SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jaki system samoobrony wybrać - do obrony w realnej sytuacji?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16639

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez georgu z działu Trening dla początkujących.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 5550
Cześć wszystkim.
Mam takie pytanie. Próbuję się zapisać na jakiś dobry system samoobrony. Jestem raczej wątłej postury i ostatnio zdarzyło mi się, że mnie okradli. To mie pchnęło do tego, że chyba jednak się na coś zapiszę. Tylko nie wiem na co.
Znalazłem taki artykuł o różnicy między sportami walki a prawdziwą samoobroną, czy jakoś tak:
Tu wprowadź tekst linku...
Co o tym sądzicie?
Nie chcę się uczyć żeby się bić tylko żeby się obronić.
Pozdrawiam wszystkich!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 78
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na fakt że "najlepszą obroną jest atak" ale "najlepszym atakiem jest obrona". To pojęcie wywodzi się ze Sztuki Wojny Sun Tzu i po części ma odniesienie w sztukach walki, chociaż w rzeczwistości bardziej stosuje się do manewrów wojskowych czy znajduje również przekład w świecie biznesu.

Kolejnym faktem który należy podkreślić jest to że większość, tradycyjnych sztuk walki jako pierwszą zasadę uznaje ideę Gichin'a Funakoshi, twórcę Karate Shotokan tj. "Karate ni sente nashi" - w wolnym tłumaczeniu oznacza to że w Karate ( czy innej sztuce walki ) nie atakujemy pierwsi.
Sztuki walki nie uczą agresji - koncepcją sztuk walki jest zapobiegać agresji, samodokonalić się oraz uzyskać wewnętrzny spokój.

Co do sportów walki, które różnią się od sztuk walki, wyróżniamy takie sporty jak MMA, Kick Boxing, Boks oraz liczne inne sporty. Niestety, w dzisiejszych czasach większość sztuk walki, poszło w stronę sportu by propagować je na całym świecie i czeprać z tego zysk. Dlatego też m.in. Karate czy Judo są sportami olimpijskimi. Cała idea sztuk walki została zatracona.

Jeżeli chodzi o najbardziej efektywne formy samoobrony oraz rodzaje sportów walki, nie ma czegoś takiego jak "lepszy" styl. Każdy styl jest równy, to zawodnik czyni go silniejszym lub słabszym.

Do najbardziej popularnych i najbardziej efektywnych sportów walki (już po krótkim stażu) zaliczamy sporty walki oraz formy samoobrony takie jak Krav Maga (samoobrona), Sambo (samoobrona), MMA (sport walki), BJJ (sport walki bez elementów uderzanych), Karate Kyokushinkai z elementami samoobrony (sport walki + samoobrona), Muay Thai (sport walki) czy podobny do Muay Thai - Kick Boxing (sport walki). Najbardziej sensownym wyborem jest dołączenie do klubu Krav Maga lub MMA opartego na BJJ i sporcie takim jak Muay Thai czyli uderzanym.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 605 Napisanych postów 36399 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 297123
Ale bzdurne porównania, nie polecają np. boksu bo w boksie używa się tylko rąk czy nie ma parteru - ciekawe który bokser walcząc na ulicy stosowałby się do zasad które panują na ringu, ring to ring a ulica to ulica, w ringu są zasady a na ulicy nie ma.

Jak chcesz się bronić ale nie chcesz się bić - niestety to nie idzie w parze. Twoje umiejętności walki będą najlepszą obroną.

Dziennik treningowy - http://www.sfd.pl/[DT]_Ozzy__Get_big_or_die_trying-t1037943.html

I don't miss workouts, i don't miss meals, because this is what i love to do :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 12022 Napisanych postów 160371 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234177
najlepsza opcja bedzie sekcja krav maga w okoicy jak masz

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 5550
No ale jak mnie ktoś przewróci albo złapie w tramwaju tak jak ostatnio to chyba boks się nie przyda?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1012 Napisanych postów 5400 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136788
No to wypłacasz mu gonga a on się nakrywa nogami, w czym problem?

