SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak i kiedy brać koks ?!

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 67873

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2366 Wiek 47 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6196
Chciałbym zproponować Wam do przeczytania artykół ,który znalazłem kiedyś w prasie (w "Magazynie Sportów Siłowych -Paker").
Jest on odpowiedzią dla tych ,którzy mają jakieś pytania lub wątpliwości chcąc po raz pierwszy sięgnąć po STERYDY.Zapraszam do lektury.


"Sterydy -brać , czy nie brać - 23 ostrzeżenia"
LIST OD CZYTELNIKA:
"Od trzech lat trenuję kulturystykę i wiem, że wielu ćwiczących stosuje różne preparaty spośród niedozwolonych sterydów. Najpopularniejszym jest metanabol. Dziwi mnie, że sterydy przedstawiane są jako straszliwe zło, skoro obejrzawszy opakowanie zorientowałem się, że jest to lekarstwo. Niektórzy koledzy pokazywali mi recepty od lekarzy na ten specyfik. Proszę o odpowiedź:
czy, jeśli nie jestem zawodnikiem i nie zamierzam nigdy startować, grożą mi jakieś sankcje karne za stosowanie lub kupowanie metanabolu? Jak wygląda jego działanie ? Widzę, ze niektórzy ze stosujących go osiągają duże przyrosty masy, a inni nie. Od czego to zależy? (...)

