Ale ludzkości juz od najdawniejszych czasów impomowała atletyczna budowa ciała oraz odpowiednia szerokość barków znamionujacą dużą siłe.
Szczególnie to widać w rysunkach i rzeźbach postaci bogów,bohaterów,gdzie są przedstawiane najlepsze cechy budowy ciała-czyli po prostu ideał.

Ciekawa jest także typologia rodzajów budowy-biorąc pod uwagę naukowe opracowania:
Typ atletyczny,zwiazany z walka,sylwetka atletyczna była od zawsze wiazana z wojownikiem (athlon – walka) – silna budowa szkieletu i mięśni, twarz i szyja szerokie,
klatka piersiowa wysklepiona, barki szerokie, miednica wąska, kończyny długie o szerokich dłoniach i stopach
- typ leptosomatyczny-czyli typowy chudzielec o słabo rozwinietym szkielecie,wąskich barkach biodrach i delikatnej budowie ramion i nóg-nie bardzo nadawał sie na wojownika ale juz idealnie na posłańca,bo taka budowa sprzyjała dużej wyrymałości(leptos – wąski, soma – ciało)
- typ pykniczny-czyli typowy żołądkowiec,szkielet też ogólnie drobniejszy ,kończyny krótkie,tendencja do szybkiego nabierania tkanki tłuszczowej(pyknos – gruby)
Inna typologia widzi to podobnie,choc inaczej okresla poszczególne typy:
„I” – mężczyźni: słaba budowa, długi tułów, wąskie barki, średnioszeroka miednica, płaska
klatka piersiowa, mała masa w stosunku do wysokości
„A” – mężczyźni: długi tułów, wąskie barki, szeroka miednica, beczkowata klatka piersiowa,
duża masa w stosunku do wysokości ciała
„V” – mężczyźni: tułów krótki, szerokie barki, wąska miednica, płaska klatka piersiowa,
duża masa w stosunku do wysokości ciała
„H” – mężczyźni: krótki tułów, szerokie barki i miednica, beczkowata klatka piersiowa,
średnia masa ciała
Nie jest trudno określic ,jaki chcielibyśmy reprezentowac typ w podanych typologiach....
Stad też częste pytania poczatkujacych-jaki typ budowy reprezentuje....
Tak naprawde jest to mało istotne,bo wiekszość ludzi to zmiksowane różne typy i podtypy budowy.
Może być tez grubym atletą i muskularnym pyknikiem i na perwszy rzut oka należeć do zupełnie innych typów budowy-czyli jak widać-bardzo dużo zależy mimo wszystko od nas samych...:)
A jak to wyglada w kulturystyce,w ocenie sedziów?
W kulturystyce ocenia się trzy podstawowe grupy parametrów: ogólną budowę sylwetki i kośćca szkieletowego (proporcje, symetrię, wady i mankamenty postawy), rozwój i wielkość umięśnienia, w tym zarysy poszczególnych grup mięśniowych i całej sylwetki, oraz formę startową, czyli jakość umięśnienia: stopień odtłuszczenia ciała, twardość mięśni, separację (wcięcia) pomiędzy grupami mięśniowymi, definicję (szczegóły umięśnienia w obrębie danej grupy mięśniowej, widoczne jako prążki lub pasma). Aby to wszystko było dobrze widoczne, skóra musi być cienka, pozbawiona podskórnej warstwy tłuszczowej oraz wody podskórnej.
Bardzo istotnym czynnikiem wpływajacym na zajete miejsce jest właśnie stosunek szerokości barków do talii i do miednicy.
Ten stosunek sędziowie moga oceniać w aż 6 pozach obowiazkowych.
Dwie pozy obowiązkowe bokiem-tricepsy i mieśnie klatki piersiowej- też współczesni kulturyści staraja się pokazać sedziom i publiczności korzystnie- właśnie dużą szerokość góry do małej rejonu pasa i bioder.
Jak widac-warto jak najbardziej zadbać o ten parametr i w tym konkursie/teście to właśnie bedziemy poprawiać.
Nie liczy sie tylko masa i redukcja-trzeba cały czas poprawiać proporcje i symetrie-dopiero wtedy sylwetka robi niesamowite wrażenie i tym sie wygrywa...

