proces rozkładu białek pokarmowych, nerki z kolei usuwają powstałe produkty metabolizmu. Nadmiar białka może zatem wpływać bardzo niekorzystnie na funkcjonowanie tych narządów.

Przy wysokim spożyciu białka zwiększa się proces filtracji w kanalikach nerkowych, co może być przyczyną utraty znacznych ilości wody i wapnia z organizmu. W pewien sposób można zapobiegać temu niekorzystnemu procesowi, np. poprzez wypijanie większej ilości płynów oraz spożywanie produktów bogatych w wapń (mleko i jego przetwory). Niestety większość kulturystów ogranicza spożywanie produktów nabiałowych, a co 'mądrzejsi' eliminują je całkowicie z diety. Niekorzystny proces utraty wody z organizmu może powodować zagęszczanie się moczu, co przy diecie wysokobiałkowej może być przyczyną licznych schorzeń układu moczowego.
Nie bez znaczenia jest także wpływ nadmiaru białka na funkcjonowanie systemu nerwowego. Przy wysokim spożyciu białka wyraźnie upośledza się czynność mózgu. Dochodzi do wytwarzania błędnych neurotransmiterów, oraz upośledza się prawidłowy transport aminokwasów do komórek nerwowych. W wyniku łączenia się amoniaku z kwasem glutaminowym, w układzie nerwowym powstaje duża ilość glutaminy, która hamuje transport glukozy i ketokwasów do mózgu, związków będących głównym paliwem systemu nerwowego.

Jeszcze bardziej niebezpieczna wydaje się suplementacja pojedynczymi aminokwasami. Mogą one powodować zaburzenia metaboliczne, hormonalne i pokarmowe. Niektóre z nich wykazują działanie wręcz toksyczne. W latach osiemdziesiątych stwierdzono wiele przypadków śmiertelnych w wyniku rzadkiej choroby krwi, spowodowanej suplementacją wysokimi dawkami tryptofanu. Stwierdzono również, że nadmiar argininy u osób zażywających sterydy może być przyczyną śmierci. Wielu naukowców podkreśla ogromną rolę pojedynczych aminokwasów w metabolizmie ustrojowym, jednak nie widzą żadnej konieczności stosowania ich suplementacji. Zapotrzebowanie na te aminokwasy jest wystarczająco pokrywane przez prawidłowo Zestaw dietę.

Na zakończenie chcę zaznaczyć, że nie jest moim celem umniejszanie roli białka w żywieniu sportowców, a w szczególności kulturystów, lecz po prostu zachęcenie niektórych internautów do pewnych przemyśleń."

Artykuł w całości pobrany z witryny: [www.kulturystyka.com] 

Źródło: [http://www.kulturystyka.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=50]


Najważniejsze dla każdego trenującego na siłowni jest BIAŁKO. Nie daj sobie wmówić że na 1-szym miejscu mają być inne środki. I tu uwaga: zapotrzebowanie na białko organizmie wcale nie jest takie duże! To najczęstszy błąd: nadmierne przyjmowanie preparatów białkowych! Przyjmuje się, że podaż tego składnika w diecie powinno wynosić ok. 1,4g / kg masy ciała w dyscyplinach wytrzymałościowych oraz 1,8g w dyscyplinach szybkościowo-siłowych. Przy podaży odpowiedniej ilości energii z węglowodanów i tłuszczów nie ma sensu zwiększać spożycia białka powyżej 2,0 - 2,4g/kg m.c. W takim przypadku dostarczone nadmiarowe białko nie zostanie wykorzystane, a obciąży organizm! Kolejny, najczęstszy błąd to przewaga w diecie białek pochodzących z puszek nad naturalnymi. Nigdy, żaden suplement nie zastąpi żywności!

Źródło: [http://www.suplementacja.ovh.org/] 

Kazdy organizm ma pewna granice tolerancji na nadmiar białka i potrafi sie go pozbyc. Jednak spozywanie go w ilosci przekraczajacej te granice obciaża watrobe i nerki, zmuszajac je stale do usuwania zbednego balastu, co doprowadza stopniowo do patologicznych zmian w obu organach. Dotyczy
to zarówno białka zwierzecego, jak i roslinnego.
Jednym z najbardziej paradoksalnych zjawisk we współczesnej wiedzy o zywieniu, jak twierdzi dr Maria Grodecka5, jest uznanie gnilnego rozpadu białka zwierzecego w ludzkich jelitach za zjawisko normalne, z
uwagi na powszechnosc jego wystepowania. Trudno jednak mówic o powszechnosci, skoro badanymi były
tylko osoby od.ywiajace sie miesem. (Okazuje sie, .e u wegetarian procesy gnilne nie zachodza!).

Kolejnym paradoksem jest uznanie przez medycyne leukocytozy za stan normalny. W połowie XIX wieku niemiecki uczony Rudolf Virchow odkrył, ze pod wpływem jadania gotowanego białka zwierzecego gwałtownie wzrasta liczba białych ciałek we krwi. Zjawisko to nazwano leukocytoza. Wiadomo, ze wzrost białych ciałek krwi jest reakcja obronna organizmu na zatrucie lub infekcje. Ale poniewa. Virchow stwierdził taka sama reakcje u wszystkich badanych, uznał ja za normalna - podobnie jak uczyniono to w przypadku procesów gnilnych w przewodzie pokarmowym. I raczej bez wpływu na oficjalne stanowisko nauki pozostały pózniejsze badania innego uczonego, Pawła Kołczakowa, który dowiódł, ze pokarm niegotowany, jadany w stanie naturalnym, nie powoduje leukocytozy.
Na nadmiar białka w organizmie wskazuje sie jako na przyczyne białaczki. Juz leukocytoza jest
sygnałem, ze wprowadzenie gotowanego białka zwierzecego do przewodu pokarmowego organizm ludzki
traktuje jako wtargniecie niebezpiecznych substancji toksycznych, mobilizujac do ich zwalczania białe
ciałka krwi (stad ich podwyzszona liczba). A leukemia, czyli białaczka, jest nastepstwem takiego
przeciazenia funkcji ochronnych białych krwinek, .e organizm gubi sie, co prowadzi do ich nadprodukcji i choroby. Wiele lat temu czasopismo medyczne „Lancet" doniosło, ze u dzieci chorych na białaczke uzyskiwano bardzo dobre efekty lecznicze, stosujac diete niskobiałkowa. Statystyki wskazuja na wzrost liczby zachorowan na białaczke w tych krajach, w których wzrasta spo.ycie miesa. Ta zale.nosc dotyczy zreszta wszelkich odmian raka, a szczególnie raka odbytu - im wieksze spozycie
miesa, tym wiecej chorób nowotworowych.

