SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Linia przekazu

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 50451

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 259 Napisanych postów 894 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 10626
No tak...ognia na świecie nie było, póki człowiek go nie wynalazł. Mam nadzieję że wiesz, że człowiek nie od razu wziął 2 kije do ręki i zaczął je pocierać o siebie, a raczej zauważył, że piorun uderzający w drzewo powoduje jakieś dziwne, nieznane zjawisko

Zejdźmy z ludzi pierwotnych......bo to do niczego nie prowadzi. Chciałbym tylko to adaptability zobaczyć w akcji np. Genki Sudo vs Lee sprzed lat ...i minę Lee jak walka przejdzie już ...A PRZEJDZIE...na ziemię
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
Widzac jak blyskawica powoduje pozar, to raczej nie bylo wynalezienie ognia. Właśnie dowiedzenie się co zrobić by spowodować "pożar" to było wynalezienie ognia... Czy jakieś inne zwierze niż człowiek wpadło na to? Wiec chyba człowiek nie czerpał elementów wiedzy innych zwierzat zeby ewoluowac.


Lechu, reszta Twojego postu, ma w sobie tyle samo sensu co gdybanie, "ciekawe kto by wygral Bruce Lee czy Jackie Chan..."
Zauważyłem że pewne sosoby z Was, lubią gdybać a propo czym jest JKD, ale tylko do gdybania sie ograniczają, bo gdy zapytać sie o fakty to nie sa w stanie napisac nic wiecej.

Chcialbym sie odniesc do czegos takiego jak skutecznosc sztuki walki okresla wygrany sparring. Tak wlasnie pojmuje sie sztuki walki w sposob klasyczny. Bruce mówił "Knowing is not enough we must apply" tzn. "Nie wystarczy wiedzieć, trzeba stosować". Sparring czy walka pokazuje na ile walczący potrafią zastosować w sytuacji zagrożenia to co poznali na treningu. Sztuka walki może być skuteczna jednakże adept może nie umieć zastosować narzędzi w danej sytuacji, ale za tydzien czy dwa, juz potrafi je zastosować. Dlatego, sparringi odgrywaja bardzo wazna role w treningu.

Lechu, mało wiesz o Bruce'ie dlatego tak sobie gdybasz. Bruce był przedewszystkim "martial artist", później filozofem i aktorem. Według mnie walka Genki Sudo vs Lee, przebiegłaby tak samo jak pewna walka na planie "Wejscia smoka" zanim Genki powiedziałby słowo, spadłyby mu zęby. No ale to moja opinia.




Michal



Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 20:11:27

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 20:12:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1410 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13811
Wracając do tematu Linia przekazu:
Załóżmy sytuację.
Ted bierze 4 uczniów.
Dużego silnego, małego zwinnego, średniego grubego, oraz przeciętnego(normalne postury).
Każdy z nich osiąga tytuł mistrza i ma pozwolenie uczenia. Wszyscy idą w świat. Po 5 latach wracają do niego, aby pokazać, czego się nauczyli.
Każdy z nich uprościł techniki, JKD wg siebie. Nie dodali nic nowego tylko uprościli techniki, ponieważ każdy z nich ma inne doświadczenia, oraz każdy z nich jest inaczej zbudowany. Jeden bazował na sile, inny na zwinności, trzeciemu przeszkadzała tusza, ostatni nic nie uprościł.
Okazało się, że każdy wykonuje tą samą technikę inaczej. Uprościli ją pod siebie. Z niektórych technik zrezygnowali.
I co teraz?
Czy każdy z nich dalej naucza prawdziwego JKD?
Czy może przez to ze uprościli techniki pod siebie już to nie jest JKD, które stworzył Bruce?

"Puchatku, stracenie futra na rzecz wynalezienie ognia hmmmm, myslalem ze stracil futro poniewaz zmienil sie klimat"

Wg. twojego punktu widzenia ludzie w Skandynawii powinni mieć futro, nie wspomnę o Eskimosach.

"No ale Ty wiesz zapewne lepiej.” Nie kpij ze mnie.