Yawara, Kempo taijutsu, jakaś dobra sekcja jujutsu - ataki na punkty witalne + szybkie dźwignie i można się obronić... przynajmniej przed kieszonkowcem

Ale sporty walki wcale nie są złe - mma uzupełnione systemem combatowym takim jak kravka i jesteś... no, masz jakieś szanse

A nie lepiej kupić sobie taser elektryczny?;)


Zmieniony przez - Gats 2 w dniu 2017-09-25 12:51:26

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 605 Napisanych postów 36399 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 297123
No to jak Cie złapie to zaczynasz walkę a nie czekasz 5 sekund na to aż cie przewróci

Dziennik treningowy - http://www.sfd.pl/[DT]_Ozzy__Get_big_or_die_trying-t1037943.html

I don't miss workouts, i don't miss meals, because this is what i love to do :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Szacuny 14675 Napisanych postów 53178 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400639
Przenoszę do bardziej właściwego działu

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 5550
Gast2 - No nie wiem. Jak mnie ktoś przewróci to jak go mam uderzyć?
Właśnie chodzi o to żeby się nie przewrócić - chyba


Zmieniony przez - Maxymo w dniu 9/25/2017 2:05:25 PM
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 605 Napisanych postów 36399 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 297123
To jak ktoś Cie przewróci to co robisz? Zakrywasz twarz rękoma i prosisz żeby Cie nie bił czy może zaczynasz się bronić przy użyciu uderzeń z ziemi i kopnięć? Sądząc po odpowiedziach to chyba ta pierwsza opcja.


Zmieniony przez - OzzyMG w dniu 2017-09-25 14:41:49

Dziennik treningowy - http://www.sfd.pl/[DT]_Ozzy__Get_big_or_die_trying-t1037943.html

I don't miss workouts, i don't miss meals, because this is what i love to do :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
TomQ-MAG
najlepsza opcja bedzie sekcja krav maga w okoicy jak masz


Wiadomo, że to nie jest doskonały system, ale najbardziej kompletny z tych gdzie mniej biją. Jak ktoś ma zapał to sportów walki to bym doradzał inaczej, ale jak nie to najkrótsza droga, żeby chociaż próbować się bronić. Co do sporu czy uderzane, czy chwytane to najlepiej jedno i drugie. Jak jesteś we wszystkim kiepski to jedno i drugie jest dla Ciebie niebezpieczne. W sobotę byłem świadkiem bójki, gdzie spory zawodnik został dwa razy mocno popchnięty i dwa razy wylądował na glebie, bo za nim był krawężnik. Musiałem go ratować, bo dostał kopa w twarz jak klęczał. Na szczęście uspokoiłem agresora bez użycia siły. Mimo, że zawsze bardziej pasowały mi uderzane to chyba czas zapisać się na BJJ Może drugie podejście będzie bardziej udane.

Jak umiesz uderzać to starasz się narzucić swoje zasady, jak jesteś chwytający też. Jak przeciwnik jest dużo lepszy to on narzuca zasady.


Zmieniony przez - Ernesto_Mendoza w dniu 2017-09-25 14:52:19
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 250 Napisanych postów 793 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 11206
OzzyMG
Ale bzdurne porównania, nie polecają np. boksu bo w boksie używa się tylko rąk czy nie ma parteru - ciekawe który bokser walcząc na ulicy stosowałby się do zasad które panują na ringu, ring to ring a ulica to ulica, w ringu są zasady a na ulicy nie ma.

Jak chcesz się bronić ale nie chcesz się bić - niestety to nie idzie w parze. Twoje umiejętności walki będą najlepszą obroną.

Wydaje mi się, że nieprawidłowo odebrałeś intencje piszącego. Postaram się przekazać to jaśniej... Każdy sport jest ograniczony w mniejszy, bądź większy sposób (zasady, sędzia, itd.). Na przykładzie boksu, wszystko jest ok. jeśli trafisz na osobę która będzie chciała się bić na pięści. Gdy walka przejdzie do fazy, której się nie uczyłeś, przykładowo kopnięć czy duszeń to przewaga twojego wyszkolenia się zmniejsza... Oczywiście niezaprzeczalnie każdy będzie próbował sobie radzić, ale musisz wziąć poprawkę że w niećwiczonym położeniu jedynym atutem będzie tylko ogólne wysportowanie...

Maxymo
Gast2 - No nie wiem. Jak mnie ktoś przewróci to jak go mam uderzyć?
Właśnie chodzi o to żeby się nie przewrócić - chyba
Nie wiem jak tam inne systemy, ale przykładowo w KAPAP walczysz w takiej pozycji w jakiej się aktualnie znajdujesz (np. leżąc) jednocześnie próbując jak najszybciej wrócić do stójki!

Ernesto_Mendoza
W sobotę byłem świadkiem bójki, gdzie spory zawodnik został dwa razy mocno popchnięty i dwa razy wylądował na glebie, bo za nim był krawężnik. Musiałem go ratować, bo dostał kopa w twarz jak klęczał...

I to jest właśnie jeden z przykładów, których trening obitego nie obejmował...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Połączenie.

Następny temat

Gracie Jiu-Jitsu dla kobiet - start 3 października!

WHEY premium