SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

2022 rokiem triathlonu? Nowe wyzwanie by Bzyk

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2921129

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BzykuDG Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 10621 Napisanych postów 16182 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 272461
Tomek, Endomondo i Strava synchronizuje mi treningi z Garmina, więc w każdej z tych apek mam dokładnie te same parametry.
W przypadku roweru spalone kalorie równają się prawie 1:1 ilośc wykonanej pracy w kJ, która obliczana jest bardzo dokładnie biorąc dane z pomiaru mocy oraz tętna. Tutaj możesz więcej przeczytać na ten temat:
https://www.trainingpeaks.com/blog/how-accurate-is-that-calorie-reading/

Co do tego czy uważam, że są rzeczywiste? Na podstawie tętna nie, na podstawie pomiaru mocy jak najbardziej. Po założeniu pomiaru rzekome kalorie spadły o ok. 40%. Biorąc pod uwagę, że żywię się tak od kilku miesięcy i to, że mam identyczną wagę od kilku miesięcy uważam, że jest to w 90% trafione.


Marian, Astragalus, Cystone i Dandelion.


Poza tym właśnie wróciłem z pierwszej części testu profilu mocy. Peak na 1 min poprawiony o 10W, a peak na 5 min poprawiony o 32W. Zobaczymy jutro resztę.


Zmieniony przez - BzykuDG w dniu 2019-07-28 10:12:46

Kolarsko-gastronomiczny blog z elementami kulturystyki powered by SFD - http://www.sfd.pl/post-p18363444.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MARIAN 17 IFBB PRO
Ekspert
Szacuny 10650 Napisanych postów 30005 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 609925
astralagusa łykam dzis mi sie własnie skonczył musze wziac ze sklepu :d myslałem jeszcze o Cystone zeby kupic
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BzykuDG Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 10621 Napisanych postów 16182 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 272461
Ja w poniedziałek powinienem mieć pakę. Wiciu mi taki zestaw polecił. Poza tym jak jak pisałem w czwartek mam nefrologa i jeszcze przed wizytą mam zrobić jeszcze raz kreatyninę. Dziwne jest, że teraz dwa razy mi wyszła 1,39 i 1,42 przy normie do 1,20 i eGFR 61, a jak robiłem badania w czerwcu, to było 1,20 i eGFR 74, a od tamtej pory w sumie nic się nie zmieniło. Tylko wtedy badałem się w Diagnostyce, a teraz 2x w Medicover. Teraz chyba zrobię w ten sam dzień badanie tu i tu.

Poza tym mam wyniki morfologii z obu tych labów i część, gdzie jest poza normą w Diagnostyce jest w normie w Medi (różnice kilku punktów, więc ta sama skala) i odwrotnie
1

Kolarsko-gastronomiczny blog z elementami kulturystyki powered by SFD - http://www.sfd.pl/post-p18363444.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MARIAN 17 IFBB PRO
Ekspert
Szacuny 10650 Napisanych postów 30005 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 609925
czyli ciekawe którzy leca w uja :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3330 Napisanych postów 4582 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 69622
tomaszS
Łukaszu wspominasz wyżej że dane dotyczące spalonych kalorii czerpiesz z Garmina.

Czy po obserwacji sylwetki, są Twoim zdaniem adekwatne?

I pytanie mnie nurtujące. Czy próbowałeś porównać je z tymi z Endomondo?

Ja dzieląc się ponad dekadą biegania i ogólnie życia fit mogę stwierdzić że organizm bardzo szybko się przyzwyczaja.

Kiedyś parę km biegu i tłuszcz palił się aż miło, mogłem jeść jak lokomotywa a teraz czasami pod 100 km biegu na tydzień i muszę się pilnować (mam tendencje do życia).
Z kolei ostatnio dużo kolarzówki robię (350km w tym tygodniu) I znów jest taki szok że mogę wkładać jak do pieca.

Co myślisz na ten temat?


Dokładnie jak Bzyk pisał wyżej, my mamy dane z pomiaru mocy, który wskazuję całkowitą wydatkowaną energię.
Jak toster
Więc w tym wypadku można wziąć to za wyznacznik.
Wiadomo, że durne przeliczniki z rowerków na siłowni, stref tętna, tempa biegu, pływania pokazują głupoty poprzez ogólnie ustalony algorytm.

W przypadku mocy tak nie jest, nic się nie ukryje.