ODPOWIEDŹ:
(...) Jeśli mam odpowiedzieć na ten list uczciwie, to muszę rozpocząć od ostrzeżenia: sterydy anaboliczno - androgenne, do której to właśnie grupy środków zaliczany jest metanabol, są silnie działającymi lekami, wydawanymi jedynie na receptę. Są to środki obarczone długą listą niepożądanych skutków działania
i bezwzględnie zabronione przez większość federacji sportowych. Jak słusznie zauważa Czytelnik, metanabol jest lekiem...
PIERWSZE OSTRZEŻENIE:
Nie jest to argument. Leki służą bowiem do leczenia chorych, a Ty i Twoi koledzy jesteście przecież zupełnie zdrowi (jeszcze!). Jeżeli nie jesteś zawodnikiem czynnym (licencja), to oczywiście żadnych sankcji za kupowanie i stosowanie metanabolu poza laniem od mamy nie musisz się obawiać. Gorzej z lekarzem, który wystawi Ci receptę. On „podpada pod paragraf", a więc nie wciągaj go podstępnie w ten proceder.
DRUGIE OSTRZEŻENIE:
Sprawa wygląda jednak znacznie gorzej, gdybyś usiłował sprzedawać "mietka", lub podobne mu leki - teraz Ty też „podpadłbyś pod paragraf", gdyż sterydy sklasyfikowane są prawnie jako środki odurzające, a sankcje za obrót nimi są podobne, jak za dystrybucję narkotyków. U nas jednak prawo to jest leniwie egzekwowane, co w praktyce czyni obrót sterydami procederem całkiem bezkarnym. Jest to zjawisko niepokojące, cieszmy się jednak, że nie dosięga nas legislatura Indonezji, bo wtedy, gdyby znaleziono przy Tobie więcej niż jedną tabletkę metanabolu, dostałbyś "czapę". Pytasz, jak działa metanabol? Dokładne zrozumienie złożonych mechanizmów jego działania i przemian jest niemożliwe bez podstaw wiedzy z zakresu endokrynologii, cytofizjologii i biochemii. Jednak dla sportowca nie jest chyba zasadne dogłębniejsze tłumaczenie ponad to, że środek ten wnika do komórki mięśnia, gdzie łącząc się z
odpowiednim receptorem (białkiem uaktywniającym) inicjuje ciąg metabolicznych przemian, prowadzących do wzmożenia wbudowywania aminokwasów we włókna białek kurczliwych.. Zauważyłeś, że koledzy stosujący metanabol osiągają szybki przyrost masy, ale u niektórych efekt ten nie występuje. Mogą być przynajmniej dwie przyczyny braku efektów anabolicznych:
TRZECIE OSTRZEŻENIE:
Środek może być fałszywy, "lipny", podrobiony! Tak, tak! Na czarnym rynku krąży masa podróbek. Metanabol jest akurat najrzadziej podrabiany.
CZWARTE OSTRZEŻENIE:
Zbyt duża dawka leku. -Starsi, doświadczeni wyjadacze metanabolu bardzo często aplikują młodszemu koledze znacznie przesadzone dawki. Czynią tak albo nieświadomie, biorąc za punkt odniesienia własny, "przekoksowany" organizm, który potrzebuje "końskiej dawy" by go ruszyło, albo też tendencyjnie - często bowiem sami są sprzedawcami i w ten sposób sztucznie napędzają koniunkturę. "Końska dawka" zaserwowana młodemu człowiekowi, który nigdy wcześniej nie stosował sterydów i z krótkim stażem treningowym, może przynieść efekt odwrotny od spodziewanego! Całkowitemu zablokowaniu ulegną jego receptory sterydowe, których i tak ma relatywnie niewiele, gdyż namnażają się one jedynie w wyniku stymulacji wysiłkiem. Mało tego! Ich ilość może drastycznie zmaleć. Jest to mechanizm obrony organizmu przed zachwianiem równowagi życiowej (homeostazy) w komórce. Ale to jeszcze nie koniec!
Enzymy wątrobowe, odpowiedzialne za dezaktywację toksyn pokarmowych, również ulegają (nieraz całkowitemu) zblokowaniu. W tej sytuacji organizm nie ma możliwości przyswojenia i wykorzystania składników odżywczych z pokarmu, a sam metanabol, bez cukrów i aminokwasów nie doprowadzi do przyrostu masy! Zapewne spodziewacie się, że publikacja ta zakończy się jakąś konkluzją typu: dobry - zły, brać -nie brać, mało - dużo itp. itd. Faktycznie, brak podobnej konkluzji byłby znów przejawem zakłamania. No to jedziemy! Chcecie konkluzji - to czytajcie!
PIĄTE OSTRZEŻENIE:
Nie daj się pod żadnym pozorem namówić na sterydy, jeśli nie ukończyłeś 20 lat i nie zdecydowałeś się trenować wyczynowo, czyli poświęcić wszystko, powtarzam WSZYSTKO, nawet zdrowie zwycięstwom w ukochanej dyscyplinie. Wiem, że nazwiecie dyrdymałami wyliczankę skutków stosowania sterydów: agresja, depresja, nadciśnienie, miażdżyca, zawał, wrzody, uszkodzenia wątroby, rak wątroby, rak żołądka, rak jelit, rak prostaty, przerost gruczołu krokowego, ginekomastia, łysienie, wypryski, zapalenie ścięgien, zwyrodnienie stawów. Prawem młodości jest to, że jesteście przekonani, że będziecie żyć wiecznie w zdrowiu i sprawności. Optymizm i entuzjazm to główne cechy młodzieńczej psychiki. Odpuśćmy sobie zatem strachy przed odległymi skutkami ubocznymi. Skupmy się na doraźnych, bardziej spektakularnych. Gdy już będziesz dojrzewał do sięgnięcia po sterydy - zrób prosty test. Stań na wagę, która ma wbudowany przymiar, tzw. metrówkę, taką najzwyklejszą, z gabinetu lekarskiego. Określ swój wzrost. Gdy na miarce odczytasz np.: 170 cm, a zdecydowałeś się łyknąć koks, musisz sobie powiedzieć: "i chwatit". Tak