„Nie oznacza to że czerpiesz z innych sztuk walk, a dostosowujesz sie Ty w swojej sztuce walki. Bruce okreslil to najistotniejsza umiejetnoscia walczacego, nie szybkosc nie sila, ale wlasnie "adaptability".”
Wniosek, każdy tworzy własne JKD. Ty też to robisz.

Niebo woła, ziemia przyciąga.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 259 Napisanych postów 894 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 10626
Według mnie walka Genki Sudo vs Lee, przebiegłaby tak samo jak pewna walka na planie "Wejscia smoka" zanim Genki powiedziałby słowo, spadłyby mu zęby. No ale to moja opinia Moje stwierdzenie nazywasz gdybaniem, swoje opinią. Mniejsza o to, i daj spokój zwierzętom, Michał zostaw te zwierzęta już w spokoju (żart, bez obrazy, atmosfera tu i tak gęsta)
Wiesz, kiedyś mistrzowie rozmaitych styli myśleli, że są nie do zajechania, zupełnie tak jak Ty myślisz o Lee. Potem okazało się, że jakiś tam nikomu nie znany Gracie, specjalizujący się w obmacywaniu panów na ziemi potrafił wszystkich ich wypunktować po kolei. Tak BJJ zawładnęło światkiem pojedynków 1 vs 1 na gołe pięści, a potem i na niegołe Sam Royce Gracie umiejętności uderzacza miał znikome (przynajmniej początkowo, a komentujący walkę Gracie vs Hackney na widok Royca machającego nogą - dosłownie, stwierdza coś w stylu "oh so this guy can also kick? " ) bo i w BJJ nie było na to nacisku, ale co mamy teraz ? Lata po tym, jak okazało się że "na parterowca nie ma bata" zawodnicy wypracowali obrony przed sprowadzeniami zaczerpnięte czy to z zapasów czy Judo, style stójkowe ewoluowały, szanujące się sekcje (karate czy tkd itd. nie ważne) wprowadziły podstawy parteru prowadzone od czasu do czasu, na seminariach czy jako dodatek na obozach - ale to jest i to się liczy. Poza tym nacisk większy kładzie się na naukę poruszania po okręgu itp. rzeczy, mające na celu utrudnić wszelkie takedowny. No i dalej mamy zawodników typu Mirco Crocop, o niewielkich, w stosunku do stójki, umiejętnościach parterowych, ale zato ze świetną obroną przed sprowadzeniami. Wygrana Franka Mira z Minotauro definitywnie kończy reżim parterowy w sztukach walki (oczywiście żart) Wszystko to jednak zbudowane zostało na bolesnych doświadczeniach wielu "niepokonanych" mistrzów, długo po śmierci twórcy JKD (którego zmieniać nie wolno). DLATEGO właśnie przypuszczam, że zawodnik kompletny, bardzo dobry uderzacz i chwytacz jak Genki Sudo, starłby w proch Lee, a Ty napisz mi proszę, czemu prawdopodobnie się mylę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
Miałem to dodać: powyżej Nieskutecznosc pojawia sie wtedy, gdy np. technika ktora wychodzi na treningu, gdy przeciwnik sie podklada ( tradycyjna metoda nauczania) nie wychodzi za Boga w sparingu. Przykładem mogą być nstp. techniki Hubud, gunting, wymyślne ruchy z roznych form karate czy kung fu.


Co do Twojego postu: "Ted bierze 4 uczniów.
Dużego silnego, małego zwinnego, średniego grubego, oraz przeciętnego(normalne postury).
Każdy z nich osiąga tytuł mistrza i ma pozwolenie uczenia. Wszyscy idą w świat. Po 5 latach wracają do niego, aby pokazać, czego się nauczyli.
Każdy z nich uprościł techniki, JKD wg siebie. Nie dodali nic nowego tylko uprościli techniki, ponieważ każdy z nich ma inne doświadczenia, oraz każdy z nich jest inaczej zbudowany. Jeden bazował na sile, inny na zwinności, trzeciemu przeszkadzała tusza, ostatni nic nie uprościł.
Okazało się, że każdy wykonuje tą samą technikę inaczej. Uprościli ją pod siebie. Z niektórych technik zrezygnowali."


