SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak trenować - trening siłowy, siłowo-szybkosciowy, technika, opisy.

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 38482

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435
Autor tekstu spędził na treningach siłowych około 10 lat. Nie jestem jakimś wielkim expertem - ale swoje tysiące godzin przećwiczyłem. Pamiętaj, że trenowanie siłowe wiąże się silnie z patologią: chemią, dopingiem, wyścigami kto wyciśnie więcej, przerostem mięśni itp. Kulturystyka to choroba - patrz do działu głównego.


Trening siłowy to nie tylko siłownia- choć tak się najczęściej kojarzy. Omówię tu różne techniki i przykłady ćwiczeń.
O sile ciosu. Jak zwiększać siłę ciosu?

Ten aspekt zwykle najbardziej interesuje trenujących style uderzane (boks, muay-thai, kick-boxing, TKD, karate etc.). Wielu otrzymuje rady od "fachowców" - rozwiń klatkę piersiową - sztanga, rób pompki, ćwicz uderzenia z hantelkami, rozwiń triceps, barki ... Hmm. Niestety siła ciosu (dynamiczna) jest zupełnie czym innym niż siła statyczna - rozwijana różnymi martwymi ciężarami! Do tego rozwijanie tylko mięśni klatki, bicepsów, tricepsów - to wyjątkowo zły pomysł.

Biceps nie ma związku z siłą uderzenia! Zresztą im większy biceps - tym zwykle słabszy przeciwnik (style uderzane). Triceps, ramiona - owszem - ale nie można skupić się tylko na ćwiczeniach statycznych. Jednym z klasycznych ćwiczeń rozwijających tricepsy są pompki w wąskim rozstawie dłoni (na szerokość barków lub nieco wężej) i prowadzeniem łokci blisko tułowia (Radosław Słodkiewicz)


Jak trenować mięśnie do uderzania - to statycznie tylko częściowo (siłownia na 60-80% maksymalnego obciążenia), gros treningu należy poświęcić na ćwiczenia dynamiczne. A więc najważniejszym treningiem w zakresie zwiększania siły ciosu powinnien być trening na worku, gruszce i piłce bokserskiej. Wykształca on technikę, szybkość, koordynację, dokładność, timing; rozwija równomiernie mięśnie rąk, klatkę piersiową, nogi.

Pierwsza sprawa którą należy sobie uświadomić oraz zapamiętać: ręce i nogi nie mają dużej siły i masy (co jest powiązane).#1 SIŁA CIOSU BIERZE SIE Z PRACY CAŁEGO CIAŁA: a zwłaszcza nóg, bioder, wypchnięcia barku (przy uderzeniach rękoma). Łatwo to sprawdzić. Niech partner weźmie tarczę (czy też próba na worku, gruszce - bez partnera). Włóż całą siłę w uderzenie proste tylną ręką (prawy krzyżowy - patrz animacja powyżej). Uwaga: masz to zrobić samą ręką (czyli błędnie - ale o to chodzi!!!)- nie wypychając barku, nie skręcając bioder, nie skręcając stopy nogi zakrocznej! A potem zrób to samo prawidłowo: skręt stopy, bioder etc.To samo powtórz dla uderzenia sierpowego - zrób je najpierw samą ręką, a potem prawidłowo (zwłaszcza przy tej technice należy zaakcentować ruch bioder).

Taki sam test wykonaj dla kopnięcia okrężnego. Jakie wnioski?

Ręce i nogi są "napędzane" przez całe ciało. Nawet maksymalne rozwinięcie mięśni kończyn da niewiele. Zawsze za ciosem należy umieścić masę ciała!!! Bez tego uderzenie nie ma siły.

