SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Konkurs VVizard89 - Prehistoria kulturystyki : kult siły i piękna w cywilizacjach

temat działu:

Po 35 roku życia

Ilość wyświetleń tematu: 2806

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 10021 Napisanych postów 30362 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 728625
Można już pisać
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 326 Napisanych postów 1603 Wiek 35 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 50249
BIBLIA

Nawet w Biblii możemy odnaleźć kult piękna i siły. Owym przykładem jest postać Samsona. Posiadał on nadludzką siłę, którą otrzymał od Boga. O jego sile może świadczyć fakt, że w pojedynkę zabił 30 Filistynów, zabił lwa gołymi rękoma. Samson był przedstawiony jako wysoki i mocno umięśniony mężczyzną. Swoją sylwetką i siłą wzbudzał szacunek i strach wśród wrogów.


Samson i Dalila - Antoon Van Dyck

STAROŻYTNOŚĆ

Starożytność to okres w historii, w którym możemy według mnie odnaleźć najwięcej przykładów poświęconych kultowi siły i piękna ciała. Olimpijscy bogowie, greccy i rzymscy herosi wszyscy byli przedstawiani jako piękni ludzie o harmonijnych i symetrycznie umięśnionych ciałach oraz niezwykłej sile fizycznej. Wystarczy spojrzeć na starożytne rzeźby czy obrazy, aby zrozumieć jak ludzie ich sobie wyobrażali. Nie pomylę się mówiąc, iż najbardziej znaną postacią z mitów jest Herakles. Najsławniejszy z greckich herosów, olbrzym o niesamowitej sile fizycznej. Oprócz niego często przedstawianymi postaciami są: Tezeusz, Achilles, Perseusz, Zeus, Posejdon.

Herakles Farnezyjski - Lizyp

Herakles i Dzik Erymantejski - Louis Touaillon

Schwytanie łani kerynejskiej - Adolf Schmidt

Tezeusz - Antonio Canova

Posejdon z Artemizjon lub Zeus z Artemizjon - Kalamis

Postacie herosów oraz wspaniały wygląd zainspirowały wielu reżyserów do nakręcenia ich historii, przygód. Tylko kto mógłby wystąpić w roli półboga o idealnie umięśnionym ciele? Rola Heraklesa ( Herkulesa ) w historii kina przypadła między innymi dla Steve Reevesa w filmie z 1958 roku oraz sequelu ( Reeves zagrał też innego herosa Eneasza), Arnoldowi Schwarzenegerowi w filmie "Herkules z Nowego Jorku" 1969, Reg Park w 3 filmach z lat 50/60. W sumie kto inny mógłby odegrać role największego herosa niż jedni z najlepszych kulturystów w historii.

Steve Reeves

Arnold Scharzeneger

Reg Park

Warto też nadmienić, iż w późniejszych latach powstało wiele filmów przedstawiających mityczne postacie. A w ich rolach obsadzono aktorów, którzy swoją sylwetką bardzo dobrze odwzorowali starożytne ideały pięknego ciała.

Każdy na pewno słyszał o spartańskim wychowaniu. Spartanie zasłynęli bitwą pod Termopilami, gdzie 300 Spartan broniło wąskiego przesmyku. Ci wojownicy byli szkoleni od najmłodszych lat. Myślistwo, lekkoatletyka, rzuty oszczepem, walka na miecze i wiele innych umiejętności musieli nauczyć się młodzi Spartanie. Ich ciała były hartowane poprzez chodzenie boso, trenowanie nago.
A jak mogli wyglądać Ci dzielni wojownicy. Być może tak.

Kadr z filmu - 300

Jedną z najważniejszych rzeźb przedstawiającą grecki ideał piękna jest Dyskobol. Rzeźba dłuta Myrona przedstawia dyskobola w momencie przed wyrzuceniem dysku. Idealna, symetryczna i piękna sylwetka we wspaniały sposób podkreśla to jak Grecy cenili piękno ludzkiego ciała.

Dyskobol - Myron

Starożytny Rzym często kojarzy się ludziom z gladiatorami i ich walkami w Koloseum. Walki te należały do jednej z rzymskich rozrywek. Mówiąc, pisząc o gladiatorze ludzie wyobrażają sobie mężczyznę o silnym, umięśnionym ciele. Gladiatorzy walczyli na śmierci i życie. Nie oszczędzali się. Najbardziej znanym gladiatorem jest Spartakus, który przewodził największemu buntowi gladiatorów.

Spartakus - Denis Foyatier

RENESANS

Leonardo Da Vinci włoski malarz, architekt, wynalazca, anatom i jeszcze wiele można by było o nim napisać. Ten człowiek nie tylko był geniuszem, ale również dbał o swój rozwój fizyczny. Sam wymyślił ćwiczenia i je wykonywał. Swój trening zaczynał od ćwiczeń, które obejmowały słabsze partie mięśniowe. Pragnął w ten sposób zlikwidować swoje słabości i osiągnąć równowagę siły w poszczególnych partiach. Zamiłowania do anatomii i badania ludzkiego ciała na pewno mu w tym pomogły. Jego pierwszy biograf Giorgio Vasari pisał, że Leonardo potrafił gołymi rękoma zgiąć końską podkowę lub jakiś inny metalowy przedmiot. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo zarzuca mu się, że pisał kłamstwa.

