SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kolano, łąkotka, więzadło, ACL, rekonstrukcja

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 504672

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 182 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 371
tomtom76:
"Czy uprawianie sportów, o których piszesz daje gwarancję dochodzenia bez większych problemów do późnej starości, czy jednak mimo to muszę się liczyć z koniecznością zabiegu?" - nikt nie da Ci gwarancji w służbie zdrowia! Żaden lekarz, rehabilitant, pielęgniarka. Nawet dentysta nie da Ci gwarancji na plombę (chociaż czasem dają ;)). Musisz sobie uświadomić cel zabiegu. Celem podstawowym jest ustabilizowanie kolana jak najbardziej zgodne z oryginałem (z okresem z przed urazu) - otworzenie ciągłości więzadła. Teraz należy zadać sobie pytanie po co się to robi? Bynajmniej nie po to aby można było powrócić do sportu! Aczkolwiek jest to cel pośredni, czasami główny. Odtworzenie więzadła ma na celu ochronę kolana przed późniejszymi zmianami zwyrodnieniowymi. Kolano niestabilne, przy użytkowaniu go np w sporcie, szybciej się zużywa. Chodzi o ochronę chrząstki stawowej. Dlatego tak bardzo mi się spodobał Twój sposób postępowania "na zdrowy rozsądek"
Niemniej jednak, panuje trend w świecie o potrzebie operacji tylko i wyłącznie wtedy, kiedy uszkodzone kolano sprawia trudności funkcjonalne. I niekiedy tylko to bierze się pod uwagę. Ale te kwestie najlepiej omów z lekarzem prowadzącym, gdyż on powinien Ci najlepiej doradzić. Wiadomościami uzyskanymi tutaj, możesz się jedynie podpierać w zadawaniu pytań lekarzowi prowadzącemu. Nie podejmuj ostatecznych decyzji na podstawie wiadomości z forum! Nie pytaj nas, fizjoterapeutów, czy zrobić zabieg. Pytaj o usprawnianie pozabiegoweo (ewentualnie przed) - od tego jesteśmy.

"Czy lepsze są Twoim zdaniem śruby tytanowe czy biowchłanialne?" - biowchłanialne - jeżeli kolanko się spieprzy, a czasem tak jest, i to nie koniecznie z winy pacjenta. Czasami procedura wymaga operacji rewizyjnej, to, po 2-3 latach tych śrub już nie ma. A tytany są. Wiesz co należy zrobić z takiej sytuacji? Wykuwają je z kości, wzczepiają substytuty kości (sztuczna kość) i czekają aż dziórka zarośnie tkanką właściwą. Około 6 miechów min.
Robiąc rekonstrukcję pierwszą, należy liczyć się z tym, że czasami pierwsza może nie pomóc. To jest oczywiście znikomy odsetek pacjentów (1-3%). Ale jest i powinieneś o tym wiedzieć. Dlatego BIOWCHŁANIALNE!
"Czym groziłaby teraz gra w piłkę nożną, bieganie lub jazda na łyżwach?" - ryzykiem kontuzji = uszkodzenia pozostałych więzadeł i łąkotek. Nie dej Boże torebki stawowej. Ale to takie dmuchanie na zimne.
Co do łąkotek to zacytuję pewną mądrą osobę:
"Lepiej jest mieć łąkotkę, niż jej nie mieć. Lepiej jest nie mieć łąkotki, niż mieć ją uszkodzoną". I już. Słowa bardzo sławnego na świat ortopedy.
Ograniczenie aktywności fizycznej niewątpliwie pomoże w utrzymaniu dobrego zdrowia. Ale zaznaczam - ograniczenie, nie wyeliminowanie.

Chętnie pomogę radą, jeżeli tylko będę miał dostatecznie dużo wiedzy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 182 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 371
Criplo - przy luźnym aparacie więzadłowym należy uważać na:

KAŻDE ĆWICZENIA!!!

Szczególnie te, które imitują trening piłki, kosza, siatki. Sztuki walki, w których w grę wchodzi akcja nóg - też powinny być prowadzone pod kątem tego. Zresztą, śmiem przypuszczać, że jeżeli trener twój poznałby opinię twojego lekarza, który zapewne była za ograniczeniem ćwiczeń, ograniczył by ci możliwości treningowe. Moja rada - kop nogą luźną, stój na stabilnej.

Opaski na kolana - zależy. W większości wg mnie to efekt placebo, który niekorzystnie wpływa na układ mięśniowy. Badałem kilka osób, które grają i uprawiają narciarstwo w opaskach. Przeważnie czworogłowego miały mniejszego około 2 cm w 2 miejscach pomiarowych: 5 cm nad rzepką i 15 cm nad rzepką. Moja rada - prowadź regularny trening mięśni odpowiadający za stabilizację kolana. Ćwicz kokontrakcję (www.kumakowiec.blogspot.com - tam opisałem przystępnie istotę tegoż). Wspomaganie stabilizacji podczas teningów polecam za pomocą tappingu sportowego:

- to wygląda mniej więcej tak. Tapping sportowy to nie kinesiotapping! Wydaje się być lepszy od stabilizatorów z mojego doświadczenia. Lód po treningu? A puchną lub bolą??

Myślę że po rek można wrócić do takiego biegania.

Pozdrawiam.

Chętnie pomogę radą, jeżeli tylko będę miał dostatecznie dużo wiedzy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 182 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 371
mc88 - kiedy miałeś rekonstrukcję?