Jak to uzyskać? Uderzenia rękoma: poprzez skręt na stopach, skręt bioder, wypchnięcie barków - daje to przeniesienie masy ciała na przednią nogę np. przy uderzeniu krzyżowym.#2 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z TECHNIKI I DYNAMIKI (Eksplozywność)

Czyli:

prawidłowa praca całego ciała - patrz #1,
uderzanie - mając rozluźnione mięśnie, spięcie dopiero w ostanim momencie. Niezwykle istotne!
połączenie ciosów z wejściem w przód - dynamika,
TIMING jest także bardzo istotny .
Czym jest TIMING? Jest to wykonanie techniki w odpowiednim momencie, dystansie z odpowiednią szybkością. To samo uderzenie może w walce odnieść minimalny skutek jak i być nokautujące!! Timing odróżnia dwie osoby mające podobne możliwości techniczne (np. doskonale kopiących różne techniki). Jedna wygrywa walki, a druga nie. Co po kopnięciu, którym nie można trafić przeciwnika, a nawet gdy się nim trafi to w takim dystansie - że nie ma mocy?#3 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z PRĘDKOŚCI JEGO WYKONANIA.

Z fizyki F = m x v - Siła = masa x prędkość,

efekt jaki wywoła cios: P = 1/2 (m x v "2), Energia = Połowa (masa * kwadrat prędkości). A więc: kluczem jest prędkość. Im szybciej uderzasz - tym mocniej. Cała praca na worku służy rozwijaniu siły i szybkości.

Należy pamiętać, że siła ciosu jest nieodłącznie związana z szybkością. Osoba która skoncentruje się tylko na rozwinięciu muskulatury - nie rozciągając przy tym mięśni, ścięgien oraz nie pracując nad dokładnością, koordynacją i _szybkością_ uderzeń/kopnięć - w walce poniesie klęskę!! Przykładów bardzo rozbudowanych mięśniowo zawodników przegrywających walki jest wiele! Wystarczy obejrzeć turnieje UFC, K1, Pride - można tam np. zobaczyć - jak potężny (ale wolny) murzyn jest roznoszony przez o głowę mniejszego i wydawałoby się słabszego przeciwnika. To samo dzieje się w czasie walk w boksie zawodowym - zawodnik niekoniecznie bardzo rozwinięty siłowo - za to szybki, zwinny, dynamiczny - wygrywa. Przeciwnik, który rozwijał prawidłowo zarówno szybkość, dynamikę jak i siłę - jest bardzo trudny do pokonania.

Dobrze ujął to trener Grzegorz Puzoń IV Dan Taekwon-do - "Co z tego, że wyciskasz 150 czy 300 kg - jeśli nie będziesz w stanie użyć tej siły w walce! Siła statyczna nie przekłada się na dynamiczną." (nie jest to dokładny cytat - ale ogólny sens wypowiedzi).

" Siła uderzenia nie zależy od siły, ale od sposobu w jaki je wykonujesz. Sportowiec, który rozwija swe mięśnie treningiem siłowym, powinien jednocześnie pracować nad szybkością i giętkością ciała. Połączony z odpowiednią szybkością, giętkością i wytrzymałością, wysoki poziom siły odgrywa ogromną rolę w większości sportów. W walce bez powyższych atutów mocny człowiek będzie jak byk ze swą kolosalną siłą daremnie ścigający matadora lub jak ciężarówka na pierwszym biegu ścigająca królika. " Fragment pochodzi z magazynu sztuk walki "TAO - pokonaj samego siebie"#4 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z SIŁY MIESNI.

Triceps, ramiona, plecy. Jak napisałem na samym początku tych rozważań - trening wymienionych partii mięśniowych powinien być w większości dynamiczny- nie statyczny.

Czyli rozwija się ciało uderzając wielokrotnie w worek, a nie tylko pchając martwe ciężary.Dlatego w tym dziale omówię nie tylko ćwiczenie typowo spowalniające zawodnika (spowalniające = wyłącznie rozwijające mięśnie, siłę statyczną, z pominięciem szybkości) - ale także izometryczne czy siłowo-szybkościowe. Jeśli zajmujesz się sztukami walki - powinieneś uważać i zawsze pamiętać o rozciąganiu - które powinno nieodłącznie towarzyszyć treningowi siłowemu. Sama siła nie da Ci zwycięstwa -a może wręcz spowodować Twoją porażkę!

Co składa się na skuteczność ciosu czy kopnięcia?

