SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kolano, artroskopia, łękotka, więzadło, ACL, rekonstrukcja itp.

temat działu:

Zdrowie i Uroda

Ilość wyświetleń tematu: 658530

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 30 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 258
to juz zależy od lekarza ;) mi kazal przez 6 tygodni nie stawać na tej nodze więc do tego sie stosuje ;) jeden mowi ze do 3 tyg powinno sie przez cwiczenia i rehabilitacje uzyskac 120* a inny ze rehabilitacja dopiero po 6 tyg po zabiegu... to juz chyba od lekarza zależy ;) ja na razie mam po niecalych 3 tyg 90* i jest dobrze. miesień teraz ćwicze i w łozku napinając na prostej nodze i bawiąc sie z tym obciążnikiem na kostce ;) i niech to kolanko sobie odpoczywa.


Tutaj macie ABC po rekonstrukcji ;)

- stopa zawsze musi być podparta
- zmieniając kierunek ruchu nie wykonuj zwrotu na nodze operowanej
- chodzenie po schodach krokiem dostawnym
- unoś nogę operowaną przy pomocy drugiej nogi podłożonej pod piętą
- nie przesuwaj niczego nogą operowaną
- zginając nogę w stawie kolanowym, leżąc na brzuchu skręć stopę na zewnątrz
- przesuwając stope po ścianie w trakcie zginania kolana prostuj nogę zawsze przy pomocy nogi nieoperowanej
- nie odstawiaj kul jeśli nie masz zgody lekarza lub terapeuty
- przed napięciem czworobocznego napnij zginacze
- napnij mięsień czworogłowy w zgięciu stawu kolanowego ok.25 stopni
- nie zakładaj nogi operowanej na zdrową
- nie siadaj ze zwisającym podudziem nogi operowanej
- nie siadaj z podpartym o krawędź siedzenia podudziem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 355 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4254
Gita - dokładnie tak jak napisał sagem. Leże na brzuchu i zginam nogę w kolanie. Stopa idzie do góry, a jak bym zginała dalej to idzie w kierunku tyłka :)
Nie wiem czemu te 90 stopni ale większość tego przestrzega.

Sagem - to prawda, co lekarz to inna gadka. Słyszałam że podobno w piekarach jeszcze dają noge do gipsu po rekonstrukcji )

Ja mam dokładnie takie ćwiczenia, jakie opisywał Karate kilka stron wcześniej.
Proponuje poćwiczyć ci łydke i dwugłowy tez, bo w pierwszych tygodniach najważniejsze nie jest odbudowanie mięsnia tylko uzyskanie kontroli mięsniowej. Ja tez ćwiczę z ciężarkiem ale tylko ćwiczenia z prostą noga i zblokowanym kolanem. To prostowanie z ciężarkiem podobno jest niezbyt bo to otwarty łańcuch kinematyczny i ble b;le ble można o tym poczytać tu:

http://www.rehabilitacja.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=503

A pod artykułam masz jeszcze link do forum i równe krótkiego tematu jak ten nasz :)

No i sam masz na tych wskazaniach: "- nie siadaj ze zwisającym podudziem nogi operowanej " a to jest podobna rzecz.

Ach i jeszcze z tym stawaniem na noge. Mnie lekarz zapytał ilę waże. Potem coś tam policzył i powiedział, że mam wziąć wage i nadepnąć na nią żeby pokazała 15 kilo i z takim obciązeniem mogę stąpać tą nagą oczywiście chodząc o kulach.

