SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

KRĘGOZMYK

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 14634

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45379
Zakładam w imieniu kolegi bez abona

"Cześć - uprawiam trójbój siłowy od dwóch lat - jednak w tym sezonie przytrafiła mi się kontuzja, która uniemożliwia mi dalsze treningi.
Po prześwietleniu moja diagnoza jest następująca:

Nieznaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 z tylnym kręgozmykiem L5/S1 o 3 mm.
Esowate skrzywienie kr l-s z rotacją w osi głównej. Zniesienie fizjologicznej lordozy kr. lędźwiowego - ustawienie bólowe.

Co wy na to? Jak to wygląda? "

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jakryc ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 205 Napisanych postów 13874 Wiek -4446 dzień Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 158206
a ja uzupełnie o to, co dostałem od niego:

"Witam mam na imię Mateusz - jestem z Łodzi i proszę o pomoc(nie mogłem umieścić tego posta w poradach, nie mam abionamentu) - uprawiam trójbój siłowy od dwóch lat - jednak w tym sezonie przytrafiła mi się kontuzja(Szczerze mówiąc to nie wiem jak do tego doszło.
Przktycznie nie odczuwałem żadnego bólu tylko w pierwszym sezonie (ale miałem ze cztery razy nadciągnięte plecy). Pod koniec drugiego mocno nadciągnąłem sobie plecy, ale później przyszły wakacje i nie trenowałem - także nic nie bolało.
W tym roku 23 lutego robiłem martwy ciąg na maxymalnym ciężarze - 2 powtórzenia - jednak podczas drugiego mocno puściłem plecy w odcinku lędźwiowym i poczułem jak kręgosłup w tym odcinku wigina mi się jak "plastelina" w łuk - usłyszałem chrupnięcie i natychmiast puściłem sztangę - od tego czasu przez miesiąc czyłem plecy przy każdym ruchu (wstawanie, przekręcanie się z boku na bok, puszczanie swobodne głowy w dół). Nie było szans żeby pójść do lekarza bezpłatnie - na "wolne wizyty" trzeba czekać od 1 miesiąca do dwóch. Dlatego poszedłem prywatnie, a tu......takie news`y - po prostu świetnie
Teraz jest lepiej - plecy czuję już tylko gdy zbyt długo siedzę lub robię "głębokie" skręty. Ale i tak od tego czasu nie ćwiczę - robię tylko "klatkę" na leżąco z nogami w górze. Myślę o rezonansie ale chyba nie ma szans żeby sfinansował mi to NFZ - nie wiecie ile kosztuje?
Orientuje się może co w takim razie z takimi sportami jak: piłka nożna, koszykówka itd...?), która uniemożliwia mi dalsze treningi.
Po prześwietleniu moja diagnoza jest następująca:

Nieznaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 z tylnym kręgozmykiem L5/S1 o 3 mm.
Esowate skrzywienie kr l-s z rotacją w osi głównej. Zniesienie fizjologicznej lordozy kr. lędźwiowego - ustawienie bólowe.

Co ty na to? Jak to wygląda?"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 3041 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 20223
rezonans zrobisz w ależności od lokalu za około 300 złotych - ja zrobiłem za 360 części lędźwiowej właśnie.

To co napisałeś, to nie jest aż taka straszna diagnoza. Dopiero bys się przestraszył, gdybyś przeczytał opis rezonansu - ten to dopiero pokazuje kontuzje.

Z tego co tam wynikło, to przed tą kontuzja miałeś już nie za ciekawy kręgosłup, a przeciążenie trochę go tam nadwyrężyło. Oczywiście o martwym ciagu mowy już nie ma. Co do innych sportów, to odczekaj jeszcze z miesiąc, dwa. To ogólnie wygląda tak, że ten kręgosłup będziesz czuł mniej lub bardziej całe życie i od ciebie będzie zależało, czy kontuzja będzie nawracać czy nie. W kosza czy w nogę będziesz mógł grać, ale...unikaj gwałtownych skrętoskłonów - są zabójcze oraz gwałtownego kucania.

