SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Makrobiotyka - japoński sposób na zdrowie

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8644

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
proponuje abys troche rozwinal watek i powrzucal jeszcze co tam masz (ew cos napisal), my chetnie poczytamy, a Ty pewnie nazbierasz jeszcze troche SOGow

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1509 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 12619
ok, to wrzuce pare przepisow na cos "egzotycznego" ( ilze mozna jesc ryzu z kurczakiem&amp ):

Seitan ( smakiem i konsystencja zblizony do watrobki ) to wysokobialkowa potrawa roslinna, otrzymuje sie go ekstrah**ac bialko z maki pszennej. Ma korzystne cechy miesa, nie posiada natomiast jego wad ( kwasow nasyconych, puryn ) :

skladniki :
1 kg maki pszennej ( typu 500, ta liczba odnosi sie jakos do zawartosci glutenu, ale nie jestem pewien jak ) np. poznanska, chociaz lepsza bylaby maka z pelnego przemialu, z tym ze ciezej wtedy zrobic seiatn )

2 listki laurowe, kilka lyzek sosu sojowego, woda, sol, kilka zabkow czosnku ( raczej nie wiecej niz 2 zabki zeby nie byla to potrawa na maksa czosnkowa ), 4 srednie cebule, olej

Przygotowanie:
make mieszamy z woda i zagniatamy ( tak jak na pierogi ). Jak juz bedzie w miare zwarte, wrzucamy je na durszlak i pluczemy pod letnia biezaca woda, caly czas zagniatajac. Kiedy woda wyplywajaca spod durszlaka bedzie calkiem czysta ( czyli nie biala ), a ciasto ma konsystencje galarety, mamy gotowy seitan
seitan wrzucamy do gotujacej sie, osolonej wody, dodajemy czosnek, cebule i cala reszte ( bez oleju!!, olej idzie do pieczenia ).
gotujemy ok. 30 minut, po ugotowaniu zostawiamy w wywarze do ostygniecia.
nastepnie kroimy, przyprawiamy i przyrzadzmy tak jak mieso

--> SFD FIGHT CLUB <--

0111010001101000011010010110111001101011

The fear of death follows from the fear of life. A man who lives fully is prepared to die at any time.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1509 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 12619
musze przepisywac z roznych kartek, wiec to troche potrwa, ale mam sporo roznych przepisow na takie potrawy:

pasta do pieczywa z wedzonego Tofu ( mozna dostac w hipermarketach, albo sklepach ze zdrowa zywnoscia ):

kostka Tofu ( ok. 250 g ), 1 cebula ( pokrojona i usmazona ), 3 lyzki koncentratu pomidorowego, 2 lyzki majonezu, 2 zgniecione zabki czosnku, 1 lyzka czerownej papryki ( slodkiej ), pieprz, galka muszkatolowa, siekany szczypiorek, natka pietruszki ( tez siekana ) i co tam kto jeszcze lubi

tofu i cebule mielimy w maszynce do miesa i mieszamy z reszta skladnikow na jednolita mase i tyle
dajemy jako paste na pieczywo, mozna rowniez dodac kielki, albo pomidorka badz ogorka na wierzch i smacznego

--> SFD FIGHT CLUB <--

0111010001101000011010010110111001101011

The fear of death follows from the fear of life. A man who lives fully is prepared to die at any time.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1509 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 12619
Teraz kotlety sojowe.
wiele sie mowi o wyzszosci bialka zwierzecego nad roslinnym i jest to generalnie prawda, juz nie zaglebiajac sie w temat wartosci biologicznej ( BV ), na forum jest o tym mowa. Najlepszym sposobem, poprawiajacym przyswajalnosc bialek roslinnych jest laczenie ich po prostu z bialkiem zwierzecym, albo laczenie roznych rodzajow bialek roslinnych ( np. soja z fasolka itd. )

Panierowane kotlety sojowe:
najlepsze sa do tego gotowe kotlety, ktore wymagaja tylko moczenia w goracej wodzie, mozna tez uzyc kotletow w proszku, ale ja ich nie polecam ( ogolnie nie moge z czystym sumieniem polecac potraw w proszku, bo nigdy nie wiadomo co tam w nich jest ).

W kazdym razie, moczymy te kotlety w wodzie przez godzine, nastepnie gotujemy w rosole warzywnym az beda miekkie ( rosol najlepiej zrobic samemu, choc z braku czasu mozna uzyc gotowca typu knorr w kostce, niezej dopisze moj autorski przepis na rosol )
panierka to: musztardka, troche sosu sojowego, wywar jarzynowy ( ten po kotletach ), maka razowa ( lub zwykla jesli ktos nie chce przesadzac z blonnikiem np. po treningu, albo nie lubi razowej ), sol, pieprz i inne rzeczy do smaku
skladniki panierki dobrze mnieszamy i panierujemy kotlety. Obsmaza sie je z obu stron, najlepiej na oleju rzepakowym, moze byc tez oliwa z oliwek, ale nie jest ona polecana do smazenia

--> SFD FIGHT CLUB <--

0111010001101000011010010110111001101011

The fear of death follows from the fear of life. A man who lives fully is prepared to die at any time.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 287 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4189
Oznaczenia liczbowe na opakowaniu mąki oznaczają ilość pozostałości produktu po spaleniu w postaci popiołu. Chodzi o to że im większy numer tym mąką z mniej obłuszczonego ziarna. A co do seitanu domowej roboty to nie za bardzo mnie ten przepis przekonuje. Wole kupić już zrobiony, który będzie miał więcej białka niż taki domowej roboty(ten sprzedawany ma ponad 30%, która mąka posiada tyle białka).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1509 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 12619
Maka poznanska typu 500 ma ok. 25% glutenu, czyli tylez bialka, to chyba nienajgorzej? Robiac seitan samemu placisz za kilo maki i przyprawy, za gotowca duuuzo wiecej.

--> SFD FIGHT CLUB <--

0111010001101000011010010110111001101011

The fear of death follows from the fear of life. A man who lives fully is prepared to die at any time.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 287 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4189
sprawdzałem mąki typu 500 mają ok.9% białka. Poza tym tylko nieliczne odmiany niektórych pszenic mają około 20% białka w większości u nas trudno dostępne.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1509 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 12619
ja tez sprawdzalem, gluten jest to bialko maki i on stanowi o ogolnej zawartosci bialka w mace, przyswajanie to juz inna bajka. Ale moze mam gorsze zrodlo....
W kazdym razie moja sugestia to uzupelnianie posilkow o produkty bialkowe roslinne, a nie zamiana zwierzecych na roslinne, tym bardziej jesli sie cwiczy i wymagania co do podazy bialka sa inne

EDIT: Pablo, widze ze opierasz sie na tabelach produktow spozywczych. Moze to i bardziej sluszne? Nie wiem, ale w takim razie skad w seitanie kupowanym wyzsza zawartosc bialka niz w samorobce? Moze wystarcza jakies dodatki typu mielone warzywa straczkowe?

Zmieniony przez - qbiec w dniu 2004-07-10 00:32:59

--> SFD FIGHT CLUB <--

0111010001101000011010010110111001101011

The fear of death follows from the fear of life. A man who lives fully is prepared to die at any time.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 17398 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 79160
albo proszki bialkowe
jasne ze starcza
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 144 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2134
qbiec ja cały czas o tym truje na forum ale wszyscy na to leją i mówią że głupi jestem.

Żyjemy w świecie pozorów, pozorujemy więc, że żyjemy.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy tak może być?

Następny temat

Porządki - moderatorzy/boldzi WAŻNE

WHEY premium