Jeszcze co do tętna, musisz wziąć poprawkę że od poziomu wytrenowania twoje tętno znacznie się zmienia.
Jak wracałem po przerwie na rower to:
Styczen: 2h- 200w- śr tętno 160ud/min
Teraz: 2h- 200w- śr tętno 130ud/min.
Tętno jest słabym wskaźnikiem, zmienia się zależnie od poziomu wytrenowania, zmęczenia a nawet temperatury.
Pokazuje pewne przydatne dane, ale to nie wyznacznik.


Z drugiej strony jak zrobiłem 230km w karkonoszach w czerwcu, pokazało mi, że spaliłem 7tyś kcal, ze spoczynkowym daje 9tyś kcal.
Za ch#ja bym tyle nie zjadł w ciągu dnia


Zmieniony przez - Dampaz w dniu 2019-07-28 10:34:37
1

Kolarz Ultra Na Osi - MyBike Team

Mój dziennik: https://www.sfd.pl/Kolarski_Damian__Road_to_Tatra_Road_Race_2020-t1191921.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BzykuDG Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 10621 Napisanych postów 16182 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 272461
Damian, weź pod uwagę, że organizm czerpał wtedy też energię z tłuszczu zapasowego.

I tak jak Damian pisze, na tętno ma wpływ sporo czynników. U mnie np. mocno wpływa jakość snu. Dlatego trening wg stref tętna, to trochę błądzenie. W biegach też są mierniki "mocy" czy jakoś to się tam nazywa. Np. Polar Vantage V ma to wbudowane i nie trzeba dodatkowych akcesoriów.

I tak na zdjęciu moje 2 identyczne treningi w odstępie 2 dni, a różnica w średnim HR 11 ud/min. Ale widzimy, że kcal też identycznie, bo pod uwagę brana jest głównie moc.

1

Kolarsko-gastronomiczny blog z elementami kulturystyki powered by SFD - http://www.sfd.pl/post-p18363444.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3330 Napisanych postów 4582 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 69622
No i co z tętnem ważne, powiedz mi jak zrobić powtórzenie na tętnie w 150% FTP przez 30s...
"jedź średnio mocno, ale nie za mocno, ale ma być mocno" w konsekwecji i tak jedziesz ogień.
Przerabiałem to w zeszłym roku, nigdy więcej..

Poza tym kolejny parametr to dryf tętna.
Wiadomo że 200w pierwszej godzinie pokaże inne tętno niż 200w w 4-5 godzinie i jeszcze np. przy upałach.
Tętno dla mnie to parametr jak stefy prędkości.

W czym jest świetnie, a no w tym, żeby sprawdzić twój stopień wytrenowania i ewentualnego przetrenowania.


Zmieniony przez - Dampaz w dniu 2019-07-28 10:47:34
2

Kolarz Ultra Na Osi - MyBike Team

Mój dziennik: https://www.sfd.pl/Kolarski_Damian__Road_to_Tatra_Road_Race_2020-t1191921.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2574 Napisanych postów 5113 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 78288
Czyli pomiar mocy niezbędny.
Dziękuję Wam za odpowiedź.
Myślę że w moim wypadku najlepszym wyjściem (żeby nie dopadła nostalgia treningowa i zwariowanie - jak kiedyś w liczeniu kalorii) przyjmę jakąś wartość i będę obserwował
Zresztą tak właśnie działam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 29352 Napisanych postów 62820 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 902103
To orientacyjnie ile spali zawodnik jak ja podczas jazdy 8h 220km. Moja waga 108 bf 10-12%.
Tak właśnie odpoczywam i się zastanawiam.tętno było dość wysoko srednia ok 28km/h
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BzykuDG Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 10621 Napisanych postów 16182 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 272461
Orientacyjnie... nikt Ci tego nie powie . Zobacz co Ci jakakolwiek apka wyliczy i podziel przez 2

Jeszcze trzeba pamiętać o jednej rzeczy. To ile kcal spalimy w czasie treningu, to jedno, ale inny ogólnie będzie efekt przy treningu w tlenie, gdzie kalorie będziemy spalać głównie w czasie treningu, a inny przy interwałach na progu. Jeśli ten drugi będzie krótszy, to w czasie treningu spalimy mniej kalorii, ale zaciągamy dług tlenowy i kalorie będziemy spalać jeszcze długo po treningu. No ale tego nie wyliczymy już, więc trzeba sobie jakoś upraszczać.
1

Kolarsko-gastronomiczny blog z elementami kulturystyki powered by SFD - http://www.sfd.pl/post-p18363444.html 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie o kettloebell 7-32

Następny temat

Crossfit na zwykłej siłowni?

WHEY premium