###
PRZYKŁADOWE, SPRAWDZONE PLANY TRENINGOWE NA SIŁĘ/MASĘ:
http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=7625
TRENING POD SPORTY WALKI?
TUTAJ -> http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=3568
JEŚLI CHCESZ ROBIĆ "RZEŹBĘ" CZYTAJ:
mity
W 99% wypadków pod kątem „rzeźby” chcą trenować młode osoby, ważące 50-70 kg, które przez najbliższe 2-3 lata powinny robić nieustającą „masę” - bo nie mają absolutnie czego „rzeźbić”! Jeśli chcesz wyglądać jak osobnicy z okładek prasy dla mężczyzn ... NAJPIERW zdobywasz masę mięśniową (TRENING SIŁOWY FBW 3x w tygodniu „NA MASĘ”, obciążenia 75-85% CM, 3-6 serii na partię mięśniową na sesji, DIETA z dodatnim bilansem kalorycznym, dużo odpoczynku), starając się nie „zalać” (nie zyskać za dużo tłuszczu – szczególnie na brzuchu), a dopiero po zyskaniu odpowiedniej wagi ciała (np. dla 180 cm wzrostu od 80-85 kg wzwyż) ukierunkowujesz swój trening na „rzeźbę mięśni”.
1. https://www.sfd.pl/temat816213
2. http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=7862 NAJWIĘKSZE MITY TRENINGU SIŁOWEGO!
3. http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=948
***
RESZTA INFORMACJI z art. napisanego specjalnie pod kątem działu JUNIOR SFD
https://www.sfd.pl/Pierwsze_wizyta_w_klubie_i_pierwsze_treningi_-t816211.html
Rozpoczynamy trening w klubie – możliwe są tu dwie opcje – trening obwodowy całego ciała ACT (aerobic circuit training) lub prosty (nie obwodowy) schemat FBW (full body workout; całe ciało pracuje na jednym treningu). W każdym przypadku polecam skorzystać z pomocy osoby doświadczonej – trenując pod nadzorem (co najmniej pierwszych kilka treningów, najlepiej kilka tygodni), w celu nauki techniki. Każde ćwiczenie jakie wykonujemy w klubie może spowodować kontuzję mięśni, ścięgien, wiązadeł - wszystko zależy od prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki (co najmniej 8-10 minut ćwiczeń ogólnorozwojowych – przysiady, skłony, krążenia ramion, podskoki itd.) oraz techniki ćwiczącego. Ryzyko urazu zwiększa używanie nadmiernego (niedostosowanego do naszych możliwości) obciążenia.
ACT
1. Przysiady ze sztangą (jeśli nie dajemy rady, wykonujemy np. prostowanie nóg siedząc, na maszynie lub wyciskanie nogami na suwnicy skośnej, hack maszynie)
2. Podciąganie na drążku (jeśli nie dajemy rady – robimy ćwiczenie z partnerem – podnoszenie się w górę z pomocą, a tylko faza opuszczania samodzielnie lub zastępujemy je ściąganiem drążka wyciągu – szerokim chwytem do klatki piersiowej)
3. Martwy ciąg na prostych nogach (ze sztangą lub ze sztangielkami),
4. Wyciskanie sztangielek w leżeniu na skośnej ławce,
5. Wyciskanie sztangi do czoła, siedząc,
6. Wspięcia na palce ze sztangą, stojąc,
7. Uginanie ramion ze sztangą łamaną, stojąc,
8. Unoszenie kolan do klatki, w zwisie na drążku
Trening ACT ma podstawową, wielką wadę – musimy używać 8-12 stacji – co w polskich warunkach jest niemal niewykonalne (musielibyśmy mieć do dyspozycji większość urządzeń i stanowisk w klubie, tylko dla siebie). W trening obwodowym, jakim jest ACT, należy przechodzić po wykonaniu jednej serii ćwiczenia do kolejnego np. robimy 8 powtórzeń przysiadów, od razu przechodzimy do drążka i 8 x podciągamy się, 8 powtórzeń martwego ciągu itd. Po skończeniu np. w tym przypadku 8 ćwiczeń odpoczywamy. Całe 8 (lub więcej) ćwiczeń stanowi jeden obwód. W treningu wykonujemy 2-3 obwody (czyli każde ćwiczenie łącznie po 2-3 serie). W każdej serii wykonujemy 8-10 powtórzeń ćwiczenia, dbając o odpowiednie tempo i technikę. Jeśli to stanie się zbyt łatwe – na kolejnym treningu zwiększamy liczbę obwodów i/lub dokładamy ciężaru w ćwiczeniach (od 2,5 do 5 kg). W warunkach polskich sugeruję wykonywać trening w postaci stacji trwających po 50-60 sekund, przerwa wypoczynkowa 1 minuta, kolejna seria danego ćwiczenia i dopiero wtedy przechodzimy do następnego ćwiczenia (mniej konfliktów z otoczeniem przez zajmowanie cennego sprzętu).
