SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

MARTWY CIĄG

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 25762

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 246 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1656
To jest mój pierwszy dłuższy post a więc proszę o wyrozumiałość. Wiele osób pyta jak powinno się wykonywać martwy ciąg. Niektórzy przy tym ćwiczeniu popełniają wiele błędów co kończy się później wizytą i fizjoterapeuty a czasami nawet gorzej. Chciałbym przybliżyć temat wykonywania ćwiczenia o nazwie „martwy ciąg" w moim poście.


Podstawa to rozgrzewka:
Jedną z form rozgrzewki jest lekki chód z krążeniem ramion przez jakieś 7-12 minut albo podskoki w miejscu. Drugą formą jest wykonywanie martwego ciągu samym gryfem na prostych nogach, następnie ugięcia rąk nachwytem i wyciskanie z przodu.
Po ogólnej rozgrzewce rozciągamy wszystkie główne grupy mięśniowe. Szczególną uwagę zwracamy na mięśnie pośladkowe, dwugłowe uda, przywodziciele, łydki, dolne partie grzbietu i barki. Następnie rozgrzewamy raz jeszcze mięśnie wykonując martwy ciąg z lekkim obciążeniem.

Przykład dobrej rozgrzewki:

5 powtórzeń z 50% obciążenia jakie stosujesz tego dnia w normalnych seriach treningowych.
3 powtórzenia z 75% obciążenia jakie stosujesz tego dnia w normalnych seriach treningowych.
5-10 powtórzeń 100% obciążenia jakie stosujesz tego dnia w normalnych seriach treningowych.


Stosowanie uchwytu hakowego

Niektórzy wykonując martwy ciąg stosują chwyt hakowy, który pozwala na podnoszenie większych ciężarów bez używania pasków na nadgarstki. Jak powinien wyglądać chwyt hakowy? Kiedy układasz dłoń nachwytem kciuk oplata gryf jako pierwszy a 2-3 pierwsze palce oplatają kciuk. Przy tym uchwycie mamy większa kontrole ponieważ 2 lub 3 palce przytrzymują kciuk a nie na odwrót. Początkowo może to być bolesne dlatego lepiej zacząć stosować ten uchwyt na małych obciążeniach.

Kinezjologia martwego ciągu.


Martwy ciąg angażuje całą dolną część ciała. Aby podnieść tułów i sztangę, mięsnie czworogłowe ud, dwugłowe ud i mięśnie pośladkowe kurczą się koncentrycznie. Z mięśni podudzia (brzuchaty i płaszczkowaty przeznaczony jest do stabilizacji. Mięśnie prostujące kręgosłupa, które biegną z tyłu wzdłuż całego kręgosłupa napinają się izometrycznie aby zachować płaski grzbiet we wszystkich odmianach ruchu. Mięśnie najszersze grzbietu także podlegają izometrycznemu napięciu mięśni i w ten sposób barki są wysunięte do przodu a ręce mocno przywarte do boków. Nadgarstki i mięśnie dłoni mają za zadanie utrzymać sztangę.


Konwencjonalny martwy ciąg

W pozycji startowej:
1.Oczyść podłogę na powierzchni 1,2mx2,4m z talerzy i innych przedmiotów
2.Podejdź do ustawionej sztangi na podłodze, dotykając gryfu podudziami
3.Ustaw stopy płasko na podłodze w rozstawie nieco mniejszym od szerokości barków z palcami stóp lekko skierowanymi na zewnątrz.
4.Ugnij kolana i opuść biodra do głębokiego przysiadu. Biodra powinny być niżej niż barki.
5.Złap gryf sztangi nachwytem nieco szerzej od miejsc gdzie dotykasz go nogami
6.Napnij grzbiet tak, aby był płaski lub lekko wygięty do przodu.
7.Patrz nieco w górę i ciągnij za gryf sztangi

