SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Lady w kuchni, czyli nasze babskie przepisy ;-)

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 236372

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 661 Wiek 33 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 53963
Hummus

Składniki:
- 5 łyżek sezamu
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka oleju sezamowego
- sok z cytryny (wystarczy połówka)
- maleńki ząbek czosnku
- 250 g ugotowanej ciecierzycy (najlepiej przestudzonej)
- 80 ml przegotowanej, zimnej wody
- 1 łyżka olej sezamowego (ja nie miałam, a i bez niego wyszło ok )


Sezam delikatnie prażymy na patelni. Ostudzony mieszamy blenderem. Dodajemy oliwę i wszystko dokładnie miksujemy. Dodajemy czosnek, sok z cytryny i olej sezamowy i miksujemy, dodając ciecierzycę, wodę i sól.

Idealna pasta na chleb


Bożonarodzeniowa sałatka z indykiem, nerkowcami i żurawiną
wg przepisu Jamiego Olivera

Składniki
- udziec z indyka (ja robiłam też z piersią i było pyszne )
- garść nerkowców
- garść suszonej żurawiny
- 2 łyżki przyprawy pięciu smaków (cynamon, anyż, goździki, koper włoski i pieprz syczuański)
- świeża mięta
- kolendra
- mix sałat (szpinak, cykoria, rukola, rukiew)
- drobno posiekana papryczka chilli

Sos
- sok z klementynki
- sok z limonki
- połowa granatu
- 1/2 czerwonej cebuli (grubo tartej)
- oliwa
- 1 łyżka oleju sezamowego
- kawałek imbiru (grubo startego)

Mięso indyka kroimy w cienkie paski i kładziemy na patelnię, na średnim ogniu. Dodajemy nerkowce, żurawinę i przyprawę 5 smaków.
Pod koniec smażenia zwiększamy ogień i jeszcze krótko podsmażamy.

Do miski z mieszanką sałat dodajemy miętę i większą część liści kolendry.

Mieszamy sok z klementynki z sokiem z limonki. Wyciskamy sok z granatu (najlepiej przez palce bo wtedy najłatwiej pozbyć się nasion). Mieszamy wszystko z tartą cebulą. Dodajemy oliwę, olej sezamowy, a następnie wyciskamy sok z imbiru i dodajemy do sosu. Wszystko dokładnie mieszamy.

Mięso z żurawiną i nerkowcami wykładamy na talerz (bądź do miski) z sałatami i polewamy sosem. Na koniec dodajemy papryczkę chilli i pozostałe liście kolendry



Zmieniony przez - amelia35 w dniu 2012-12-24 16:27:00
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1489 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 35096
MÓJ PIERWSZY CHLEBEK BEZGLUTENOWY NA ZAKWASIE

Tak się składa, że szukałam i szukałam i na tym forum nie znalazłam takiego przepisu, więc wrzucam taki wg którego robiłam chlebek.

ZAKWAS BEZGLUTENOWY:

10 dag mąki gryczanej (można inną bezglutenową, ale ja akurat taką miałam, można też zrobić 2 zakwasy z dwóch różnych mąk, ale ja już nie chciałam tak kombinować z pierwszym zakwasem)
ok. 1 łyżeczka soku z cytryny
100 ml wody gazowanej (wodę miałam zimną, więc delikatnie ją podgrzałam, żeby nie była zbyt zimna...ale tak bardzo delikatnie i naprawdę chwilkę, żeby się nie wygazowała)

