SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak wyczuć nadmierne katowanie danej partii mięśniowej?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 652

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

M

Wiek

30

Waga

93

Wzrost

180

Cel treningowy

Masa, siła

Staż treningowy na siłowni

2 lata

Uprawiane inne sporty

-

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Full osprzęt siłownia

Dieta

3600 kcal, 200g białka

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

-

Zażywane suplementy

-

Ostatnio przerabiany plan

FBW

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Ławeczka płaska: 92.5 kg 8-8-8-6, wyciskanie żołnierskie: 45 kg 7-7-7-7, uginanie ramion ze sztangielkami: 16 kg 9-9-9, dipsy: +15 kg 8-8-8, martwy ciąg: 85 kg 6-6-6-6
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 26 Wiek 36 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 8055
Ćwiczę metodą FBW. Od ponad pół roku robię masę, kalorie trzymam wysoko i waga idzie powoli w górę, a efekty w sile i obwodach są bardzo zadowalające mimo zatrzymania wzrostu obwodu brzucha. Moim wyznacznikiem postępu jest ciągły wzrost obwodu bicepsów mimo niekatowania ich zbyt mocno. Niedługo przekroczę 40 cm i tempo ich wzrostu utrzymuje się na 1 cm miesięcznie, mimo że z robieniem masy zawsze miałem problem, ale chyba w końcu znalazłem plan treningowy i dietetyczny, który dobrze na mnie działa. Jako ektomorfik kiedyś mogłem tylko pomarzyć o bicepsach 35 cm, więc teraz pod tym względem jest idealnie.

Problem jest w tym, że do niedawna miałem ciągły postęp w zwiększaniu ciężaru na płaskiej ławeczce, ale od około 3 tygodni to się zatrzymało. W końcu w ciągu następnego tygodnia lub dwóch uda mi się dołożyć kolejne 2.5 kg, ale dalej to może być już blokada nie do przeskoczenia i nie dojdę do 100 kg w seriach. Mam wrażenie, że przy pierwszym powtórzeniu w każdej serii jestem zardzewiały, coś mnie blokuje gdy opuszczam sztangę, a potem jakoś idzie. Wcześniej nie miałem takiego uczucia. Podnoszę równowartość swojej wagi w seriach 4x8. Na każdym treningu pierwszym ćwiczeniem jest płaska ławeczka bez podziału nie różne warianty. Dodatkowo w czwartym ćwiczeniu robię dipy i klata też na tym korzysta. Czy w takim wypadku jest możliwe, że przesadzam z katowaniem klaty? Powinienem pomyśleć o wprowadzeniu różnych wariantów w ćwiczeniach klaty lub przestać ćwiczyć ją na każdym treningu? Jak wyczuć, że nadmiernie katuję klatę?

Dodam, że jestem typem osoby, która w ogóle nie ma zakwasów, nawet po bardzo ciężkim treningu, więc ciężko mi wyczuć, czy się przetrenowuję. Trenuję naturalnie i nigdy nie brałem strerydów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6504 Napisanych postów 62295 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777627

Układamy swój trening planując ćwiczenia, serie, tempo wykonywania ćwiczeń, zakresy powtórzeń. A jak już nasz trening jest ułożony to zaczynamy intensywne treningi. Po jakimś czasie zastanawiamy się czy przypadkiem, któraś z naszych partii nie jest przeciążona, a może mięć to dwa podstawowe skutki uboczne, mianowicie możemy z czasem doprowadzić do kontuzji na przykład naderwania mięśnia, a po drugie może się okazać, że ta partia się nie rozwija lub stoi w miejscu.

Jak poznać, że dana partia ma za duże obciążenie?

Przede wszystkim musimy obserwować jak dana partia się "zachowuje" po treningu. Jeśli czujemy ciągłe zmęczenie w danej partii lub bardzo długo utrzymują się mikrouszkodzenia w tej partii może to świadczyć o tym, że jednak jest za mocno przeciążana i nie nadąża w odpowiedni sposób z regeneracją.

Po drugie partia nie rozwija się siłowo i masowo. Często taka sytuacja ma miejsce w przypadku małych partii współpracujących w trenowaniu dużych partii. Triceps nie rośnie, ale jak się przyjrzymy to dostaje baty przy treningu klatki, barków, a dodatkowo jeszcze osobno go trenujemy.

A jak go przemęczymy to nie dość, że on się nie będzie rozwijał to z czasem zablokuje progres w ćwiczeniach barkowych i klatkowych.

Polecamy również: Zastój w wynikach treningowych, jak go pokonać?




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-02-16 16:43:34

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 26 Wiek 36 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 8055
To uczucie zardzewiałych mięśni klaty mam od niedawna, wcześniej każdy podnoszony ciężar szedł od razu na luzie, a szybkość podnoszenia malała dopiero przy końcu serii.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 703 Napisanych postów 1196 Wiek 43 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 75579
Opisz swój trening z podziałem na poszczególne dni.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12034 Napisanych postów 160427 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234360
Problem dotyczący zbyt nadmiernie katowany i partii mięśniowej może można namierzyć w dość bardzo prosty sposób a oznajmiać młodzież może się o tym że po prostu nie rośnie nie rośnie bo ma za dużą objętość treningową nie ma czasu na to aby się zregenerować wypocząć i być gotowym na kolejny wysiłek fizyczny dlatego też cała objętość treningowa wymaga przeglądu ciężar z jakim trenujesz powinnaś progresować na bieżąco jeżeli siła nie idzie to znaczy że mięsień też nie będzie rósł wiele osób obecnie o tym zapomina i po prostu pompuje swoje mięśnie z treningu na trening a one jak były tak są małe tych samych rozmiarów nie rosną

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6504 Napisanych postów 62295 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777627
Nie napisałeś za dużo o swoim treningu to, że zaczynasz od klaty to dobrze ale może z czasem trzeba by było ją porolować, porozciągać i wówczas może się poprawić. Kolejna rzecz to nie napisałeś nic o swojej progres i periodyzacji. Trzeba jakoś ten trening różnicować, zmieniać tempo, zakresy powtórzeń czy wprowadzać jakieś miksy w treningu. Nie można liczyć na to, że bez zmiany parametrów treningu cały czas będzie szło do przodu, w końcu przyjdzie jakiś zastój i trzeba będzie co nieco pokombinować w treningu.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Drążek na redukcji

Następny temat

Dodawanie objętości na redukcji

WHEY premium