Spożywanie zbyt dużych dawek białka możliwość "podtrucia" organizmu, który nie zawsze może reagować na zasadzie: "halo nerki! Posyłamy wam nadmiar pewnego świństwa, odfiltrujcie co trzeba, a resztę poślijcie pęcherzowi i nich to wyleje". Z tego też względu decydując się na wspomaganie poszczególnymi aminokwasami w wolnej formie dobrze jest zasięgnąć opinii dietetyka lub lekarza sportowego.

WARTO PRZECZYTAC:
[https://www.sfd.pl/bialko-t321226.html] 
[https://www.sfd.pl/Białko_w_diecie_a_zdrowie_-t155509.html] 
[http://www.clubpua.pl/forum/viewtopic.php?t=63] 
[http://www.hitec.pl/forum/viewtopic.php?t=3170&view=previous&sid=a0da30a717fa2f7fad8a6cd7942555b8] 
[http://www.kulturystyka.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=50] 
[http://www.gory.wyd.pl/archiwum.php?art=1056] 
[https://www.sfd.pl/Negatywme_skutki_nadmiernego_spożycia_białka.-t235266.html] 
[https://www.sfd.pl/pare_pytan_do_fachowców...-t155771.html] 
[truth.own.pl/prawda/index.php?wiki=EwangeliaZdrowia-8naturalnychZasadZdrowia]
[https://www.sfd.pl/Spożywanie_5g_białka_na_kg_masy_ciała_-t146762.html] 
[http://www.uleszka.net/k13/medalt/jedzenie.htm] 
[http://www.apz.pl/czytelnia.php?kat=&art=11] 
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 923 Napisanych postów 55280 Wiek 49 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 336042
Nadal powtarzane są opinie, jakoby nadmiar białka przyczyniał się do chorób i uszkodzenia nerek. Pierwszą zasadniczą kwestią jest zdefiniowanie, co to znaczy “nadmiar”?

  1. 1. Jaką rolę pełni białko w organizmie człowieka?
  2. 2. Podaż białka niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów biologicznych
  3. 3. Jak białko wpływa na nerki?


1. Jaką rolę pełni białko w organizmie człowieka?

Białko odpowiedzialne jest za prawidłowy przebieg wszystkich procesów biologicznych zachodzących w organizmie. Uczestniczą w katalizowaniu przemian w układach biologicznych, biorą udział w transporcie wielu małych cząsteczek i jonów, są przeciwciałami, a także biorą udział w przekazywaniu impulsów nerwowych.

2. Podaż białka niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów biologicznych

Wykazano, iż aby procesy biologiczne w organizmie człowieka zachodziły bez zakłóceń konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości protein. Poziom spożycia białka jest uzależniony przede wszystkim od aktywności fizycznej i kształtuje się następująco:
- 0,8 - 1,0 g/kg mc dla osób nieaktywnych i małoaktywnych
- 1,2 - 2,2 g/kg mc dla osób trenujących sporty siłowe, z czego im trening jest intensywniejszy, tym podaż białka powinien być bliżej górnej granicy.
Najczęściej podaż białka wynosi ok. 2g na kg/mc dla osób ćwiczących siłowo.
W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej zaleca się nawet zwiększenie spożycia białka nawet do ok. 3g/kg mc, co pozwoli poprawić sytość posiłków, jest pomocne w kontroli łaknienia i zabezpiecza mięśnie przed działaniem katabolicznym.
Uznaje się, że podaż białka nawet 2g/kg mc jest już wysoka w porównaniu z normami dla osób nieaktywnych fizycznie.
Bardzo ważne jest, aby dostarczane proteiny były pełnowartościowe, czyli posiadały wszystkie niezbędne aminokwasy. Oprócz tradycyjnego pożywienia świetną alternatywą są odżywki białkowe, np. WPC Allnutrition

3. Jak białko wpływa na nerki?

W wyniku przeprowadzenia wielu badań pod kątem negatywnego wpływu zwiększonej podaży białka na funkcje nerek nie znaleziono jednoznacznych dowodów, że wysokie spożycie protein prowadzi do uszkodzenia tego narządu u osób zdrowych. Sportowcy biorący udział w badaniach spożywali nawet 2,8g na kg mc.
Negatywne następstwa spożywania białka w większych ilościach mogą odczuć osoby cierpiące na dysfunkcje nerek, kamicę nerkową czy nawet nadciśnienia.

1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 338 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3190
Hmm noo cóżżżż. Prawda jest taka, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Obojętnie czy mówimy i białkach, węglach czy tłuszczach.
Wydaje mi się ze dramatyzowanie z tym białkiem też nie ma sensu. Myslę, że człowiek obserwujac sam siebie wie co mu szkodzi a na co moze sobie pozwolic. wazne zebyw sluchac sie we wlasnyc organizm. jednym zaszkodzi niska dawka białka inni nie.

Poza tym:P teraz wszystko juz zabija. Powietrze, modyfikowane jedzenie, szkodzi bieganie po betonie bo niszczy stawy, szkodzi siedzenie bo sie tyje i nie rusza tyła :P itd itd. jakbysmy chcieli stosować się do wszystkiego to tak naprawde uzyskalibysmy szereg sprzecznych informacji i człowiek by zgłupiał:P
8

Nie wlecz się w ogonie postępu, bo przy odwrocie oskarżą cię, że jesteś przywódcą dezercji.:>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51196 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Hmm ciekaw jestem co na ten temat powie Ellis oraz inni experci
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 338 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3190
https://www.sfd.pl/==>_BIAŁKO_-_fakty_i_mity_<==-t308096-s6.html  Skalar dyskusja toczy sie tu.

Espan... jak juz umiesciles/las ten artuklul w jedny miejscu to po co dalej zasmiecasz forum?
2

Nie wlecz się w ogonie postępu, bo przy odwrocie oskarżą cię, że jesteś przywódcą dezercji.:>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 174 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 515
Ellis w kolko zapodaje mi jeden i ten sam artykul, w którym stwierdzono ze bialko nie szkodzi nerkom. Dlatego dyskusja akurat z tym ekspertem jest moim zdaniem bez sensu.
Czytalem również i takie opinie jakie glosi ellis.
Ja nie twierdze ze bialko samo w sobie jest szkodliwe, ja mowie o NADMIARZE bialka, który w większości przypadkow szkodzi nerkom. Nie wspominam już o komorkach nowotworowych, które z bialka i krzemu sa zbudowane.

