SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna , Kreatyna - suplement mistrzów (Monohydrat kreatyny)

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 37720

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 252 Wiek 29 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1827
Co to jest kreatyna ?
Kreatyna to jeden z najczęściej używanych suplementów stosowanych w kulturystyce. Jest to aminokwas nieprotegenny (nie budujący białek), występuje w czerwonym mięsie. Niewielkie ilości kreatyny przechowywane są w komórkach mięśniowych. Przeciętne zapotrzebowanie na kreatynę wynosi około 2 gramy dziennie. Połowę z tego organizm może zsyntezować samodzielnie, reszta musi zostać doprowadzona wraz z pożywieniem.
Jak działa kreatyna ?
Już po kilku dniach stosowania kreatyny, mięśnie stają się większe i bardziej "napompowane" - jest to efekt zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu o około 50%. Dochodzi wtedy do szeregu reakcji, które powodują, iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki wywołuje napięcie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera to jako sygnał anaboliczny - tym samym pobudza mięśnie do przyrostu masy oraz siły. Efekt stosowania kreatyny to natychmiastowa poprawa wydolności organizmu, dzięki której dłuższe, intensywniejsze treningi przyśpieszają budowanie mięśni oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej.
Czy mogę brać kreatynę ?
Kreatynę najlepiej stosować po minimum 6 miesiącach przemyślanych treningów, wówczas organizm osiąga odpowiedni stopień adaptacji wysiłkowej i kreatyna zostanie wykorzystana najlepiej. Nie zaleca się stosować kreatyny poniżej 16 roku życia.
Jaka kreatyna jest najlepsza ?
Obecnie za producentów najlepszej kreatyny uważa się dwa laboratoria. Niemieckie degussa BioActives.
w ofercie większości firm produkujących suplementy takich jak Olimp, Trec, Hi Tec, Ultimate Nutrition. Drugie renomowane laboratorium to FERRO Pfanstiehl z USA w ofercie firmy Trec Nutrition i BioGenix.
Jak dawkować kreatynę ?
Kreatynę można stosować z fazą nasycenia i bez fazy nasycenia.
stosowanie bez fazy nasycenia.
Dawkowanie kreatyny bez fazy nasycenia ( zalecane)
Kreatynę przyjmuje się zawsze na pusty żołądek, rozpuszczoną w wodzie lub soku. Pierwszą dawkę kreatyny 3-5 g najlepiej wypić rano bezpośrednio po przebudzeniu . Drugą dawkę w dni treningowe przyjmuje się bezpośrednio po treningu najlepiej w postaci napoju złożonego z 5g kreatyny rozpuszczonej w wodzie, z dodatkiem około 20-40 g dekstrozy. Można dodać do tego 1-2g tauryny i 5-10 g L-glutaminy. W dni bez treningu drugą dawkę w ilości 3 g najlepiej spożyć w połowie dnia między posiłkami. Mięsień jest zdolny do utrzymywania zwiększonej koncentracji kreatyny tylko w ograniczonym czasie. Po 4-6 tygodniach, "pojemność magazynowa" komórki maleje i zawartość kreatyny zmniejsza się, nawet przy zwiększonym spożyciu. Dlatego każda "kuracja kreatynowa" powinna być przerywana( po 4-6tyg) trwającą co najmniej 3 tygodnie przerwą. Ponowne "naładowanie" przynosi później znowu efekt. W perspektywie czasu, przyjmowanie kreatyny przynosi lepsze rezultaty, gdy jest cykliczne.