- Szybkość jego wykonania,
- Technika (precyzja i prawidłowe wykonanie technik, skręt bioder, wypchnięcie barku, praca całego ciała),
- Siła,
- Timing (wykonanie akcji w odpowiednim momencie)!
- Wiek i kondycja przeciwnika, pod wpływem jakich środków się znajduje,
- Punkt i kąt trafienia (ważne - punkty witalne!) i powierzchnia kontaktu,
Jeszcze drobny przykład: mamy dwie osoby - jedna waży 70 kg, druga 120 kg. Która kopnie mocniej? Mocniej kopnie osoba posiadająca większą szybkość, dynamikę i dokładność technik. Może się więc zdarzyć - że 120 kg człowiek (który ma rozwiniętą tylko siłę) kopnie słabiej od ważącego 70 kg!!
--------------------------------------------------------------------------------
Jeszcze o szybkości (KP - wątek z dyskusji): Jak slysze kogos pytajacego jak poprawic szybkosc rak np. w boksie, a ktos mu zaczyna doradzac jakies hantelki etc. to mi sie slabo robi.
Bo po pierwsze - szybkosc rak w boksie nie pochodzi wcale z rak, ale jej nosnikiem sa najpiew od dolu nogi, biodra, skret w pasie, dopiero bark i na koncu poruszone przez to wszystko rece (studiuje to w ostatnim czasie intensywnie). Reasumujac - zeby miec dobra szybkosc w kopaniu i uderzaniu, w blokowaniu i unikach, w rzucaniu i etc. trzeba poprawic, nawet doprowadzic do perfekcji KOORDYNACJE RUCHOWA, a do tego nie sa potrzebne zadne obciazniki, ba... nawet by mocno przeszkadzaly.

Wielokrotne powtorzenia (ale nie bezmyslne!) powoduja, ze to wszystko zatrybia. Powoduje, ze w umysle cwiczacego powstala wlasciwa droga dla ruchu i cialo ja realizuje juz bez zbednych przyruchow, po takiej trajektorii jaka jest w danym momencie konieczna. I to cala tajemnica szybkosci... Jednym przychodzi to bardzo latwo, innym nie. Ci "inni" sa przewaznie bardziej wytrwali i to oni osiagaja sukces.

Wg badan tylko jakies 3 proc. ludzi ma talent (czyli miesnie przystosowane do szybkosci). Mozna pobrac probke miesni (biopsja) i juz wiadomo. Jak miesien ma wlasciwa strukture to jego wlasciel ma szanse byc wybitnym sprinterem, a jak nie - to jego wlasciciel zarobi sie na smierc i nigdy nie osiagnie wynikow ponad przecietne.
Cale szczescie, ze na tzw. sztuki walki sklada sie wiele aspektow wiecej niz na sprint, dlatego w sztukach walki ci, co nie maja super wlasciwosci, tez maja szanse. Choc na absolutnym poziomie profesjonalnym nie wydaje mi sie juz dzis tak oczywiste Jednak bez powera to wszystko zwlaszcza w sztukach walki przestaje miec znaczenie. Ruch inicjuja miesnie (przed nimi umysl, dlatego warto wizualizowac wlasciwy ruch), ktore wymagaja treningu ogolnego (atletyczny trening ogolnorozwojowy) i treningu specjalistycznego. Nie wolno tego zaniedbac bok REGENERACJI!
Kolejnym zgadnieniem jest timing. Czyli robic to co trzeba, wtedy kiedy trzeba, to daje wrazenie niesamowitej szybkosci, choc zmierzona nie odbiega od normy. I to sa wszystkie (upraszczajac) aspekty tajemnicy szybkosci w walce.
łykaj, s*** jak smoka nie śpij, gdzie twój urok niewieści?

Đon Kamikaze
**********
SFD user

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 167
Czy taki trening 5 dniowy jest dobry?:
PON-klatka
WT-biceps przedramiona
ŚR-triceps
CZ-wolne
PI-barki kark
SO-plecy nogi
NI-wolne
minimum 2 razy w tyg brzuch
jakie zmiany zrobić
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435
2. Kiedy zacząć treningi siłowe? Przeciwskazania.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu najlepiej wykonać badania lekarskie: ogólne- wykrywające np. wady serca oraz mierzenie ciśnienia, tętna oraz specjalistyczne okulistyczne - astygmatyzm, krótkowzroczność/długowzroczność.