Od lat medycyna opisuje wpływ nadmiaru bialka na nerki, które musza nadmiernie pracowac pzefiltrowujac zbędne produkty przemiany materii.
Jak swiat swiatem to do tej pory lekarze zalecaja w chorobach nerek diete niskobialkowa od lat po dzien dzisiejszy. Potwierdzone jest to tysiacami badan naukowych na alym swiecie.

Ellis jednak podwaza te wszystkie fakty opierając się na swoim artykule.
Ellis nie twierdze bo może być grupa ludzi, którym nadmiar bialka nie szkodzi, bo wiadomo ze nie każdemu musi to zaszkodzic.

Niemniej generalnie nadmiar bialka bardzo obciaza nerki.
Wytłumacz mi ellis skoro jestes ekspertem dlaczego lekarze na calym swiecie zalecaja w chorobach nerek diete biskobialkowa?
Skoro nadmiar bialka nie szkodzi to dlaczego lekarze (urolodzy i nefrolodzy na calym swiecie) stosuja diety niskobiałkowe u ludzi z problemami nerkowymi? Im bardziej obciążone nerki tym mniejsze dawki bialka się stosuje.
Czekam na konkretna a nie wymijajaca odpowiedz panie ekspercie ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 5817 Napisanych postów 73673 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 740184
Wydaje mi sie ze zle interpretujesz to co pisze ellis. Przeczytaj jeszcze raz.
2

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 174 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 515
Wiem o czym pisze Ellis. Uwaza ze bialko nie szkodzi nerkom. To prawda bialko samo w sobie nie szkodzi. Ja pisze caly czas o nadmiarze bialka.
I podkreslam fakt, ze cala medycyna swiatowa uwaza ze NADMIAR bialka szkodzi nerkom i aby odciazyc nerki stosuje sie diete niskobialkowa.

Natomiast Ellis podwaza ten fakt. Wiem, ze Ellis to ekspert na tym forum i z calym szacunkiem, ale niech poda mi konkretna odpowiedz na to dlaczego medycyna wrecz nakazuje osobom chorym na nerki diete niskobialkowa?
Niestety Ellis nie potrafi mi tego wytlumaczyc, dajac wymijajace odpowiedzi i twierdzac ze zle go interpretuje a wszystkie dowody medyczne nie powiem gdzie ma.

Ellis prosze cie nie przysylaj mi po raz enty jednego i tego samego atykulu na podstawie ktorego sie wzorujesz bo znam go an pamiec.
Odpowiedz mi tylko na moje pytanie konkretnie a nie wymijajaco.
Skoro jestes ekspertem to chyba potrafisz pisac konkretya twdy odczepie sie raz na zawsze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 53303
Tak wklejam Ci ciągle ten jeden artykuł, który odnosi się do 111 referencji naukowych (niżej). Żeby była jasność Ty jako osoba z dysfunkcją nerek musisz ograniczyć białko w diecie. Nie polecam takich ilości białka jak Ci się wydaje albo jak Ci pasuje do tego by mieć o co się sprzeczać, znależć na siłę winnych...


1. King AJ, Levey AS: Dietary protein and renal function.
J Am Soc Nephrol 1993, 3(11):1723-1737. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2] [3]

2. Metges CC, Barth CA: Metabolic consequences of a high dietary-protein intake in adulthood: assessment of the available evidence.
J Nutr 2000, 130(4):886-889. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

3. Brenner BM, Meyer TW, Hostetter TH: Dietary protein intake and the progressive nature of kidney disease: the role of hemodynamically mediated glomerular injury in the pathogenesis of progressive glomerular sclerosis in aging, renal ablation, and intrinsic renal disease.
N Engl J Med 1982, 307(11):652-659. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2] [3]

4. The University of Pennsylvania Health System: Media Review: mouth to mouth.
1999. OpenURL
Janurary, 1999
Return to citation in text: [1]

5. Sugaya K, Ogawa Y, Hatano T, Koyama Y, Miyazato T, Naito A, Yonou H, Kagawa H: Compensatory renal hypertrophy and changes of renal function following nephrectomy.
Hinyokika Kiyo 2000, 46(4):235-240. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

6. Calderon JL, Zadshir A, Norris K: A survey of kidney disease and risk-factor information on the World Wide Web.
MedGenMed 2004, 6(4):3. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

7. Lindheimer MD, Katz AI: Physiology and Pathophysiology .
In Renal physiology and disease in pregnancy. 2nd edition. Edited by: Seldin DW, Giebisch G. New York , Raven Press ; 1992:3371&#8211;3431. OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

8. Conrad KP: Mechanisms of renal vasodilation and hyperfiltration during pregnancy.
J Soc Gynecol Investig 2004, 11(7):438-448. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

9. Higashihara E, Horie S, Takeuchi T, Nutahara K, Aso Y: Long-term consequence of nephrectomy.
J Urol 1990, 143(2):239-243. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2] [3]

10. Regazzoni BM, Genton N, Pelet J, Drukker A, Guignard JP: Long-term followup of renal functional reserve capacity after unilateral nephrectomy in childhood.
J Urol 1998, 160(3 Pt 1):844-848. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

11. Food and Nutrition Board, Institute of Medicine: Macronutrient and Healthful Diets.
In Dietary Reference Intakes for Energy, Carbohydrate, Fiber, Fat, Fatty Acids, Cholesterol, Protein, and Amino Acids (Macronutrients). Washington, D.C. , The National Academies Press; 2002:609-696. OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

12. Layman DK, Boileau RA, Erickson DJ, Painter JE, Shiue H, Sather C, Christou DD: A Reduced Ratio of Dietary Carbohydrate to Protein Improves Body Composition and Blood Lipid Profiles during Weight Loss in Adult Women.
J Nutr 2003, 133(2):411-417. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

13. Piatti PM, Monti F, Fermo I, Baruffaldi L, Nasser R, Santambrogio G, Librenti MC, Galli-Kienle M, Pontiroli AE, Pozza G: Hypocaloric high-protein diet improves glucose oxidation and spares lean body mass: comparison to hypocaloric high-carbohydrate diet.
Metabolism 1994, 43(12):1481-1487. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

