SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kumite - tylko ćwiczenie, czy już walka?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3357

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 47 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 327


Kumite, obok kihon i kata, jest jednym z podstawowych fundamentów karate. Kumite oznacza dosłownie "spotkanie rąk" i może mieć wiele postaci, a w związku z tym różne mogą być cele treningu poszczególnych rodzajów kumite. Sformalizowane postaci kumite mają na celu wprowadzenie początkującego karateki do walki z partnerem. Dzięki tym prostym postaciom kumite ćwiczący zapoznaje się z dystansem, zasięgiem technik swoich i partnera, podstawowymi blokami i zaczyna wykształcać w sobie reakcje na nadchodzący atak. Repertuar technik i dystans jest na początku ograniczony, lecz w miarę zdobywania umiejętności dystans zmienia się płynnie od długiego aż do krótkiego czy do zwarcia; także stosowane techniki są różnorodniejsze i "dojrzalsze".

Przechodząc od podstawowych form kumite do bardziej zaawansowanych można wprowadzać różne odmiany walk zadaniowych, np. dozwolone są tylko ataki rękoma, albo tori atakuje kombinacją technik, uke blokuje i kontratakuje również przy pomocy kombinacji.

Poniżej znajduje się charakterystyka różnych postaci kumite. Należy zwrócić uwagę, że taki podział wywodzi się z japońskiego systemu treningu. Na Okinawie taka klasyfikacja nie była stosowana.

Kumite można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

Walkę umówioną yakusoku kumite. W walce umówionej dystans jest ustalony, a techniki są zapowiadane.
Wśród form yakusoku kumite można wyróżnić:

kihon-ippon-kumite - napastnik (tori) wykonuje jeden atak z krokiem w przód, a broniący się (uke) wykonuje blok i kontrę
sanbon-kumite - napastnik wykonuje trzy kolejne ataki do przodu, broniący cofając się wykonuje trzy bloki, a następnie kontrę
gohon-kumite - napastnik wykonuje pięć kolejnych ataków do przodu, broniący cofając się wykonuje pięć bloków, a następnie kontrę
okuri-ippon-kumite - napastnik atakuje kombinacją dwóch technik lub wykonuje ponowny (drugi) atak pomimo kontry
kaeshi-ippon-kumite - napastnik wykonuje atak z krokiem do przodu, broniący się blokuje robiąc krok do tyłu, a następnie kontratakuje z krokiem do przodu; napastnik wtedy robi krok do tyłu, blokuje i kontruje.
Wolną walkę jiyu kumite
Pośrednimi formami kumite ćwiczonymi w celu przejścia od walki umówionej do wolnej są:

jiyu-ippon-kumite - tutaj ćwiczący cały czas są w pozycji walki (kamae), atakujący zapowiada technikę ataku i po akceptacji broniącego się, wykonuje ją; uke broni się za pomocą dowolnego bloku i kontry. Możliwe są tu różne odmiany tej formy walki, np. atakujący wykonuje atak z kilku wybranych (znanych broniącemu) bez zapowiedzi, tori wykonuje dowolną technikę nożną itp.
okuri-jiyu-kumite - ta forma jest analogiczna do okuri-ippon-kumite, tyle że walczący wykonują ćwiczenia w pozycjach walki
kaeshi-jiyu-kumite - techniki są wykonywane tak jak w okuri-ippon-kumite, z tym że walczący wykonują ćwiczenia w pozycjach walki
happo-jiyu-kumite - jest to zaawansowana forma kumite, w której uke broni się przed ośmioma przeciwnikami atakującymi z 8 różnych stron.
W wolnej walce, jiyu kumite, obaj partnerzy mogą stosować dowolne techniki, jednak w ten sposób, aby nie spowodować u partnera obrażeń. Innymi słowy, muszą w pełni kontrolować swoje techniki. Odmianą wolnej walki jest shiai, czyli sędziowana walka sportowa odbywająca się według ustalonych przepisów. W shiai nie wszystkie techniki są dozwolone, ograniczone są punkty na ciele, w które można uderzać, a repertuar technik karate stosowanych podczas walki sędziowanej jest znacząco zubożony.

Jak wyglądały dawniej ćwiczenia z partnerem?
Na Okinawie ćwiczenia z partnerem określano terminem tegumi (jap. kumite). Mają one postać zaaranżowanych, płynnych kombinacji wykonywanych na przemian z parterem. Kombinacje te zawierają w sobie techniki uderzeń pięścią, otwartą dłonią i łokciami, bloki, zbicia, wychwycenia, dźwignie, uderzenia barkiem i głową. Taki sposób ćwiczenia kumite miał na celu wypracowanie obronnych odpowiedzi i nauczyć właściwych reakcji na najczęstsze akty agresji. Wskutek popularyzacji karate sportowego i form treningu wywodzących się z Japonii (Ippon Shobu) ćwiczenie form tegumi zostało stopniowo zaniechane. Od strony praktycznej ćwiczenia tegumi- renzoku-geiko stanowią pomost pomiędzy ćwiczeniami kihon a bunkai-jutsu (interpretacja kata).