Nie ma większych przeciwskazań -dla zdrowych osób - jednak w wieku kilkunastu lat (średnio wtedy się zaczyna) młody zawodnik nie powinien przeciążać stawów i kręgosłupa - może odbić się to negatywnie na dalszym rozwoju i budowie ciała.

Mając co najmniej 18 lat można zacząć solidniej trenować.

Osoby z wadą wzroku powyżej - 4.0 dpi powinnny unikać wytężonego wysiłku - wskutek tego może odkleić się siatkówka oka. Wszelkie wątpliwości najlepiej skonsultować z fachowcem - lekarzem, a jeśli jest taka możliwość sportowym.2.1 Zasady

Przygotowanie mentalne to podstawa. NIE TRENUJ siłowo jeśli nie jesteś wytrwały, twardy i zdeterminowany.

Podstawą treningu dla osób średnio i bardziej zaawansowanych są wolne ciężary - czyli sztanga, hantle! Urządzenia bardzo ułatwiają trening - co prawda można założyć większy ciężar - ale chyba nie o to chodzi!

Na siłowni spotkałem dziesiątki osób które zamiast ćwiczyć się "obijały", rozmawiały, "szpanowały" telefonami komórkowymi itp. A nawet jeśli ci osobnicy zabierali się do ćwiczeń to robili ZA MAŁO I w BEZNADZIEJNYM stylu - nie mając techniki, równowagi i pojęcia PO CO ROBI SIĘ DANE ĆWICZENIE, CO ONO ROZWIJA, JAKIE MOGĄ WYNIKNĄĆ KONTUZJE ITP. ITD. !!!

Średnio na siłowni 70% stanowią nowi - którzy chcą "ładniej" wyglądać - szczególny nawał tego typu "fresh man-ów" jest przed wakacjami. Fachowo ćwiczących jest zwykle 15 -20% - a dobrze jeśli nawet tyle.

Są też grupy sterydziarzy - biednych kalek, które umrą w wyniku uszkodzeń wątroby i nerek -ale za to przez jakiś czas będą pięknie wyglądać.

*** Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu siłowego należy się dobrze rozgrzać!!****Nie zaczynamy ćwiczeń maksymalnym obciążeniem - stopniujemy wysiłek. Dopasowujemy ciężar do naszych możliwości fizycznych! Jednak niezmiernie ważna jest progresja -czyli stałe zwiększanie obciążenia z treningu na trening.2.3 Zestaw treningowy:

5 serii x 10 - sztanga wyciskanie pionowo

5 serii x 10 - sztanga wyciskanie skos

5 serii x 10 - sztangietki do góry

+ trening mięśni brzucha: ławka na maksymalny skos co najmniej 6 serii po 15-20 powtórzeń

+ biceps na urządzeniu 5-6 serii x 10

W przypadku "piramidki" na siłę i masę:

Np. wyciskanie sztangi na ławce poziomej 5-6 serii x 12 do 5 ruchów (zwiększanie obciążenia - aż do granicy pięciu ruchów).

Czyli

1 seria 12 ruchów małe obciążenie,

1 seria 10 ruchów zwiększenie obciążenia,

1 seria 8 ruchów zwiększenie obciążenia,

...

1 seria 5 ruchów (na 95% maksymalnego obciążenia),

Wielu rozdziela masę od siły etc.

3. Trening siłowo - szybkościowy (worek, gruszka, piłka)


Podstawowym treningiem siłowo - szybkościowym powinien być trening na worku, gruszce i piłce bokserskiej. Zanim cokolwiek zaczniejsz trenować w tym zakresie: musisz kupić worek, zawiesić go, mieć odpowiednie pomieszczenie.