Wskazówki Treningowe:
1.Przy większych obciążeniach stosuj uchwyt hakowy lub paski na nadgarstki rzadziej natomiast uchwyt przemienny.
2.Nie pozwalaj, aby biodra pierwsze zaczynały ruch do góry. Powinny się unosić razem z barkami
3.Barki powinny być zawsze przed sztangą w całym zakresie ruchu
4.Ręce powinny być cały czas wyprostowane
5.Ruch dźwigania ma być równy i spokojny
6.Zawsze stosuj zabezpieczenia na sztandze
7.Polegaj na własnych mocnych mięśniach tułowia a nie pasie treningowym
8.Miej pewność, że doprowadzając mięśnie do wyczerpania zachowujesz prawidłową formę ruchu, ponieważ osłabiona mechanika może zwiększyć ryzyko kontuzji.
9.Nie stosuj ani częściowych ani forsownych powtórzeń.Wysoki martwy ciąg


Jest to częściowa wersja zwykłego, który wykonuje się podnosząc sztangę umieszczoną na podporach na wysokości kolan. Stopy rozstawiamy na szerokość barków a dłonie nachwytem na sztandze zaraz za udami. Unosimy tułów do całkowitego wyprostu. Kiedy zakres ruchu jest skrócony można nałożyć na sztangę więcej ciężaru. Podczas dźwigania grzbiet należy trzymać płaski lub trochę wygięty do przodu. Należy pamiętać aby opuszczając sztangę nie rzucać jej na podpory.


Martwy ciąg ze sztangą trapezową


Tej odmiany martwego ciągu można spróbować jeśli mamy problem z wykonywaniem innych. Ruch jest wykonywany tak jak przy konwencjonalnym tylko, że w tym przypadku stoimy wewnątrz trapezowego gryfu (jeśli się taki posiada ). Uginamy się w przysiadzie trzymając grzbiet płaski i łapiemy dłońmi za uchwyt gryfu. Patrząc z boku kostki, ręce, barki i głowa powinny być w jednej linii. Nabieramy głęboki oddech i zaczynamy prostować nogi i biodra. Powietrze wypuszczamy po przejściu przez najtrudniejsza fazę ruchu.


Martwy ciąg w wersji sumo

To ćwiczenie różni się od innych odmian szerokim rozstawem stóp i trzymaniem rak na sztandze między nogami. Ten ruch powoduje, że bardziej zaangażowane są mięśnie przywodzicieli uda i czworogłowe. W mniejszym stopniu pracują dwugłowe uda i dolne partie grzbietu. Ustawiamy stopy szeroko, opuszczamy się w przysiadzie aż ręce nie uchwycą gryfu sztangi. Bierzemy głęboki oddech i dźwigamy sztangę używając siły mięśni nóg . Powietrze wypuszczamy po przejściu przez najtrudniejsza fazę ruchu.. Podczas ćwiczenia należy być wyprostowanym i unikać wyokrąglenia dolnej części grzbietu. Daje nam to cięższą prace nóg i jednocześnie chroni przed kontuzją .


Martwy ciąg na prostych nogach.

Ta odmiana martwego ciągu daje potężny wysiłek mięśniom położonym z tyłu ud. Ruch wykonujemy tak jak w konwencjonalnym ćwiczeniu z wyjątkiem tego, że kolana są prawie proste, ale nie zablokowane. Ciężar powinien być rozłożony równomiernie na obie stopy. Uginamy tułów w biodrach i stopniowo wypuszczamy powietrze w miarę unoszenia tułowia Az do osiągnięcia pełnego wyprostu. Plecy mają być cały czas płaskie a nogi napięte. Ćwiczenie to można również wykonywać używając sztangielek.


Rzymski martwy ciąg


Jest to ćwiczenie olimpijskich ciężarowców na rozwinięcie silnych mięśni dwugłowych uda i pośladkowych. Wykonanie takie same jak przy martwym ciągu na prostych nogach z tym, że podczas trwania ruchu sztanga cały czas dotyka nóg. Uginamy się w biodrach i mając płaskie plecy chwytami dłońmi gryf sztangi. Bierzemy głęboki oddech i wypuszczamy powietrze w miarę unoszenia tułowia do pełnego wyprostu przesuwając w tym czasie sztangę po powierzchni nóg. Powietrze należy wypuszczać przez większą część najtrudniejszej partii aby zmniejszyć ciśnienie wewnątrz klatki. Plecy trzymamy płaskie a nogi napięte. Przy opuszczaniu sztangi cały ciężar powinien przesunąć się na pięty. Ćwiczenie to można również wykonywać używając sztangielek.