Chętnie pomogę radą, jeżeli tylko będę miał dostatecznie dużo wiedzy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 376 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6024
We wtorek będą 2 tygodnie.

suchar

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 372 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11685
no to nic bedziemy unikac cwiczeń ktore wymagaja zdrowego pcla duzo ich na mt nie ma a za jakis czas pomysle o reko pcla.

jeszcze takie pytanie - taka niestabilnosc kolana jak udo sie wysówa moze prowadzic do uszkodzenia łąkotki ?? kiedy mięśnie sa spięte (caly trening w staniu na palcach praktycznie wiec miesnie 2 i 4 sa spiete i kolano sie nie rusza) ? pzdr i dzieki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 200 Wiek 45 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 687
kumakowiec! jakie ćwiczenia dochodza w 5-6 tygodniu po rekonstrukcji acl .Co polecasz na przywodziciele bo z tym mam najwiekszy problem. 11 zaczynam elektrostymulacje moze to coś pomoże
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 160
Witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na forum.
2 tygodnie temu doznałem kontuzji na meczu piłki nożnej. Stojąc na bramce, przy jednej akcji lewa noga wygięła się do wewnątrz i poczułem chrupnięcie. Zszedłem z boiska, ale po chwili ból odszedł i wróciłem do gry. Po kilkunastu minutach chrupnięcie powtórzyło się, więc zakończyłem grę i poszedłem do szatni. Noga nie bolała. W nocy robiłem okłady z altacetu.
Następnego dnia nie dałem rady zejsc po schodach ani wejsc na nie. Bardzo bolało mnie to kolano. Pojechałem do lekarza. Pierwszy lekarz podejrzewał uszkodzenie łękotki i mówił, że więzadła zostały raczej całe. Chciał założyć mi szynę na nogę i obserwować co będzie dalej.
Następnie pojechałem do drugiego lekarza. Ten po obejrzeniu nogi powiedział, że prawdopodobnie są uszkodzone więzadła pooboczne piszczelowe (chyba tak je nazwał). Nie był pewny co z łękotką i zalecił usg jak zejdzie opuchlizna. Kazał mi kupić ortezę i przez jakis czas chodzić o kulach żeby odciązyc staw.
Tydzień chodziłem o kulach. Teraz już tylko w ortezie. Ćwiczę udo tak jak zalecił lekarz. Na usg pójdę pewnie po nowym roku. Kolano prostuje mi się i zgina całkowicie i już nie boli.
Czy myslicie, że to cos poważnego?
Czy konieczna będzie artroskopia?
Czy będę mógł wrócić do gry w piłkę, kosza itp? Po jakim czasie?
Na pewno powie mi o tym lekarz po badaniach, ale te dopiero po nowym roku, a trochę się denerwuję.
Dzięki za wszytskie odpowiedzi.
Mateusz

By cos osiągnąć, trzeba najpierw zacząć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 237 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2340
kumakowiec, pisałeś coś o torebce stawowej. Mi lekarz powiedział że prawdopodobnie przez rozlaną torebkę stawową mam większe uszkodzone kolanka, jakie są objawy problemów z torebką stawową. Jestem 5miesięcy po rekonstrukcji, biegam i ćwiczę na siłowni.

Kto nie pyta, nie rośnie...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 17 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 103
Witam! jestem po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. zabieg mial miejsce 2 lipca 2009. W moim przypadku chyba jednak nie obyło się bez komplikacji i prawdopodobnie konieczne jest wykonanie artroskopii:( Kolano czasami się blokuje oraz przy prostowaniu i zginaniu kolana czuję takie dziwne trzeszczenie pod rzepką. do pelnego wyprostu musze uzyc troche sily tak aby kolano strzelilo, aby odpowiednio ulozyly sie kosc udowa z koscia strzalkowa. mimo wielu cwiczen , bez rozgrzania czyli rozciagniecia , nie moge zrobic pelnego zgiecia (maxymalnego). kolano co jakis czas lekko puchnie, podczas np gdy musze gdzies podbiec. podczas np uniesienia kolanana wysokosc pasa, podczas opuszczania z tylu kolana wyraznie czuc jakby jakies miesnie, sciegna, wyraznie sie o siebie ocieraly co powoduje naprawde duzy dyskomfort. niestety nie moge sie wybrac szybko do lekarza. mama nie chce mnie zabrac... ;/ czy moze to byc cos powaznego? ktos mial podobne komplikacje? czy jest konieczna raczej artroskopia i czy w takim wypadku moze ona pomoc?? Prosze o pomoc i z gory dziekuje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 37 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 209
kumakowiec dzieki.
Powiedz mi jeszcze czym grozi życie z uszkodzoną łąkotką, bo przez jakiś czas to mnie będzie czekać.
Co mówią osoby, które są już wiele lat po rekonstrukcji acl lub po naprawie łąkotki, czy nie żałują decyzji, są zadowolone? Czy w przypadku konieczności usunięcia części łąkotki będę musiał liczyć się z koniecznością rezygnacji ze sportu? Co do śrub to podobno jest taki paradoks, że NFZ refunduje tylko rekonstr. z użyciem tytanów i nie ma żadnej możliwości dopłacenia tak żeby mogłoby być przy pomocy biowchłanialnych. Czy to prawda?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Prozak a inne leki

Następny temat

pekniecie kosci promieniowej -pomocy.

WHEY premium