Mniej więcej równą wagowo ilość maki i wody mieszamy, po czym dodajemy do zakwaszenia łyżeczkę soku z cytryny. Trzeba wymieszać do konsystencji rzadkiego ciasta. Stawiamy w ciepłym miejscu. Ja owinęłam ręcznikiem i postawiłam na kaloryferze w łazience. Ktoś w necie pisał, że dla zakwasu gryczanego najlepsza temperatura to 26 stopni, ale ja tego nie sprawdzałam.
Każdego dnia mieszałam (rano i wieczorem) i raz dziennie dodawałam mniej więcej równe ilości wody gazowanej (na początku podgrzewałam delikatnie, a później stwierdziłam, że chyba to nie ma znaczenia i lałam zimną i mąki (ok. 2 łyżki mąki i 2 łyżki wody...tak na oko).
Uwaga: zakwas robimy w naczyniu glinianym lub w słoiku, mieszamy czymś plastkowym lub drewnianym; nie metalowym.
Kiedy zacznie bąbelkować znaczy że zakwas gotowy (spodziewałam się jakichś ogromnych bąbli, a tu takie maleńkie pęcherzyki powietrza się pojawiają). Jak po 2-ch dniach nic się nie dzieje to można wsypać szczyptę cukru i ja tak zrobiłam. U mnie bąbelkował na całego tj. większe pęcherzyki na wierzchu po 4 dniach. Cały czas zakwas delikatnie śmierdzi octem (ktoś w necie porównał zapach do octu balsamicznego, ale ja się nie znam, więc nie wiem, czy dobre porównanie) i tak kwaśno smakuje (odważyłam się spróbować, bo nie miałam pewności, czy jest dobry zanim zaczął bąbelkować, bo gdzieś czytałam, że jak za bardzo śmierdzi to się zepsuł, a ciężko określić, czy śmierdzi OK czy nie OK). Na zakwasie z wierzchu robi się taka woda, ale to nic złego.
Przed upieczeniem zostawiłam 1 czubatą łyżeczkę zakwasu i teraz siedzi sobie w szklance w lodówce.

CHLEB BEZGLUTENOWY

Przed pieczeniem chleba zrobić zaczyn tj cały zakwas i trochę mąki zmieszać razem, wyrobić trochę do konsystencji rzadkiego ciasta (można dolać wody gazowanej w razie potrzeby) i wstawić do piekarnika nagrzanego do 50 stopni na dłuższy czas. Jak trochę urośnie zacząć robić właściwe ciasto chleb dodając resztę mąki.
W chlebie proporcje zakwasu do mąki to 1:3, czyli mąki ma być 3 x tyle ile zakwasu, tak mniej więcej, bo mi mąki trochę zabrakło i miałam mniej). Do zaczynu dodać resztę mąki i wyrobić.
U mnie w domu pieką żytni i mama mi powiedziała, że można dodać jakie się chce dodatki, więc dodałam sezamu, bo akurat był pod ręką. Można też inne ziarna.
Dodajemy również sól (ja dałam za mało...ok pół łyżeczki...trzeba poeksperymentować z ilością, bo przy takiej nie był w ogóle słony).
Mieszać mąkę z zakwasem do konsystencji rzadkiego ciasta najlepiej w plastikowej misce. Wlać do keksówki wysmarowanej masłem i wysypanej mąką (ja posypałam mąką z nasion amarantusa), zostawić na 3-5 godzin do wyrośnięcia (ja miałam mało czasu, więc zostawiłam na 3 godziny w piekarniku nagrzanym do 50 stopni i czasem go włączałam, na minutkę, żeby te 50 stopni mniej więcej utrzymać i ciasto wyrosło). Z temperaturą pieczenia też trzeba poeksperymentować, ja nagrzałam piekarnik do 220 C na 15 min. a potem na 35 min. w temp. 180 C, ale wydaje mi się, że lepiej byłoby skrócić czas albo zmniejszyć temperaturę, bo chlebek dość suchy wyszedł. Chlebek ozdobiłam orzechami włoskimi z wierzchu, ale to był zły pomysł, bo się przypaliły i później musiałam je usunąć. Przed pieczeniem i pod sam koniec delikatnie spryskałam wodą.

A wygląda tak:




Czytałam, że rzadko się udaje za pierwszym razem, więc chociaż mało soli itp. i tak byłam szczęśliwa, że w końcu mogę zjeść chleb po raz pierwszy od sierpnia



Zmieniony przez - Agnese w dniu 2013-01-03 14:04:05

"Never let the odds keep you from doing what you know in your heart you were meant to do."

