SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kwas gamma-aminomasłowy GABA - artykuł

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 63463

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 891 Wiek 43 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5255
Przeglądając asortyment sklepów z odzywkami kilka razy natknąłem się na suplement o nazwie GABA. W zasadzie to nie bardzo zaprzątałem sobie tym głowę ponieważ suplement ten do popularnych nie należy. Ostatnio miałem okazję przeczytaj dokładniej czym jest GABA czyli kwas gamma-aminomasłowy.

Trochę chemii

GABA (kwas γ-aminomasłowy, kwas 4-aminobutanowy, kwas gamma-aminomasłowy, C4H9NO2) jest związkiem organicznym z grupy aminokwasów, który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym. Odkryto trzy receptory GABA (podtypu A, B i C). Receptory GABA typu A, obecne niemal na każdej komórce nerwowej, są miejscem działania wielu związków (agonistów receptora GABA).

Działanie

Kwas GABA jest dość specyficzną substancją. Powstaje w wyniku dekarboksylacji kwasu glutaminowego. Jest neurotransmiterem blokującym. W komórkach pozazwojowych podnosi on próg pobudliwości, dzięki czemu słabsze bodźce nie są przewodzone . Przy braku kwasu gama-aminomasłowego może dochodzić do wystąpienia drgawek padaczkowych.

Jest neurotransmiterem, który blokuje niepożądane stymulacje bodźca poprzez nadpolaryzację błon postsynaptycznych neuronów. Upraszając to stwierdzenie substancja ta jest odpowiedzialna za skupienie. Efektem jej działania jest izolacja od innych bodźców płynących z otoczenia, co zwiększa efektywność przyswajania informacji z wybranego przez nas źródła.

GABA a kulturystyka

Ze względu na swoje właściwości kwas GABA wydaje się być ciekawym suplementem stosowanym przed treningiem jak i po treningu w fazie snu i regeneracji. Substancja ta ma korzystny wpływ na sen, a jak wiadomo dobry sen jest podstawą regeneracji organizmu po ciężkim wysiłku fizycznym. Podawanie GABA znacznie zwiększania odprężenie całego organizmu. W wielu przeprowadzonych badaniach udowodniono, że substancja ta podnosi hormon wzrostu w osoczu od 60-90 minut po podaniu. Doświadczenia pokazały, że podanie 3g GABA tuż przed ćwiczeniami wytrzymałościowymi spowodowały znaczne podwyższenie stężenia hormonu wzrostu w osoczu, niż wywołałyby same ćwiczenia. Pomimo tego, że GABA jest aminokwasem hamującym, po padaniu tego związku nie zaobserwowano obniżenia aktywności fizycznej. Kwas GABA jednak wydaje się lepszy do stosowania przed snem ponieważ pomaga w odprężeniu i zaśnięciu, a przy okazji narastający poziom hormonu wzrostu wzmaga zdolności regeneracyjne i znacząco podnosi anabolizm mięśni.

Opis suplementów

1.DYMATIZE GABA 111 g

GABA (kwas gammaaminomasłowy) jest ważnym neurotransmiterem o wydłużonym działaniu. GABA ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu nerwowego. Działa relaksująco, umożliwia zdrowy, głęboki sen, dzięki czemu rano wstajemy wypoczęci i w pełni sił. Stabilizuje ciśnienie krwi, zapobiega bólom i zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów mięśniowych podczas wysiłku fizycznego.
Najnowsze badania dowodzą, że obniżenie poziomu kwasu gammaaminomasłowego w mózgu jest podstawowa przyczyną ataków padaczki. Poziom tego aminokwasu w mózgu regulują dwa enzymy gammaaminotransferaza GABA, odpowiedzialna za degradację GABA oraz dekarboksylaza kwasu glutaminowego, odpowiadająca za biosyntezę (produkcję) GABA, czyli za jego powstawanie z kwasu glutaminowego.

GABA przynosi ponadto zadziwiające efekty jako spalacz tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż GABA stymuluje produkcję hormonu wzrostu (HGH), który w dużej mierze jest odpowiedzialny za spalanie tłuszczu w organizmie. Hormon wzrostu, nazywany również hormonem młodości stymuluje budowę masy mięśniowej. Poprzez nasilenie procesów spalania tłuszczów w mitochondriach i uzyskiwania z nich dodatkowej energii, GABA zwiększa wytrzymałość i poprawia wydolność.

Sposób użycia i dawkowanie
1 porcja (3 miarki) dostarcza 3 gramy kwasu gammaaminomasłowego (GABA).


2.ULTIMATE NUTRITION GABA 750mg


Kwas GABA jest znany z tego, że zniknął z rynku tak szybko jak na nim się pojawił. Zbiegło się to z pojawieniem się wielkiego brata DHB, od którego GABA pochodzi. Efekty używania GHB są powszechnie znane i niebezpieczne, więc nie rób błędu i nie przeocz GABA! GABA posiada wszystkie pozytywne właściwości GHB bez dziedziczenia tych niebezpiecznych. Liczne badania medyczne udowodniły, że GABA wyraźnie podnosi skuteczność GH, a nawet poprzez inne mechanizmy działania nie jest jedynie produktem obniżającym poziom wody. GABA ma oddziaływać na wszelkie hormony płciowe męskie regulując ich funkcjonowanie, poprzez wzrost testosteronu. Wpływa na ACTH i TSH podnosząc względnie pracę hormonu tarczycy. Co taka manipulacja hormonami oznacza?
Więcej mięśni, więcej siły i mniej tkanki tłuszczowej!
Udowodniono, że po dłuższym okresie bez ćwiczeń, kiedy mięśnie odpoczywały produkt ten pomaga szybko odzyskać formę.

