SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Low carb na mase - fakty nie mity by qaz

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 258678

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
No i? Jak to się ma do tego co wcześniej pisaliśmy, to jest np. do GLA? Z większością z tym bym się zgodził, choć bardziej bym się skłaniał do proporcji n-3:n-6 jak 1:4 - 1:1.

A z tymi n-3 w oleju kukurydzianym i sojowym, to chyba żartują szczególnie biorąc pod uwagę słabą konwersję ALA do EPA i DHA.

P.S. IŻŻ chyba nadal zaleca spożycie maksimum dwóch jajek tygodniowo wliczając produkty, w których je użyto, bo jajka podnoszą cholesterol i są przyczyną miażdżycy, tak samo wszystkie tłuszcze zwierzęce, buahaha

Zmieniony przez - Charon w dniu 2007-02-23 22:07:03

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 265 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1288
Co do tych jajek to się zgodzę - głupota.
Natomiast jeśli chodzi o te omega-6 do omega-3 to zgadza się mniej więcej zgadza z teorią Horrobina. A tobie chodziło o to, że nie pisali konkretnie o stosunku GLA do ALA, tak?
Mówisz wziąć poprawkę, że jestem studentem socjologii, a nie biochemii, czy medycyny. Ja się tylko tym interesuję, natomiast nie mam wystarczającego przygotowania teoretycznego i nie czaję, gdy wkraczasz zbyt bardzo w teorię.

All the good things for those who wait

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Tam wcześniej dokładnie chodziło o ten tekst:

ProstaglandinsLeukot Essent Fatty Acids 1991 Oct;44(2):127-31

Interactions between n-3 and n-6 essential fatty acids (EFAs) in the regulation of cardiovascular disorders and inflammation.

Horrobin DF.

Efamol Research Institute, Kentville, Nova Scotia, Canada.


Much attention has recently been paid to the possible benefits of increasing the intake of eicosapentaenoic acid (EPA) by consuming fish oil. However, this can have adverse effects such as raising cholesterol levels in patients with hyperlipidaemia and causing a deterioration in glucose tolerance. High doses of EPA given to Westerners also lower levels of dihomogammalinolenic acid (DGLA), a substance with a wide range of desirable cardiovascular and antiinflammatory actions. This lowering of DGLA does not occur in Eskimos who consume large amounts of EPA, indicating that there may be differences in essential fatty acid metabolism between Westerners and Eskimos. Therapeutic strategies are required which raise both EPA and DGLA and which do not raise EPA at the cost of lowering DGLA.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Teoria Horrobina odnosi się konkretnie do stosunku GLA:ALA.
Częściej się mówi (tak jak na stronce IŻŻ) o całkowitym spożyciu omega-6:omega-3, bo jest najłatwiej, najdokładniejsze jednak będzie EPA:AA, bo to z nich powstają eikozanoidy a o to w tych wszystkich proporcjach chodzi.

Co mnie obchodzi jaki jest poziom ALA, podobnie GLA skoro i tak, żeby mogły być użyteczne, muszą zostać zmetabolizowane, a nie wiadomo co z nich powstanie i w jakich ilościach. Z pierwszego EPA i DHA, ale ile którego? A z drugiego AA i/lub DGLA (również ile każdego)?

Jak już napisałem najlepsze byłoby oznaczenie AA i EPA, jednak jest to kłopotliwe, bo nie wiemy, ile pierwszego nasz organizm zsyntetyzował. W przypadku spożycia oleju rybiego, ile dostarczamy EPA, wiemy.

Na tym rysunku jest przedstawiona cała ścieżka syntezy i co z jakiego kwasu tłuszczowego powstaje:





Żeby to wszystko zrozumieć, przydałoby się przeczytać właściwy artykuł, np. ten: http://en.wikipedia.org/wiki/Eicosanoid Takie wyczytanie czegoś tutaj, czegoś gdzie indziej i jeszcze nierozumienie do niczego nie prowadzi, a ja niestety nie mam czasu i chęci na tłumaczenie wszystkiego i przekonywanie Cię, że jednak nie masz racji, bo tutaj wygrzebiesz coś o GLA, gdzie indziej o całej rodzinie omega-6. Ja nie opieram swojej wiedzy na moim "widzi mi się", (Tak jak np. dr d'Adamo i jego dieta ) Niektóre rzeczy przyjmuje za prawdziwe, tak jak np. , że 2 + 2 jest 4 i ciężko jest mi wytłumaczyć dlaczego akurat tak jest a nie inaczej, to jest pewnik i nikt tego nie kwestionuje.

