SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Magiczna moc żeń-szenia. Zapraszam.

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 24201

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1420 Napisanych postów 35562 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 150829
Panax ginseng

Na wstępie należy zaznaczyć iż żeń-szeń należy do najobszerniej zbadanych i opisanych roślinnych surowców leczniczych, na temat jego pozytywnych własciwości napisano już tyle prac i przeprowadzono tyle badań iż śmiało można powiedzieć, że jest to roślina o dobrze udokumentowanych własciwościach terapeutycznych.
W ciągu minionych 30 latach opublikowano wyniki ponad 50 prób klinicznych, (przeprowadzonych zarówno na pacjentach jak i zdrowych ochotnikach), których analiza wykazała, że w 13 badaniach (1572 przypadkach) preparat żeń-szeniowy powodował poprawę samopoczucia. Ponadto w 17 próbach (846 przypadkach) stwierdzono poprawę sprawności fizycznej, a poprawę w zakresie różnych parametrów przemiany materii w dalszych 10 próbach.
Preparaty oparte na wyciągach z tej rośliny wykazują:
- działanie na ośrodkowy układ nerwowy,
- działanie hormonalne androgenne i estrogenne, szczególnie w astenii płciowej,
- działanie antymiażdżycowe; po podaniu żeń-szenia zaobserwowano znaczny spadek zawartości cholesterolu całkowitego, lipidów oraz cholesterolu LDL, przy jednoczesnym podwyższeniu stężenia cholesterolu HDL w surowicy krwi,
- działanie immunomodulujące.
Pozwolę sobie opisać poszczególne wasciwości żeń-szenia podpierając się wynikami badań.


WŁAŚCIWOŚCI IMMUNOMODULUJĄCE

-W badaniu (wpływ na częstotliwość infekcji grypowych po szczepieniu przeciw grypie (4 tygodnie po rozpoczęciu badań) )przeprowadzonym na 227 pacjentach (39-60 lat) metodą podwójnej ślepej próba wobec placebo, a które polegało na podawaniu wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d* przez 12 tygodni zaobserwowano znaczne obniżenie występowania infekcji grypowych i znaczne podwyższenie poziomu przeciwciał bez wpływu na parametry bezpieczeństwa hematologicznego i laboratoryjnego


-W badaniu (wpływ na pooperacyjną rekonwalescencję ) przeprowadzonym na 120 pacjentach (20-65 lat z ginekologiczną laparotomią) metodą prostej ślepej próby wobec placebo*d = pro die, a które polegało na podawaniu skoncentrowanego ekstraktu z żeń-szenia 230 mg/d zaobserwowano znaczne polepszenie liczby leukocytów, sumy protein i wagi ciała, zahamowanie spadku glukozy we krwi, znaczne obniżenie poziomu cholesterolu; brak wpływu na hemoglobinę, hematokryt, albuminę surowiczą, ciśnienie krwi i ogólne samopoczucie.


DZIAŁANIE NA WYDOLNOŚĆ FIZYCZNĄ

-W badaniu (wpływ na aerobową pojemność roboczą, na stężenie laktanów w surowicy, na częstotliwość pracy serca (w obciążeniu ergonomicznym) przeprowadzonym na grupie 30 mężczyzn wyczynowców sportowych (18-31 lat) metodą podwójnej ślepej próby z preparatem porównawczym w który podawano wyciąg z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d; wyciąg z żeń-szenia (7% ginsenozydów) 200 mg/d przez 9 tygodni zaobserwowano znaczne powiększenie oddechowej pojemności roboczej, znaczne zmniejszenie poziomu laktanów w surowicy, zwiększenie pojemności roboczej i skrócenie czasu wypoczynku po pracy, nie stwierdzono znacznych różnic między dwoma wyciągami z żeń-szenia