Sposób użycia i dawkowanie
2 kapsułki dziennie, najlepiej przed snem.


Żródła:
1.http://pl.wikipedia.org/
2.http://www.elans.pl/ - "Kilka zdań o GABA" artykuł Teresy Marii zalewskiej, specjalistki chorób zakaźnych,
3.Fitness Authority nr 06 (34) czerwiec-lipiec 2008


Zmieniony przez - gautatyr w dniu 2008-08-02 23:13:00
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 4970 Napisanych postów 69063 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 710536
Każdy z nas miewa w życiu sytuacje, kiedy to ilość snu jest nieporównywalnie mała w stosunku do ilości pracy, treningów, czy innych obowiązków. Cierpi na tym niestety nasza regeneracja, a co z tym związane, wydzielanie hormonów, samopoczucie, libido, wyniki siłowe, wytrzymałościowe, czy jakość sylwetki. Dlatego też optymalna ilość snu ma tak istotne znaczenie.

Co jednak zrobić w sytuacjach, gdy przytrafiają nam się okresy mniejszej ilości snu?

Bez wątpienia warto przemyśleć zastosowanie odpowiedniej suplementacji wspomagającej jakość snu i nocną regenerację układu nerwowego. Jednym z takich związków jest GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy. Jest on organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów, pełniący funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym.

Działanie GABA, polega na zmniejszeniu pobudliwości i relaksację mięśni. Dlatego też blokada jego działania w organizmie może objawiać się zespołem niespokojnych nóg. Można więc stwierdzić, że GABA, wpływa na:

- ułatwienie zasypiania.
- łagodzi lęki,
- rozluźnia,
- uspokaja.

W celu zakupu GABA, warto udać się tutaj: https://www.sfd.pl/sklep/ALLNUTRITION_GABA-opis36008.html. Jeżeli chcemy przemyśleć również inne rozwiązania poprawiające jakość snu, mogą to być:

1. ZMA: https://www.sfd.pl/sklep/ALLNUTRITION_ZMAX-opis35103.html
2. Ashwagandha: https://www.sfd.pl/sklep/SFD_Ashwagandha-opis37102.htmlModerator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 5044 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 106464
Przeczytalem cale,ciekawy art,przyznam ze pierwszy raz widze ten suplement

sok.

Zmieniony przez - hunter007 w dniu 2008-08-02 23:48:16
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 401 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9300
Dorzucę link do produktu z GABĄ w dobrej cenie.

ActivLab - Hgh Night - 60 kap.:
http://www.sfd.pl/sklep/Testosteron_i_Hgh_Hgh_Night-opis2133.html 
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 142 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1543
jeśli już kupowac to lepiej wybrac dymatize.
zawiera więcej gaba i jest w postaci proszku rozpuszczalnego w wodzie. trzeba też wiedziec że porcje powinny byc duże-3g na porcje jak podaje dymatize to tak naprawde minimum- mniejsze dawki mogą by niewyczuwalne. na szczęście produkt nie ma skutków ubocznych więc można popróbowac różnych wariantów. ogólnie zwiększa poziom energii i troche podnosi teścia.
jedno opakowanie dymatize za 50-60 zeta może wystarczyc na miesiąc więc można pomyślec nad połączeniem gaby z innym suplem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 5044 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 106464
A co chciales sama gabe brac
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 401 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9300
Zastanawiam się nad połączeniem GABY oraz MZB przed snem.
Powinno fajnie potęgować i sen będzie lepszy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 2903 Napisanych postów 51267 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 345849
mniej reklam autorze, gdyby był to środek tak cudowny jak piszesz, w części GABA a kulturystyka , to nie musielibyśmy ćwiczyć, jedlibyśmy GABA i rośli.
pzdr/

TRENER PERSONALNY/DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: koniu151.sfd@gmail.com

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 891 Wiek 43 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5255
Skutków ubocznych może nie ma ale można się drażliwym zrobićKoniu tak można powiedzieć o 99% suplementów,znów coś nie tak?To nie żadna reklama,a przybliżenie tego specyfiku.Nie piszę,że jest super bo i nie jest chociażby z tego powodu,że jest mało znany i rzadko stosowany.Z tego powodu właśnie ten artykuł żeby ktoś kto widzi coś takiego w sklepie z odżywkami nie zadawał głupich pytań i nie zawracał chociażby Tobie d..py.

Zmieniony przez - gautatyr w dniu 2008-08-03 00:41:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 401 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9300
Czy ktoś używał w/w produkty z zawartością GABY i może powiedzieć więcej jak to się przedkłada w praktyce ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 183 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9821
skutecznosc bardzo dyskusyjna... ciezko przechodzi przez bariere krew-mozg (wersja doustna) przy wiekszych dawkach czesto wystepuje nieprzyjemne mrowienie...
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 179 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1301
Na 1fast400 znajdziecie 24 opinie.Do tego znajdziecie z 4 osoby srednio i nie zadowolone.Reszta ocenia to jako bardzo dobry produkt na sen.Warto sie zainteresowac.Sam za jakis czas kupie 1kg.Patrzac po opiniach nie moge byc zawiedziony.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak łączyć , co dokupić xD

Następny temat

Boostery testosteronu

nutloveb