Dawkowanie kreatyny z fazą nasycenia
A. Faza nasycenia - trwa 5 dni. W tym okresie należy codziennie spożywać kreatynę w podzielonych dawkach po 5g każda.
1 i 2 dzień 30g -25g (6-5x5g)
3 dzień 25g-20g ( 5-4x5g)
4 dzień 20g-15g (4-3x5g)
5 dzień 15g -10g (3-2x5g)

B. Faza podtrzymania - trwa od 5 do 7 tygodni. W dni treningowe przyjmuje się kreatynę w dwóch dawkach po 5g. Pierwszą porcję zaleca się rano po przebudzeniu lub na 30 minut przed treningiem rozpuszczoną w wodzie, a drugą bezpośrednio po 5g W dni bez treningu najlepiej pierwszą dawkę kreatyny (około 3g) wypić rano bezpośrednio po przebudzeniu z dekstrozą, co spowoduje szybsze odnowienie zapasów glikogenu. Drugą dawkę w ilości 3 g najlepiej spożyć w połowie dnia,

C. Faza odpoczynku - trwa od 4 do 6 tygodni. Jest to okres bez dawkowania kreatyny, równocześnie treningi powinny być mniej intensywne.

Jakie brać "wspomagacze" do kreatyny ?
Dla szybszego transportu kreatyny do mięśni potrzebny jest wyrzut insuliny, można go spowodować węglowodanami(carbo- po treningu uzupełnia glikogen mięśniowy, dextrose ), kwas alfa liponowy(ALA), tauryną. Do produkcji insuliny w trzustce potrzebny jest cynk. ten pierwiastek śladowy można uznać za anaboliczny. Przy niedoborze pogarsza się wchłanianie składników odżywczych do komórek, również magazynowanie kreatyny nie jest optymalne. Zadbaj o wystarczające spożycie cynku, aby zapewnić wystarczającą produkcję insuliny. Warto zastosować ZMA. Podstawą przy cyklu jest zestaw witamin i minerałów.
Wiadomo o taurynie i L-glutaminie, że podobnie do kreatyny, zwiększają objętość komórek względnie poprawiają ich uwodnienie. Dzięki temu zyskujesz:
- silniejszy efekt napompowania,
- zwiększone napięcie wewnątrzkomórkowe będące sygnałem anabolicznym, który pobudza do przyrostu masy mięśni,
- pełniejsze komórki, posiadają bardziej elastyczne składniki,
- dzięki temu większa sprężystość i więcej siły.

L-glutamina pobudza ponadto bezpośrednio przyrost masy mięśni. Obie substancje wspomagają regenerację po treningu. Jest to ważne również dlatego, że kreatyna pozwala na zwiększenie intensywności treningu, co zwiększa obciążenie organizmu. HCA (kwas hydroksykwas cytrynowy) i magnez zwiększają zapasy glikogenu w mięśniach. Glikogen wiąże w komórkach wodę, co także wiąże się ze zwiększoną objętością i napięciem wewnątrzkomórkowym. Glikogen dostarcza również energii dla wysiłków siłowych i wytrzymałościowych

Co to jabłczan kreatyny ?
Jest to sól kreatyny, molekuły która sprzęga cząsteczkę kreatyny z cząsteczką jabłczanu, ce****ą się lepszą wchłanialnością od monohydratu, powoduje mniejszą retencję wody. Stosować je warto gdy monohydrat kreatyny zacznie działać słabiej (około 5 cyklu). Jabłaczan jako metabolit glukozy należący do grupy hydroksykwasów karboksylowych stymuluje insulinę i znakomicie wspomaga transport oraz pobieranie kreatyny przez komórki mięśniowe zarówno w metabolizmie spoczynkowym jak i wysiłkowym. Jabłczan kreatyny dużo lepiej rozpuszcza się w wodzie od tradycyjnego monohydratu, a rozpuszczalność ma ogromne znaczenie dla procesu wchłaniania, gdyż organizm pobiera z przewodu pokarmowego tylko to, co pozostaje w stanie rozpuszczonym.