-W badaniu (Wpływ na wydolność fizyczną, trwanie efektu po zaprzestaniu leczenia) przeprowadzonym na grupie 28 mężczyzn sportowców (20-30 lat) prowadzonym metodą podwójna ślepa próba wobec placebo z wykorzystaniem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 9 tygodni zaobserwowano znaczne powiększenie pojemności pobierania tlenu, znaczne obniżenie częstotliwości pracy serca, pozytywny wpływ na pracę płuc, znaczne skrócenie czasu reakcji na bodźce optyczne (wszystkie efekty jeszcze przez 3 tyg. po zakończeniu podawania leku)


DZIAŁANIE NEUROENDOKRYNOLOGICZNE

-W otwartym badaniu kontrolnym przeprowadzonym na 66 osobowej liczbie mężczyzn (27-45 lat ze zmniej-szoną liczbą i ruchliwością plemników), z użyciem wyciągu z żeń-szenia 4 g/d przez 3 miesiące zaobserwowano podwyższenie liczby plemników i stopnia ich ruchliwości, wzrost sumy testosteronu w plaźmie i wolnego testosteronu, dihydrotestosteronu, spadek prolaktyn.


DZIAŁANIE NA PSYCHOFIZYCZNĄ WYDOLNOŚĆ

-W badaniu przeprowadzonym na grupie 60 osób (30 mężczyzn i 30 kobiet 22-80 lat) metodą podwójnej ślepej próby wobec placebo, z użyciem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni, zaobserwowano znaczne polepszenie czasu reakcji oburęcznej koordynacji i wydolności fizycznej (test schodowy), skrócenie czasu odpoczynku po pracy, pozytywne działanie na ogólne samopoczucie i na parametry samooceny, brak wpływu na nastrój i optyczny próg fuzji.


-W badaniu (wpływ na samopoczucie - reagowanie na optyczne i akustyczne sygnały, na funkcję płuc i na poziom hormonów płciowych) przeprowadzonym na grupie 120 (60 mężczyzn i 60 kobiet 30-60 lat) metodą podwójnej ślepej próby wobec placebo, z użyciem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni, zaobserwowano znaczne polepszenie czasu reakcji, parametrów funkcji płuc i wszystkich kryteriów testu samooceny; nie stwierdzono wpływu na hormony płciowe.


-W badaniu (wpływ na funkcje psychiczne i psychomotoryczne) przeprowadzonym na grupie 32 mężczyzn (20-24 lat) i 112 mężczyzn (40-70 lat) metodą podwójnej ślepej próba wobec placebo z zastosowaniem wyciąg z żeń-szenia (4% gin-senozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni zaobserwowano znaczne polepszenie umysłowej wydolności w teście arytmetycznym, tylko nieznaczny wpływ na wszystkie inne funkcje psychiczne i psychomotoryczne.

To tyle, jest tego więcej, ale myślę że tyle wystarczy, są jeszcze badania potwierdzający wpływ preparatów z wyciągami z tej rośliny na subiektywne, ogólene samopoczucie, na zespól przewlekłego zmęczenia, przemianę materii itp. Serio. Trza dodać, żę poza Panax ginseng również inne gatunki żeń-szenia wykazują udowodnione naukowo, cenne i wielokierunkowe działanie. "W świetle najnowszych badań farmakologicznych i klinicznych, a także monografii Komisji E Federalnego Urzędu Zdrowia Niemiec, stosowanie standaryzowanych wyciągów z żeń-szenia w postaci suplementów żywnościowych (niskie dawki) jak i w formie fitoterapeutyków znajduje swoje obiektywne uzasadnienie." Panie i Panowie - do apteki!oparte przede wszystkim na pracy Jerzego LUtomskiego "Wpływ środków ziołowych na witalność organizmu"

