SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jean-Claude Van Damme

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3327

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 45 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 427
Widzę że niektórzy zadają tyle pytań na temat van damma , postanowiłem wkleić artykuł znaleziony w google


Jean-Claude Van Damme ( prawdziwe nazwisko Van Varenberg ) urodził się w Brukseli. Jego matka była sprzedawczynią a ojciec księgowym. Jako chłopiec Van Damme był raczej chuderlawy ( trochę ciężko w to uwierzyć ) więc ojciec zaprowadził go na trening karate. Sport od razu zainteresował chłopca.

Gdy miał 14 lat, wstąpił na kurs tańca klasycznego, co póżniej nadało jego walkom dużą finezję. J-C. zaczął występować na zawodach karate ( gdzie wraz z trenerem często oszukiwał jeśli chodzi o wiek - on był za młody a trener za stary ) a gdy osiągnął 18 lat przeszedł na zawodowstwo. W 1978 r. zdobył tytuł mistrza Europy w karate w wadze średniej a w jednej walk pokonał ówczesnego vice-mistrza świata. W tym czasie opracował swoje znane kopnięcie z wyskoku z obrotem o 360 stopni, które później wykorzystał w świecie filmu. Startował też w zawodach kulturystycznych.

Zarobione pieniądze zainwestował w otwarcie w Brukseli swojej szkoły walki o nazwie California Gym. Marzył jednak o karierze filmowej i wstąpił na kurs aktorski. W końcu zaczął dostawać role ale tylko w epizodach, gdzie głównych bohaterów grały gwiazdy kina europejskiego. Widząc, że w ten sposób nic nie osiągnie, sprzedał swoją California Gym i w wieku 20 lat, z siedmioma tysiącami dolarów w kieszeni, wyjechał do Los Angeles.

W Stanach chwytał się różnych zajęć: był roznosicielem pizzy, wykidajłą w barze a w końcu masażystą w jednym z klubów sportowych. Był też często sparring-partnerem ( m.in. Chucka Norrisa ). Van Damme aż przez pięć lat próbował dostać się do świata filmu. Czasami udawało mu się jedynie dostać role statystów. W końcu produceńci, którzy mieli go już po dziurki w nosie, zaczęli mu dawać na odczepnego role w niskobudżetowych produkcjach, gdzie grał czarne charaktery ( w dodatku rosjan :) , które dostają w czapę od głównego bohatera. Tak powstał „Bez odwrotu" ( Van Damme grał tu Iwana ) i „Czarny orzeł" ( a tu Andrieja ).

W końcu Van Dammowi udało się namówić do współpracy Menahema Golama, w owym czasie czołowego producenta filmów akcji. Stwierdził on, że ma coś w sam raz dla J-C. i wręczył mu scenariusz „Krwawego sportu". Film zrobił wielką kasę, nie tylko w Stanach ale i w Europie a Van Damme od razu zaczął otrzymywać liczne propozycje.

jean claude van dammeCHARAKTERYSTYKA:

Europejczycy raczej rzadko robią karierę w Hollywood i nie licząc Arniego, tylko Van Damme stał się nazwiskiem tak popularnym, że gdy je wymienisz każdy wie o kogo chodzi. Dzięki filmom takim jak „Krwawy sport" czy „Kickboxer" szybko znalazł się w czołówce aktorów kina akcji.

Nie licząc początków kariery, Van Damme gra bohaterów pozytywnych, zazwyczaj walczących w słusznej sprawie i dodatkowo posługujących się karate. Jeśli chodzi o techniki, to w filmach Van Damma dominują właściwie dwie: jego popisowy szpagat ( scena z „Krwawego sportu" gdzie „siedzi" na dwóch krzesłach jest chyba najbardziej znana ) oraz kopnięcie z wyskoku i obrotu. Wszystkie ekranowe walki Van Damma są raczej pokazem siły, są szybkie i gwałtowne.

TRENING:

Rozkład dnia zmienia mu się w zależności od tego, czy właśnie kręci jakiś film czy też nie. Gdy ma chwilę spokoju, plan dnia wygląda mniej więcej tak: rano bieganie ( nawet do 20 km! ), potem stretching i pływanie ( ok. 45 min ). Po południu ćwiczenia z ciężarami. Wieczorem trening walk wschodu - często przed lustrem, aby ruchy wyglądały odpowiednio również na ekranie.

van-dammeCIEKAWOSTKI:

- niewielki guzek na czole Van Damme’a jest efektem jego niefortunnego wpadnięcia do basenu gdy był jeszcze mały. W basenie nie było wody :) .
- Van Damme nie może się zdecydować na kobietę swego życia. Kilka razy się żenił i rozwodził, głównie z Gladys Portugales, mistrzynią body-buildingu i Kelly Le Brock, ex-modelką ( swego czasu także żoną… Stevena Seagala, z którą wystąpił w „Hard to Kill" )
- Van Damme kilkukrotnie odwiedzał Polskę, głównie w odpowiedzi na zaproszenia nastoletnich fanów. Przeprowadził nawet kilka treningów karate.
- na swój pseudonim artystyczny ( Van Damme ) zdecydował się z powodu „pozytywnych" skojarzeń: z „damage" ( ang. uszkodzić coś lub kogoś ) oraz z „damn" ( np. „damn good" - cholernie dobry )
- Van Damme wygrał w sądzie sprawę z legendarnym Frankiem Duxem, którego postać odtwarzał w „Krwawym sporcie". Dux twierdził, że współpracował z Van Dammem podczas jego reżyserskiego debiutu, „The Quest", a ten odmówił mu udziału w zyskach.
- grał Predatora w znanym filmie ze Shwarzeneggerem ale krótko - został „wylany" a jego miejsce zajął Kevin Peter Hall.
- na „ławeczce" wyciska 166 kg

I Must Be Strong !

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 117 Napisanych postów 34575 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 195972
Ale bzdur

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10800 Napisanych postów 47763 Wiek 26 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Chodzi również surfować w kosmosie, ratuje szczeniaczki z płomieni, czyta chorym sierotom, strzela laserami z oczu, walczy z potworami i robi świetne fondue.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 8707 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 74514
bajeczki....

SFD Fight Club & Uderzane
WISŁA KRAKÓW

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 4843 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 40562
Te 20 km robi chyba na kacu, jak srogo zabaluje"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 236 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 7469
skąd żeś to zaczerpnął ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 45 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 427
http://www.itrening.pl/jean-claude-van-damme/
z tej stronki , nawet tego nie czytałem

I Must Be Strong !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 698 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 6661
Nie wiem z czego się śmiejecie. Przecież wiadomo,że Janek jest najlepszym wojownikiem we wszechświecie.
1

The bigger they come. The harder they fall.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 573 Wiek 25 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 4649
jak nie czytałeś tego,to po co wrzucasz ?

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Po kolejnym seminarium w Kijowie

Następny temat

Zawody- pytanie :D Płock 4 czerwca

Fruzelina