SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Johimbina - unikalny reduktor tkanki tłuszczowej

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 205302

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 22600 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 112308
Ostatnimi czasy tematem gorących dyskusji zarówno wśród producentów suplementów sportowych, jak również w gronie entuzjastów sportów pragnących uzyskać możliwie najwięcej ze swoich treningów, jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej, stała się johimba, a dokładnie jej czynny alkaloid johimbina. Bazując na przeglądzie literatury naukowej, okazuje się, że johimbina może stanowić silną broń w walce z trudną do pozbycia się tkanką tłuszczową, która u mężczyzn z reguły rozmieszczona jest w okolicy brzucha, zaś u kobiet w dolnych partiach ciała (uda i pośladki). Co takiego jest w tej roślinie, co - zwłaszcza u osób ćwiczących regularnie - wpływa na przemianę materii i stymuluje utratę tkanki tłuszczowej podczas treningów?
7

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 208 Napisanych postów 11365 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86819
Johimbina (ang. yohimbine) – nieselektywny antagonista receptorów alfa-adrenergicznych. Posiada największe powinowactwo do receptorów alfa-2 w porównaniu do alfa 1. Wpływa to na zwiększenie wyrzutu noradrenaliny. Ze względu na swoją aktywność i wpływ na alfa receptory – jest to preparat do ostatniego szlifu, wykazuje skuteczność w redukcji tkanki tłuszczowej. W jednym z badań z 2006 roku - 20 wysokiej klasy graczy w piłkę nożną (Serbia i Czarnogóra) otrzymywało przez 21 dni tabletki zawierające 20 mg johimbiny lub placebo (celuloza). [B]W grupie otrzymującej johimbinę odnotowano średni spadek z 9.3 +/- 1.1% do 7.1 +/- 2.2% tkanki tłuszczowej. Co najciekawsze, piłkarze wraz z pozbywaniem się tkanki tłuszczowej nabyli jednocześnie masę mięśniową – co prawda niewiele, ale zawsze. W grupie johimbiny tkanka mięśniowa przed: 53.8 ± 3.5%, zaś mięśnie po: 56.3 ± 4.8 %.

W eksperymencie wzięli udział piłkarze, mężczyźni:
• w średnim wieku 24,3 ± 3,2 roku, o wzroście 180,8 ± 6,2 cm (grupa johimbiny),
• w średnim wieku 23,8 ± 2,9 roku, o wzroście 179,5 ± 5,8 cm (grupa placebo),

Wyniki po 21 dniach suplementacji johimbiną:
• w grupie johimbiny masa ciała przed: wynosiła 81.2 ± 7.9 kg,
• w grupie johimbiny masa ciała po: wynosiła 82.4 ± 8.8 kg,
• w grupie placebo masa ciała przed: wynosiła 80.1 ± 6,6 kg
• w grupie placebo masa ciała po: wynosiła 81.9 ± 10.2 kg
• w grupie johimbiny % tkanki tłuszczowej przed: 9.3 ± 1.1 %, zaś po: 7.1 ± 2.2 %
• w grupie placebo % tkanki tłuszczowej przed: 8.9 ± 1.4 %, zaś po: 9.2 ± 1.9 % (wzrost zatłuszczenia),
• pod względem wpływu na wydolność johimbina okazała się obojętna (sprawdzano m.in. wyciskanie leżąc, wyciskanie nogami, skok wzwyż, test mocy i dryblingu, bieg wahadłowy),

Co najciekawsze, piłkarze wraz z pozbywaniem się tkanki tłuszczowej nabyli jednocześnie masę mięśniową – co prawda niewiele, ale zawsze. W grupie johimbiny tkanka mięśniowa przed: 53.8 ± 3.5%, zaś mięśnie po: 56.3 ± 4.8 %. W grupie placebo mężczyźni nabyli co prawda masy mięśniowej (wzrost z 54.9 ± 4.3% do 58.3 ± 5.1%) jednakże okupione to zostało wzrostem zatłuszczenia, tymczasem w grupie johimbiny odnotowano spadek zatłuszczenia ciała.

Yohimbine: the effects on body composition and exercise performance in soccer players. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214405 Res Sports Med. 2006 Oct-Dec;14(4):289-99. Y

Johimbina może być przydatnym środkiem do redukcji tkanki tłuszczowej, ale raczej do ostatniego szlifu. Johimbiny NIE należy łączyć z efedryną, clenbuterolem, DMAA i podobnymi substancjami – nasilone skutki uboczne.

