SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

JUDO - historia i założenia

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 31641

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4008 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 37791
Judo jest sztuką walki wywodzącą się od japońskiego ju-jitsu. Za twórcę judo uważa się Jigoro Kano ( 1860 - 1938 ). Kano wybrał z pośród technik ju-jitsu te które nie stanowią zagrożenia dla życia, a także wprowadził szereg własnych ulepszeń i nowych technik, co pozwoliło na nadanie tej sztuce walki wymiaru sportowego. Od tego czasu judo ulegało samodzielnej ewolucji do postaci którą znamy obecnie. Od sztuki walki bez broni do pełnowymiarowego sportu olimpijskiego, w którym przygotowanie fizyczne pełni równie ważną rolę jak umiejętności techniczne.
Nazwę JUDO można tłumaczyć jako "drogę do zwinności" lub "drogę ustępowania" (JU - zwinnie, ustępować; DO - droga, zasada).

Tę tytułową zasadę judo - zasadę "JU" (ustępowanie) wyjaśnia Kano na przykładzie: "Przypuśćmy, że siłę człowieka oceniamy w jednostkach od 1 do 10. Np. siła mojego przeciwnika równa się 10 jednostkom, moja siła - 7 jednostkom. Z tego wynika, że gdybym nawet użył całej swojej siły przeciwko sile przeciwnika, to mierząc siłę przeciwko sile musiałbym przegrać. Jednak, gdy zamiast przeciwdziałać mu swoją siłą, ustąpię mu na tyle by nie stracić równowagi, wówczas przeciwnik nie przygotowany na taki manewr, pochyli się w przód i straci równowagę. W tym położeniu jest on zdecydowanie słabszy (nie ze względu na swoją siłę fizyczną, lecz niedogodną pozycję) i jego siła przeciwko mojej wynosi dajmy na to 3 jednostki, zamiast normalnych 10. Ja natomiast utrzymuję równowagę i posiadam siłę 7 jednostek. W tym momencie mogę pokonać przeciwnika, używając do tego połowy swojej siły, tj. 3,5 jednostki. Sytuacja ta pozwoli mi na zachowanie drugiej połowy siły do innych celów". Oczywiście walka nie polega jedynie na ustępowaniu; w celu jej dogodnego przeprowadzenia stosuje się różnego rodzaju dźwignie itp. sposoby bezpośredniego, otwartego ataku.

Druga zasada judo - seyroku zenyo - to minimum wysiłku, maksimum efektu (skuteczności), polegająca na stosowaniu racjonalnych, czyli odpowiednich rzutów i chwytów.

Trzecia zasada judo - jita kyoei - to trenowanie dla wspólnego dobra i korzyści, co oznacza że trenując należy zwracać uwagę nie tylko na siebie, ale również na naszego partnera.

Współczesne judo jest sportem w pełnym tego słowa znaczeniu, z ciężkimi treningami ogólnorozwojowymi, kształtowaniem wybranych cech specjalnych i kształtowaniem technik specjalnych dla danego zawodnika, pod kątem jego budowy i sposobu walki. Nie można głosić fałszywych haseł, że siła jest w judo nieistotna. Siła i wytrzymałość są równie ważne jak umiejętności techniczne.

W judo istnieją tak zwane stopnie zaawansowania technicznego "kyu" i "dan". Są one odpowiednikiem klas sportowych w innych dyscyplinach sportu. Przejście do każdego następnego stopnia wymaga odpowiedniej ilości wygranych walk i opanowania pewnej liczby elementów technicznych. Z biegiem czasu konsekwentnie zmieniała się technika judo w kierunku maksymalnej skuteczności. Od początku istnienia judo w nowoczesnej formie stało się ono sportem walki, wymagającym wieloletniego żmudnego treningu, w którym elementy techniki wyćwiczone są na bazie wielkiej ilości powtórzeń, wyrabiania siły i szybkości, a wszystkie zewnętrzne czynniki podporządkowane są skuteczności.


Technikę judo podzielić można na dwie zasadnicze grupy: rzuty (nage-waza) i chwyty (katame-waza).
I. NAGE-WAZA - technika rzutów, stosowana wówczas, gdy przeciwnik traci równowagę, lub jest z niej wytrącony. Rzut wykonywany jest przeważnie przez zastawienie drogi (po której dąży przeciwnik aby uzyskać równowagę) nogą, biodrami, stopą itd. tak, aby przez dalsze wychylenie rękami doprowadzić go do upadku na plecy. W grupie tej występują również kontrataki oraz połączenia dwu lub więcej pojedynczych rzutów - tzw. kombinacje. Przejścia do drugiej dużej grupy elementów techniki - sprowadzenia do walki w parterze (hairi-kata) - to specyficzny, odrębny dział techniki.
II. KATAME-WAZA - dosłownie: technika obezwładnień - dzieli się na trzy podgrupy: trzymania, dźwignie i duszenia. Trzymania - polegają na utrzymaniu przeciwnika na plecach na macie, tak aby można było całkowicie kontrolować jego ruchy. Za utrzymanie przeciwnika w ten sposób przez 30 sekund otrzymuje się punkt (ippon) i wygrywa walkę. Dźwignie - w walce sportowej dozwolone jest stosowanie dźwigni (tj. wyłamywania i wykręcania) jedynie na staw łokciowy. Doprowadzenie do sytuacji, która w samoobronie pozwoliłaby na unieszkodliwienie przeciwnika, daje wygraną w walce sportowej. Duszenia - tj. nacisk krawędzią przedramienia lub kołnierzem judogi na krtań lub tętnicę szyjną.


