SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

L-Carnitine w sportach wytrzymałościowych, doświadczenia.

temat działu:

Odżywki i suplementy

Ilość wyświetleń tematu: 1007

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10800 Napisanych postów 47772 Wiek 26 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam,

O słynnej L-karnitynie napisano już wiele, zrobiono wiele badań, które zarazem ją negowały* i popierały ( Wiele można poczytać na forum, jeżeli kogoś interesuje jak działa). Przyszedł więc czas zrobić test, sprawdzić działa czy nie działa, pic na wodę dla ludu, czy złoty środek.
Test L-K'i zrobiliśmy z 3 znajomymi, którzy są zawodowymi kolarzami, kupując ten sam produkt. Interesowały nasz przede wszystkim odczucia, do tego codzienna waga, pomiar tłuszczu, tętna poranne, badania krwi, badania wydolnościowe. Test przypadł na cykl tworzenia wytrzymałości i wytrzymałości-siłowej. Długie treningi od 4 do 6 godzin, na tętnach tlenowych. Przyjmowaliśmy 15ml, 1500mg l-k'i 2 godziny przed treningiem.
No i jazda, w pierwszym tygodniu nic ciekawego się nie działo, poza utratą wagi, średnio około 200-300 gram dziennie ( zależne od długości treningu), która spowodowana była jednak, długimi aerobowymi treningami.
W drugim tygodniu wszyscy doznaliśmy odczucia, jakoby nie było przerw w dostawie energii, zachowana była ciągłość. Czuć to było zdecydowanie, wcześniej mogliśmy się spotkać ze swoistymi skokowymi " odcinaniami prądu ". Suplementacja trwa dalej..
W trzecim tygodniu już naprawdę konkretne odczucia, od 3 godziny treningu, czuliśmy się wyśmienicie, mogliśmy jechać i jechać. Czuć już było znaczną różnicę.

Wnioski:
Waga spadła o około 3-4 kg, tkanka tłuszczowa o około 2%, jednak była to sprawa aerobów.
Wzrosło vo2max, jednak przez zwiększenie mocy i utratę wagi po przez trening.
Krew w normie.
Polecałbym stosowanie L-K'i około 3 godziny przed treningiem, ona potrzebuje dużo czasu na "dojście" do właściwego działania jak i również długo siedzi w organizmie.
L-K'a naprawdę się sprawdza przy długich tlenowych jednostkach, po kilku tygodniach suplementacji, czuć znaczącą różnicę w poprawie jazdy na tętnach około progu tlenowego. Jest to supel z którego jestem zadowolony i na pewno będę stosował dłużej, jak i polecam wszystkim ćwiczącym aeroby.

Jeżeli są jakieś pytania odnośnie tego suplementu w sportach wytrzymałościowych i aerobach, to chętnie odpowiem.

Już niedługo opiszę jak poszedł test L-K'i u wspinaczy, jak i również przewiduje test słynnego " niedziałającego" HMB w wytrzymałości.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 121 Napisanych postów 11601 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 70678
rewelka, sog
nie probowaliscie zwiekszysc dawki? do 2-3g?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1137 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 10054
jak dla mnie l-karnityna to szajs

Do odważnych świat należy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10800 Napisanych postów 47772 Wiek 26 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Myśleliśmy o zwiększeniu dawki w następnym cyklu wytrzymałościowym, pomimo badań, z których dowiedzieliśmy się, że 1500mg to dawka bardzo optymalna i jak na jedną porcję organizm nie powinien* przyswoić więcej. Oczywiście można rozłożyć stosowanie w dniu tj. 7,5mg rano po wstaniu, i 7,5mg 2 godz przed treningiem. Jednak jest to stosowanie raczej dla kulturystów, u których trening aerobowy nie przekracza półtorej godziny, a L-k'a będzie się w organizmie utrzymywać.
Jeżeli będziemy kolejny cykl opierać na wytrzymałości, zwiększymy dawki do przeanalizowania czy daje więcej czy nie. Na pewno opiszę, lecz jest to plan długoterminowy, ponieważ teraz wchodzą już aspekty dynamiczne, krótszy, szybszy i intensywniejszy trening.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 572 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 27442
no dobrze teraz czas na HMB :D
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

coś na początek

Następny temat

cm3 treca

Fruzelina