Poznaj
ranking najlepszych spalaczy tłuszczu
.Zmieniony przez - gokuson w dniu 2017-07-18 13:26:30
1

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 22600 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 112308


Johimba to wiecznie zielone drzewo znane jako Pausinystalia yohimbe lub Corynanthe yohimbe, które występuje w Afryce (południowo-zachodnia Nigeria, Kamerun, Gabon oraz Kongo). Z jego kory pozyskuje się johimbinę. Niemniej jednak związek ten obecny jest również w innych roślinach typu kebraczo czy rauwolfia żmijowa.
3

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 22600 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 112308


Johimbina jest alkaloidem indolowym pozyskiwanym z kory johimby (oprócz innych substancji czynnych takich jak pseudojohimbina i ajmalina). Związek ten jest stymulantem podobnym do efedryny lub kofeiny. Kora tego drzewa zawiera około 6 % alkaloidów, z czego 10-15 % stanowi johimbina. Jej wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej można podzielić na dwie fazy: inhibicję receptorów alfa-2-adrenergicznych oraz stymulację uwalniania noradrenaliny.

Johimbina a receptory alfa-2-adrenergiczneReceptory alfa-2-adrenergiczne rozlokowane są przede wszystkim w okolicy klatki piersiowej, brzucha, ud i pośladków - z czego dwa pierwsze miejsca charakterystyczne są głównie dla mężczyzn, a pozostałe dwa dla kobiet. Krążące w ustroju katecholaminy (hormony wydzielane przez część rdzeniową nadnerczy), do których należą norepinefryna i epinefryna, oddziaływują na owe receptory, przez co dochodzi do inhibicji (zahamowania) lipolizy (rozpadu tłuszczu). Dzieje się to poprzez aktywację pewnych białek hamujących cyklazę adenylową (enzym zlokalizowany na wewnętrznej powierzchni błony komórkowej, którego aktywacja prowadzi do konwersji ATP i powstania cAMP), stąd przeciwdziałających zdolności receptorów beta-adrenergicznych do zwiększania ilości cAMP (cząsteczki wykorzystywanej przez komórki jako jeden z tzw. 'drugich przekaźników' /second messengers/ i mającej wpływ na wiele różnorakich procesów życiowych oraz aktywność rozmaitych genów) i „wyłączających” proces mobilizacji zapasów tłuszczu. W tym samym czasie wpływ katecholamin na receptory beta powoduje wzrost rozpadu tkanki tłuszczowej poprzez stymulację uwalniania kwasów tłuszczowych do krwiobiegu. Po ich uwolnieniu oraz jeśli ich koncentracja nie została podniesiona w wyniku spożycia posiłku, są one zazwyczaj błyskawicznie utleniane. W przeciwnym razie, gdy równowaga pomiędzy wykorzystywaniem kwasów tłuszczowych jako źródła energii oraz ich podażą nie będzie zachowywana, dochodzi do ich zmagazynowania w postaci tkanki tłuszczowej.

Inhibicja receptorów alfa-2 w czasie przeprowadzania okresu redukcji powoduje, iż więcej katecholamin ‘dostępnych’ jest dla receptorów beta-2, co zaowocuje zwiększonym tempem rozpadu tkanki tłuszczowej. Takie też działanie posiada johimbina.

Johimbina a stymulacja noradrenaliny (norepinefryny)Noradrenalina jest hormonem wydzielanym z zakończeń nerwowych, który oddziałuje na specyficzne tkanki organizmu. Jedną z jej ról jest stymulacja uwalniania kwasów tłuszczowych z adipocytów (komórek tłuszczowych). Przy niskim poziomie insuliny, norepinefryna wraz z epinefryną sprzyjają mobilizacji zapasów tłuszczu; jeżeli natomiast poziom insuliny jest podniesiony proces rozpadu tkanki tłuszczowej zostaje zahamowany. Alkaloid obecny w korze johimby stymuluje uwalnianie noradrenaliny z zakończeń nerwowych, co daje efekt w postaci uaktywnienia rozpadu tkanki tłuszczowej. Badania wykazują, że właśnie ten mechanizm działania johimbiny ma główny wpływ lipolizę.