mawiał Stalin, gdy podawano mu wiek aresztowanego opozycjonisty. Tak, to będzie wszystko, co udało Ci się osiągnąć "w temacie wzrastania", gdyż stosując sterydy utwardzisz nasady kości długich i więcej nie urośniesz! No ale powiedzmy, że na miarce odczytałeś 190 cm. Myślisz: "po cholerę mi więcej". W aptece nabyłeś clorox i oxy (na pryszcze), wyrzuciłeś grzebień (nie będzie Ci już potrzebny). Zdecydowałeś się. Co dalej...?
SZÓSTE OSTRZEŻENIE:
Pogadaj uczciwie ze swoją dziewczyną. Powiedz jej tak: "kotku, czy będziesz zadowolona, że przez najbliższe kilka tygodni będziesz używana jak garnizonowa markietanka - dzień i noc bez wytchnienia?" Wiem z doświadczenia (cha, cha - kiedy to było...?), że większość ciekawych życia nastolatek, to małe nimfomanki, więc pewno odpowie Ci ćwierkające: "ależ tak, kochanie!" Teraz Ty, nadal kryształowo uczciwy, musisz ciągnąć dalej: "a czy nie będzie Ci przeszkadzało kochanie, że potem przez następnych kilka tygodni będę Cię mógł pieścić najwyżej po francusku?" Możliwe, że niczego nie podejrzewając, zaćwierka: "to może być nawet ciekawe, kotku". Jeżeli związek wasz jest w miarę poważny i stały, musisz przeprowadzić taką rozmowę. Przez kilka tygodni po zakończeniu "kuracji" Twój przyrząd nie będzie twardszy od ogrodowego węża i - jak wąż ogrodowy - będzie mógł Ci służyć jedynie do lania. Musisz więc uświadomić sobie, że język służy również do innych, niż artykułowanie myśli celów. No, ale jeśli się brzydzisz -odłóż
decyzję o stosowaniu sterydów. Załóżmy jednak, że przełamałeś wszystkie opory - zdecydowałeś się: "będę podjadał!", to teraz pewno zastanawiasz się, jak i od czego zacząć. Jeśli chcesz cokolwiek jeszcze w życiu osiągnąć,
to postaraj się przestrzegać poniższych przykazań:
SIÓDME OSTRZEŻENIE:
NIE sięgaj po sterydy, jeśli nie ukończyłeś 20 LAT.
ÓSME OSTRZEŻENIE:
Nie sięgaj po sterydy, jeśli nie masz za sobą przynajmniej 3 lat stażu treningowego. Po prostu w komórkach Twych mięśni brak odpowiedniej ilości receptorów. Nawet umiarkowane dawki mogą je wszystkie zablokować i doprowadzić do spadku ich ilości. Jeśli nawet w pierwszych tygodniach "kuracji" zrobisz ogromne postępy - to będzie wszystko, co Cię czeka. Pomiędzy 13 a 20 rokiem życia, przez kilka lat, znajdujesz się w okresie tzw. skoku pokwitaniowego. Teraz Twój naturalny potencjał adaptacyjny jest przeogromny. To jedyny w życiu okres, gdy w Twojej muskulaturze spotykają się wszystkie niezwykle silne hormony anaboliczne: somatotropina, somatomedyny, testosteron, tymulina, insulina i adrenalina. W tym okresie Twojego życia wystarczy traktować mięśnie umiarkowanym wysiłkiem, aby stworzyć fantastyczną muskulaturę. Stanie się tak dzięki maksymalnemu powiększeniu ilości receptorów sterydowych w komórkach, oraz ilości receptorów cholinergicznych na błonach połączeń (synaps) nerwowo -mięśniowych.
Gdy nie usatysfakcjonuje Cię naturalny rozwój - będziesz ciągle jeszcze wrażliwy na działanie sterydów. Gdy jednak zastosujesz koks poniżej dwudziestki - organizm zostanie całkowicie rozregulowany, zahamujesz własny potencjał, a mięśnie nie będą reagowały już na nic, nawet na końskie dawki sterydów.
DZIEWIĄTE OSTRZEŻENIE:
Nie rozpoczynaj stosowania sterydów od gigantycznych dawek. Zablokujesz receptory komórkowe oraz enzymy wątrobowe. Stosując bardzo wysoką dawkę nie osiągniesz żadnej progresji, a nawet się cofniesz. Umiarkowanie wysoka dawka da rezultat podobny jak dawka mała z uwagi na ograniczoną ilość receptorów. Uodporni jednak organizm na sterydy (zjawisko tachyfilacji), potem będziesz zmuszony drastycznie zwiększać dawki z coraz mniejszym efektem anabolicznym.
DZIESIĄTE OSTRZEŻENIE:
Jeśli mimo wszystko, mimo wszystkich ostrzeżeń, zaczniesz brać, to pierwszą kurację rozpocznij od najmniejszej terapeutycznej dawki i nie przekraczaj jej więcej, niż trzykrotnie. Efekt anaboliczny będzie identyczny jak w przypadku dawek umiarkowanie wysokich, nie uodpornisz jednak mięśni na sterydy, nie zablokujesz receptorów, nie zmniejszysz ich ilości, a nawet odwrotnie - uwrażliwisz mięśnie na sterydy i powiększysz ilość receptorów.
JEDENASTE OSTRZEŻENIE:
Pierwsza "kuracja" nie powinna być dłuższa niż 8 tygodni. Dłuższe stosowanie sterydów prowadzi do usprawnienia ich enzymatycznej degradacji, przestają więc działać w małej dawce i trzeba ją powiększać.
DWUNASTE OSTRZEŻENIE:
Przerwa pomiędzy "kuracjami" powinna wynosić co najmniej 12 tygodni. Jest to niezbędny okres do obniżenia enzymatycznej czujności ustroju. Odpowiednio długa przerwa sprawi, że Twój organizm silnie zareaguje na następną "kurację", bez konieczności drastycznego zwiększania dawek.