Jesli masz już worek, spełniasz warunki opisane we wspomnianym tekscie takie jak:

=> Trzeba mieć co najmniej 2 letnie doswiadczenie w sztukach walki (najlepiej w taekwon-do ITF, boxie, kick-boxingu, muay-thai), perfekcyjnie opanowane uderzenia i kopnięcia, koordynację, trzymanie gardy, poruszanie ("pracę nóg") itp.

UWAGA: uderzanie/kopanie w worek wymaga solidnej rozgrzewki i odpowiedniej techniki!!! To nie to samo co "machanie w powietrze".

=> Pamiętaj: trening na sprzęcie jest dla zaawansowanych i nie jest łatwy. Grożą kontuzje itp.

=> Najlepiej trenować "gołymi rękoma" bez rękawic - osobiście nigdy ich nie stosuję w treningu na worku, gruszce, piłce. Wymagania w tym względzie to zahartowane dłonie; ćwiczenia: pompki na kostkach, uderzanie w twarde przedmioty (z umiarem!), czy właśnie kilkumiesięczny trening na twardym worku. Jeśli chcesz - kupujesz rękawice "przyrządówki" - wtedy należy zwrócić przy ćwiczeniach uwagę na nadgarstki - aby nie utrwalać błędów technicznych.

=> Co jest bardzo ważne: worka, gruszki, piłki - NIE WOLNO w żaden sposób unieruchamiać, skracać linek, mocowań, przywiązywać do ziemi. Zasadniczą zaletą (i trudnością) tych sprzętów jest ich ruchomość!!! Trening na nieruchomym worku, gruszce, piłce jest BEZSENSEM - przeciwnik w walce także się porusza. Trudność takiego treningu spada co najmniej o połowę!!!,

Możesz zabrać się do treningu. Na początku gorąco polecam trening na worku, gruszce i innym sprzęcie - pod okiem fachowca - instruktora, spokojne zadawanie uderzeń, słuchanie rad itp.


Zasady ogólne:

=> Należy się poruszać, przesuwać, chodzić - musi być wyraźna "praca nóg", także uniki, zejścia z linii, odchylenia - bez wykonywania czegokolwiek w ruchu - w walce to nie zadziała! Np. atak rękoma z wyraźnym wejściem w przód, nie statycznie, w bezruchu - takie działanie jest bez sensu -taki trening daje niewiele!

=> TECHNIKA!!! Same ręce i nogi mają niewielką siłę - musi bezwzględnie pracować całe ciało. Przy uderzeniach rękoma musi nastąpić silny skręt bioder (siła), wypchnięcie barku w przód - przeważnie także z wejściem w przód (nogi!) - patrz zdjęcie powyżej,

Przy kopnięciach także skręt bioder, umieszczenie za kopnięciem masy ciała!

=> Zadbaj o SZYBKOŚĆ i DYNAMIKĘ,

=> Zadbaj o siłę technik, dokładność i koordynację,

=> Dbaj o właściwe powierzchnie uderzeniowe (np. pierwsze 2 duże kostki w pięści przy uderzeniu prostym),

=> Nigdy nie zginaj nadgarstków przy uderzeniach może to prowadzić do poważnych, wielomiesięcznych kontuzji!!,

=> Dokładnie i mocno zaciskaj pięści,

=> Jak trenujesz, tak tego potem używasz na ulicy czy na ringu! Co z tego wynika? Nie zatrzymuj uderzeń w ruchu, dbaj o gardę, nie rozkładanie rąk, stosuj uderzenia w seriach itp. itd.

=> Trenuj co najmniej 30 minut z niewielkimi przerwami, pojedyczna runda na worku / gruszce / piłce i przerwa, co 2-3 rundy - zmiana sprzętu (z worka na gruszkę, z gruszki na piłkę itp.)

