Kreatyna jest jednym z najbardziej znanych i przebadanych suplementów świata, swoją popularnością dorównuje, jeżeli nie przewyższa, nawet odżywce białkowej. Jednak czym właściwie jest kreatyna i jaki jej rodzaj jest dla nas odpowiedni?
Podstawowym zadaniem kreatyny jest magazynowanie energii (ATP) w komórkach mięśniowych po to by podczas wysiłku fizycznego mogła zostać uwolniona do wykonania pracy. Podwyższony poziom kreatyny w mięśniach skutkuje większą ilością energii dostępną do wykorzystania. Oprócz uwalniania energii kreatyna prowadzi również do zwiększenia masy mięśniowej oraz siły i wytrzymałości, zwiększenia ilość energii, jak również może pomóc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, co udowadnia coraz większa liczba badań.
Czym różnią się między sobą poszczególne formy kreatyny?
Każda z form kreatyny różni się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Różnią się pod względem budowy, składu, rozpuszczalności oraz efektywności działania.
Monohydrat - to najbardziej znana forma kreatyny, jest to cząsteczka kreatyny połączona z cząstką wody, jego działanie polega na jednoczesnym wiązaniu i zatrzymywaniu wody w komórkach. Popularność monohydratu jest uwarunkowana jego niską ceną oraz efektywnością, wiele badań wykazuje, że szybkość wchłaniania i wysycania mięśni po zastosowaniu monohydratu jest bardzo wysoka. W dodatku jest to najdokładniej przebadana forma kreatyny, nad żadnym innym rodzajem nie przeprowadzono dotychczas tak wielu badań. Z drugiej jednak strony, ze względu na zatrzymywanie wody w komórkach nie jest polecany kobietom borykającym się z problemami hormonalnymi oraz osobom z chorobami nerek czy jelit.
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Creatine_Muscle_Max-opis33277.html
Jabłczan - kolejnym, bardzo znanym rodzajem kreatyny jest jabłczan kreatyny, który jest połączeniem cząsteczki kreatyny i cząstek kwasu jabłkowego w stosunku 1:3. Dużym plusem jabłczanu w porównaniu do monohydratu jest brak retencji wody w organizmie, również jego rozpuszczalność jest znacząco lepsza, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla osób z chorymi nerkami czy układem pokarmowym. Co więcej, użyty kwas jabłkowy przyczynia się do skutecznego oddziaływania na cykl odnowy ATP w komórkach mięśniowych. Po stronie monohydratu stoi jednak dużo większa liczba wykonanych na nim
badań.
https://sklep.sfd.pl/Trec_CM3_POWDER_-opis27195.html
Cytrynian - jest to połączenie związku kwasu cytrynowego i kreatyny. Połączenie tych substancji powoduje wzrost wytwarzania energii na poziomie molekularnym, zarówno na szlaku beztlenowym, jak i tlenowym. Kolejnym plusem cytrynianu jest również to, że nie zatrzymuje wody w organizmie, dzięki czemu może pozwolić na budowanie siły bez przybierania na wadze. Jednakże liczba i jakość badań wykonanych na cytrynianie jest niewielka, z tego powodu jego działanie póki co jest raczej teoretyczne.
https://sklep.sfd.pl/Olimp_Creatine_Mono_Power_Xplode-opis30548.html
Chelat magnezowy kreatyny - jest to innowacyjne połączenie kreatyny z magnezem. Forma chelatu zapewnia wysoką biodostępność, zaś połączenie cząsteczek kreatyny z magnezem pozwala wykorzystać zjawisko przemiany ADP w ATP. Jest to bardzo zaawansowana i nowoczesna forma kreatyny, nad którą wciąż są prowadzone liczne badania.
https://sklep.sfd.pl/Olimp_Creatine_Magna_Power-opis26482.html
Chlorowodorek kreatyny - jest to jedna z najlepiej rozpuszczalnych form kreatyny, co więcej, jest bardzo mocno skondensowana oraz stabilna biologicznie. W efekcie stosując mniejszą dawkę, możemy uzyskać szybsze efekty niż w porównaniu do podstawowego monohydratu.
https://sklep.sfd.pl/SFD_Creatine_HCL-opis32862.html
Istnieje jeszcze wiele różnych form kreatyny, takich jak pirogronian, alfa-ketoglutaran, azotan, kre-alkalyn, orotan czy glukonian, cały czas powstają również nowe, innowacyjne formy w celu spotęgowania działania, zmniejszenia dawek oraz dodania nowych efektów działania kreatyny.
Jeszcze inną formą suplementu kreatynowego są stacki kreatynowe, czyli połączenie kilku form kreatyny z dodatkiem BCAA, glutaminy, węglowodanów czy jeszcze innych substancji uzupełniających i wzmacniających działanie.