Kolejny, możliwy do wykorzystania trening to FBW – w najprostszej formie np.
FBWPrzysiad ze sztangą 3 serie
Wiosłowanie sztangą 3 serie
Wyciskanie sztangi leżąc 3 serie
Wyciskanie na barki 2-3 serie
Podciąganie na drążku podchwytem 3-5 serii
Jest to szybki, skuteczny trening ogólnorozwojowy. Wykonujemy 3 serie przysiadów, po skończeniu których przechodzimy do wiosłowania sztangą itd. W miarę progresu dokładamy objętości (więcej serii danego ćwiczenia np. zamiast trzech, cztery-pięć serii przysiadów) oraz delikatnie zwiększamy obciążenia (2-2,5 kg co trening). Nie wolno zmieniać nam kolejności oraz rodzajów ćwiczeń. Zamiana przysiadów np. na prostowanie nóg na maszynie sprawia, że zamiast całego ciała (jak w przysiadach) – pracuje głównie m. czworogłowy uda – ćwiczenie nie przynosi efektów.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danego treningu. W szczególności jeśli: masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, choroby układu krążenia, wady postawy, nadciśnienie, wady wzroku, problemy np. z kręgosłupem. Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Pamiętaj, że każdy niewłaściwie prowadzony trening może prowadzić do kontuzji u urazów. Wszystko co przeczytałeś w artykule stosuj na własne ryzyko. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne urazy doznane w trakcie treningu.
CZĘŚĆ II ARTYKUŁU
Kolejne miesiące treningu - czyli co robimy dalej?
W poprzednich artykułach opisałem jak powinien wyglądać trening osoby początkującej i średnio-zaawansowanej.
M.in. tutaj: https://www.sfd.pl/Pierwsze_wizyta_w_klubie_i_pierwsze_treningi_-t816211.html
Zakładamy, że minęło już kilka tygodni treningu schematem FBW, zamieszczonym w poprzednim artykule, czyli wg schematu:
TRENING
Przysiad ze sztangą 3 serie
Wiosłowanie sztangą 3 serie
Wyciskanie sztangi leżąc 3 serie
Wyciskanie na barki 2-3 serie
Podciąganie na drążku podchwytem 3-5 serii
I co robić dalej? Czy muszę zmieniać powyższy trening co np. 6-8 tygodni, bo "mięśnie się do niego przyzwyczaiły"? Otóż wbrew powszechnie obowiązującym w polskich klubach opiniom, częsta zmiana treningu tylko ... SPOWALNIA wzrost naszej siły i masy mięśniowej! Kiedy dokonujemy zmian? Dopiero gdy wyczerpiemy długoterminowy postęp w ciężarach i przyroście masy mięśniowej! Z pewnością nie nastąpi to po 8 tygodniach, prędzej po wielu miesiącach treningu! Jak długo jesteś w stanie dokładać zaplanowaną ilość kilogramów, jak długo obserwujesz zmiany w sylwetce i przyrost obwodów oraz masy ciała - tak długo NIC NIE ZMIENIAJ w treningu!