Człowiek Witruwiański - Leonardo Da Vinci

Jedno z najbardziej znanych dzieł renesansowego malarza. Dzieło te przedstawia symetrię i harmonię ludzkiego ciała. Uwydatnione są mięśnie. Można snuć domysły iż jest to sam autor.

ŚREDNIOWIECZE

Średniowiecze kojarzy się ludziom najczęściej z rycerzami. A jak wyobrażano sobie rycerza? Za pewne tak jak na tym rysunku:


Zbroja, miecz i całe wyposażenie rycerza wahało się w granicach 20-30kg. Waga zależała od wzrostu, wagi, długości kończyn. Taki rycerz musiał mieć więcej siły, wytrzymałości niż przeciętny człowiek. Nawet wśród rycerzy zdarzali się wyjątkowi silni osobnicy. Należał do nich Stanisław Ciołek. Kuszę potrafił naciągnąć samymi rękoma, podkowy wyginał lub je łamał, miecze wyginał. Pewnego razu dzwon się zerwał z wieży kościoła. Ciołek sam jeden wniósł go na wieżę.
Niejaki Wojciech Łochocki w pełnej zbroi potrafił przeskoczyć konia lub wóz.
Teodor Lacki miał taką siłę, że potrafił jadący wóz złapać za koło i go zatrzymać. Młode drzewa, które potrafił objąć dłonią wyrywał z korzeniami.
Polscy królowie również posiadali niezwykła siłę. August II Sas potrafił podnieść działko falkonet jak pistolet. Król Zygmunt I łamał podkowy, przedzierał talię kartę w pół. Wyczyny tych osób przeszły do legend. To tylko nieliczni ze średniowiecznych siłaczy.

INNE

W mitach Indiańskie również występują bohaterowie. Jednym z nich jest Gluskap. Uchodził za silnego Indianina, który pokonał czarowników, demony, smoka. Wyobrażenia jego sylwetki nie przypominają idealnych sylwetek Greckich herosów.

Gluskap - Edward Tuck

Chiny słynną z wielu miejsc. Wszyscy na pewno słyszeli o Klasztorze Shaolin. Został wybudowany w roku 377. Mnisi z klasztoru bardzo dużo podróżowali głosząc swoją religię. W czasie swoich podróży nieraz napotkali złodziei, bandytów. Mnisi doszli do wniosku, że muszą się nauczyć bronić i w ten sposób zaczęli się szkolić w sztukach walki. Od tamtej pory oprócz walk praktykowana jest również medytacja oraz ćwiczenia fizyczne. Mnisi do treningów wykorzystują swoje ciało, otoczenie oraz przybory zrobione własnoręcznie. Być może wojownicy z Shaolin nie są mocno umięśnieni, nie mają idealnych sylwetek, ale posiadają oni dużą siłę i wytrzymałość oraz mają zahartowane ciała codziennymi treningami.
https://bundles.sfd.pl/SFD/Images/2016/1/30/c0dc0d0afbfd45b2a2c915d9e0710a21-small.jpg[/img]https://bundles.sfd.pl/SFD/Images/2016/1/30/5af76ea836444f2981c787216a663a66-small-small.jpg[/img][img width=420 height=283]/SFD/Images/2016/1/30/8e549fec8ff4412ca2a28123bad6b5e7-small-small.jpg" alt="" width=294 height=283/>[img width=378 height=504]/SFD/Images/2016/1/30/46c8b4e7f4034c7791748643c650f288-small.jpg" alt="" width=420 height=504/>
Mnisi z Shaolin

Czy ktoś kiedykolwiek słyszał o ogrodach jordanowskich? Nazwa pochodzi od Henryka Jordana. Założyciela pierwszego takiego miejsca w Polsce i Europie. Pierwszy ogród powstał w 1899 roku w Krakowie.Znajdowało się tam 12 boisko, basen, ścieżki zdrowia, strzelnicę, szatnie, natryski, pijalnię mleka, kozły, skrzynie, pomosty, poręczę, budynek w którym mieściły się sale do ćwiczeń i zabaw. Ogrody jordanowskie służyły zabawom, ćwiczeniom i spędzaniu wolnego czasu. Na pierwszy rzut oka nie widać tutaj nawiązania tematu, do siły i piękna ludzkiego ciała, do sylwetek starożytnych postaci. Ćwiczenia wykonywane w ogrodach jak i w dawnych czasach różniły się, ale miały na celu rozwój fizyczny człowieka. Rozwijano siłę, wytrzymałość, szybkość. Może nie osiągano dużego umięśnienia, ładnych sylwetek ale poprawiało się samopoczucie, zdrowie. W jednym i drugim przypadku osiągano podobne korzyści.




Jak widać kult piękna i siły można odnaleźć w każdym miejscu na ziemi, każdej kulturze, cywilizacji. Być może nie zawsze da się dostrzec ten kult lub go zrozumieć. Było by tu można przytoczyć wiele innych przykładów, ale ja wybrałem akurat te.








Zmieniony przez - VVizard89 w dniu 2016-01-30 22:25:46
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Konkurs Magor - Prehistoria kulturystyki : kult siły i piękna w cywilizacjach

Następny temat

Blitzkriegowa Ustawka treningowa jutro-Sulechów godz 11:00

WHEY premium