P.S. Cudownie być poza Ladies: czysta micha z czitem raz w tygodniu, jedzenia aż za dużo, przez większą część roku brak aero, indywidualna trenerka i forma psychiczna i fizyczna jest, a na wakacje będzie mega wypas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 6565 Wiek 44 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 58743
Ukradzione z przepisów Lidla ...



by Okrasa - Penne z tuńczykiem, oliwkami i mozzarellą


CO KUPIĆ:


makaron penne: 300 g
tuńczyk w sosie własnym z puszki: 150 g
oliwki zielone: 70 g
czosnek: 3 ząbki
cebula pokrojona w kostkę: 1 szt.
masło: 70 g
pomidorki koktajlowe: 150 g
pomidory pelati: 1 puszka
oliwa z oliwek: 80 ml
mozzarella: 1 szt.
miód: 1 łyżeczka ( Ladies bez )
cukier: 5 g ( Ladies bez )
natka pietruszki: 1 pęczek
papryczki, ostre: 1 szt.
cytryna: 1 szt.
sól: do smaku
pieprz biały mielony: do smaku

Czas przygotowania : 30 minut

*Rozgrzej piekarnik do 185-190 stopnic C (termoobieg).

JAK ZROBIĆ:

Sos:
2 ząbki czosnku bardzo drobno siekamy, cebulę kroimy w kostkę. Do nagrzanego garnka wlewamy oliwę z oliwek, smażymy cebulę i czosnek do zeszklenia, dodajemy pieprz, wlewamy pomidory pelati i je delikatnie rozdrabniamy.

Następnie dodajemy niewielką ilość wody. Gotujemy około 5 minut. Dodajemy szczyptę cukru. Ścieramy skórkę z 1/3 cytryny i dodajemy masło do sosu. Gdy masło się rozpuści, miksujemy całość blenderem, dodajemy niewielką ilość soli i pieprzu oraz odrobinę skórki z cytryny.

Do sosu dodajemy ostrą papryczkę pokrojoną w plasterki i kawałki tuńczyka (kilka kawałków zostawiamy do dekoracji). Oliwki kroimy na pół w poprzek. Sos mieszamy trzepaczką, wrzucamy oliwki do sosu (kilka plasterków zostawiamy do dekoracji).

Do garnka z wodą dodajemy troszeczkę soli i gotujemy w nim makaron wg instrukcji na opakowaniu. Po ugotowaniu odcedzamy makaron, powinien być ugotowany al dente. Makaron przelewamy niewielką ilością oliwy z oliwek.

Małe pomidorki przesypujemy do miski, dodajemy 1 łyżeczkę miodu, pieprz, odrobinę oliwy i 1 ząbek czosnku pokrojony w plasterki. Wszystko razem mieszamy. Piekarnik nagrzewamy do 185-190°C (termoobieg), pomidorki układamy na wyłożonej pergaminem blaszce do pieczenia i wkładamy do piekarnika na 4-6 minut.

Część mozzarelli kroimy w kostkę, część rwiemy palcami na nieco większe kawałki, następnie polewamy je małą ilością oliwy z oliwek i dodajemy odrobinę posiekanej natki pietruszki.
Rozgrzewamy małą patelnię, przekładamy na nią porcję sosu, dodajemy kilka listków natki pietruszki.

Do sosu na patelni dodajemy porcję makaronu i dokładnie mieszamy. Przekładamy na talerz i dekorujemy kawałkami tuńczyka, oliwkami, upieczonymi pomidorami koktajlowymi i mozzarellą oraz natką pietruszki.

Danie dekorujemy oliwą z oliwek.


by Pascal - Zapiekanka makaronowa z warzywami i mozzarellą



CO KUPIĆ:


suchy makaron kokardki: 300 g
średnia cebula: 1 szt.
brokuł, umyty: 1 szt.
jajka: 2 szt.
boczek parzony: 1 opakowanie
małe pomidory: 175 g
śmietanka 30%, słodka: 200 g
mozzarella: 1 szt.
ser Gran Padano, starty na małych oczkach: 40 g
sól: do smaku
pieprz: do smaku

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: ok. 15-20 minut (10 minut w 180°C (termoobieg), następnie 5-10 minut w 200 stopniach C (do momentu, aż się zarumieni) – funkcja grilla)


JAK ZROBIĆ:

*Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C (termoobieg).


PRZYGOTOWANIE:
Cebulę siekamy bardzo drobno w kosteczkę. Całe opakowanie boczku kroimy w paski.
Na patelnię (bez tłuszczu) dodajemy boczek, smażymy, mieszamy.