dalsze piśmiennictwo:
Lutomski J.: Trzy wieki dociekań nad żeń-szeniem. Aptekarstwo w Polsce i na Świecie 1998. Monographien - Ginseng radix: BAnz. 17. 01. 1991, Erg. - Lieferung BZRvA, April 1991 (tłumaczenie: Kompendium „Rośliny lecznicze w fitoterapii„, Wyd. IRiPZ Poznań s. 355, 2000). Sonnenborn U.: Ginseng. Neuere Untersuchungen immunologischer, pharmakologischer und endokrinologischer Aktivitäten eine alten Arzneipflanze. Dtsch. Apoth. Ztg. 1987. Singh V. et al: Immunomodulatory activity of Panax ginseng extract. Planta Med. 1984. Mei B. et al.: Protective effects of ginsenosides on oxygen free radical induced domages of cultured vascular endothelial cells in vitro. Acta Pharm. Sin. 29, Nr 11, 1994. 87. Sandberg F., Dencker L.: Experimental and clinical tests on Ginseng. Zeitschr. für Phytotherapie 1994.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2007-01-17 13:57:13
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 2971 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 32053
to mzoe ktos pokusilby sie o male zestawienie supli opartych na zen szniu. osobiscie mam tylko naturella w domu, ale dzialania szczerze mowiac nie zauwazylem.

Keep ya head up

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 181 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 6028
faftaq jaki apteczny zen-szen polecasz za wmiare dobra cene?

"Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej"
Edward Gierek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 2438 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15320
spoko art, jakies zestawienie jeszcze walnij i bedzie git
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 4066 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 45993
Dobre.

DORADCA DZIAŁU ODŻYWKI I SUPLEMENTY
NIE WIESZ JAKIE SUPLEMENTY KUPIĆ? PORADY NA PRIV!!
NA gg TYLKO POWAŻNE PYTANIA!!!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 128 Wiek 30 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3156
Podpisuje sie pod pytaniami
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1420 Napisanych postów 35562 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 150829
myślę, że najważniejsze jest aby preparat zawierał wyciąg standaryzowany, wtedy będziemy wiedzieć co oznacz 100mg extraktu. sam używałem zazwyczaj naturella, próbowałem kilku innych, działały podobnie. tutaj podaje link gdzie WILLHELM przedstawił ponoć najlepszy preparat (też tak słyszalem) z dostępnych na rynku. ja go nie testowalem.nie wiem czy jest sens robienia zestawienia, bo warto do takiego wrzucić tylko standaryzowane extrakty gdyż innych nie sposób przeliczyć (jakoś/ilośc/cena). poza tym cudów też nie ma się co spodziewać. coż pomyślę, przede mną trening, obiad, próba, może na wieczór siądę i poszperam. yo!


edit: a, moją uwagę zwróciło to badanie w którym podaje się 4 g żeńszeniowego preparatu na dobę i gdzie zaobserwowano podwyższenie liczby plemników i stopnia ich ruchliwości, wzrost sumy testosteronu w plaźmie i wolnego testosteronu, dihydrotestosteronu , spadek prolaktyn.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2007-01-17 15:02:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 298 Wiek 40 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 11777
brałem swego czasu żeń szeń firmy Naturell
wzrost libido zauważalny
żona do czasu była zadowolona
poza tym nie zauważyłem innych zalet żeńszenia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 28499
"edit: a, moją uwagę zwróciło to badanie w którym podaje się 4 g żeńszeniowego preparatu na dobę i gdzie zaobserwowano podwyższenie liczby plemników i stopnia ich ruchliwości, wzrost sumy testosteronu w plaźmie i wolnego testosteronu, dihydrotestosteronu , spadek prolaktyn."

DHT wzrasta czy spada?

Chain Reaction - Basic Channel...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 367 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1643
Trzeba będzie przetestować jakiś supel z Ż-SZ, robota mnie wykańcza... dziś lukne w aptece co jest ciekawego

be FREAK

**Nie wiesz jak stosować Suplementy? Napisz na Priva

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 189 Wiek 36 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2523
witam i ja coś od siebie dozuce na ten temat,brałem zeń-szen pare razy w okresie zimowym w celu poprawienia odpornosci fizycznej i jak zawsze się sprawdził!!ogulnie odczułem jeszcze oprucz tego poprawe wydolnosci fizycznej i psychicznej, ogulnie nie zamulałem w kiepska zimowo/jesienna pogode jak to zazwyczaj bywa!! jak na mój gust 5+ z preparatów ziołowych:)

Jestem jaki jestem,ale naturalny;]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pytanie

Następny temat

Kreatyna + posiłek po treningu. Planowana redukcja.

Fruzelina