=> Łącz kopnięcia z uderzeniami, dodaj łokcie, uderzenia ręka młot,

=> Jeśli nie stosujesz rękawic - licz się z urazami, otarciami - ale to nic poważnego, trening w rękawicach może wykształcić złe powierzchnie uderzeniowe i nawyki,

=> Ręce przy uderzeniach prostych muszą pracować na jednym poziomie (nigdy po skosie - chyba, że uderza się na brzuch - lub generalnie "w dół"!), uderzenie dochodzące celu musi trafiać pod kątem prostym,

=> Ręka powinna pracować przynajmniej na 80% swojego pełnego wyprostu - wtedy siła jest największa,

=> Trafiaj w 1 punkt przy uderzeniach prostych - niezależnie od tego w jakiej jesteś pozycji czy wychyleniu,

=> Nie wolno rozkładać gardy w trakcie treningu na worku - potem powoduje to złe nawyki w czasie walk (a efekty są nieprzyjemne), to samo dotyczy pozycji - powinna być stabilna,

=> W czasie gdy jedna ręka uderza w cel - druga JEST przy brodzie! Nie może nastąpić sytuacja, w której jedna ręka uderza, twarz jest odsłonięta na kontrę lub obie ręce są "w drodze" między celem a brodą (tzn. jedna wraca po uderzeniu, a druga wychodzi), po zadaniu uderzenie ręka musi prędko wrócić - nie można jej "zostawić" z przodu,

=> Hak, sierp - są to uderzenia od których raczej nie zaczyna się serii, są zbyt wolne i sygnalizowane; do zaczynania serii uderzeń używa się prostych,

=> W treningu na worku - nie stosuje się pojedycznych technik - a serie,

=> Trening na worku jest bardzo męczący- jednak nie licz na to, że sparing z partnerem jest mniej męczący,

=> Stwierdzenia w stylu: "worek nie oddaje", "twój worek na pewno jest wymagającym przeciwnikiem" - swiadczą o NIEDOSWIADCZENIU zawodnika; worek NIE MA ODDAWAĆ, DO TEGO JEST SPARING-PARTNER;

=> worek powoduje szybkie zmęczenie, wzrost siły mięsni, poprawienie siły i skutecznosci technik, zwiększenie dynamiki - jednym słowem jest to dobrodziejstwo dla cwiczącego,

=> przeciwnik różni się tym od worka - że prędko się "psuje" ;) , w przypadku zdecydowanego ataku, z użyciem wielokrotnych technik - przeciwnik nie różni się wiele od worka - może tym, że jest bardziej miękki,

=> Co wynika z powyższych punktów? Trening na worku / gruszce / piłce - jest dla zaawansowanych - początkujący po prostu sobie z nim nie poradzą!Szczegółowe informacje dotyczące treningu na gruszce:

=> Szczególnie zadbaj o SZYBKOŚĆ i DYNAMIKĘ,

=> Raczej nie kop - niszczy to ten rodzaj sprzętu (nie dotyczy dużych gruszek - do kopania),

=> To urządzenie ma wykszałcić m.in. umiejętność uników i kontry z sierpowymi, hakami,

=> Nie zadawaj pojedynczych uderzeń - a całe serie np. 10-15 uderzeń prostych pod rząd,

=> Po 3-4 uderzeniach prostych warto zadać kończącego sierpa lub hak,

=> Używaj łokci,

=> Stosuj serie po co najmniej 3-4 minuty uderzania bez przerwy, osobiście robię czasem serie trwające 10 minut bez przerwy,

=> Pamiętaj o poruszaniu!,

=> Trening na tym sprzęcie zwiększa: siłę uderzenia i dynamikę, uczy uników, uczy celnego trafiania, stosowania przejść i serii,


Szczegółowe informacje dotyczące treningu na piłce:

=> piłka stanowi cel taki sam jak głowa przeciwnika, jest ruchoma, trudno ją trafić,

=> przez pierwsze kilka miesięcy (w niektórych wypadkach nawet 1-2 lata) treningu ten sprzęt będzie sprawiał problemy - po prostu ciężko jest trafić w refleksówkę (i OTO CHODZI !!!),

=> piłka powinna "chodzić" przód-tył - aby można ją było bez przerwy trafiać uderzeniami prostymi, jeśli piłka nie daje się trafić - jest to błąd ćwiczącego, brak umiejętności i koordynacji,