Mi rezonans wykrył początki dyskopatii, a lekarze od razu zgodnie stwierdzili, że "ze sportami koniec! jedynie delikatne pływannie". Oczywiście nie zastosowałem się do tych typowo polskich rad (po co pomóc pacjentowi, jak można mu wszystkiego zakazać) i zacząłem uprawiać 2 razy więcej sportów niż normalnie - w ten sposób nawet znalazłem się na sfd. Do tego trenuje boks (z przerwami ostatnio, z powodu nie kręgosłupa a palca u ręki), a w nogę czy kosza gram...rekreacyjnie. Pływam też 1 -3 razy wtygodniu dosyć ostro i korzystam z ćwiczeń na mieśnie grzebietu, o któych dowiedziałem się na sfd.
Napisałem ci to tylko po to, abyś zrozumiał, że ta twoja kontuzja, to...jedna z wielu, jakie ludziom sie przytrafiają i po prostu należy na siebie w przyszłości bardziej uważać niż poprzednio. A jak będzie cię niemiłosiernie bolało w wieku 60 lat, to będziesz już wiedział dlaczego...

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Odpowiedzialem juz w treningu, ale widze, ze przeniesione wiec wklejam odpowiedz i tu .

"Nieznaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 z tylnym kręgozmykiem L5/S1 o 3 mm.
Esowate skrzywienie kr l-s z rotacją w osi głównej. Zniesienie fizjologicznej lordozy kr. lędźwiowego - ustawienie bólowe."

Zajme sie moze tylozmykiem (jesli chodzi o zwezenie przestrzeni miedzykregowych to niestety ogromna czesc populacji boryka sie z tym problemem). Natomiast zniesienie fizjologicznej lordozy moze mowic o pewnym ograniczeniu przodopochylenia miednicy i nierownowadze w napieciu miesni. Mysle, ze fizjoterapia i kinezyterapia powinna pomoc.

Wiec tak. Mozemy mowic o trzech rodzajach kregozmyku: ku przodowi, ku tylowi (tylozmyk) i o kregozmyku rzekomym. W Twoim wypadku caly kreg przesuwa sie ku tylowi. Luk kregowy nie bywa zmieniony ani uszkodzony. Powodem moze byc zwyrodnienie krazka miedzykregowego, uraz lub po prostu zwiotczenie wiezadel. Bardzo "pomocne" moze byc rowniez zmniejszenie wysokosci wyrostkow stawowych, bardziej poziome ustawienie a takze zaokraglenie obrysow.
Pociesze Cie, ze w tylozmyku sa mniejsze dolegliwosci bolowe niz w kregozmyku ku przodowi.
Co do leczenia. Z reguly- zachowawcze. Zabiegi fizykalne (parafinoterapia, promieniowanie podczerwone, galwanizacja, prady diadynamiczne, diatermia krotkofalowa, diatermia mikrofalowa, jontoforeza, magnetoterapia, laseroterapia) a takze pomoce ortopedyczne (sznurowka lub pas ortopedyczny, gorset). Nie wolno Ci oczywiscie obciazac kregoslupa. Jesli doszloby do ucisku na korzenie nerwowe, byloby to wskazanie do zabiegu chirurgicznego.
Polecam tez zainteresowac sie masazem. Mamy dwa rodzaje postepowania: klasyczne i segmentarne.
Wazne zeby dopilnowac, aby wspolpracowal ze soba caly pion rehabilitacyjny-wtedy takie leczenie ma sens. W przeciwnym wypadku, jesli kazdy bedzie dzialal na wlasna reke (co niestety do rzadkosci nie nalezy) powrot do zdrowia moze byc utrudniony.
Pozdrawiam serdecznie i zycze powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia,
GallAnonim

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krates ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 1331 Wiek 42 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 15055
praktycznie:
1. ja bym ci odradzal sporty silowe
2. wez od POZta skierowanie do Poradni Rehabilitacyjnej i idz do Kopernika. Terminy oczekiwania na rehabilitacje sa okolo tygodniowe, a to bardzo dobry zaklad.

"Niemoc to piekło, moc to naiwność"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 56 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 891
Shnosnas
Gdzie znalesc te cwiczenia na grzbiet bo nie moge sie doszukac?
Pozdro
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

reaumaherb, reumaphyt i glukozamina

Następny temat

Wezly chlonne

Wiecej