SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kung fu (wu shu, gong fu, kuo shu, etc.)- a samoobrona oraz inne aspekty tej SW

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10361

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Dacheng jak zwykle pełnia profesjonalizmu (oraz obiektywizmu).Dzięki za uściślenie historii MT - sanda.

PS. To nie nasza wina, że MT jest wiodącym sportem uderzanym. A sukcesy tajów to efekt wyjątkowo ciężkiego treningu, co powinno być wzorem dla wszystkich.

Zmieniony przez - searme w dniu 2007-10-10 12:05:36

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 221 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1689
Co do sanda - Dachengwyjaśnił to co ja próbowalem tylko dużo lepiej i jaśniej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dacheng, wpędzisz naszych forumowych Thaiów w samozachwyt - jako że rozwój umiejętności technicznych idzie u mnie w parze z rozwojem ducha , daleki jestem od samozachwytu

Yang30 - świetny artykuł


Zmieniony przez - MMA w dniu 2007-10-10 16:11:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
Yang, prosto i klarownie. Strzał w 10-tkę
Tytułem sprostowania: sanda już wlazło do K1 W GP Azji w Hongkongu w walce finałowej z Yamamoto walczył przedstawiciel sanda Wang Qiang
Cavior, ostatnio zastanawia mnie skąd bierze się u Ciebie tak nieprzejednane przekonanie (pokrywające się poniekąd z poglądami Knife'a ), że MT to tylko supernowoczesny styl, który zgubił swoje korzenie. Istotą tradycji jest przekaz, a ten został w MT zachowany (nie mówię tu o kickboxingu z paprachatami). Zamiana kaad chuek na rękawice (pamiętaj, że w Tajlandii wciąż odbywają się również walki bez rękawic)była tylko dostosowaniem się do nowych warunków oraz konsekwencją nieuniknionego wyodrębnienia się krabi krabong z muay boran. Jeżeli dalej masz jakieś wątpliwości, to informuję, że techniki muay boran, tzw Mae Mai i Look mai to ciągle podstawy MT, z których zaledwie kilka nie dopuszczono do użycia w ringu. Tobie się chyba wydaje, że do Tajlandii zajechał kiedyś wielki biały masta, zobaczył jakiś dziwaczny, tradycyjny styl, unowocześnił go i zrobił z niego prawdziwego ringowego wymiatacza. Sęk w tym, że metody treningowe MT niewiele się zmieniły. Swoista "brutalność" i full contact po prostu są wpisana w tę tradycję. Nie wszystko co skuteczne jest zasługą pięknych, mądrych, rozsądnych i różowych jak świnka europejczyków

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Pięknie to ująłeś, kopt, właśnie o to mi chodziło

PS. Cóż, akurat MT domeną nielotów nie jest... Może kiedyś go wspólnymi siłami nawrócimy i jego czarno - biały żywot nabierze kolorów

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
ja już tracę nadzieję. Pingwiny to uparte stworzenia. Inaczej dawno zwiałyby z bieguna.

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
że MT to tylko supernowoczesny styl, który zgubił swoje korzenie

Kwestia statystyki. To trochę jak ze skutecznością aikido. Czy aikido zgubiło skuteczność, zakładając, że w ogromnej ilości klubów człowiek nie nauczy się za wiele-a w dodatku nasłucha się propagandy o tym, jakie to mordercze techniki dano mu w posiadanie? Nie pomyli się bardzo ktoś, kto stwierdzi, że tak-a ktoś broniący tezy, że nie, jest w trudnej sytuacji. Jest różnica, między współczesnymi, nawiedzonymi mistykami unikającymi nawet randori-a Ueshibą, który nie unikał walki zarówno wręcz jak i z bronią. Tak samo-jest różnica między nieomal rytualnym podejściem Tajów do swojego stylu-a podejściem "targetu" współczesnych klubów. Na Thaia po prostu generalnie nie idą ludzie o ciągotkach tradycyjnych.
Tzn. może i idą-ale mniej więcej w takim samym stopniu, w jakim na aikido z przekonaniem zapisują się ludzie o psychice urodzonego mordercy

Tobie się chyba wydaje, że do Tajlandii zajechał kiedyś wielki biały masta, zobaczył jakiś dziwaczny, tradycyjny styl, unowocześnił go i zrobił z niego prawdziwego ringowego wymiatacza.

Nie. Wydaje mi się, że to Tajlandzcy wielcy biali (no, nie do końca biali ) masta nie kontrolują tego, jaki kształt przybiera ich styl na świecie. Kształt, w którym tradycji jest jeszcze mniej niż w judo (gdzie chociaż korzysta się z oryginalnych nazw, strojów i komend-choć to byłoby tyle). Kształt, w którym chodzi mniej więcej o jedno-jak najszybciej i najefektywniej zmienić klienta w maszynkę do bicia. Kluby z MT się mnożą jak grzyby po deszczu-tak, jak do niedawna wszelkie "combaty" z "elementami krav maga". Pewnie, nie są to kluby z prawdziwego zdarzenia-ale jednak jest ich coraz więcej. A ja mam po prostu alergię na takie zjawiska. Stąd-pod względem "tradycyjności" bardziej przekonuje mnie np. kyokushin, które (u nas przynajmniej) nigdy nie miało zakrojonej na taką skalę akcji propagandowej-mimo, że to twardy i konkretny styl. Fakt, pojawiło się w innych czasach-ale przez to może zachowało więcej swojej "treści"? Mogę się zgodzić, że pewna część kyokushinowców również nie bierze tej "tradycyjności" poważnie (czytałem ich fora ), zwłaszcza tacy nastawieni wyłącznie na walkę-a już naiwnością byłoby sądzić, że żaden kyokushinowiec nawet muchy nie skrzywdzi bo mu moralność zabrania () , ale jednak sama oprawa jest jakaś taka milsza.

Może kiedyś go wspólnymi siłami nawrócimy i jego czarno - biały żywot nabierze kolorów

...znając tajskie upodobanania-głównie odcieni czerwieni

Pingwiny to uparte stworzenia. Inaczej dawno zwiałyby z bieguna.



edit.

Właśnie spojrzałem na temat wątku. Trzeba by się przenieść gdzieś indziej z tą dyskusją.

Zmieniony przez - Cavior w dniu 2007-10-11 10:48:42
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
No to gdzie się przenosimy bo bym sie chciała ustosunkować do powyższej wypowiedzi

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Jakiś nowy wątek? Tu, czy w Uderzanych? Załóżcie i piszcie, ja znikam. Może jeszcze dziś będę, jeśli nie-to prawdopodobnie dopiero w sobotę lub w niedzielę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
kiedyś założyłem pokrewny temat, więc proponuję się wbić tutaj: https://www.sfd.pl/TRADYCYJNE_MUAY_THAI-t346189-s2.html
Powklejałem tam nasze wypowiedzi w tym temacie.
Searme, koniecznie trzeba zjechać Caviora

Zmieniony przez - kopt w dniu 2007-10-11 12:22:51

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Garmulewicz: stawiam sobie ambitne cele <artykuł, zapasy>

Następny temat

kickboxing+trening na masę?

WHEY premium