Ale sie rozpisałam :)



Zmieniony przez - bike99 w dniu 2009-02-13 23:16:49

rower-power

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 30 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 258
aha no to ciekawa opcja a ile wazysz?:DDDDD wiem ze sie nie pyta wiec sie nie obraz ale moze to jakos oblicze tez :D matematyk wielki :D przyszlość ludzkości ale badzmy skromni :D więc?:P
no własnie z łydka jeszcze musze troche uwazac po te omplikacje co mialem wlasnie o lydke chodzilo i teraz ona bardziej boli od kolananie moge stopyzgiac bardziej 90* max jest a jak rozciagam czyli ciągne palce do siebie to boli... no ale tak robie... trzeba podobno:P biore recznik na stope srodek za boki trzymam i ciagne do siebie :P boli ale pracuje heh caly achilles ciągnie przy tym wiec tez trzeba uwazac zeby nie strzelil ;P

ok ok obadam sobie te linki moze czegos ciekawego sie dowiem :PP
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 30 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 258
"Podczas niektórych ruchów piszczel może przesunąć sie do przodu w stosunku do kości udowej, co powoduje ze kolano zgina sie samoistnie, czego rezultatem są często przykre upadki." hah przypomnialo mi sie jak stalem na przystanku z torba oparty barkiem o przystanek i nagle noga sama uciekła i tak śmiesznie sie ruszyłem :D ale nie upadłem ufff ;P ludzie sie dziwnie potem na mnie patrzyli... :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 355 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4254
No niby kobiet o wiek i wage sie nie pyta :P
Ale niech będzie waże 54 kg. No chyba że z braku ruchu juz troche wiecej :)
Lekarz liczył to jakos procentowo, więc wychodzi 30%

No tak ja zapomniałam, że ty miałeś z ta łydka problem.

Ja łydke systematycznie naciagam tak jak ty (palce do siebie i od siebie, podobno mozna tez kółeczka robic) też ciągnie, ale mnie bardziej sam mięsień brzuchaty odmawiał posłyszeństwa, nie szło go napinac. Rehabilitantka na pierwszej wizycie powiedziała, że przed każdym ćwiczeniem robic masaż nogi i rozbijać mięśnie, i widzę, że skutkuje :)Te masaze podobno są ważne.

Taa tez pamietam jak czasem mi kolano uciekało. Obysmy juz nie musieli takich wypadków przezywać :)

rower-power

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 250 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1317
sagemxc - ja to miałam parę razy tak w domu - w nocy z wyrka wstaję i łup jak długa na twarz na ziemię. Mój facet podnosi głowę zaspany - "a tobie co? dlaczego leżysz na ziemi?" nawet nie miałam już siły nakrzyczeć na niego. Kolana się nie chciały wyprostować. Teraz już pamiętam że najpierw trzeba sprawdzić czy kolano się prostuje, dopiero potem wstawać.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 355 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4254
Fonsito jak bym mogła dałabym ci SOGa za ten wpis.
Wiem że to nie śmieszne bo jade na tym samym wózku, ale dawno sie tak nie usmiałam jak zwizualizowałam sobie ciebie na ziemi i zdziwionego męża

rower-power

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 30 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 258
hah :D no akcje konkret z tym kolanem :D śmiesznie to musiało wyglądac;D taka zaspana na ziemi :D

bike99 hmmm no to chyba ze tak :D mając 85kg to wychodzi ze moge 25,5 nacisku na noge dawać :D no ok ok obadaj zaraz ile to wyjdzie :D
wlasnie problem w tym ze czworoglowy mi sie nie napina prawie w ogole:D temu trza wlasnei go jakos pobudzic no to bede go masowal i bił :P
a tak apropos:

Co oznaczaja walentynki u smerfów? Że Smerfetka ma prze***ane :DD

Pozdrawiam ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 250 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1317
Wiem że śmieszne, wiem...
A z tym naciskiem to chyba źle liczycie - w końcu im więcej ważysz tym więcej naciskasz na kolano i tym samym go bardziej obciążasz. To chyba powinno być odwrotnie liczone - tzn im więcej ważysz tym mniej możesz stąpać na kolano. Kurcze, zawile to wyszło, ale kumacie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 658 Wiek 51 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3576
Fonsito, nocne akcje super . Myślę, że masz rację z tym obciążaniem, inaczej trochę nielogiczne się to zdaje moim skromnym zdaniem
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

żółte zęby

Następny temat

Bóle kolan - przeciążenie?

WHEY premium