14. Luscombe ND, Clifton PM, Noakes M, Farnsworth E, Wittert G: Effect of a high-protein, energy-restricted diet on weight loss and energy expenditure after weight stabilization in hyperinsulinemic subjects.
Int J Obes Relat Metab Disord 2003, 27(5):582-590. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

15. Brinkworth GD, Noakes M, Keogh JB, Luscombe ND, Wittert GA, Clifton PM: Long-term effects of a high-protein, low-carbohydrate diet on weight control and cardiovascular risk markers in obese hyperinsulinemic subjects.
Int J Obes Relat Metab Disord 2004, 28(5):661-670. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

16. Fine EJ, Feinman RD: Thermodynamics of weight loss diets.
Nutr Metab (Lond) 2004, 1(1):15. [PubMed Abstract] [BioMed Central Full Text] [PubMed Central Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

17. Parker B, Noakes M, Luscombe N, Clifton P: Effect of a High-Protein, High-Monounsaturated Fat Weight Loss Diet on Glycemic Control and Lipid Levels in Type 2 Diabetes .
Diabetes Care 2002, 25(3):425-430. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

18. Layman DK: Protein quantity and quality at levels above the RDA improves adult weight loss.
J Am Coll Nutr 2004, 23(6 Suppl):631S-636S. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

19. Wolfe RR, Chinkes D, Baba H, Rosenblatt J, Zhang XJ: Response of phosphoenolpyruvate cycle activity to fasting and to hyperinsulinemia in human subjects.
Am J Physiol Endocrinol Metab 1996, 271(1):E159-176. OpenURL
Return to citation in text: [1]

20. Sharman MJ, Volek JS: Weight loss leads to reductions in inflammatory biomarkers after a very-low-carbohydrate diet and a low-fat diet in overweight men.
Clin Sci (Lond) 2004, 107(4):365-369. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

21. Yancy WSJ, Olsen MK, Guyton JR, Bakst RP, Westman EC: A low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-fat diet to treat obesity and hyperlipidemia: a randomized, controlled trial.
Ann Intern Med 2004, 140(10):769-777. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

22. Johnston CS, Tjonn SL, Swan PD: High-Protein, Low-Fat Diets Are Effective for Weight Loss and Favorably Alter Biomarkers in Healthy Adults.
J Nutr 2004, 134(3):586-591. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

23. Foster GD, Wyatt HR, Hill JO, McGuckin BG, Brill C, Mohammed BS, Szapary PO, Rader DJ, Edman JS, Klein S: A randomized trial of a low-carbohydrate diet for obesity.
N Engl J Med 2003, 348(21):2082-2090. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

24. Skov AR, Toubro S, Ronn B, Holm L, Astrup A: Randomized trial on protein vs carbohydrate in ad libitum fat reduced diet for the treatment of obesity.
Int J Obes Relat Metab Disord 1999, 23(5):528-536. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

25. Levey AS, Coresh J, Balk E, Kausz AT, Levin A, Steffes MW, Hogg RJ, Perrone RD, Lau J, Eknoyan G: National Kidney Foundation practice guidelines for chronic kidney disease: evaluation, classification, and stratification.
Ann Intern Med 2003, 139(2):137-147. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

26. Coresh J, Byrd-Holt D, Astor BC, Briggs JP, Eggers PW, Lacher DA, Hostetter TH: Chronic Kidney Disease Awareness, Prevalence, and Trends among U.S. Adults, 1999 to 2000.
J Am Soc Nephrol 2005, 16(1):180-188. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

27. Muntner P, He J, Hamm L, Loria C, Whelton PK: Renal insufficiency and subsequent death resulting from cardiovascular disease in the United States.
J Am Soc Nephrol 2002, 13(3):745-753. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

28. Coresh J, Astor BC, Greene T, Eknoyan G, Levey AS: Prevalence of chronic kidney disease and decreased kidney function in the adult US population: Third National Health and Nutrition Examination Survey.
Am J Kidney Dis 2003, 41(1):1-12. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

29. Johnson CA: Creating practice guidelines for chronic kidney disease: an insider's view.
Am Fam Physician 2004, 70(5):823-824. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

30. Palmer BF: Disturbances in renal autoregulation and the susceptibility to hypertension-induced chronic kidney disease.
Am J Med Sci 2004, 328(6):330-343. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

31. National Kidney Foundation: Chronic Kidney Diseases.
[http://www.kidneynca.org/WhatsNew_Campaigns_KidneyUrologicDisease.asp] OpenURL
Return to citation in text: [1]

32. Vupputuri S, Batuman V, Muntner P, Bazzano LA, Lefante JJ, Whelton PK, He J: Effect of blood pressure on early decline in kidney function among hypertensive men.
Hypertension 2003, 42(6):1144-1149. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

33. Segura J, Campo C, Gil P, Roldan C, Vigil L, Rodicio JL, Ruilope LM: Development of chronic kidney disease and cardiovascular prognosis in essential hypertensive patients.
J Am Soc Nephrol 2004, 15(6):1616-1622. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

34. Wright JTJ, Bakris G, Greene T, Agodoa LY, Appel LJ, Charleston J, Cheek D, Douglas-Baltimore JG, Gassman J, Glassock R, Hebert L, Jamerson K, Lewis J, Phillips RA, Toto RD, Middleton JP, Rostand SG: Effect of blood pressure lowering and antihypertensive drug class on progression of hypertensive kidney disease: results from the AASK trial.
Jama 2002, 288(19):2421-2431. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

35. Kasiske BL, Kalil RS, Ma JZ, Liao M, Keane WF: Effect of antihypertensive therapy on the kidney in patients with diabetes: a meta-regression analysis.
Ann Intern Med 1993, 118(2):129-138. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

36. Peterson JC, Adler S, Burkart JM, Greene T, Hebert LA, Hunsicker LG, King AJ, Klahr S, Massry SG, Seifter JL: Blood pressure control, proteinuria, and the progression of renal disease. The Modification of Diet in Renal Disease Study.
Ann Intern Med 1995, 123(10):754-762. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

37. Tarver-Carr ME, Powe NR, Eberhardt MS, LaVeist TA, Kington RS, Coresh J, Brancati FL: Excess risk of chronic kidney disease among African-American versus white subjects in the United States: a population-based study of potential explanatory factors.
J Am Soc Nephrol 2002, 13(9):2363-2370. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

38. Zheng F, Plati AR, Banerjee A, Elliot S, Striker LJ, Striker GE: The molecular basis of age-related kidney disease.
Sci Aging Knowledge Environ 2003, 2003(29):PE20. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