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 22600 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 112308


Dawkowanie johimbinyOptymalna dawka johimbiny przyjmowana w celach wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej wynosi 0,2 mg na kilogram wagi ciała. Przykładowo więc osoba ważąca 80 kg potrzebuje 16 mg alkaloidu, aby móc zwiększyć lipolizę. Niektóre jednostki mogą reagować dość gwałtownie na przyjmowaną johimbinę, stąd też istotnym może okazać się ustanowienie tolerancji dla związku poprzez rozpoczęcie od przyjmowania mniejszych doz. Należy pamiętać, iż insulina hamuje działanie johimbiny, stąd też powinno się ją przyjmować z dala od posiłków zawierających węglowodany, najlepiej na czczo około 30 min przed treningiem aerobowym.

Efekty uboczne oraz przeciwwskazaniaPomimo posiadania pożądanych właściwości, johimbina ma również szereg skutków ubocznych. Mimo że nie wszystkie mogą wystąpić, nie należy o nich zapominać. Do najbardziej powszechnych należą wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Niemniej jednak stosunkowo powszechne są również bóle głowy, mdłości, poddenerwowanie, drażliwość, niepokój i halucynacje. Rzadko występują mdłości i wymioty, wysypka, nadmierna potliwość, częste oddawanie moczu, retencja wody, wzrost temperatury ciała, psychoza, paraliż, osłabienie oraz problemy gastryczne. Istnieje również przypuszczenie, iż johimbina może wpływać na zwiększone uwalnianie potasu z ustroju. Badania wykazały, iż wszystkie wymienione powyżej efekty występują rzadziej w przypadku administracji chlorowodorku johimbiny w porównaniu do form roślinnych.

Johimbiny nie powinny przyjmować osoby cierpiące na nadciśnienie, niedociśnienie, choroby nerek, serca i wątroby, wrzody żołądka, cukrzycę, zapalenie organów płciowych, kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, a także osoby przyjmujące antydepresanty, środki uspokajające, antyhistaminy, środki uzależniające bądź znaczne ilości alkoholu. W przypadku osób cierpiących na depresję, a chcących stosować johimbinę, wymagana jest konsultacja lekarska.

Z racji, że johimbina jest inhibitorem MAO (monoaminooksydazy – enzymu występującego w wielu tkankach ustroju; zaburzenia działania MAO są przyczyną występowania chorób afektywnych oraz zaburzeń ciśnienia tętniczego) nie powinno się równocześnie przyjmować produktów spożywczych zawierających duże ilości tyraminy (jedna z fenyloetyloamin, do których należą m.in. tyrozyna, dopamina, adrenalina, noradrenalina, meskalina, efedryna czy amfetamina), która jest metabolizowana właśnie przez MAO. Należą do nich m.in.: sery twarde, czekolada, śledzie, mięso czerwone, wątroba, wino, wędzone ryby, pomarańcze, figi, rodzynki i awokado. Nie należy także przyjmować jej wraz z aminokwasami: tyrozyną i fenylalaniną.

Johimbina a ECAEfedryna zawarta w ECA jest nieselektywnym agonistą receptorów beta-adrenergicznych, jednakże posiada również pewne działanie na receptory alfa-2-adrenergiczne. Wynika z tego, iż poniekąd samoczynnie zmniejsza swój potencjał działania. Teoretycznie więc stosowanie wraz z nią antagonisty receptorów alfa-2 adrenergicznych, jakim jest johimbina, mogłoby zwiększyć jej działanie. Niestety pomimo tak pozytywnych i obiecujących efektów działania obu związków, kombinacja ta ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi i pracę serca. Istnieją dwa możliwe wyjścia. Jednym z nich jest naprzemienne stosowanie johimbiny i ECA, drugim zaś przyjmowanie jej z samego rana, a dopiero po kilku godzinach efedryny. Przy obu tych sposobach konieczne jest monitorowanie akcji serca i ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy natychmiast zaprzestać powyższej praktyki.