TRZYNASTE OSTRZEŻENIE:
Dawki w kolejnych "kuracjach" zwiększaj, ale o wartość nie przekraczającą l / 3 dawki z kuracji poprzedniej. Pozwoli Ci to na stałą, umiarkowaną progresję bez drastycznych wzrostów i spadków formy.
CZTERNASTE OSTRZEŻENIE:
Nie prowadź więcej, niż 2 "kuracji" w ciągu roku treningowego. Jak poprzednio, chodzi tu o stałą progresje formy w ciągu Twojej całej sportowej kariery.
PIĘTNASTE OSTRZEŻENIE:
W pierwszych 2 latach koksowania nigdy nie łącz dwóch sterydów w jednej "kuracji". Taką praktykę stosuje się w celu uwrażliwienia lipotetycznych podtypów receptorów sterydowych. Pozostaw to sobie na stare lata, gdy już Twoje mięśnie będą słabo reagowały na koks. Rozsądniej będzie wtedy łączyć środki niż drastycznie zwiększać dawki.
SZESNASTE OSTRZEŻENIE:
Używaj tylko środków z legalnego rynku (apteki). Najlepiej drogie, najwyższej jakości. Środki z czarnego rynku mogą być zafałszowane. Specyfiki tanie (metanabol) najsilniej, generują skutki uboczne, gdyż w większej mierze jak sterydy markowe przekształcane są enzymatycznie w ustroju do substancji szkodliwych. Ponadto przechodzą one przez tzw. krążenie wątrobowe i w normalnych warunkach byłyby unieczynnione w wątrobie. Zawierają jednak w swej cząsteczce grupę chemiczną chroniącą je przed dezaktywacją, która jednak silnie uszkadza wątrobę.
SIEDEMANASTE OSTRZEŻENIE:
Mimo, że środki w postaci injekcyjnej (zastrzyki) są zawsze daleko bardziej łagodne dla zdrowia niż preparaty doustne, sam zabieg injekcji, może być groźny dla zdrowia, a nawet życia, gdy wykonuje go dyletant. W miarę możliwości, staraj się korzystać z pomocy personelu medycznego, unikaj zastrzyków w szatni, czy toalecie klubowej.
OSIEMNASTE OSTRZEŻENIE:
Jeżeli w pierwszych kuracjach przesadziłeś z dawkami - odstaw
na jakiś czas sterydy. Często niedoświadczony koksownik, za namową kolegów, rozpoczyna od GIGADAWEK. Z wcześniej opisanych przyczyn nie zrobi postępów. Wtedy najlepiej odstawić sterydy na okres 12 miesięcy i rozpocząć od nowa, trzymając się opisanych zasad.
DZIEWIĘTNASTE OSTRZEŻENIE:
Przez cały czas trwania "kuracji" i jeszcze przez przynajmniej 4 tygodnie po zakończeniu stosuj środki ochraniające organizm przed zgubnym działaniem sterydów. Będą to środki osłaniające wątrobę, np. cholina, inozytol, silimaryna, oraz blokujące enzymatyczną konwersję sterydów do substancji szkodliwych - głównie sterole roślinne. Niepożądane skutki uboczne stosowania anabolików może łagodzić również wiele pokarmów, przede wszystkim soja, orzechy, oliwki, ziarna zbóż, ryby, grzyby chińskie, herbatą, kapusta i jej botaniczni krewniacy, karczochy, a także niemal wszystkie warzywa i owoce. Dbaj więc o to, aby w trakcie "kuracji" Twoja dieta obfitowała w wymienione artykuły.
DWUDZIESTE OSTRZEŻENIE:
Zrezygnuj ze stosowania silnych używek: alkoholu, nikotyny, marihuany i efedryny. Te substancja dodatkowo obciążają Twój organizm i potęgują szkodliwe działanie sterydów. Jeśli już, dla osiągnięcia "wyższych celów" trujesz się sterydami, postaraj się wyeliminować wszystkie inne zagrożenia.
DWUDZIESTE PIERWSZE OSTRZEŻENIE:
Przed "kuracją" zaznajom się ze skutkami ubocznymi, jakie może wywołać dany środek. Informacje te znajdziesz na ulotce załączonej do opakowania. Gdy tylko dostrzeżesz wystąpienie któregoś z objawów - natychmiast przerwij
stosowanie. Pamiętaj: wcześnie wykrywając objaw i natychmiast eliminując czynnik możesz jeszcze wszystko naprawić. Potem może już być za późno - spustoszenia w ustroju będą ogromne.
DWUDZIESTE DRUGIE OSTRZEŻENIE:
Postaraj się korzystać z pomocy lekarza. W większości przypadków jest to możliwe. Jeśli po poradę zgłasza się człowiek dorosły, którego wątły stan umięśnienia uniemożliwia mu adaptację społeczną lub nobilitację zawodową (np. żołnierz, policjant, ochroniarz, aktor, polityk czy inna osoba publiczna) lekarz ma prawo czy wręcz obowiązek udzielenia pomocy. Wtedy musi on we własnym sumieniu, w zgodzie z etyką zawodową rozważyć, czy większą szkodą dla zdrowia danej jednostki będą odległe skutki uboczne stosowania sterydów, czy niemożność integracji społecznej.
DWUDZIESTE TRZECIE OSTRZEŻENIE:
Jeśli wiesz, że ktoś z Twej bliskiej rodziny chorował, lub choruje na chorobę nowotworową, bezwzględnie i bezpowrotnie porzuć myśl o sterydach! O skłonnościach do zmian nowotworowych w znacznym stopniu decyduje czynnik genetyczny, zaś sterydy nasilają wzrost nowotworów. Pamiętaj! Aby cokolwiek w życiu osiągnąć, trzeba przede wszystkim żyć. Zasada stosowana do Indian (z całym poszanowaniem dla ludzi tej rasy) to jedynie metafora i nie znajduje zastosowania w sporcie -martwy sportowiec to, zły sportowiec. Martwi nie zdobywają medali! (odp. Sławomir Ambroziak)