39. Brown WW, Sandberg K: Introduction: gender and kidney disease.
Adv Ren Replace Ther 2003, 10(1):1-2. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

40. Satko SG, Freedman BI: The importance of family history on the development of renal disease.
Curr Opin Nephrol Hypertens 2004, 13(3):337-341. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

41. Zhou BF, Wu XG, Tao SQ, Yang J, Cao TX, Zheng RP, Tian XZ, Lu CQ, Miao HY, Ye FM, et al.: Dietary patterns in 10 groups and the relationship with blood pressure. Collaborative Study Group for Cardiovascular Diseases and Their Risk Factors.
Chin Med J (Engl) 1989, 102(4):257-261. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

42. He J, Klag MJ, Whelton PK, Chen JY, Qian MC, He GQ: Dietary macronutrients and blood pressure in southwestern China.
J Hypertens 1995, 13(11):1267-1274. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

43. Burke V, Hodgson JM, Beilin LJ, Giangiulioi N, Rogers P, Puddey IB: Dietary Protein and Soluble Fiber Reduce Ambulatory Blood Pressure in Treated Hypertensives.
Hypertension 2001, 38(4):821-826. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

44. St. Jeor ST, Howard BV, Prewitt TE, Bovee V, Bazzarre T, Eckel RH: Dietary Protein and Weight Reduction: A statement for healthcare professionals from the nutrition committee of the council on nutrition, physical Activity, and metabolism of the american heart association.
Circulation 2001, 104(15):1869-1874. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

45. Addis T, Drury DR: The Rate of Urea Excretion. VII. The effect of various other factors than blood urea concentration on the rate of urea excretion.
J Biol Chem 1923, 55(4):629-638. OpenURL
Return to citation in text: [1]

46. Jolliffe N, Smith HW: The Excretion of Urine In The Dog: I. The Urea and Creatinine Clearances on a Mixed Diet.
Am J Physiol 1931, 98(4):572-577. OpenURL
Return to citation in text: [1]

47. Shannon JA, Jolliffe N, Smith HW: The Excretion of Urine in The Dog: VI. The Filtration and Secretion of Exogenous Creatinine.
Am J Physiol 1932, 102(3):534-550. OpenURL
Return to citation in text: [1]

48. Herrin RC, Rabin A, Feinstein RN: The influence of diet upon urea clearance in dogs.
Am J Physiol 1937, 119(1):87-92. OpenURL
Return to citation in text: [1]

49. Van Slyke DD, Rhoads CP, Hiller A, Alving A: The relationship of the urea clearance to the renal blood flow.
Am J Physiol 1934, 110(2):387-391. OpenURL
Return to citation in text: [1]

50. Tuttle KR, Puhlman ME, Cooney SK, Short RA: Effects of amino acids and glucagon on renal hemodynamics in type 1 diabetes.
Am J Physiol Renal Physiol 2002, 282(1):F103-12. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

51. Bilo HJ, Schaap GH, Blaak E, Gans RO, Oe PL, Donker AJ: Effects of chronic and acute protein administration on renal function in patients with chronic renal insufficiency.
Nephron 1989, 53(3):181-187. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

52. Lentine K, Wrone EM: New insights into protein intake and progression of renal disease.
Curr Opin Nephrol Hypertens 2004, 13(3):333-336. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2] [3]

53. Knight EL, Stampfer MJ, Hankinson SE, Spiegelman D, Curhan GC: The Impact of Protein Intake on Renal Function Decline in Women with Normal Renal Function or Mild Renal Insufficiency.
Ann Intern Med 2003, 138(6):460-467. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

54. Johnson DW, Mudge DW, Sturtevant JM, Hawley CM, Campbell SB, Isbel NM, Hollett P: Predictors of decline of residual renal function in new peritoneal dialysis patients.
Perit Dial Int 2003, 23(3):276-283. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

55. Meloni C, Tatangelo P, Cipriani S, Rossi V, Suraci C, Tozzo C, Rossini B, Cecilia A, Di Franco D, Straccialano E, Casciani CU: Adequate protein dietary restriction in diabetic and nondiabetic patients with chronic renal failure.
J Ren Nutr 2004, 14(4):208-213. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

56. Pedrini MT, Levey AS, Lau J, Chalmers TC, Wang PH: The effect of dietary protein restriction on the progression of diabetic and nondiabetic renal diseases: a meta-analysis.
Ann Intern Med 1996, 124(7):627-632. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

57. Franz MJ, Wheeler ML: Nutrition therapy for diabetic nephropathy.
Curr Diab Rep 2003, 3(5):412-417. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

58. Beto JA, Bansal VK: Medical nutrition therapy in chronic kidney failure: integrating clinical practice guidelines.
Journal of the American Dietetic Association 2004, 104(3):404-409. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

59. Krauss RM, Eckel RH, Howard B, Appel LJ, Daniels SR, Deckelbaum RJ, Erdman JWJ, Kris-Etherton P, Goldberg IJ, Kotchen TA, Lichtenstein AH, Mitch WE, Mullis R, Robinson K, Wylie-Rosett J, St Jeor S, Suttie J, Tribble DL, Bazzarre TL: AHA Dietary Guidelines: revision 2000: A statement for healthcare professionals from the Nutrition Committee of the American Heart Association.
Stroke 2000, 31(11):2751-2766. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

60. Allen FM, Cope OM: Influence of Diet on Blood Pressure and Kidney Size in Dogs.
J Urol 1942, 47:751. OpenURL
Return to citation in text: [1]

61. Osborne TB, Mendel LB, Park EA, Winternitz MC, With the cooperation of Helen C. Cannon and Deborah Jackson: Physiological effectgs of diets unusually rich in protein or inorganic salts.
J Biol Chem 1927, 71(2):317-350. OpenURL
Return to citation in text: [1]

62. Wilson HE: An Investigation of the Cause of Renal Hypertrophy in Rats Fed on a High Protein Diet.
Biochem J 1933, 27:1348. OpenURL
Return to citation in text: [1]

63. Addis T, MacKay EM, MacKay LL: The effect on the kidney of the long continued administration of diets containing an excess of certain food elements. II. Excess of acid and alkali.
J Biol Chem 1926, 71(1):157-166. OpenURL
Return to citation in text: [1]

64. Hammond KA, Janes DN: The effects of increased protein intake on kidney size and function.
J Exp Biol 1998, 201 ( Pt 13):2081-2090. OpenURL
Return to citation in text: [1]