Małym nożem wycinamy różyczki brokułu, następnie kroimy je na mniejsze kawałki. 300 g suchego makaronu gotujemy w osolonej wodzie. Do garnka z wrzącą, osoloną wodą wrzucamy różyczki brokułu i gotujemy bez przykrycia. Do boczku na patelni dodajemy cebulę, całość mieszamy.

Do kolejnej miski wlewamy śmietankę, wbijamy 2 całe jajka, mieszamy, następnie dodajemy sól i pieprz. Małe pomidory kroimy w ćwiartki. Wyciągamy z wody ugotowane brokuły. Ugotowany i odcedzony makaron wkładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy śmietaną, dodajemy pomidory, boczek i cebulę z patelni i odcedzone brokuły.

Mozzarellę kroimy na kosteczkę, dodajemy do zapiekanki. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Na sam wierzch ścieramy 40 g grana padano. Wkładamy do piekarnika (najpierw pieczemy ok. 10 minut w 180°C (termoobieg), następnie około 5-10 minut w 200 stopniach C (funkcja grill).

Wyciągamy zapiekankę z pieca.

Przemiana Sylwetki 2014 - http://www.sfd.pl/Konkurs_/_CiociaSamoZlo_-t1015524.html
aktualny - http://www.sfd.pl/CiociaSamoZlo_/_DT_/_redukcja_rok2-t978250.html
rok I- http://www.sfd.pl/CiociaSamoZlo_na_redukcji-t892128.html

"Ten, kto idzie za tłumem, nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca, do których nikt jeszcze nie dotarł" - Albert Einstein

...& silence is better than bullshit

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 661 Wiek 33 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 53963
Pieczona szynka wieprzowa


Marynata:
- oliwa z oliwek
- sól morska
- pieprz
- rozmaryn (ja dałam 5 gałązek)
- pokrojony czosnek

Wszystkie składniki na marynatę dokładnie mieszamy. Obtaczamy w tym nasze mięcho. I tak marynujemy przez całą noc.

Na drugi dzień siekamy rozmaryn i obtaczamy w tym szynkę. Dno naczynia, w którym będziemy piec polewamy oliwą z oliwek, żeby można było potem nie trzeba było bawić się w jego odrywanie Pieczemy w temperaturze 180 st. C do zarumienienia ( mnie było to około 1h 35-40 minut).

Smacznego



Zmieniony przez - amelia35 w dniu 2013-01-15 18:30:06
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1189 Wiek 50 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 13096
Chleb bezglutenowy (szybki w wykonaniu)

250g fasoli suchej
3 jajka
80g maki gryczanej
przyprawy jak do zupy fasolowej
u mnie bylo to troche majeranku, pieprz ziolowy, pieprz czarny, kminek, sol, czubrzyca łagodna, 1/2 tyzeczki proszku do pieczenia
1/2 szkl wody

Fasole ugotowac, wystudzic, zblendowac na miekka mase dolewajac po trochu wode. Ubic bialka jaj na sztywna piane. Zółtka, make gryczana, przyprawy dodac do masy jajecznej wymieszac i dodac delikatnie piane z bialek. Wylozyc do formy i piec okolo 1h w 170 stopniach.

Jak dla mnie dobry substytut chleba. Smacznego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4595 Wiek 47 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 43352
jak ktoś lubi wątróbkę to polecam takie cuś (znalazlam w necie, ale przetestowalam, lekko zmodyfikowalam i jest pyszne - można zamrozic i doskonale nadaje sie do kanapek na szybko :)
Pasztecik wątróbkowy
Składniki, około 4 porcje:

• 400 g wątróbek kurzych
• 150 g masła
• 1 mała cebula cukrowa (zwykla tez da rade), pokrojona w kosteczkę
• 2 ząbki czosnku, drobno posiekany
• 1 łyżeczka suszonego tymianku
• sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz


Dodatki opcjonalne, ale wskazane:

• 1/2 gruszki, obranej i startej na tarce
50 g masła dodatkowego na wierzch
• świeże listki tymianku do dekoracji lub posiekana natka pietruszki
+ jak ktoś chce i może białe wino (ok ¼ szklanki, lub whiskey lub nawet brandy)
• Jeśli mamy czas, wieczorem dnia poprzedzającego przygotowanie paszteciku zalewamy wątróbki mlekiem i wstawiamy na noc do lodówki (będą miały nieco lepszy smak)- ja ten krok pomijam :)
• Do rondla lub na większą patelnię włożyć 20 g masła (2 łyżki), roztopić, włożyć pokrojoną cebulę, czosnek oraz tymianek. Smażyć przez około 3 - 5 minut na umiarkowanym ogniu mieszając od czasu do czasu. Dodać startą gruszkę - jeśli jej używamy - i podsmażać wszystko jeszcze przez około 3 minuty.
• Podsmażone składniki odsunąć na bok patelni a w puste miejsce włożyć wątróbki. Zwiększyć trochę ogień i smażyć wątróbki przez około 3 minuty, z zewnątrz mają być obsmażone, w środku pozostać jeszcze delikatne. Wymieszać ze składnikami z boku patelni, wlać alkohol jeśli używamy lub odpowiednia ilość wody i zagotować. Gotować przez około 1 minutę, na koniec doprawić solą oraz pieprzem, odstawić z ognia.
• Przełożyć do pojemnika blendera, dodać resztę masła i zmiksować na mus. Masę (będzie dość rzadka) przelać z powrotem do garnka bezpośrednio przez sito (ja nie użylam sita). Następnie rozlać do małych miseczek lub kokilek (zostawić 0,5 cm na wierzchnią warstwę masła) i wstawić do lodówki do stężenia (na kilka godzin lub najlepiej na całą noc). Na 5 minut przed podaniem polać roztopionym masłem wymieszanym z listkami tymianku. Gotowy pasztecik można trzymać w lodówce do 3 dni, można go też zamrozić – co ja robię i mam potem np. na kanapki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 802 Wiek 40 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 35259
Pokierowana przez Arphiel, wrzucam tutaj:

Przepis na żurek bez zakwasu, który to przepis jest często uprawiany w moich stronach:
woda - 1,5 l
woda z ogórków kiszonych/kwaszonych - 1- 1,5 szklanki (zależy od gustu)
ziele angielskie - 5 kulek
liście laurowe - 5 szt.
mięsko tłuste albo kiełbasa domowa
ząbek czosnku
100 g śmietany 18%
opcjonalnie łyzka mąki razowej
majeranek
sól/pieprz

Mięso podsmażyć, zalać wodą. Pogotować. Dodać czosnek i przyprawy. Gotować. Gdy już uznamy, że mięsko jest dostatecznie miękkie dodajemy Mąkę, śmietanę i wodę z ogórków (rozrobione razem). Dodajemy majeranek i gotujemy jeszcze 5 min. Super patent i nie do odróżnienia od prawdziwego żurku. Tylko tak do końca nie wiem, czy ten przepis tu przejdzie, bo jest w nim kupę soli...chyba
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1341 Wiek 47 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 35628
Naleśniki żytnie z twarogiem i łososiem



60 g maki żytniej 2000
1 jajko
ok 200 g zimnej wody +-
szczypta soli i pieprzu, łyżeczka suszonej bazylii
twaróg półtłusty 100g, śmietana 1 łyżka + łosoś wędzony 50g


Naleśniki żytnie robi sie tak samo jak zwykłe pszenne, z tym wyjątkiem, że smażymy je dłuzej, tak aby mąka sie dobrze wysmażyła. Ja lubie naleśniki przyprawić, daję dużą szczypte soli i pieprzu i zioła jakie mi sie sypną, mogą być świeże, moga być suszone - tu w przepisie bazylia

Na początek jajo bełtamy i mieszamy ze 100g wody, wlewamy do maki, dodajemy szczyptę soli, bazylię, szczyptę pieprzu, mieszamy do uzyskania gładkiego ciasta. Dolewamy reszte wody, mieszamy i wstawiamy do lodówki na 30 minut.