Czekam na refleksje!!!!!!
Sebapl


Moderator dz. Trening
Pozdrawiam wszystkich!!
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 1674 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 73472
fajne
kim jest autor tego tekstu?
1

.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 97 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4741
Uważam, że każdy kto chce zacząć koksować powinien zapoznać sie z tym artykułem, aby zminimalizować skutki uboczne stosowania sterydów.
Osobiscie nie zgadzam sie z szóstą poradą.Ani w trakcie cyklu ani po nim, jeżeli stosuje sie umiarkowane dawki i przez krótki okres przyjmuje koks, na pewno nie wystąpią opisane skutki uboczne.Najważniejsze to rozsądek, umiarkowanie i dokładna obserwacja swojego organizmu. Każdy jest przecież inny, ma rózną budowę ciała i zupełnie inaczej reaguje na koks.Dlatego wszyscy początkujący powinni wziąć sobie do serca opisane porady.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11083 Napisanych postów 51092 Wiek 29 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Ten artykul powinien byc na pierwszej stronie.

Pozdrowka
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2914 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17433
Tak temat nie dyskryminuje brania steroidow a przynajmniej mniej banalnie mówi o sprawach które muszą człowieka dotknąć. Podoba mi się.

Fighter
Moderator: Sztuki Walki
Zapraszam do dyskusji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11083 Napisanych postów 51092 Wiek 29 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Podzielem zdanie Fightera.

pozdrowienia...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2366 Wiek 47 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6196
Lobo -Sławomir Ambroziak jest farmaceutą z wykształcenia ,z zamiłowania kulturystą -jest autorem wielu artykułów w prasie kulturystycznej (sporo tego już przeglądałem).
Makary -nie wiem czy wiesz ,ale sterydy są stosowane jako środki antykoncepcyjne (podawane nawet w bardzo niewielkich ilościach osłabiają twój potencjał rozrodczy ,a z czasem zmiejszają ochotę na seks lub nawet doprowadzają do przejściowego braku popędu -a co się z tym wiąże......).
Być może nie zqaobserwowałeś tego u siebie lub zwyczajnie nie chciałeś zauważyć.Fakt niektóre środki nie powodują tego efektu ,ale mozna je policzyć na palcach jednej ręki- a w zasadzie znam tylko jeden ,Oxandrolone (spróbuj gdzieś dorwać oryginał -to graniczy z códem).

Moderator dz. Trening
Pozdrawiam wszystkich!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 97 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4741
Generalnie zgadzam się z tym. Jednak tak jak napisałem każdy ma inny organizm. Na jednego dana substancja może działać tak jak opisano a na innego zupełnie inaczej.Jednemu będą wypadać włosy, a drugiemu nie, jeden złapie ginekomastię inny nie, jeden sobie uszkodzi wątrobe a inny nie itd.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2914 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17433
Makary to prawda. Ale właśnie dlatego tak dobrze jest opisać wszelkie możliwe konsekwencje. Oczywiscie ludzie spoglądając na konsekwencje zawsze będą myśleli że akurat ich to nie dotknie, ale może przynajmniej kilka osób się zastanowi.

Fighter
Moderator: Sztuki Walki
Zapraszam do dyskusji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1496 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 50560
Dajcie temu piorytet!

Rafał
Pozdrawiam

-[][]------[][]-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1070 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 58323
Zagladnijcie do dzialu olimp i znajdziecie tam autora tekstu.
A tekst fajny! :)

Gruby17
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Następny temat

http://priv.ciechnet.pl/dso/deca.jpg

Sztos