Jak poprawić parametr stosunku szerokości barków do talii i bioder?
Wszystko zależy od wyjściowej budowy sylwetki,kilka typowych przypadków:
1.budowa typu V i X sylwetka kulturysty:zwiekszamy max całe plecy i całe barki,uważamy by nadmiernie nie rozwinać góry kapturów,bo nam to zmniejszy optycznie szerokość barków.
-dbamy o odpowiedni rozwój zewnetrzych cześci mieśni piersiowych-oprócz grubości też jest potrzebna szerokość.Mocno zaokraglona klata na dole też zmniejsza optycznie naszą szerokość
-staramy sie trzymac miesnie brzucha z min ilościa tłuszczu-ważne by też nie rozwinac nadmiernie mieśni skosnych brzucha
2.sylwetka typu I:zwiekszamy mase mieśni klatki piersiowej,pleców i oczywiście barków.Mając szczupły pas-poprawa sylwetki nastepuje bardzo szybko.
3.budowa typu H-nacisk na górę i stopniowa redukcja -nacisk na miesnie brzucha proste i skośne
4.sylwetka typu A-ostra redukcja i porzadny trening siłowy najszersze,barki z dużym naciskiem na część srodkową-najtrudniejszy przypadek ale mozna z tego wyjść na dobra sylwetke.Na początek warto skoncentrować się na ćw zwiekszajacych szerokość pleców,klaty i barków
Trochę o obreczy barkowej-bardzo waznym elemencie zwiekszającym naszą szerokość i poprawiajaca sylwetke w kierunku Atleta/Kulturysta

Człowiek ma dwa centra siły i masy miesniowej,przez które oddziaływuja na otoczenie nasze kończyny:
góra-obręcz barkowa
dół-obrecz biodrowa
Barki każdemu ćwiczącemu kojarza się z mieśniami naramiennymi,bardziej dociekliwi wiedzą,że są trzy sekcje tego mieśnia-przednia,środkowa,tylna.....
Ta wiedza spokojnie wystarcza..... by narobic sobie w tym rejonie duzo kłopotów i kontuzji.....'nieznanego pochodzenia"
Bo sam bark to tak naprawdę zadziwiajaca konstrukcja....praktycznie to wisi w powietrzu-utrzymuja go właściwie mieśnie-stąd bardzo istotna jest równowaga sił wszystkich mieśni w tym rejonie......
Inaczej łatwo złapać tam kontuzje a nawet spowodować wyskoczenie główki kości ramiennej z panewki....
By sobie to dokładniej uzmysłowić:
Obręcz barkowa składa sie z trzech stawów:
-STAW MOSTKOWO-OBOJCZYKOWY-Staw mostkowo-obojczykowy stanowi połączenie obojczyka z klatką piersiową. Powierzchnie stawowe utworzone są przez koniec mostkowy obojczyka oraz wcięcie obojczykowe rękojeści mostka i chrząstkę pierwszego żebra. Między nimi znajduje się krążek stawowy, który jest zbudowany z chrząstki włóknistej. Staw mostkowo-obojczykowy jest otoczony grubą, ale luźną torebką stawową, wzmocnioną więzadłami
-STAW BARKOWO - OBOJCZYKOWY :Staw barkowo-obojczykowy utworzony jest przez powierzchnie stawowe końca barkowego obojczyka i wyrostka barkowego łopatki. Wzmacniany jest przez: więzadło barkowo-obojczykowe i więzadło kruczo-obojczykowe ;czworoboczne oraz stożkowate. Więzadła barkowo-obojczykowe bardzo często ulegają naciągnięciu.

-STAW RAMIENNO-ŁOPATKOWY :Staw ramienno-łopatkowy tworzy głowa kości ramiennej oraz panewka utworzona przez łopatkę. Na brzegu panewki znajduje się obrąbek stawowy zwiększający powierzchnię stawową. Ze względu na budowę tylko 1/3 powierzchni główki objęta jest panewką. Wynika stąd, że za główne mocowanie kości ramiennej do obręczy barkowej odpowiadają mięśnie.

Mięśnie obręczy barkowej: mięsień naramienny, nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i mięśnie obłe mały i duży.

