SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kiedy spożywac węglowodany proste.

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13627

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Dla czego węglowodany proste możemy spożywać po wysiłku siłowym (anaerobowym) a po aerobowym już nie ? Takie pytanie zadawałem sobie dosyć często.
Jak już wiemy często po wysiłku poleca się spożywać węglowodany proste. Ale tym samym zawsze zadajemy Sobie pytanie. Po jakim wysiłku ?
Jak wiemy węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym ( bo takie są zalecane) powodują znaczny skok cukru we krwi. Konsekwencją tego procesu jest wydzielenie hormonu zwanego insuliną. Jej rola polega na uregulowaniu poziomu cukru i transportem składników odżywczych (tłuszcze, białka i węglowodany). W momencie podanie węglowodanów prostych insulina obniży poziom cukru we krwi, transportując glukozę (cukry proste, z których są zbudowane węglowodany) do miejsc przeznaczenia (komórki mięśniowe, wątroba, i tp.)
Oczywiście ma to dużo plusów:
-szybkie uzupełnienie glikogenu .
-szybki transport aminokwasów do komórek mięśniowych.
Ale niestety również posiada swoje wady. Insulina ma intensywny wpływ na enzym - lipazę lipoproteinową. Rolą tego enzymu jest rozbicie lipoprotein (które powstają na skutek spożytych tłuszczy. Dokładnie po jego strawieniu w jelicie cienkim i połączeniu z białkiem transportującym. Lipoproteina wędruje po układzie krwionośnym do różnych tkanek, gdzie mogą być wykorzystane, np. jako paliwo) na triglicerydy (tłuszcz) i białko. Ten efekt możemy zaobserwować zarówno w tkance tłuszczowej jak i w mięśniowej.
-Jeżeli enzym ten zostanie uaktywniony w tkance tłuszczowej, to triglicerydy uwolnione z lipoprotein wędrują do komórek tłuszczowych, gdzie zostaną zmagazynowane jako zapasowa energia. Mówiąc prościej spowoduje pojawienie się „oponki", a tego chcemy uniknąć.
-przy aktywności Lipazy lipoproteinowej w tkance mięśniowej uwolnione triglicerydy nie są magazynowane, lecz spalane jako związek energetyczny, co spowoduje zmniejszanie zasobów tłuszczu w organizmie.

Insulina może spowodować silne hamowanie lipazy w tkance mięśniowej, przy jednoczesnym uaktywnieniu jej w obrębie komórek tłuszczowych, co będzie sprzyjało odkładaniu się tłuszczu.
Aby tego uniknąć rozsądne było by zrezygnowanie z węglowodanów prostych na rzecz tych złożonych o niskim indeksie glikemicznym. I tego należało by się przestrzegać, z małym wyjątkiem.
Korzystny wpływ na wzrost lipazy lipoproteinowej w tkance mięśniowej posiadają przede wszystkim hormony takie jak: adrenalina, noradrenalina, glukagon, hormon wzrostu, kortykosteroidy. Po wysiłku siłowym (anaerobowym) możemy zaobserwować znaczący wzrost ich poziomu. Taka burza hormonalna jest w stanie zagłuszyć negatywne działanie, przy jednoczesnym skorzystaniu z jej pozytywów (szybszy transport aminokwasów do komórek mięśniowych). Uzyskany efekt równa się szybszej regeneracji oraz budowy masy mięśniowej, beż zbędnego zatłuszczania się !
Właśnie dla tego węglowodany szybko wchłaniane (proste) zalecane są jedynie po zakończeniu treningów o charakterze beztlenowym (anaerobowym). W przypadku ćwiczeń tlenowych o umiarkowanej intensywności, źródło cukrów w diecie powinny stanowić węglowodany złożone.

Pamiętajmy ze najsilniejszy skok insulinowy jest spowodowany podażą cukrów prostych o wysokim indeksie glikemicznym. Najczęściej spotykane w naszym jadłospisie pod postacią: ciasteczek, batoników, białego pieczywa, soków słodzonych i temu podobnych. Produkty te po przez wpływ insulina na wyżej wspomniany enzym nasilą jego działanie w tkance tłuszczowej, powiększając tym samym jej rozmiar. Szczególnie niebezpieczeństwo powodują produkty łączące węglowodany proste i tłuszczu (np. słodycze - „pączki"). Po spożyciu tego typu produktu, możemy zauważyć nie tylko silny wzrost aktywności enzymy po przez insuliny, ale również dostarczone zostaną dodatkowe porcje triglicerydów (tłuszczy) które powiększą zasoby tkanki tłuszczowej.
Właśnie dla tego należało by ograniczyć spożycie tych produktów.