Walka sportowa czy walka treningowa?
W zależności od przyjętej formuły walki w kumite stosuje się różne ograniczenia - z reguły dotyczy to walki sportowej, ale ma to też zastosowanie w walce podczas treningu, co pozwala uniknąć różnych kontuzji. Istnieją różne formuły dotyczące kontaktu podczas walki sportowej - czasem dopuszcza się tylko lekki kontakt, innym razem dozwolone jest zadawanie uderzeń i kopnięć z pełną siłą, ale z wyłączeniem pewnych stref ataku (np. głowy). Przy walkach z pełnym kontaktem przeważnie stosuje się ochraniacze i kaski, a także rękawice.

Naturalną rzeczą jest, że przepisy walki sportowej w pewien sposób ograniczają zawodników, którzy chociażby ze względów bezpieczeństwa nie mogą stosować niektórych technik, które w walce rzeczywistej mogłyby wyeliminować przeciwnika. Podczas walki kontaktowej prawdopodobieństwo kontuzji jest dość duże, stąd konieczność stosowania ochraniaczy i odpowiedniego poziomu technicznego zawodników, którzy powinni mieć świadomość ewentualnych skutków swoich technik.

W przypadku możliwości stosowania w walce technik rzutów, dźwigni czy duszeń szczególnie ważny jest poziom techniczny zawodnika, który powinien znać te techniki także od strony "biernej". Jeśli zawodnik wie, w jaki sposób działają te techniki i odczuł to na sobie, to dzięki temu będzie wiedział, jak je zastosować w sposób zarówno skuteczny jak i bezpieczny dla partnera.

W wolnej walce powinno się dążyć do wszechstronności, aby nie ograniczać się tylko do kilku rodzajów ataków i obron. Schematyczny sposób walki może zostać spostrzeżony przez przeciwnika, który nie zawaha się wykorzystać tego na swoją korzyść. Należy także pamiętać o ograniczeniach narzucanych przez regulaminy walki sportowej. W rzeczywistej walce przeciwnika nie będzie interesować, że ktoś do tej pory walczył tylko w formule wykluczającej uderzenia rękoma na głowę czy też niskie kopnięcia.


mądrość przychodzi z wiekiem

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 34575 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 195972
Możesz podać źródło?

______________________________
Sprzątam w "Stylach Tradycyjnych"
SFD has you...
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama
"...W regulaminie SFD jest napisane, że kto jedzie na moderatorów ten ma prze**BANe..."

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 47 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 327
http://www.karate.iq.pl/

mądrość przychodzi z wiekiem

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 34575 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 195972
Thx.

______________________________
Sprzątam w "Stylach Tradycyjnych"
SFD has you...
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama
"...W regulaminie SFD jest napisane, że kto jedzie na moderatorów ten ma prze**BANe..."

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 426 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 20149
"W wolnej walce powinno się dążyć do wszechstronności, aby nie ograniczać się tylko do kilku rodzajów ataków i obron."

Teoretycznie tak, ale kazdy preferuje pewne rodzaje technik, a i tez roznie jest z ich skutecznoscia. Trudno wymagac od ciezkiego i stosunkowo powolnego zawodnika walki na ataki z doskoku i kontry. Taki raczej bedzie dazyl do zwarcia. I odwrotnie. Zawodnik "szczypiorek" raczej nie bedzie sie staral isc na wymiane w krotkim dystansie.
Tak, ze wszechstronnosc wszechstronnoscia, ale nic na sile. Wazne jest zeby narzucic przeciwnikowi swoj ulubiony styl walki.
I teraz moj ulubiony argument W dawnych czasach, kiedy UFC i VT byly konfrontacjami miedzystylowymi, karateka, kicboxer czy kungfista walczac z ktoryms z Graciech wiedzial, ze oni beda dozyc do parteru, co jest niewatpliwie ograniczeniem sie "tylko do kilku rodzajów ataków i obron". I co z tego, ze wiedzial?

"I don't want knowledge, I want certainty" -- David Bowie

"I don't want knowledge, I want certainty" -- David Bowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 730 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2754
Panowie, wy tu staracie sie sprostowac niektore kwestie z wklejonego tekstu, a gosciu zalozyl posta, zeby kilka sogow zalapac
Wiec bede pierwszym wspanialomyslnym () i go dam, nalezy sie.

https://bundles.sfd.pl/../../buziaki/29.gif[/img] SFD Fight Club SFD Fight Club SFD Fight Club [img]../../buziaki/29.gif" alt="" />

"Nie poddawajcie się, walczcie..."

SFD Fight Club

"Nie poddawajcie się, walczcie..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10982 Napisanych postów 50416 Wiek 28 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja soga nie daje. W ogole artykul mi sie nie podobal (przeciez nie bede klamal...) Spodziewalem sie tekstu o kumite, a gosc mi opisuje ippony... Nie lubie ipponow, lubie randori, elementy walki, ale nie ippony wamagane na egzaminie...

(...) w tle jeziorko. Jak scena, a my jak publika. No i widze Mistrza, jak do niego podbiega taki podpity malolat nizszy o glowe, mistrz do tylu krok, rece w rozsypce, dwa sybkie strzaly, mistrz pada, malolat mu kopa. Mistrz sie podniosl jednak, pozycje przyjal w trybie magicznym, na to malolat dwa szybkie strzaly, mistrz pada i to byl koniec.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pod Napieciem-HWDP

Następny temat

Kupowanie Worka

nutloveb