Po pierwsze gdyby ograniczyli techniki JKD, tylko dlatego że nie pozwalały im na to ich wlasne predyspozycje wtedy oznaczaloby ze nie zrozumieli nic czego sie nauczyli, poniewaz ograniczyli sie do swoich wlasnych predyspozycji zamiast przelamac to ograniczenie. To że ktoś jest silny i nie pracuje nad szybkoscia a techniki rozwija jedynie pod sile oznacza ze ogranicza sie jedynie do sily i do swoich wlasnych ograniczen tj. brak szybkosci. To samo odnosnie grubego i zwinnego. Dlatego tez JKD to trening cale zycie, poniewaz zawsze jest cos nad czym trzeba popracowac i cos co trzeba ULEPSZYC ( np. szybkosc, sile, timing). Nie wiem czy mogliby coś jeszcze uprościć, ponieważ JKD nauczane przez Ted'a Wonga jest właśnie tym końcowym JKD.
Jeśli nic by nie dodawali i trenowali tak jak zostali nauczeni to cały czas to co by robili nazywałoby się JKD Bruce'a Lee.
Jeśli odeszliby od struktury lub ją zmienili i trenowali techniki ktore zapożyczają poprostu z innych sztuk walk, wtedy już wcale nie byłoby to JKD ale ich własna interpretacja sztuk walk. Jeśli, trenowaliby w taki sposob: "silny stawia na sile, szybki na szybkosc". Wtedy właśnie ograniczyliby samych siebie, do ograniczeń własnego ciała.


"Nie oznacza to że czerpiesz z innych sztuk walk, a dostosowujesz sie Ty w swojej sztuce walki. Bruce okreslil to najistotniejsza umiejetnoscia walczacego, nie szybkosc nie sila, ale wlasnie "adaptability"."

"Wniosek, każdy tworzy własne JKD. Ty też to robisz. "

Błędny wniosek. Adaptability to umiejetnosc, tak samo jak umiejetnosc łamania rytmu.
To co robię ja to trenowanie tego czego i tak jak jestem nauczany przez Ted'a Wonga i Stefana Nikandera, dlatego trenuje to JKD które naucza Ted Wong i jest uważane za najczystsze i najbliższe JKD Bruce'a Lee i jest tym czym Ted Wong został nauczony przez Bruce'a Lee.
Jeśli, jeśli miałbym tworzyć własne JKD, to wtedy trenowałbym moje własne przemyślenia apropo walki w strukturze JKD tzn nie zmieniajac i nie modyfikujac struktury JKD i nie dodając żadnych technik z innych sztuk walk.



Michal

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 21:03:21
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
Lechu, ponieważ jest to gdybanie.... Chodzenie, po łuku już dawno było trenowanie w czymś takim jak "zapasy"- dyscyplinie olimpijskiej. I nie jest niczym przełomowym. To, że Gracie rozwalał w parterze przez pewien okres czasu, było spowodowane tym, że w Muay Thai, Karate itd nie trenowano obron przed sprowadzeniami.


W JKD nie ma grapplingu, ale jest kontrowanie grapplingu, obrona przed sprowadzeniami, i niekoniecznie sa to sportowe zachowania. To że nie ma grapplingu nie oznacza ze walczacy w JKD nie wie co zrobic gdy znajdzie sie na ziemi.



Michal

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 21:10:15
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1410 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13811
Zbyt wiele sprzeczności w tym, co piszesz oraz, za dużo dogmatów.

Niebo woła, ziemia przyciąga.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
"Wg. twojego punktu widzenia ludzie w Skandynawii powinni mieć futro, nie wspomnę o Eskimosach. "

To, że eskimosi i ludzie w skandynawii nie maja futra, jest zwiazane ze ludzie pochodza z jednego gatunku homo sapiens sapiens, po tym jak klimat sie ocieplił nasz gatunek zgubił futerko, miliardy lat temu.

Gdy brakuje wam argumentow, lub udowodni sie wam ze sie mylicie wtedy nie piszecie wcale lub piszecie- "Michal, nie pisz juz o tym" lub "kogo to obchodzi", ewentualnie "zamknijcie temat", lub coniektorzy mnie wyzywają.