Wyciągamy ciasto z lodówki, sprawdzamy gęstość, gdyby ciasto było za gęste ( powinno mieć konsystencję rzadszej śmietany ) dolewamy po trochu wodę ok 20 - 50 g zależy to wszystko od mąki, trzeba tu trochę wyczucia, ale nie ma się czym przejmować, tu sie nie ma co nie udać, jesli ciasto jest za gęste, będziemy to widziec na patelni, nie będzie chciało sie rozlewać, wtedy dolewamy wody.

Ciasto wylewamy na nagrzana patelnię posmarowaną pędzlem zanurzonym w oliwie.

Smażymy az uniosą sie boki, przewracamy na druga stronę, dosmażamy. Jeśli po usmażeniu wasz nalesnik w środku ma surową makę, tzn że był za krótko smażony, trzeba zmniejszyc gaz i smazyć dłużej.

Nalesniki można zjadac ze wszystkim, ja zjadam zazwyczaj z twarogiem, lub sałata i upieczonym mięsem i warzywami.

wersja na słodko to twaróg z łyżką śmietany a na to jabłka uprażone z cynamonem - do naleśników daję wtedy mniej soli, nie daję pieprzu a przyprawiam je cynamonem lub kardamonem

Z przepisu wychodzą 4 nalesniki ( patelnia 22 cm )

BTW (4 nalesniki z twarogiem i łososiem )
kcal-506
B -42
T-18
W-44



Zmieniony przez - etrala w dniu 2013-01-23 14:18:16

Zmieniony przez - etrala w dniu 2013-01-23 14:19:54
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 191 Wiek 39 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 5128
Coś dla fanek jajeczek i pomidorów, oparte na przepisie izraelskim potrawy zwanej shakshooka.


Warzywa z jajkami

------->przepis podstawowy<--------
3 jajka
1 puszka pomidorów całych (w sezonie pomidorowym zamieniamy na świeże)
1 duża czerwona papryka słodka
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
1/2 papryczki chilli/może być parę kropli tabasco zamiennie
łyżka słodkiej papryki mielonej
sól/pieprz wg uznania
do posypania na koniec - koperek, szczypiorek, natka pietruszki - kto co lubi.
---------->dodatkowo<---------------
-dorzucam parę różyczek mrożonego brokuła
-ok 30 gram sera o wyrazistym smaku /gorgonzola, lazur/
-trochę szpinaku albo kapusty pekińskiej

Na patelnię wrzucam cebulę pokrojoną w piórka, czekam aż się zeszkli, dorzucam wyciśnięty czosnek, paprykę chilli, po chwili dodaję posiekane warzywa, wszystko podsmażam, wlewam pomidory wraz z całym sosem, doprawiam solą, pieprzem, mieloną papryką - czekam aż nadmiar wody odparuje (wtedy można wrzucić pokrojony w kostkę ser), gdy to nastąpi robię szpachelką miejsca na jajka, wbijam, czekam aż białko się zetnie - cały patent polega na tym żeby białko było ścięte, a żółtko zostało w stanie płynnym- na koniec posypujemy zieleniną.

Do tego polecam grzanki.

Podajemy ciepłe, starając się przenieść na talerz tak, żeby żółtko nam się nie rozlało

Smacznego:)







Zmieniony przez - kasiasilver w dniu 2013-01-28 11:00:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 191 Wiek 39 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 5128
Makaron z pełnej mąki z makrelą wędzoną

Bardzo lubię makrelkę, ale pasty mi się znudziły, znalazłam przepis na makaron z makrelą na ciepło, bardzo smaczny.


Mięso z dużej makreli wędzonej ok 150g
Makaron z mąki z pełnego przemiału 50g
1 papryka czerwona pokrojona w drobną kostkę
1 cebula (najlepsza szalotka)
Groszek zielony lub fasola - ok 100g
Mleko zagęszczone 4 % ok 50 g
Sok z połówki cytryny
Pieprz i sól do smaku


Na patelni szklimy cebulę, dorzucamy paprykę, doprawiamy pieprzem i solą, czekamy aż trochę zmiękną, dorzucamy groszek, makrelę, sok z cytryny, mieszamy, zalewamy mlekiem zagęszczonym, wrzucamy makaron, trzymamy chwilkę na małym ogniu, żeby smaki się połączyły.





Nowy temat Wyślij odpowiedź
Następny temat

Poppy/Poczatek, plan i pare pytan

Wiecej