Co od nas samych zależy?
Wybitny lekarz i kanadyjski minister zdrowia, Marc Lalonde obliczył, że długość i jakość życia człowieka zależą głównie od czterech czynników. Ich wpływ oszacował następująco:
Czynniki biologiczne 10-15 %
Opieka medyczna 10-20 %
Wpływ środowiska 25-30 %
Styl życia 50 %
Zdrowy styl życia-czyli, co jak żeby być zdrowiutkim:
-Systematyczna aktywność fizyczna
-Odpowiednia dieta
-Badania profilaktyczne
-Unikanie szkodliwych używek
-Radzenie sobie ze stresem psychicznym
Zalety aktywności fizycznej:
-Przyspiesza chudnięcie
-Sprzyja utrzymaniu pożądanej wagi
-Prowadzi do wzrostu podstawowej przemiany materii
-Zmniejsza apetyt
-Poprawia wydolność fizyczną
-Reguluje zaburzenia metaboliczne
-Poprawia samopoczucie
-Obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
-Zwiększa ilość masy kostnej i chroni przed osteoporozą
Fizjologia aktywności fizycznej:
-Podczas wysiłku fizycznego w organizmie dokonuje się szereg zmian - zwiększa się zapotrzebowanie mięśni na tlen, materiały energetyczne oraz zwiększa się wydzielanie produktów przemiany materii (metabolitów). Szczególnie korzystne zmiany dokonują się w obrębie układu krwionośnego, oddechowego, kostnego.
-Częstotliwość akcji serca może wzrosnąć do 150 uderzeń na minutę
-Ilość pompowanej krwi może wzrosnąć do około 20 litrów na minutę
-Ilość powietrza, które przechodzi przez płuca może wzrosnąć do około 100 litrów w ciągu minuty
-Przemiana materii może zwiększyć się 4. a nawet 20. krotnie
-Wykazano poprawę perfuzji mięśnia serca w grupie osób systematycznie trenujących. Istnieją również hipotezy - poparte doświadczeniami na zwierzętach - że trening sprzyja rozwojowi krążenia obocznego w sercu, zjawisko to może kompensować niedostateczność krążenia wynikającą z niedrożności naczyń wieńcowych.
-Efekty fizjologiczne następujące po bodźcu, jakim jest wysiłek fizyczny trwają krótko (tylko jeden lub dwa dni), aby zostały utrwalone niezbędna jest regularna aktywność ruchowa.
Aktywność fizyczna a profilaktyka:
Choroby serca i udar mózgu - regularne ćwiczenia fizyczne są korzystnym sposobem zapobiegania i jednym z elementów leczenia choroby niedokrwiennej serca. Prowadzą do poprawy wydolności serca, obniżenia poziomu cholesterolu, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i poprawy przepływu krwi przez narządy.
Nadciśnienie tętnicze - regularny umiarkowany wysiłek fizyczny zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, natomiast u osób z nadciśnieniem obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Do obniżenia ciśnienia krwi przyczynia się również obniżenie podwyższonego poziomu cholesterolu LDL (będącego przyczyną nasilenia miażdżycy i wzrostu ciśnienia krwi).
Zaburzenia lipidowe - u osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej dochodzi pod wpływem wysiłku do bardzo korzystnych zmian pod postacią wzrostu cholesterolu frakcji HDL. Frakcji tej przypisuje się właściwości ochronne przed miażdżycą.
Cukrzyca typu II - wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na insulinę. Ponadto ułatwia utratę masy ciała, co sprzyja kontroli poziomu cukru we krwi
Otyłość - ćwiczenia fizyczne odpowiednio dobrane do indywidualnych możliwości nie tylko przyspieszają i ułatwiają utratę masy ciała, ale pomagają również utrzymać uzyskany efekt.
Bóle kręgosłupa i dolegliwości stawowe - regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie pleców i kręgosłupa, przyczyniają się do utrzymania lepszej postawy. Nawet niewielka utrata 5-10 kg nadmiernej masy ciała przyczynia się do zmniejszenia bólów stawów biodrowych i kolanowych.
Osteoporoza - ćwiczenia fizyczne, szczególnie z obciążeniem kości kończyn, sprzyjają uwapnieniu kości i zapobiegają osteoporozie.
Żylaki kończyn dolnych - aktywność fizyczna np. spacery, pływanie, jazda na rowerze - pobudza krążenie krwi poprzez pracę mięśni, co zapobiega powstawaniu żylaków.
Rak piersi - pływanie, jazda na rowerze, bieganie a nawet szybki marsz obniża poziom estrogenu - hormonu odpowiedzialnego za wzrost komórek piersi i ich rakowacenie. Z badań wynika, że godzina sportu dziennie, uprawianego konsekwentnie przez wiele lat, obniża ryzyko wystąpienia raka piersi o 20 proc.
Przeziębienia - aktywność fizyczna wzmaga działanie układu immunologicznego organizmu, przez co stajemy się bardziej odporni na przeziębienia i inne choroby.
Aktywność fizyczna a palenie:
Wśród osób systematycznie ćwiczących stwierdza się istotnie mniejszy odsetek palaczy tytoniu, w porównaniu z populacją o tzw. siedzącym trybie życia. Sprzyjają temu odmienne nawyki higieniczne tych osób, inna filozofia życia, większa dbałość o własne zdrowie, jak również lepsza tolerancja wysiłku po zaprzestaniu palenia tytoniu.
Statystyka:
Zaledwie 3%-10% dorosłych kobiet i mężczyzn w Polsce (w zależności od grupy wiekowej) wykazuje zadowalającą aktywność fizyczną. Pozostali, tj. ponad 90% ogółu badanych prowadzi typowo "siedzący" tryb życia, wykonując ćwiczenia fizyczne jedynie okazjonalnie, bądź wcale. Do jakiej grupy wy się zaliczacie?
Jaki sport?
-Zadawalający wydatek energetyczny na trening w czasie tygodnia powinien przekraczać 1000 kcal, ale najkorzystniejsze efekty zdrowotne można uzyskać dopiero przy wydatku 2000 kcal na tydzień. Aktywność ruchowa powinna być podejmowana minimum 3 x w tygodniu. Bardzo istotna jest w podejmowaniu treningów systematyczność.
-Aktywność fizyczna powinna stanowić stały element stylu życia. Dobór ćwiczeń oraz ich intensywność powinny być uzależnione od wieku oraz stanu zdrowia osoby ćwiczącej.
I to by było na tyle. Może kogoś uświadomi ten artykuł że sport to zdrowie

pozdro
Masz nadwagę? Zajrzyj tutaj:
http://www.sfd.pl/Nadwaga_i_otyłość-nie_tylko_problem_wyglądu-t326607.html
Jesteś aktywny fizycznie?
http://www.sfd.pl/Jesteście_aktywni_fizycznie_...-t326621.html
Problem z papierosami?
http://www.sfd.pl/Ach_te_papieroski-t326474.html