65. Skov AR, Toubro S, Bulow J, Krabbe K, Parving HH, Astrup A: Changes in renal function during weight loss induced by high vs low-protein low-fat diets in overweight subjects.
Int J Obes Relat Metab Disord 1999, 23(11):1170-1177. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

66. Gorin E, Dickbuch S: Release of cyclic AMP from chicken erythrocytes.
Horm Metab Res 1980, 12(3):120-124. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

67. Bankir L, Martin H, Dechaux M, Ahloulay M: Plasma cAMP: a hepatorenal link influencing proximal reabsorption and renal hemodynamics?
Kidney Int Suppl 1997, Suppl 59:S50-6. OpenURL
Return to citation in text: [1]

68. Bankir L, Ahloulay M, Devreotes PN, Parent CA: Extracellular cAMP inhibits proximal reabsorption: are plasma membrane cAMP receptors involved?
Am J Physiol Renal Physiol 2002, 282(3):F376-392. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

69. Slomowitz LA, Gabbai FB, Khang S, Satriano J, Thareau S, Deng A, Thomson SC, Blantz RC, Munger KA: Protein intake regulates the vasodilatory function of the kidney and the NMDA receptor expression.
Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol 2004, R1184-9. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

70. Conrad KP, Novak J, Danielson LA, Kerchner LJ, Jeyabalan A: Mechanisms of renal vasodilation and hyperfiltration during pregnancy: current perspectives and potential implications for preeclampsia.
Endothelium 2005, 12(1-2):57-62. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

71. Klahr S: The modification of diet in renal disease study.
N Engl J Med 1989, 320(13):864-866. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

72. Consumer Reports on Health: Feature Report; Is your diet up-to-date? (New recommendations have changed the standard advice).
2003, 4-6. OpenURL
Return to citation in text: [1]

73. Time: How to Eat Smarter; In a world that is raining food, making healthy choices about what and how to eat is not easy. Here are some rules to live by.
2003, 48. OpenURL
Return to citation in text: [1]

74. CNBC: Diet Dangers; Debate on the dangers of high protein-low carb diets after Physicians Committee for Responsible Medicine came to warn about health risks.
Capital Report , Video Monitoring Services of America; 2003. OpenURL
Return to citation in text: [1]

75. Fox News Channel: Diet; People who do the low carb diet will get hurt.
The O'Reilly Factor , Video Monitoring Services of America; 2004. OpenURL
Return to citation in text: [1]

76. Schaffer SW, Lombardini JB, Azuma J: Interaction between the actions of taurine and angiotensin II.
Amino Acids 2000, 18(4):305-318. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

77. Brandle E, Sieberth HG, Hautmann RE: Effect of chronic dietary protein intake on the renal function in healthy subjects.
Eur J Clin Nutr 1996, 50(11):734-740. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

78. USA Today: High-protein diets gaining support.
1999. OpenURL
Return to citation in text: [1]

79. Taubes G: What if It's All Been a Big Fat Lie?
The New York Times Magazine 2002. OpenURL
Return to citation in text: [1]

80. Young VR, El-Khoury AE, Raguso CA, Forslund AH, Hambraeus L: Rates of urea production and hydrolysis and leucine oxidation change linearly over widely varying protein intakes in healthy adults.
J Nutr 2000, 130(4):761-766. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

81. Bankir L, Bouby N, Trinh-Trang-Tan MM, Ahloulay M, Promeneur D: Direct and indirect cost of urea excretion.
Kidney Int 1996, 49(6):1598-1607. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

82. AtkinsExposed.org
[http://www.atkinsexposed.org/atkins/79/American_Kidney_Fund.htm] OpenURL
Return to citation in text: [1]

83. Martin WF, Bolster DR, Gaine PC, Hanley LJ, Pikosky MA, Bennett BT, Maresh CM, Armstrong LE, Rodriguez NR: Increased Dietary Protein Affects Hydration Indices in Runners [in press].
J Am Diet Assoc 2006., 106(1): OpenURL
Return to citation in text: [1]

84. Calloway DH, Spector H: Nitrogen balance as related to caloric and protein intake in active young men.
Am J Clin Nutr 1954, 2(6):405-412. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

85. Layman DK, Baum JI: Dietary Protein Impact on Glycemic Control during Weight Loss.
J Nutr 2004, Suppl 4:968S-973. OpenURL
Return to citation in text: [1]

86. Due A, Toubro S, Skov AR, Astrup A: Effect of normal-fat diets, either medium or high in protein, on body weight in overweight subjects: a randomised 1-year trial.
Int J Obes Relat Metab Disord 2004, 28(10):1283-1290. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

87. Stern L, Iqbal N, Seshadri P, Chicano KL, Daily DA, McGrory J, Williams M, Gracely EJ, Samaha FF: The effects of low-carbohydrate versus conventional weight loss diets in severely obese adults: one-year follow-up of a randomized trial.
Ann Intern Med 2004, 140(10):778-785. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

88. Boden G, Sargrad K, Homko C, Mozzoli M, Stein TP: Effect of a Low-Carbohydrate Diet on Appetite, Blood Glucose Levels, and Insulin Resistance in Obese Patients with Type 2 Diabetes.
Ann Intern Med 2005, 142(6):403-411. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

89. Fern EB, Bielinski RN, Schutz Y: Effects of exaggerated amino acid and protein supply in man.
Experientia 1991, 47(2):168-172. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

90. Lemon PW: Is increased dietary protein necessary or beneficial for individuals with a physically active lifestyle?
Nutr Rev 1996, 54(4 Pt 2):S169-75. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

91. Chen JD, Wang JF, Li KJ, Zhao YW, Wang SW, Jiao Y, Hou XY: Nutritional problems and measures in elite and amateur athletes.
Am J Clin Nutr 1989, 49(5 Suppl):1084-1089. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

92. Chromiak JA, Antonio J: Use of amino acids as growth hormone-releasing agents by athletes.
Nutrition 2002, 18(7-8):657-661. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

93. Poortmans JR, Dellalieux O: Do regular high protein diets have potential health risks on kidney function in athletes?
Int J Sport Nutr Exerc Metab 2000, 10(1):28-38. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

94. Singer MA: Dietary protein-induced changes in excretory function: a general animal design feature.
Comparative Biochemistry and Physiology Part B: Biochemistry and Molecular Biology 2003, 136(4):785-801. [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

