Somatotyp to inaczej budowa ciała, odnosi się on do proporcji ciała branej jako całość. Wyróżniamy trzy główne somatotypy:
ektomorfik – wyróżnia się niskim poziomem tkanki tłuszczowej, ma bardzo szybki metabolizm, co czasem bywa problemem podczas budowania masy mięśniowej. Ponadto posiada szczupłe ramiona, zazwyczaj dość płaską klatkę piersiową,
mezomorfik – wyróżnia się niskim poziomem tkanki tłuszczowej, posiada zazwyczaj szerokie ramiona oraz wąską talię, jego mięśnie są wyraźnie widoczne. Ponadto budowanie masy mięśniowej przychodzi mu dość łatwo, a spalanie tkanki tłuszczowej również nie jest wielkim problemem, wyróżnia się dużą siłą,
endomorfik – wyróżnia go wysoki udział tkanki tłuszczowej, ale także wykazuje
szybki przyrost masy mięśniowej, jak i tłuszczowej. Ponadto najczęściej osoby te mają znacznie zwolniony metabolizm, niestety endomorfikowi bardzo ciężko redukuje się tkankę tłuszczową.
Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, jaką posiadamy budowę, czy ektomorfika, mezomorfika, czy też endomorfika, to bez odpowiednio zbilansowanej diety, jak i treningowi osiągnięcie swojego celu sylwetkowego każdemu może przysporzyć problem. Natomiast warto również nadmienić, iż niezależnie od budowy ciała jesteśmy w stanie przy odpowiednio skomponowanej diecie oraz treningowi osiągnąć bardzo dobrą sylwetkę. Chodzą, często pogłosi, że endomorficy nie są w stanie dobrze wyglądać i zejść nisko z poziomem tkanki tłuszczowej, co jest oczywiście nieprawdą. Określenie somatotypu to bardziej ciekawostka, która może być brana pod uwagę podczas np.: liczenia zapotrzebowania wzorem według Mifflin-St. Jeora, gdzie podanie somatotypu jest potrzebne. Natomiast nie należy się tym kierować.