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 265 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1288
Charon
Widocznie nie każdy jest tak świetny i tak dobrze zna się tam rzeczy, jak Ty.
Nie oczekuję od Ciebie, że będziesz mi wszystko tłumaczył. Sam do wielu rzeczy chcę dojść. Ale poprzez różnego rodzaju dyskusje jest to, bądź co bądź, ułatwione.
Co do zdania ostatniego - twierdzisz, że aksjomatów się nie dowodzi? Toż ja się z tym w 100% zgadzam. Nie widzę tu różnicy zdań.

All the good things for those who wait

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 664
Mój pierwszy post więc witam wszystkich!
Na początku chciałbym dać coś od siebie;

OLEJ LNIANY;
Można go kupić na każdym rynku(mieszkam w poznaniu) w cenie ok 4zł za 200ml.
Polecam serek typu homo na to olej całkiem sporo, cebula i sos sojowy ew. maggi-od zawsze w moim jadłospisie.

OLIWA Z OLIWEK;
Jak ktoś nie przepada za jej smakiem to proponuję(tak robię) wrzucić do butelki kilka ząbków czosnku lub chilli, rozmarynu itp.. ciekawe smaki otrzymujemy. Osobiście od dawna nie używam masła i chleb smaruje właśnie taką oliwą - spróbujcie bo uważam że warto!

Mam kilka pytań co do low-carb;
Ja 27 lat, 181cm, 83kg. Kiedyś dużo sportu, dziś mało zrobiła się oponka ;) Próbuję z nią walczyć i przy okazji nabrać trochę SUCHEJ masy. Do tej pory siłka 3 razy w tyg + min 2 razy bieganie i trochę zeszło. Stosowałem diete duuużo białka średnio węgli i b.mało tłuszczy(nawet zdrowych). Zastanawiam się nad dietą bez ww tylko trochę mnie przerażaja te ilości tłuszczu?? mam kilka krótkich pyt do lepiej zorientowanych;

1.Czy gdy tylko ogranicze ww ale nie drastycznie tzn. max150gr dziennie i podniose zdrowe tłuszcze odpowiednio do swoich dziennych zapotrzebowań oraz utrzymam proporcje białka na poziomie ok 2,2gkg to coś da, czy takie działania połowiczne są bez sensu? Chodzi mi o zmiane części ww i białka którego za dużo spożywałem na rzecz zdrowych tłuszczów.

2.Odnośnie smażenia na boczku czy smalcu to nie do końca mnie to przekonuje. Do tej pory smażyłem na oliwie z pestek winogron ale jak sprawdziłem ile ma wielonas.. to odmówiłem sobie tej wątpliwej przyjwmności. Dlaczego nie smażyć na o. z oliwek? Próbowałem i jest całkiem si! Można użyć tej z drugiego tłoczenia ew. ja używałem zwykłej-smakowało.


3.Czy ww z owsa; płatki, otręby,orzechy itd.. liczymy do całości?

Przypomne że nie chce nabrać masy tluszczowej a ja spalić z okolic brzycha dolożyć z 5kg mięsni i się wyrzeżbić.
Z supli jem bialko, bcaa, glutamine, stack kreatynowy i przed biegami l-karnityne.
Czy low carb ma sens w moim przypadku??
Składniki diety i swoje zapotrzebowanie sam określe i nie będe tym Was zanudzał.
Dzięki za pomoc i pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 265 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1288
Dlaczego nie smażyć na oliwie z oliwek? Chociażby dlatego, że łatwo się utlenia, jest reaktywna. Smaży się na tym, co trudno się utlenia, czyli na smalcu, tłuszczu ze słoniny (prawie to samo), oleju kokosowym, czy palmowym. Kokosowy zawiera aż 90% nasyconych, więc jest pod tym względem super; najlepiej zimnotłoczony, bo ma genialny aromat i smak.

All the good things for those who wait

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76012 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754743
A ten olej lniany kupiwony na rynku to chyba mechaniczny

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 664
Ten olej rynkowy jest spoko, tłoczony na zimno w olejarni. Wszystko ładnie zamknięte z fajną naklejką a'la lata 80 hehe.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76012 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754743
Ten olej nie mozesz byc ok. Pewnie jest niskolinolenowy a nawet jak nie jest to na pewno nie rynku nie maja lodowek zeby bo tam przechowywac. Zapomnij o nim i kup z eurolenu.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Male pytanie

Następny temat

typ leptosomatyczny

WHEY premium