Puchatku prosze wskaż owe sprzeczności, liczne dogmaty? A może to jedyne co pozostało Ci napisać bo nie masz argumentów?

Problem w tym że ja trzymam się faktów, jeśli chodzi o JKD... Nie tworzę własnych teorii jak np. Kenjiro.
Problem polega również w tym że cały czas to co sam Bruce mówił że nie powinno nazywac sie JKD, było nauczane w Polsce właśnie jako JKD.

Ale tak jak wspomniałem,wydarzenie ktore niedlugo bedzie mialo miejsce zadecyduje na ile reprezentanci linii Inosanto sa lojalni wobec swojego nauczyciela i czy nadal beda twierdzili to co twierdza na temat JKD, czy moze raczej zgodza sie ze mna

Czas pokaże


Michal


Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 21:38:41

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 21:52:10

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 21:52:35

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 21:53:33
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1410 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13811
"ponieważ JKD nauczane przez Ted'a Wonga jest właśnie tym końcowym JKD. " Bruce umarł. Nie wiemy czy nic by nie zmienił. Pozaytm nie wiesy cyz Ted czegođ nie zmieni. DOGMAT

„ poniewaz zawsze jest cos nad czym trzeba popracowac i cos co trzeba ULEPSZYC”- „ponieważ JKD nauczane przez Ted'a Wonga jest właśnie tym końcowym JKD.” Jak można polepszać coś jeżeli już tego polepszyć nie można?

„ dostosowujesz sie Ty w swojej sztuce walki”-„ "silny stawia na sile, szybki na szybkosc". Wtedy właśnie ograniczyliby samych siebie, do ograniczeń własnego ciała.” Dla mnie jest to dostosowanie się.

Niebo woła, ziemia przyciąga.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
Puchatek napisał: "Bruce umarł. Nie wiemy czy nic by nie zmienił. Pozaytm nie wiesy cyz Ted czegođ nie zmieni. DOGMAT"

Poza godzinami treningu sifu Ted Wong niczego nie dodał ani nie zmienił( był najbliższym i ostatnim uczniem Bruce'a Lee) do tego czego został nauczony osobiście przez Bruce'a Lee. Mogę Cię o tym zapewnić To jest fakt a nie dogmat.

Ja napisałem: " poniewaz zawsze jest cos nad czym trzeba popracowac i cos co trzeba ULEPSZYC"- "ponieważ JKD nauczane przez Ted'a Wonga jest właśnie tym końcowym JKD."

Puchatku napisałeś:
"Jak można polepszać coś jeżeli już tego polepszyć nie można?"

JKD które naucza Ted Wong jest tym końcowym JKD, ponieważ jest to to ostateczne JKD Bruce'a Lee z 1973r. Dokładnie napisałem Ci w nawiasie przykłady co trzeba ulepszać siłę, szybkość, timing. Żeby to zrobić nie musisz nic zmieniać ani dodawać technik z innych styli również fakt a nie dogmat, ani sprzeczność

Ja napisałem: " dostosowujesz sie Ty w swojej sztuce walki"-" "silny stawia na sile, szybki na szybkosc". Wtedy właśnie ograniczyliby samych siebie, do ograniczeń własnego ciała."

Puchatku napisałeś: "Dla mnie jest to dostosowanie się".

Dla mnie jest to ograniczanie samego siebie do ograniczeń własnego ciała, i nie rozwijanie innych istotnych cech wojownika.
Jeśli jesteś silny i pracujesz jedynie nad siłą a np nie pracujesz nad pracą nóg, czy też szybkością. Wtedy jesteś jak unieruchomiona armata.

P.S

Mam nadzieje ze rozwiałem Twoje watpliwosci i ze nie bedziesz juz wyciagał moich slow z kontekstu.

Michał

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 22:23:35

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-02-20 22:31:52
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

BBC z wizytą w uzbeckiej szkole zapasów klasycznych (wideo)

Następny temat

Dziewczyna i boks.

WHEY premium