95. Lacroix M, Gaudichon C, Martin A, Morens C, Mathe V, Tome D, Huneau JF: A long-term high-protein diet markedly reduces adipose tissue without major side effects in Wistar male rats.
Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol 2004, 287(4):R934-42. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

96. Collins DMCTRJBKPRTMCPEK: Chronic high protein feeding does not produce glomerulosclerosis or renal insufficiency in the normal rat.
J Am Soc Nephrol 1990, 1:624. OpenURL
Return to citation in text: [1]

97. Robertson JL, Goldschmidt M, Kronfeld DS, Tomaszewski JE, Hill GS, Bovee KC: Long-term renal responses to high dietary protein in dogs with 75% nephrectomy.
Kidney Int 1986, 29(2):511-519. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

98. Stonard MD, Samuels DM, Lock EA: The pathogenesis and effect on renal function of nephrocalcinosis induced by different diets in female rats.
Food Chem Toxicol 1984, 22(2):139-146. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

99. Wasserstein AG, Stolley PD, Soper KA, Goldfarb S, Maislin G, Agus Z: Case-control study of risk factors for idiopathic calcium nephrolithiasis.
Miner Electrolyte Metab 1987, 13(2):85-95. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

100. Robertson WG, Heyburn PJ, Peacock M, Hanes FA, Swaminathan R: The effect of high animal protein intake on the risk of calcium stone-formation in the urinary tract.
Clin Sci (Lond) 1979, 57(3):285-288. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

101. Reddy ST, Wang CY, Sakhaee K, Brinkley L, Pak CY: Effect of low-carbohydrate high-protein diets on acid-base balance, stone-forming propensity, and calcium metabolism.
Am J Kidney Dis 2002, 40(2):265-274. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

102. Cordain L, Eaton SB, Sebastian A, Mann N, Lindeberg S, Watkins BA, O'Keefe JH, Brand-Miller J: Origins and evolution of the Western diet: health implications for the 21st century.
Am J Clin Nutr 2005, 81(2):341-354. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

103. Curhan GC, Willett WC, Rimm EB, Stampfer MJ: A prospective study of dietary calcium and other nutrients and the risk of symptomatic kidney stones.
N Engl J Med 1993, 328(12):833-838. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

104. Breslau NA, Brinkley L, Hill KD, Pak CY: Relationship of animal protein-rich diet to kidney stone formation and calcium metabolism.
J Clin Endocrinol Metab 1988, 66(1):140-146. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

105. Curhan GC, Willett WC, Speizer FE, Spiegelman D, Stampfer MJ: Comparison of dietary calcium with supplemental calcium and other nutrients as factors affecting the risk for kidney stones in women.
Ann Intern Med 1997, 126(7):497-504. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

106. Curhan GC, Willett WC, Knight EL, Stampfer MJ: Dietary factors and the risk of incident kidney stones in younger women: Nurses' Health Study II.
Arch Intern Med 2004, 164(8):885-891. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

107. Meschi T, Schianchi T, Ridolo E, Adorni G, Allegri F, Guerra A, Novarini A, Borghi L: Body weight, diet and water intake in preventing stone disease.
Urol Int 2004, Suppl 1:29-33. [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

108. Hess B: Nutritional aspects of stone disease.
Endocrinol Metab Clin North Am 2002, 31(4):1017-30, ix-x. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1] [2]

109. Raj GV, Auge BK, Assimos D, Preminger GM: Metabolic abnormalities associated with renal calculi in patients with horseshoe kidneys.
J Endourol 2004, 18(2):157-161. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

110. Nguyen QV, Kalin A, Drouve U, Casez JP, Jaeger P: Sensitivity to meat protein intake and hyperoxaluria in idiopathic calcium stone formers.
Kidney Int 2001, 59(6):2273-2281. [PubMed Abstract] [Publisher Full Text] OpenURL
Return to citation in text: [1]

111. Jaeger P: Renal stone disease in the 1990s: the powder keg and tinderbox theory.
Curr Opin Nephrol Hypertens 1992, 1(1):141-148. [PubMed Abstract] OpenURL
Return to citation in text: [1]

Zmieniony przez - ellis w dniu 2007-08-13 23:26:03
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 174 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 515
Czyli mam rozumiec, ze niepotrzebnie poruszylem problem nadmiaru bialka w diecie. I ze ludzie moga go naduzywac bo sa zdrowi?
Nie bardzo rozumiem celu twocih wypowiedzi i badan, ktore przytaczasz.
Mam rozumiec, ze skoro ktos ma zdrowe nerki to mozna naduzywac bialka ?

Ja juz stracilem zdrowie przed nadmiar bialka i jestem tego zywym dowodem. Jeszcze 4 lata bylem zdrowy.
Ellis jesli nawet prawda jest to co piszesz to moze napiszesz jaki jest cel spozywania nadmiernych ilosci bialka?
Skoro i tak zostana wydalone z organizmu a nadmiar bialka moze tytlko zaszkodzic i obciazyc nerki ktore przeciez musza to bialko odfiltrowac i wydalic.
Naprawde nie widze sensu w tym co piszesz.

ellis nawet dziecko wie o tym, ze wszystko w nadmiarze szkodzi.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 53303
To są moje wypowiedzi z naszej rozmowy. Pogrubiłem pewne zdania, żebyś je tym razem zauważył. Mamy dowody, że nieznaczny 'nadmiar' (lość ponad tą która jest zalecana dla przecietnych osób) białka jest korzystny dla wyników sportowych i sylwetki, a nawet zdrowia o czym też coraz częściej się mówi...

***************************************************************************
Nikt tu nikomu nie wmawia, że jest zdrowo spożywać 400-500 g białka dziennie!

To że dieta wysokobiałkowa polecana jest przy wyrównanej marskości wątroby nie oznacza, że duże ilości białka nie obciążają wątroby, co ma przełożenie przy zaleceniach związanych z niewydolnością wątroby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie dużych ilości białka w diecie na funkcjonowanie nerek to za zajrzyj tu:
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/25 
***************************************************************************

Nie można stwierdzić, że nadmierne spożycie białka przez wiele lat doprowadzi do zbytniego obciążenia nerek. Na chwilę obecną wyniki badań nie potwierdzają tej hipotezy, nie ma dowodów, że sportowcy na dietach wysokobiałkowych są szczególnie zagrożeni i to jest fakt. Co nie oznacza, że negatywne zmiany nie pojawią się u osób stosujących przez dłuższy czas dietę wysokobiałkową. Trudno też powiedzieć od jakiej ilości białka w diecie wzwyż negatywne zmiany na pewno się pojawią lub nie pojawią. Obserwowano natomiast korzyści zdrowotne wynikające z obniżenia ilości białka w diecie u osób z już niesprawnymi nerkami. Druga sprawa: przy dietach wysokobiałkowych obserowano też pewne zmiany w obrębie nerek, które początkowo były uznawane za patologiczne, dziś jednak uznaje się je za normalne zmiany adaptacyjne i uznawanie ich za patologię można porównać do uznawania za patologię wzrostu masy mięśniowej wywoływanego przez trening siłowy. O tym wszystkim przeczytasz więcej w linku jaki Ci wkleiłem, jest to podsumowanie lieteratury naukowej w tym zakresie. Nie musisz, więc brać pod uwagę moich opinii, przeczytaj sobie opinie prawdziwych ekspertów.

