SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak ustrzec się efektu jo-jo - art. z serwisu PoTreningu.pl

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 686

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 908 Napisanych postów 55170 Wiek 45 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 334917
Problem „cyklicznych” wahań masy ciała, który sprowadza się do gwałtownego „odrabiania” straconych kilogramów po zakończeniu diet odchudzających, nazywany jest efektem jo-jo. Terminu tego po raz pierwszy swego czasu użył światowej sławy ekspert w dziedzinie zapobiegania i leczenia otyłości prof. Kelly D. Brownell . Od tamtej pory stanowi on kwintesencję obaw wielu osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Pytaniem, które towarzyszyć powinno wszystkim zabiegom odchudzającym powinno być nie tylko „jak pozbyć się nadmiaru kilogramów”, ale również „jak po okresie odchudzania nie wrócić do dawnej wagi”.

W tym artykule przedstawię kilka warunków, które bezwzględnie należy spełnić, by efektu jo-jo się ustrzec. Istotne jednak jest, aby wziąć je pod uwagę już przed rozpoczęciem redukcji masy ciała.

Po pierwsze: nie należy chudnąć zbyt gwałtownie. Mam świadomość, że szybki postęp daje większą satysfakcję, ale zdać sobie należy sprawę, że błyskawiczna utrata kilogramów skutkuje równie błyskawicznym spowolnieniem metabolizmu. Wolny metabolizm oznacza, nie tylko rychłe przyhamowanie tempa spadku wagi, ale także automatyczne odrobienia strat z nawiązką przy powrocie do dawnych nawyków żywieniowych po zakończeniu stosowania diety. Tak więc wszelkie diety-głodówki w zasadzie gwarantują efekt jo-jo.

Po drugie: warto wprowadzić trening siłowy. Dlaczego? Jest to bowiem nie tylko doskonały sposób na zwiększenie wydatku energetycznego (spalania kalorii), tak w trakcie jak i po zakończeniu sesji wysiłkowej, ale również „informacja” dla organizmu, żeby w razie kryzysu energetycznego nie sięgał do tkanki mięśniowej. Organizm nie będzie pozbywać się tkanek, które są mu potrzebne. Straty w tkance mięśniowej następujące bardzo często w przebiegu stosowania diet odchudzających i są jedną z przyczyn spowolnienia przemiany materii...cd na http://potreningu.pl/diety/artykuly/155/jak-ustrzec-sie-efektu--jo-jo

Autor: Tadziu Faftag
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zapiski i notatki - redukcja młodej matki :-)

Następny temat

Maupa / czas nadać kształt sylwetce

Fruzelina