Ćwiczenia na rozciagnięcie pleców i obreczy barkowej-poprawia szerokość pleców,także w pozowaniu do zdjeć konkursowych
Nowy Rok-nowe szanse,nowe zasady i oczywiście nowe konkursy i testy.
I jak zawsze-każdy może wziać w nim udział-z każdego działu,każdego wieku i stopnia zaawansowania
Tym razem totalna nowość-konkurs połączony z testowaniem produktów Hi Tec.
-osoby ,które zgłosza sie do testu w ramach tego konkursu-nie otrzymuja nagród na poszczególnych etapach-bo otrzymuja potezne wsparcie w suplach.
-userzy ,którzy biora udział w konkursie-otrzymuja nagrody na comiesiecznych etapach.
-kolejna nowość-na każdym etapie,czyli co miesiac-bedzie też porównanie druzynowe-Team Test kontra Team User.
Powinno to bardziej zdopingowac uczestników i testerów do sportowej rywalizacji i ciekawych wyników.
Zasady zgloszenia się do konkursu i do udziału w testowaniu supli Hi Tec
Miło nam poinformować że wspólnie ze sponsorem firmą HiTec Nutrition organizujemy kolejny konkurs w formie rywalizacji.Wybierzemy cztery osoby, które w jednoczesnym czasie przeprowadzą test na zasadzie rywalizacji.Wybrani do testu oraz inne osoby rywalizują razem w tym 3 miesięcznym konkursie.
Temat- Konkurs/Test-Poprawa Sylwetki z Hi Tec-Szerokie bary to jest to!!!.CEL RYWALIZACJI - poprawa proporcji barkowo taliowych,biodrowych może łączyć się ze zwiększeniem masy barków oraz zmniejszeniem obwodu i kształtu talii i bioder
3 etapy -każdy zakończony rywalizacja składająca się z oceny sylwetki w zadanej pozie oraz wykonania zadanego ćwiczenia na filmie.(vide-konkurs Plecy na których wniesiemy fortepian)
Każdy etap oprócz indywidualnej rywalizacji zrobimy także grupową-drużyna testerów kontra reszta świata...:)
Końcowe podsumowanie -wybranie zwycięzców indywidualnych i zespołowych(testerzy kontra reszta)
rekrutacja od 2 stycznia 2014 do 11 stycznia 2014
długość testu 3 miesiące,czyli do 12 kwietnia 2014
nagrody:
Na początek każda z wybranych osób otrzymuje za 500zł SUPLE HI TEC w cenach detalicznych / po 1,5 miesiąca druga tura po 500zł
(w zestawie muszą znaleźć się AMG oraz C-6 ,reszta wg uznania)
Na koniec za dobre działania/zaangażowanie i postępy nagrody bonusowe
Nagrody za etapy w suplach otrzymują tylko nie-testerzy.(tutaj przeznaczymy nagrody z puli miesięcznej)
Do obowiązków rywalizujących będzie należeć codzienne podsumowanie:
-treningu
-diety
-suplementacji
-RELACJA FOTO i/lub VIDEO.
Dziennik treningowy musi być prowadzony jak sama nazwa wskazuje - codziennie. Tak więc zapraszamy przede wszystkim osoby, które sumiennie podejdą do całej tej sprawy.
Aby móc starać się o bycie wybranym przez firmę HI TEC NUTRITION należy spełnić poniższe wymogi:
kluczowym elementem uczestniczenia w konkursie jest bycie użytkownikiem forum SFD od co najmniej 3 miesięcy i posiadanie co najmniej 100 postów
- uczestnik musi mieć ukończone 18 lat
- umieszczenie informacji o sobie tj.np :staż treningowy ,wymiary+ obowiązkowo zdjęcie( im więc informacji podasz tym bardziej zwiększasz swoją szansę na wybranie do testu)
Zasady Konkursu:
Terminy
Rozpoczynamy zapisy od 3 stycznia 2014 do 11 stycznia 2014.
I etap -początkowy-od 12 stycznia 2014 do 1 luty 2014 do godz 20:00
II etap-1 luty 2014 do 1 marzec 2014 do godz 20:00
III etap -od 1 marzec 2014 do 12 kwiecień 2014
Zadania do wykonania w poszczególnych etapach beda składać sie z trzech cześci:
a)elementy antropometryczne-WAŻNE!!!!-na poczatku i na końcu bedzie potrzebne badanie składu ciała-porównamy % bf,oraz ilość masy mieśniowej.
Także będą potrzebne pomiary konkretnych obwodów,waga i wzrost.
b)ocena zdjecia w głosowaniu w odrebnym temacie-bedzie podana odpowiednia poza.
c) ćwiczenie na mięśnie obręczy barkowej-sprawdzian wytrzymałościowo siłowy-albo wykonanie określonej ilości powtórzeń z max ciężarem lub wersja czasowa i walka o największą ilość poprawnych powtórzeń
Każda część będzie punktowana-suma pkt wskaże nam zwyciezcę w danym etapie oraz zwycięzce Teamu Testerów kontra Reszta Uczestników.
Za każdy etap będą przyznawane nagrody dla najlepszych(nie dotyczy to Testerów)
Zgłoszenia w tym temacie:
podajemy czy kandydujemy także na testowanie.
Każdy uczestnik zakłada nowy temat konkursowy,który bedzie wyrózniony janozielonym kolorem:
Konkurs/Test -Poprawa Sylwetki-Szerokie bary wg........(tu wpisujemy nick
Zmieniony przez - flex1976 w dniu 2014-01-02 17:24:17
Zmieniony przez - masti w dniu 2014-01-02 17:33:07
Zmieniony przez - masti w dniu 2014-01-14 22:26:55
Zmieniony przez - masti w dniu 2014-01-14 22:28:42
masti
"Mylony przez niektórych z prof Attilą"
http://www.sfd.pl/Masti_kulturystyczne_życie:plany,opinie,komentarze_-t1122200.html