Johimbina działa także synergistycznie z kofeiną – przyjmowanie johimbiny oraz kofeiny w dawce 5 mg/kg w okresie przedtreningowym zaowocowało wzrostem tempa lipolizy.Referencje


Galitzky, J., et al., "Pharmacodynamic effects of chronic yohimbine treatment in healthy volunteers.", Eur J Clin Pharmacol, Vol 39(5), 1990: 447-451.
Galitzky, J., et al., "Alpha 2-antagonist compounds and lipid mobilization: evidence for a lipid mobilizing effect of oral yohimbine in healthy male volunteers.", Eur J Clin Invest, Vol. 18(6), 1988: 587-594.
Kucio, C., et al., "Does yohimbine act as a slimming drug?", Isr J Med Sci, Vol. 27(10), 1991: 550-556.
Lafontan, M., et al., "Alpha-2 adrenoceptors in lipolysis: alpha 2 antagonists and lipid-mobilizing strategies.", Am J Clin Nutr, Vol 55(Suppl), 1992: 219S-227.
Murburg, M.M., et al., "Effects of yohimbine on human sympathetic nervous system function.", J Clin Endocrinol Metab, Vol. 73(4), 1991: 861-865.
Waluga, M., et al., "Cardiovascular effects of ephedrine, caffeine and yohimbine measured by thoracic electrical bioimpedance in obese women.", Clinical Physiology, Vol. 18(1), 1998: 69-76.

Autor: Grasik

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna z części artykułu nie może być kopiowana bądź udostępniana w całości lub fragmentach w jakiejkolwiek formie i przy użyciu jakichkolwiek środków bez zgody i uprzedniego zawiadomienia autora.
2

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 1764 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5987
Dziękuje Grasiku - zaraz sobie drukne :)
1

chemik-mafia.suple.hardcor.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 11776 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 62881
<brawo>
==================================================
Autor: Grasik

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna z części artykułu nie może być kopiowana bądź udostępniana w całości lub fragmentach w jakiejkolwiek formie i przy użyciu jakichkolwiek środków bez zgody i uprzedniego zawiadomienia autora.
===================================================

dobrze, ze wreszcie cos takiego jest chociaz zaraz pewni art pojawi sie na innych stronach

Teraz ja mam pytanko, ktore mnie wlasnie dreczy od wielu dni i nie moge sie zdecydowac co mam brac. Otoz mam zarowno johimbine hcl i efedryne hcl. Zalezy mi na jak najlepszym efekcie i nie wiem co brac najpierw, mozesz zasugerowac jakis cyklik? Mam do zrzucenia ok. 4 kg samego tluszczu (oj nazbieralo sie tego heh)

>>> DORADCA W SUPLEMENTACJI <<<
Michał G. vel GÓRAL. Pomogłem, wejdź na http://www.pajacyk.pl Dzięki

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 2147 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 55520
Dzieki Grasik, wlasnie szukalem info na ten temat...sog jak wejdzie.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 17398 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 79160
Grasik

Góral - oba naraz. Dawkowanie obu tych substancji to swietna sprawa - nie wybieraj pomiedzy nimi - szczegolnie ze masz HCL obydiwe. Jesli mialbys herbale - toco inngeo bo efekty ubocze nie dawalyby Ci spokoju .
Dawke 20mg Yoh-Hcl rozloz w ciagu dnia - to samo z Efka-Hcl - conajmniej 60mg (jesli masz vaso - 75mg)
Zacznij o dmniejszej dawki yohimbiny aby sprawdzic efekty jej stosowania (skutki uboczne/)
Nie lacz ich razem - polacz Yohimbine z Kofeina najlepiej a bierz naprzemiennie.
Wszystko co mowie tyczy sie osoby una tyle madrej - ktora kontroluje to co robi i nie ma problemow z cisnieniem i krazenie.
W innych przypadkach - polecalbym (jesli juz ktos chce ryzykowac) uzuplenienie artykułu Grasi - Yohimbine wcierana - w postaci transdermalnej. To ciekawa gama produktow - zaewirajacych jako glowny skladnik yominbine hcl - i odzialywujaca na obszar tylko posnarowany - tam blokujac receptory alfa-2 - przenikajaca przez skore za pomoca żelu.
Dobre produkty - choc drogie - i pamietajmy ze uzycie ich to raczej szlif formy a nie podstawa dzialan do spalania tluszczu.
pozdrwiam

Zmieniony przez - kanarek w dniu 2004-07-07 12:59:59
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11124 Napisanych postów 51315 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Inny skutek uboczny - johimbina kiedyś była sprzedawana jako afrodyzjak, ale to pewnie przez to lepsze ukrwienie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4202 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 31691
No fajny art - SOG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 208598
semmen - dalej jest tak sprzedawana tylko to inna 'postac'

a artykul super

Zmieniony przez - Seewy w dniu 2004-07-07 15:04:00
1

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dostalem HMB 240kaps co sobie z tym zrobic? ;)

Następny temat

Pomocy!

WHEY premium