Po treningu aerobowym powinno się unikać spożywania węglowodanów prostych !
Tak jak w trackie tego wysiłku dochodzi do katabolizmu tłuszczy zmagazynowanych w organizmie, pod postacią tkanki tłuszczowej. Zawdzięczamy to innemu enzymowi - lipaza triglicerydowa. Proces ten zwany jest lipolizą. W wyniku tego procesu triglicerydy są rozbite na glicerol oraz wolne kwasy tłuszczowe, które następnie wędrują przez krew do mitochondriom, umieszczonych w komórkach mięśniowych. Tam zostaną one spalone jako związek energetyczny.
Wyrzut insuliny podobnie do wyżej opisanego procesu może zablokować dobroczynne działanie tego enzymu, przy czym wysiłek aerobowy nie powoduje tak dużego skoku innych hormonów jak trening krótki o dużej intensywności (siłowy).Tym samym nie uzyskamy oczekiwanego efektu, w postaci spalania tłuszczu zapasowego, mimo długich sesji aerobowych.
Dodatkowo nastąpi ryzyko ze podane węglowodany zmagazynuję się w tkance tłuszczowej, tak jak ich nadmiar jest przekształcany w glicerol który po połączeniu z wolnymi kwasami tłuszczowymi zostanie umieszczony w komórkach tłuszczowych.

Spożycie węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym powinno się odbyć jedynie po ciężkim treningu siłowym ! W innym przypadku możemy się spodziewać niekorzystnych zmian w proporcjach naszego ciała.

Największy wybór najlepszych węglowodanów: https://sklep.sfd.pl/Węglowodany-k145.html 
2

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1160 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8304
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Tak naprawdę to pisałem sam, jest to informacja którą zdobyłem na wykładach z biochemii i artykułów znanych dietetyków sportowych.

Pewnie były takie już tematy, bo ja tego nie wymyśliłem
Pamiętam ze kiedyś czytałem podobny D. Szukały. Zresztą jest to Osoba z kolosalną wiedzą.
dzięki za soga :)

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1160 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8304
Sa podobne artykuly ale nie takie same Gratuluje jesli sam to pisales , szacunek

Pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 586 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6605
to ja tez cie poczestuje SOGiem

czyli co powinno sie jesc przed i po aerobach (bo napisales aby unikac wegli prostych)
ale mogles jeszcze napisac co polecane i czy bezposrednio przed/bezposrednio po aerobach

czy np jakis czas odczekac

---------------------------
www.subaru-auta.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Po aerobach (mogę polecić na własnym doświadczeniu), bo tak sam robie. Jem odrazu posiłek.
Zazwyczaj jest to pierś z kurczaka + ryż basmati (tak jak ma indeks wyższy od brązowego raptem 2 jednostki, a mi smakuje :P ).


Po aerobach również musimy dostarczyć składowników odżywczych, ale bez węglowodanów prostych, tylko tych złożonych.
Oczywiście metod jest tyle co ludzi, na mnie taki schemat sie sprawdził :)

Co do przed, to zazwyczaj je robie na czczo, lub po treningu. Wiem ze to jest kataboliczne, więc wcześniej zabezpieczam się suplementami diety. Bo zależy mi na utrzymaniu jak największej ilości mięśni :)

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 586 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6605
co masz na mysli "na mnie taki schemat sie sprawdził"

---------------------------
www.subaru-auta.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Np przy redukcji przed zawodami :)
Albo w trakcie budowania masy mięśniowej :)

dokładnie to ze jestem zadowolony z efektu, nie zatłuszczam się. Myślę ze głownie dzięki takiemu rozkładowi węglowodanów w diecie.

Jednocześnie manipuluje wielkością porcji. Nawet taką gdzie mam węglowodany złożone.
Z rana i po treningu mamy najmniejszym poziom glikogenu q organizmie. Właśnie w tedy pozwał na posiłku zwiększą ilości węglowodanów.

W innych porach dniach jest on na wyższym poziomie (tak jak śniadanie, uzupełniło nam poziom)więc te porcje są już mniejsze.
:)

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 928 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12762
czy np. jak zjadałem sporo pieczywa (bułki) i czesto zastępowały mi one kasze gryczana (miałem ja rozpisana w diecie) to moze byc przyczyna zalewania sie tłuszczem?

sog bo fajny art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1160 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8304
Zalezy od budowy. Na dluzsza mete moze to byc przyczyna jakiejs czesci tego tluszczyku

Pozdro
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta dla młodego sportowca/chłopaka

Wiecej