=> przy sierpowych piłka "chodzi" prawo-lewo wtedy trafianie prostymi jest bardzo trudne, dlatego sierpowe stosuje się albo w serii (złożonej z samych sierpowych) albo jako uderzenie kończące serię uderzeń prostych,

=> uderzenia powinny być zadawane seriami, bez przerwy - po co najmniej 5-6 minut,

=> nie stosuje się kopnięć,

=> sierp powoduje nagłe przyspieszenie i możliwe jest otrzymanie "uderzenia" od piłki - o to chodzi, trenuje się w ten sposób refleks i gardę,

=> haki można trenować - należy tylko uważać żeby piłka nie spadła z linek,

=> warto trenować uniki,

*********************************

"Tekst zamieszczony powyżej w całości pochodzi ze strony Combatives & Taekwon-do znajdującej się pod adresem http://www.itf.prv.pl/ Wszelkie prawa zastrzeżone, All rights reserved.

łykaj, s*** jak smoka nie śpij, gdzie twój urok niewieści?

Đon Kamikaze
**********
SFD user

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435


nie wiem czy to było. Jak szukałem to niewidziałem, a jak to było to przepraszam.
Pozdrowienia!


**********
SFD user

Đon Kamikaze
**********
SFD user

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435

**********
SFD user

Đon Kamikaze
**********
SFD user

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 36 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94099
fajnie ze wklejasz ze wiecej masz w ATLASIE CWICZEN http://www.kulturystyka.pl/atlas/


LUDZIE TEXT ROKU (z cyklicznosci III str 39 "Mam porpostu pytanie, czy jakby Michail mial przed sobą 17 letniego np Arnolda S. ablo Colemana ktory chcialby brac udzial w zawodach i byc wielkim (jak byli i sa ) to czy by kazal im sie zapisac do treningu cyklicznego?"
.:wiesz co ci powiem... własnie patrze na ciebie przez lunete z budynku obok.. mam noz i wypatrosze Cię jak świnię:.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435

**********
SFD user

Đon Kamikaze
**********
SFD user

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435
F.ckMaster ??

ja wklejam kolorowe


**********
SFD user

Đon Kamikaze
**********
SFD user

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 48 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 91090
Jak już wklejasz to sprzęt do POPRAWNEGO wykonania ćwiczen, bo na tym skosie to mozna barki, a nie klatkę trenoiwac

ZAPRASZAM do udziału w akcji "Trenuj z nami CYKLICZNIE"
http://www.kulturystyka.pl/artykuly/120

KONSULTACJE INDYWIDUALNE-MÓJ MAIL PRYWATNY- POWIADOMIENIEM Z SFD-ZAPRASZAM

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435**********
SFD user

Đon Kamikaze
**********
SFD user

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 60
a mnie sie wydawalo ze F=a*m - tzw II zasada dynamiki Newtona ; ale moze to tylko zart :)
konkretnie a=v/t wiec jakis tam sens byl :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 75
Tekst o sposobie treningu na worku super. Staram sie trenowac podobnie. Jako utrudnienie mam w ściany wbite haki , do nich są dołączone tzw " sprężyny". Kiedy uderzam w worek sprężyny mam przypięte do nadgarsków. Pokonując opór sprężyn i robiąc to poprawnie technicznie znacznie rośnie mi siła uderzeń i stabilnośc postawy. Taką formę treningu stosuję po normalnym uderzanym teningu na worku bazując na dużym zmęczeniu organizmu. Jest to chyba forma treningu izometrycznego o ile się nie mylę. Po każdym zadanym ciosie sprawdzam w jakiej pozycji się znalazłem , jaką siłę uderzenia udało mi się wygenerowac i jaka jest stabilnośc pozycji. W tym czasie ciało jest przez kilka sekund mocno napięte. A jakie suple dobrac do takiego treningu? Chodzi o to żeby wzmocnic i utwardzic męsnie ale ich nie rozbudowac do rozlanej niepotrzebnej masy. No i nie stracic przy tym szybkości.

Prawdziwą siłę nosisz w sobie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Spadek siły

Następny temat

o kontuzjach

Obnizka