Martwy ciąg ze sztangielkami.


Wykonuje się tak jak ze sztangą. Zginamy biodra i kolana w głębokim przysiadzie. Grzbiet mamy płaski i chwytamy sztangielki położone przed udami. Ciężar powinien być rozłożony na obie stopy. Bierzemy głęboki oddech i powoli wypuszczamy powietrze podczas fazy ruchu. Sztangielki powinno trzymać się przy nogach.

No i to by było na tyle . Mam nadzieję, że komuś się przyda
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 157 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1578
napewno sie przyda SOG

Zginąć w walce to żyć wiecznie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1322 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 15215
Fajne masz soga za to
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 607 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3397
mala uwaga:
rzymski martwy ciag to tak naprawde rumunski (z Rumunii)

historia:
Olympic and world champion and world record holder Nicu Vlad, of Romania, and his coach Dragomir Cioroslan were conducting a clinic there. They were in the U.S. for the 1990 Goodwill Games that were being held in Seattle and Spokane, Washington. USA Weightlifting, for which I was president at the time, invited Nicu and Dragomir to conduct some clinics while they were here, and my gym was one of the locations. Part of the clinic was Nicu doing a workout where he cleaned and jerked around 220 kg to 230 kg, and then he proceeded to do this lift, a combination stiff-leg deadlift and regular deadlift, but actually neither. He did several sets, working up to 250 for triples.

Someone watching asked what the exercise was he was doing. Nicu just shrugged his shoulders and said it was to make his back strong for the clean. Dragomir also said the same; it was just a lift that Nicu had developed for his back and clean. Well, then everyone was really interested and asked Nicu to demonstrate it with lighter weights and describe how to do it. Someone taking notes asked what this lift was called. There was a long pause and Nicu and Dragomir didn’t have a name, so I said, “Let’s call it the Romanian deadlift or RDL for short,” and every one agreed and there you have the birth of the RDL.

http://www.straighttothebar.com/2006/07/romanian_deadlift_rdl.html
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 296 Napisanych postów 14936 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 31442
Sog nie wchodzi... ale nie podoba mi sie opisana rozgrzewka, zupelnie jak z ksiazki o fitnessie..

Mala anegdotka; kiedys przez tygodnie analizowalem rozklad sil w ciagu by wyeliminowac martwe pkty i garbienie i obmyslilem wlasnie Romanian Dead Lift.

W tej wlasnie odmianie(nie liczac skroconych) biore najwieksze ciezary..Zmieniony przez - WODYN w dniu 2006-11-18 23:39:05

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 225 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1386
a mozna z ziemi sztange podnosic czy musi byc koniecznie na wysokosci kolan?

ewenement

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 296 Napisanych postów 14936 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 31442
W pelnym czy w czesciowym ciagu?

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 45 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 597
imo przepisane z czegos, zbyt podrecznikowo to brzmi .

http://nwk.eblog.pl - wejdź, jeżeli nie boisz się swojego boga .

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 225 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1386
tak zeby cale prostowniki pracowaly wieksza czesc miesni zeby pracowala ja aktualnie biore z ziemi i moim zdaniem lepiej jest brac z ziemi bo wiekszy jest zakres ruchu i miesien wiekszy sie zrobi niz przy niepelnych ciagach

ewenement

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 183 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2950
Moim zdaniem rozciaganie miesni powinno sie robic dopiero po jednej czy dwoch seriach danego cwiczenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 246 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1656
SierO89 na początku jest napisane że 3 serie rozgrzewkowe i wtedy rozciąganie. Nie widze potrzeby robienia dwóch kolejnych.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan na mase 3dni. Do oceny i korekty.

Następny temat

mój terning na masę do oceny

redox 2