SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kefir, maślanka, jogurt...

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 39158

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1021 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5315
Witam!

Ostatnio interesowały mnie powyższe napoje "mleczne"...
Oto co wygmerałem z netu, warto poczytać.
Zawsze myślałem że jogurcik to naturakne mleczko+bakteryjki a tu się okazuje...zresztą poczytajcie sami.
Dane pochodzą z WIEM.

Kefir

Napój mleczny, pochodzący z Kaukazu, wytwarzany z pasteryzowanego mleka pod wpływem grzybków kefirowych, które składają się z bakterii należących do paciorkowców - Streptococci, pałeczek fermentacji mlekowej - Lactococci, Leuconostoc oraz drożdży - Candida, Saccharomyces. Grzybki kefirowe powodują fermentację alkoholową i mlekową w wyniku której powstaje kwas mlekowy L+, alkohol etylowy, dwutlenek węgla i inne substancje nadające kefirowi charakterystyczny smak i zapach.
Obecnie coraz częściej, zamiast grzybków, używa się do produkcji kefiru kultur bakteryjnych uzyskując produkt nieco zmieniony w stosunku do tradycyjnego. Kefiry wytwarzane w ten sposób noszą nazwę bio-kefirów. Fermentacja mleka przebiega w dwóch etapach. Początkowo w temperaturze około 210 C, później następuje okres dojrzewania w temperaturze poniżej 150 C. Po pierwszym dniu dojrzewania kefir zawiera 0,2% alkoholu i ma właściwości przeczyszczające. Po dwóch dniach zawiera 0,4% alkoholu i działa obojętnie a po trzech dniach dojrzewania posiada 0,6% alkoholu i może być podawany osobom cierpiącym na przewlekłe biegunki.
Kefir ma wartość odżywczą niższą niż jogurt lecz działanie podobne. Pobudza apetyt i usprawnia trawienie pokarmów zwiększając wydzielanie enzymów trawiennych.

Maślanka

Niskotłuszczowy, niskokaloryczny i orzeźwiający napój mleczny otrzymywany podczas produkcji masła. Po fermentacji śmietany i oddzieleniu z niej masła pozostaje około 1, 5% tłuszczu oraz lecytyna i inne fosfolipidy. Podobnie jak mleko zawiera ona białka, laktozę, witaminy i minerały, głównie łatwo przyswajalny wapń oraz kwas mlekowy L+.
Maślanka przeciwdziała zaparciom i hamuje rozwój bakterii gnilnych i fermentacyjnych w przewodzie pokarmowym. Może być spożywana przez małe dzieci, oczywiście jeżeli jest produktem wysokiej jakości. Oprócz bezpośredniego spożycia używa się do przyrządzania koktajli i chłodników.

Jogurt

Jogurt jest mlecznym napojem fermentowanym znanym od tysięcy lat. Jego nazwa wywodzi się od słów tureckich “ya-urt" co oznacza kwaśne mleko. Napój od dawna popularny na Bałkanach a zwłaszcza w Bułgarii, gdzie przypisuje się mu właściwości odradzające i uzdrawiające. Uznaje się że jednym z czynników długowieczności Bułgarów jest picie jogurtu. Japończycy udowodnili że picie jogurtu pozwala wyleczyć lekkie przypadki choroby popromiennej oraz zapobiega jej powstawaniu. Wzmacnia odporność na zarazki gruźlicy i tyfusu, przyspiesza powrót do zdrowia po kuracji antybiotykowej, działa uspokajająco przy nadpobudliwości nerwowej i bezsenności, przeciwdziała cukrzycy i miażdżycy naczyń krwionośnych.
Jogurt zawiera około 3,3% białka, 2 do 6% tłuszczu, 3,1% cukru, 0,8% kwasu mlekowego, śladowe ilości alkoholu. W jednej szklance jogurtu znajduje się 415 miligramów bardzo dobrze przyswajalnego wapnia ( w mleku odtłuszczonym - 302 mg), witaminy i inne biopierwiastki.
Jogurt produkowany jest z mleka pasteryzowanego, zagęszczonego przez odparowanie lub dodanie mleka w proszku. Po dodaniu kultur bakterii Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus, fermentacja przebiega przez kilka godzin w temperaturze 42 do 450 C.
Produkuje się jogurty płynne, przeznaczone do picia i jogurty o konsystencji stałej. W celu uzyskania jogurtu płynnego przeprowadza się fermentację w dużych zbiornikach a następnie miesza, dodaje ewentualnie dodatki smakowe i rozlewa do pojemników.
Jogurt stały wytwarza się mieszając zakwas bakterii z mlekiem, dodaje do jogurtów smakowych pulp owocowych, cukru lub substancji aromatycznych, wlewa do pojemników handlowych i poddaje działaniu temperatury. Przez zagęszczenie jogurt ma wyższą wartość odżywczą od mleka spożywczego i powinien stanowić składnik codziennej diety, powyżej pierwszego roku życia. Nie zaleca się podawania jogurtu dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia gdyż zawiera on trudniej przyswajalną formę kwasu mlekowego D-.

Pozdrawiam

Głosiu

Pozdrawiam
Głosiu

"Uważaj przy czytaniu książek na temat zdrowia, bo możesz umrzeć na błąd w druku." Mark Twain

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10984 Napisanych postów 50425 Wiek 28 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 57816
piję dwa kefirki na dobę, jeden w ciągu dnia i jeden na noc

gg 1892497
Pozdrawiam wszystkich
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1021 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5315
Ja też wcinam kefirek, właśnie stoi tu jeden przedemną.
Mniam.

Ciekawe jak jest z tymi kefirkami i maślaneczkami owocowymi, czy dużo mają węgli.

Głosiu

Pozdrawiam
Głosiu

"Uważaj przy czytaniu książek na temat zdrowia, bo możesz umrzeć na błąd w druku." Mark Twain

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pomóżcie proszę-płaski brzuch!!!!

Następny temat

Jajka - jak je spozywac?

Water