Czy kreatyna jest bezpieczna ?
Kreatyna jest całkowicie bezpieczna dla ludzi. Zwiększone spożycie kreatyny nie wywiera niekorzystnego wpływu na zdrowie i nie ma skutków ubocznych. Poza mile widzianym przyrostem masy mięśni "skutki uboczne" nie występują nawet przy dawkach 20-30 gramów dziennie. Nadmiar kreatyny wydalany jest wraz z moczem, tak że żadne niepożądane działanie nie są możliwe. Tylko podawanie zbyt wysokich pojedynczych dawek, przede wszystkim w fazie nasycenia, może wywołać biegunkę. Te dolegliwości zanikają po ograniczeniu jednorazowej dawki do 3-5 g lub zmniejszeniu dawki dziennej.Zbyt wysokie dawki nie przynoszą większych efektów. Kreatyna zawarta w suplementach żywności nie pochodzi od zwierząt. Uzyskuje się ją syntetycznie, na bazie wapna i węgla. Osoby stosujące preparaty kreatynowe nie muszą się więc obawiać ewentualnego zagrożenia BSE. Ważna jest czystość kreatyny dlatego warto kupować suplementy renomowanych firm.

Ile to jest 5 g kreatyny ?
Producenci często dołączają miarkę do kreatyny, jeżeli nie ma miarki to odmierzać kreatynę można łyżeczką do herbaty, jedna łyżeczka z małym czubem to 5 g.

Jak przechowywać kreatynę ?
Kreatynę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w pomieszczeniu o niskiej wilgotności. Kreatyne należy chronić przed wilgocią ponieważ pod wpływem wody przekształca się w nieaktywną formę - kreatyninę. Jeżeli znajdziesz twarde grudki w kreatynie to znaczy, że źle jest przechowywana i nie nadaj się do spożycia.

'Sukces to dla mnie nie zmarnowac sobie jedynego zycia jakie mamy'

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 208 Napisanych postów 11365 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86811
Co to jabłczan kreatyny ?
Jest to sól kreatyny, molekuły która cech.uje się lepszą wchłanialnością od monohydratu, powoduje mniejszą retencję wody.


A retencji nie stwierdziłem znaczącej przy mono, ani jabłko się lepiej nie wchłania.

PS. Wszystko było na setki sposobów opisane.

Dla szybszego transportu kreatyny do mięśni potrzebny jest wyrzut insuliny, można go spowodować węglowodanami(carbo- po treningu uzupełnia glikogen mięśniowy, dextrose ), kwas alfa liponowy(ALA), tauryną

To również nie do końca tak. Odsyłam do badań: https://www.sfd.pl/Suplementacja_monohydratem_kreatyny_-_kilka_faktów_o_których_nie_wszyscy_wiedzą-t296422.html

Raczej białka i węgle, nie same węgle.

Węgle w formie prostej po tr. siłowym nie są aż tak potrzebne.

Raczej nie warto kupować ani carbo, ani tym bardziej dextrozy

C. Faza odpoczynku - trwa od 4 do 6 tygodni. Jest to okres bez dawkowania kreatyny, równocześnie treningi powinny być mniej intensywne.

Raczej 6-8 tygodni , 4 tygodnie przerwy to może być za mało -> odsyłam do badań naukowych https://www.sfd.pl/Suplementacja_monohydratem_kreatyny_-_kilka_faktów_o_których_nie_wszyscy_wiedzą-t296422.html

TRENINGI wcale nie muszą być mniej intensywne.

Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2008-10-01 12:37:12

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 40 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 150829
j/w. Co do dodatkowych węgli przy kreatynie - to ich posredni, dodatni wpływ (z resztą dawki okolo 100g na porcje...) notowany był w badaniach jedynie przez pierwszą dobę suplementacji...

(Steenge GR, Simpson EJ, Greenhaff PL. Protein- and carbohydrate-induced augmentation of whole body creatine retention in humans. J Appl Physiol. 2000 Sep;89(3):1165-71)

POdobnie jak nife tez nie uwazam by kreatyny w formie jablczanu czy cytrynianu były faormami lepszymi pod wzglkedem skutecznosci czy wydajnosci (są badania, jak bedzie potrzeba - poszukam zródla)

I wreszcie co do 100% bezpiecznosci stosowania kreatyny - to nie koniecznie. U wielu osob w czasie stosowanie preparatow kreatynowych notuje się podwyzszone cisnienie tetnicze krwi, co moim skromnym zdaniem moze byc pewnym przeciwskazaniem do jej stosowania zwlaszcza u osob z pod0obnym problemem w wywiadzie.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jakie aminokwasy i BCAA???

nutloveb