SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

LOUIS CYR - Dziewiętnastowieczny Samson

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16732

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 183 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 6745


Louis Cyr urodził się 11 października 1863 w St. Cyprien, koło Montrealu, Quebec, Kanada. Pochodził z silnej i zdrowej rodziny z francuskojęzycznej części Kanady, rozwinął niezwykłą siłę, w bardzo młodym wieku.

Ojciec Louisa był średnich rozmiarów, ale za to jego matka ważyła prawie 265 lbs (120kg), przy wzroście 6' 1" (185cm). Z kolei jej ojciec (dziadek Louisa) mierząc 6 '4" (193cm) warzył 260 lbs (118kg)., stąd genetyka, którą odziedziczył Louis była idealna do rozwinięcia Herkulesowej siły. Louis Cyr w wieku 17 lat pracując w pobliskim tartaku zadziwiał wszystkich dookoła swoją siłą.

W 1882 Louis poślubił atrakcyjną, lecz drobnej budowy dziewczynę o imieniu Melina (z domu Courtois) i został drwalem.

Chcąc poprawić swoją sytuacje finansowa Cyr podjął współpracę z przedsiębiorcą o i mieniu MacSohmer, który zorganizował mu tournee po Nowej Funlandii. Cyr dotychczas pracujący jako drwal stał się zawodowym siłaczem. Niestety po kilku miesiącach musiał się z nim rozstać gdyż ów przedsiębiorca okazał się oszustem. 1883r. Louis dostał posadę jako policjant. Jak głosi legenda Cyr rozbroił i obezwładnił walczących na noże mężczyzn a następnie zaniósł, obydwu łotrów, każdego trzymając osobno pod pachą na komisariat policji.

W 1886 r. w miejscowości Michaud niedaleko prowincji Quebec Cyr pokonał tamtejszego kanadyjskiego siłacza (Dawida Michaud) podnosząc granitowy głaz ważący ponad 400 funtów (ok.181 kg.) (niektóre źródła podają ze głaz ważył 480 funtów (217,7kg.)). Cyr został uznany najsilniejszym człowiekiem Kanady.

Widząc jego ogromną siłę, przyjaciele nakłonili go by wszedł w pasjonujący, aczkolwiek bardzo niebezpieczny świat zawodowych mocarzy.

Uzbierawszy odpowiednią sumę Louis zostawił policję i kupił Tawernę w St. Gunegonda gdzie również prowadził salę gimnastyczną, która jak wielu takich miejsc w jego czasach były Mekką dla sportowców i bokserów.

Słynne stały się spory z Johnem L. Sullivanem bokserskim mistrzem świata wagi ciężkiej, znanym z tego ze nie wylewał za kołnierz a po alkoholu stawała się agresywny. Louis jako jedyny odważył się odmówić dotrzymywania mu kroku we wznoszeniu toastów, a John po konfrontacji siły między dwoma panami do końca życia żywił szacunek do swojego późniejszego przyjaciela.

W najlepszym okresie kariery, Cyr mierząc jedyne 175cm (wg. różnych źródeł) a ważył ponad 130kg miał
- w klatce piersiowej na wdechu 152 cm (140cm normalnie).
- bicepsie 51,5cm
- kark 50,8 cm
- przedramię 41,4 cm
- nadgarstek 20,8 cm
- udo 72,4 cm
- łydka 49cm

Przez wszystkie lata wyczyny Cyra zostały wyolbrzymione i ponaciągane w celach reklamowych, jednak kilka z nich zostało udokumentowanych i nawet w dzisiejszych czasach są one uważane za imponujące np.:

- w Bostonie uniósł platformę z 18 mężczyznami napierając na nią plecami (ciężar platformy szacowany był na ok.1800kg)
- oderwał od ziemi 553 funty (250,8 kg) jednym palcem;
- popchnął wagon towarowy pod górę.
- w szczytowej formie Cyr wyciskał prawą ręką kulolaskę o wadze 124kg
- w 1986 roku z wielką łatwością (wg. Świadków) uniósł nad głowę sztangę o wadze 158kg bijąc tym samym ówczesny rekord świata
- wykonał martwy ciąg ze sztangą, której gryf miał średnicę aż 3,8 cm unosząc 238kg
- oderwał jedną rękom od ziemi 447kg i jest to wynik do tej pory nie pobity przez nikogo zważając na to, iż Louis nie używał do tej konkurencji żadnych taśm.

Jednym z najbardziej wyczynowym popisem Louisa był numer wykonany 10 grudnia 1891 r. w Montrealu. Louis przytrzymał cztery konie (po dwa z każdej strony) przymocowane do swoich ramion rozciągające go w przeciwnych kierunkach.

Nie ma co ukrywać że niektórym siłaczom udało się wyrównać lub pobić wyniki Cyra, Najlepszym przykładem będzie tutaj unoszenie platformy które zostało pobite o blisko tonę (!!!) kilkanaście lat później przez najsilniejsze „nogi" w historii świata - Paula Andersena. Jednak Louis „Herkules" Cyr będzie na pewno zapamiętany jako najbardziej wszechstronny siłacz tamtych czasów.

W 1894 roku Cyr wraz ze swoim przyjacielem Horacym Barre założył cyrk objazdowy. Niestety w dość młody wieku Louis zaczął mieć coraz częstsze kłopoty ze zdrowiem i w 1900 roku wykryto u niego chorobę Brighta (zapalenie kłębuszków nerkowych) i Cyr był zmuszony zakończyć pokazy. Louisowi coraz bardziej zaczęła doskwierać nadwaga. W wieku czterdziestu kilku lat ważył prawie 180 kilogramów i przy tak niskim wzroście było to dla niego zabójcze.

Louis Cyr zmarł 10 listopada 1912 w Montrealu. Oficjalny powód, na jaki zmarł siłacz to zapaleniem nerek.
Ciężkie do wyobrażenia jest, jakie wyniki byłby w stanie osiągnąć Louis Cyr przy dzisiejszej wiedzy na temat treningów i z zastosowaniem suplementów.

Jestem autorem artykułu
Źródła: KiF (chronologia) , angielskie strony www przetłumaczone przeze mnie (artykuł)Miłego czytania :)


Pomnik Cyra w Montrealu

Zmieniony przez - MacLaut w dniu 2009-03-02 18:34:47

Sprawdź ile masz % tłuszczu?

2

To co nas nie zabije to nas wzmocni...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 183 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 6745
.


Zmieniony przez - MacLaut w dniu 2009-07-08 15:05:24

To co nas nie zabije to nas wzmocni...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 185 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5265
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 8
He was damn powerful
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

I AKADEMICKI PUCHAR POLSKI

Następny temat

Cenzura