Możesz też zajrzeć do opracowań jakich autorem jest Dr. Loren Cordain. Wraz z innymi eksperatmi od tego tematu twierdzi, że nerki przyzwyczajone są do dużych ilości białka. Nasi przodkowie z okresu paleolitu według ich oszacowań spożywali ok. 300 g białka na dzień. Kiedyś słuchałem ciekawego wywiadu z Cordainem i Berardim, ale jak Cię to interesuje to musisz sobie poszukać tego pliku MP3.

Przeczytaj jeszcze raz na spokojnie wypowiedz w której junior_23 wmawia że zdrowo jest spożywać 400-500 g białka na dzień, przeczytaj też moje wypowiedzi i swoje.
***************************************************************************

Wogóle zajrzałeś do tego opracowania jakie Ci wkleiłem? To nie jest jakieś badanie, to jest podsumowanie badań egzaminujących wpływ spożycia białka na funkcjonowanie nerek jakie zostały przeprowadzone do 2005 roku.

Trudno powiedzieć ile białka i dla kogo będzie za dużo, ale oczywiście nie neguję stwierdzenia: co za dużo to niezdrowo. Z drugiej strony niskie/zalecane spożycie białka też może mieć swoje wady: przede wszystkim problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Tak jak już kiedyś pisałem być może pewne zależności dotyczące szkodliwości białka w diecie są tutaj trochę wyolbrzymiane, a bierze się to z tego, że niektórzy naukowcy zbyt przesadnie doszukiwali się szkodliwości produktów zwierzęcych (bogatych w białko) w momencie, gdy najwięcej mówiło się o szkodliwości tłuszczu (lata 80-90). Powoli zmieniają się poglądy badaczy/lekarzy, ale niestety jest tak, że ludzie którzy długo pracowali na podstawie starego zbioru paradygmatów najczęściej nie są zdolni do nawrócenia...
***************************************************************************

Moim zdaniem junior__23 nie napisał, że ok. jest spożywać 4-5 g białka na kg masy ciała. Ale nieważne, na tym zakończę wypowiedzi w tym temacie, bo zaraz będzie, że ja też polecam 400-500 g białka na dzień i uważam, że jest to zdrowe.
***************************************************************************

To stwierdzenie jak również inne wyżej nie należy do mnie, nie jest to moja opinia, ale opinia osób, które poświęciły większość swojego życia na badania w tym zakresie. Ja jedynie podałem przykład, który może skłaniać to przemyśleń, rozpatrzenia tego zagadnienia od innej strony, sprawdzenia jaka jest opinia innych na ten temat itd. Nie napisałem, że polecam spożywać 300 g białka na dzień.
***************************************************************************

Widzę trzeci problem: nie znasz języka angielskiego, gdybyś znał to po przeczytaniu opracowania jakie wkleiłem temat byłby zamknięty.

Teoretycznie nerki są narażone na zwiększoną pracę i obciążenie będące skutkiem zbyt dużej podaży białka. W praktyce jednak u zdrowych osób w przeprowadzonych eksperymentach, w zakresie pomiarów nerki badanych radziły sobie bez problemu z większą ilością białka, obserwowane zmiany poziomu markerów nie wskazywały, że większa ilość białka jest szkodliwa dla zdrowych nerek.
Ale przeciwnicy diet wysokobiałkowych zawsze mogą powiedzieć, że przeprowadzone badania nie trwały wystarczająco długo i nie uwzględniały takich ilości białka jakie w rzeczywistości spozywają wyczynowcy/kulturyści. Były prowadzone różne badania o czym więcej w linku, ale powiedzmy, że im bardziej zwiększamy ilość białka ponad 2 g na kg masy ciała tym bardziej zaczynamy ryzykować, po prostu dla naukowców 2 g białka na kg masy ciała to bardzo duża ilość i mało wiemy o wpływie większych ilości na funkcjonowanie nerek, chociaż pewne próby egzaminowały większe ilości np:

Do regular high protein diets have potential health risks on kidney function in athletes? Poortmans JR, Dellalieux O. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000 Mar;10(1):28-38.
***************************************************************************

Zmieniony przez - ellis w dniu 2007-08-13 23:49:32
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 174 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 515
Ellis nie odpowiedziales mi na moe pytanie iwklejasz po raz nety to samo co juz dawno przeczytalem.
Odpowiedz na moje pytanie.
Pisze ostatni raz bo juz jestem zmeczony czytaniem i pisaniem po 10 razy to samo. Na pewno nie opdowiesz mi tlyko kolejny raz wkleisz to samo.
PYTAM ?
Czyli mam rozumiec, ze niepotrzebnie poruszylem problem nadmiaru bialka w diecie. I ze ludzie moga go naduzywac bo sa zdrowi?
Nie bardzo rozumiem celu twocih wypowiedzi i badan, ktore przytaczasz.
Mam rozumiec, ze skoro ktos ma zdrowe nerki to mozna naduzywac bialka ?

Ja juz stracilem zdrowie przed nadmiar bialka i jestem tego zywym dowodem. Jeszcze 4 lata bylem zdrowy.
Ellis jesli nawet prawda jest to co piszesz to moze napiszesz jaki jest cel spozywania nadmiernych ilosci bialka?
Skoro i tak zostana wydalone z organizmu a nadmiar bialka moze tytlko zaszkodzic i obciazyc nerki ktore przeciez musza to bialko odfiltrowac i wydalic.
Naprawde nie widze sensu w tym co piszesz.

ellis nawet dziecko wie o tym, ze wszystko w nadmiarze szkodzi.
1
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

wskazowki i dieta dla poczatkujacego

Następny temat

Pomocy<<Brzuszek>>

Obnizka