W pierwszej kolejności, jeśli nie zwiększasz masy ciała – musisz przemyśleć swój jadłospis – ulepszyć dietę. Jeśli mówisz, że „jem już dużo i nie rosnę” to znaczy, że nie jesz odpowiednio dużo. Choćbyś nie wiem jakie teorie wymyślał, nie zmieni to faktów. Siądź i przelicz dzienny jadłospis, dodaj 300-500 kcal do swojego zapotrzebowania.
Więcej na ten temat ->
Plan: masa. Jak zabrać się z układanie diety ukierunkowanej na przyrost tkanki mięśniowej
https://www.sfd.pl/temat815987
Czym jest długoterminowa progresja? Powolnym dokładaniem np. 2-2,5 kg co trening. "Ale to bez sensu dokładać 2,5 kg, ja chcę dołożyć od razu 20 kg!". Pamiętaj, że wspomniane 2,5 kg to kolosalny progres siłowy (w konsekwencji większy impuls do wzrostu masy mięśniowej!). W skali miesiąca dołożenie na 1 treningu tygodniowo 2,5 kg oznacza zwiększenie ciężaru o 10 kg, w skali roku to 120 kg! Znam osoby które od kilku lat w każdym ćwiczeniu osiągają te same wyniki, nie notują absolutnie żadnego progresu siłowego, ani masowego. Zwykle są to ludzie trenujący metodą "wrzuć na sztangę ciężar, zrobię 1 powtórzenie ... z pomocą”. Podobni zawodnicy w większości ćwiczeń dochodzą do załamania mięśniowego (czyli osiągają próg, w którym nie mogą wykonać następnego powtórzenia), co więcej „załamanie” następuje w wielu seriach! Co ciekawe, żeby tego było mało, nader często podobni osobnicy stosują np. 3-6 ćwiczeń na klatkę piersiową. W konsekwencji gigantyczna liczba ćwiczeń i serii prowadzi do przeciążenia mięśni i układu nerwowego, co hamuje osiąganie większej siły i masy. Jeśli spotkasz się z „pakerami” którzy zasypią cię złotymi radami dotyczącymi progresji – zapytaj ile kilogramów dołożyli w martwym ciągu, przysiadach czy podciąganiu na drążku w ostatnich 2 miesiącach? Zwykle odpowiedzi brakuje, bo takie osoby nie chcą się zastanowić, czemu nie osiągają dalszych przyrostów siły czy masy.
Kolejny aspekt to "więcej znaczy lepiej". Niestety, 5-6 treningów tygodniowo to bardzo skuteczny trening, ale na zmniejszenie masy mięśniowej! Tak, to nie pomyłka w druku, zmniejszenie. Dlaczego? Mięśnie nie rosną w trakcie treningu, tylko wtedy gdy odpoczywamy. Im więcej będziesz trenował, tym wolniej będziesz rósł! Im intensywniej przetrenujesz np. Klatkę piersiową i bicepsa, tym więcej czasu do regeneracji musisz zapewnić swojemu organizmowi (sen + właściwa dieta). Początkujący nader często trenują wg następującego schematu:
TRENING
Poniedziałek:
Klatka + biceps
Wtorek:
Barki + triceps
Środa:
Plecy
Czwartek:
Klatka + biceps
Piątek:
Barki + triceps
Prowadzi to do kolosalnego przeciążenia mięśni oraz układu nerwowego, w konsekwencji zawodnik stosuje mniejsze ciężary, odczuwa większą bolesność mięśniową oraz mniejsze przyrosty obwodów zbyt mocno trenowanych partii mięśniowych.
Podsumowując: dopiero po osiągnięciu określonego pułapu masy i siły, modyfikujemy trening.
Wprowadzamy modyfikację schematu z początku artykułu:
1.W pierwszej kolejności, różnicujemy liczbę powtórzeń na poszczególnych treningach np. 5, 10, 15 (poniedziałek, środa, piątek).
2. Następnie dokładamy serii i obciążeń (np. 3 serie na 15 powtórzeń; 4 serie po 10 i 5 serii po 5 powtórzeń. - odpowiednio poniedziałek, środa, piątek).
3. Kolejna modyfikacja, to wprowadzenie planu treningowego A i B. A- wykonujemy np. W poniedziałek, B w środę, w piątek znów trening A.
Podsumowując NOWY trening wygląda następująco:
TRENING
Trening A: (PONIEDZIAŁEK)
Przysiad ze sztangą 3 serie x 15 powtórzeń
Wiosłowanie sztangą 3 serie x 15 powtórzeń
Wyciskanie sztangi leżąc 3 serie x 15 powtórzeń
Podciąganie na drążku podchwytem 3 serie x 15 powtórzeń
Trening B: (ŚRODA)
Martwy ciąg ze sztangą 4 serie x 10 powt.
Wyciskanie sztangi wąskim chwytem 4 serie x 10 powt.
Wyciskanie na barki, siedząc, do czoła 4 serie x 10 powt.
Wiosłowanie jednorącz 4 serie x 10 powt.
Wznosy ramion w opadzie 4 serie x 10 powt.
TRENING A (PIĄTEK; to samo co w poniedziałek, z modyfikacją)
Przysiad ze sztangą 5 serii x 5 powtórzeń
Wiosłowanie sztangą 5 serii x 5 powtórzeń
Wyciskanie sztangi leżąc 5 serii x 5 powtórzeń
Podciąganie na drążku nachwytem 5 serii x 5 powtórzeń
Ciężarów dokładamy w treningu na 10 powtórzeń i na 5 powtórzeń. 15 powtórzeń to trening który ma być wykonywany na lekkich ciężarach. Trening zaczynamy z zaniżonych ciężarów, tak aby obecne ciężary na 5 powtórzeń osiągnąć dopiero w 4-5 tygodniu. Im z wyższego pułapu zaczniesz i im szybciej zaczniesz dokładać obciążenia – tym szybciej wyczerpiesz progres i wpadniesz w „zastój”.
Dopiero po wyczerpaniu progresu na tak zmodyfikowanym treningu, szukamy kolejnego rozwiązania – czyli zmieniamy układ, liczbę, powtórzeń, tempo itd. Rozwinę temat w kolejnym artykule.
Na koniec uwaga, dlaczego stosujemy tak „dziwaczny” trening.
„Co robisz dzisiaj? Klatkę i bicepsa!”
Niestety, z wielu względów najpopularniejszy w Polsce trening dzielony (ang. split = dzielić) może przynieść więcej szkody, niż pożytku początkującym i średnio-zaawansowanym. Dlaczego?
Jeden zawodnik skupi się danego dnia na przysiadach, drugi na bicepsie, przedramionach i barkach. Mięśnie od których zależy wszystko, czyli siła, masa, wydolność, szybkość, sprawność to mięśnie pleców (prostowniki grzbietu, warstwa głęboka mięśni, najszerszy grzbietu, równoległoboczny, czworoboczny i inne), mięśnie nóg (przedniej części uda – m. czworogłowy, tylnej – dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty; łydek). Cała reszta mięśni w ciele z punktu widzenia ogólnej siły i masy stanowi nieistotne tło. Jak długo będziesz skupiał się np. na treningu przedramienia (porównaj rozmiar mięśni przedramienia – powiedzmy, w najlepszym wypadku przedramię wytrenowanej osoby ma ponad 40 cm obwodu, z mięśniem uda – w najgorszym wypadku co najmniej 52 cm, w najlepszym ponad 80 cm obwodu!). Już ta proporcja pokazuje, że powinieneś trenować przede wszystkim NOGI, PLECY, następnie dopiero możesz klatkę, barki, bicepsa, tricepsa, łydki, przedramiona itd.
Co gorsza, im więcej czasu poświęcisz na maszyny i izolacje, tym będziesz słabszy i mniej masywny. Siłę i masę zapewni ci tylko i wyłącznie skuteczny trening, oparty o najlepsze ćwiczenia podstawowe.
https://www.sfd.pl/Pierwsze_wizyta_w_klubie_i_pierwsze_treningi_-t816211.html
Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2012-01-13 12:46:35
Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1