Wazniejsze daty z historii judo
1860 - przyjscie na swiat Jigoro Kano
1882 - Jigoro Kano zaklada w Tokio pierwsza szkole judo - Kodokan
1938 - smierć Jigoro Kano
1954 - pierwsze w kraju zawody judo
1957 - założenie Polskiego Zwiazku Judo
1964 - na olimpiadzie w Tokio judo po raz pierwszy jako dyscyplina pokazowa
1972 - na olimpiadzie w Monachium judo zostaje na stale wprowadzone do programu igrzysk olimpijskich, srebrny medal Antoniego Zajkowskiego
Znaczący okres w rozwoju polskiego judo nazwano "skokiem Tomity". Ale równorzędną rolę odegrało w nim dwóch trenerów: Japończyk Hiromi TOMITA (5DAN) pracujący z polskimi zawodnikami przez lata oraz wieloletni trener kadry narodowej Waldemar SIKORSKI. Potrafił on połączyć swe doświadczenie zawodnicze z gimnastyki sportowej z metodami szkoleniowymi i znakomitą techniką Tomity.
Ta polsko-japońska unia zaowocowała wkrótce sukcesami naszych zawodników i stała się rodzajem bazy szkoleniowej kolejnych zdobywców sportowych trofeów. Pierwszy srebrny medal olimpijski (Monachium '72) zdobył dla Polski Antoni ZAJKOWSKI.
Następne pokolenie znakomitych sportowców przejęło dorobek swych. poprzedników i dopisało do niego nowe. chlubne karty. Filarem, wykreowanej już polskiej szkoły judo stał się legendarny dziś Ryszard ZIENIAWA ( myślę że pewna osoba z tego forum to zdecydowanie potwierdzi  ), ówczesny trener kadry narodowej zwany powszechnie Mistrzem.
Podopieczni Zieniawy zdobyli ponad 30 medali na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.Przy napisaniu tego artykułu korzystałem z materiałów zawartych na www.pzjudo.pl, książki "Judo sportowe" i własnych wieloletnich doświadczeń.

Regulamin sportowy judo znaleźć można na www.pzjudo.pl, jest tego stanowczo za dużo, aby to tu umieszczać

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych" & Grappling
Instruktor JUDO

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych" & Grappling

I szkoda tylko, że w noc kwietniową, Ciągnąc za sobą smród spalin,
Nie cały Związek poleciał w kosmos, A tylko jeden Gagarin

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 34 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 47531
Rozumiem, że jesteś twórcą tego fanpage'u.
Nie oznacza to, że możesz spamować tym linkem całe forum, odkopując przy okazji stare tematy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 102745
SOG

KAIN
Minister spraw wewnętrznych w dziale Liga NHB ,główny garkotłuk działu Odżywianie ,wielki elektronik działu Muzyka, film i książka

"Basketball,golf,football they take one ball ...No Holds Barred takes two "
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2723 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15849
SOG

Dragon Ball Z jiu-jitsu

Dragon Ball Z jiu-jitsu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 34575 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 195972
SOG

Doradca w działach: Mieszane sztuki walki - MMA i Style tradycyjne
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 4247 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 28873
SOG

Grzegorz.
Wasz unizony moderator Sztuk Walk i Gier Komputerowych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11015 Napisanych postów 50595 Wiek 29 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 57816
podczas realnej walki z powodu strachu lub stresu mozesz stracic 50% swoich umiejetnosci z treningow,musisz trenowac wiec tak mocno zeby te drugie 50%pozwolilo na wygranie walki--Jigoro Kano.tak mniej wiecej brzmiala maksyma Kano. dlatego w Judo od samego poczatku istnienia duza wage przywizywano do sily i wytrzymalosci w odroznieniu od jiu-jitsu.
sog.

Jestem Najlepszym Z Najlepszych
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 178 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1340


SOG for Macciej
jeszcze troche o poczatkach judo.

Jigoro Kano uczyl sie jujutsu u 3 roznych mistrzow.
1 byl Hachinosuke Fukuda z Tenshin Shin'yo-ryu. Szkola ta zalozona przez Mataemona Iso w 1862, reprezentowala stosunkowo nowy styl jujutsu, w ktorym istotna role odgrywaly atemi ( uderzenia w slabe punkty ciala ) oraz chwyty. Po smierci Fukudy w 1880, Kano rozpoczal treningi pod okiem Masamoto Iso - syna Mataemona, ktory byl uznawany za mistrza form kata.
Kano opowiadal potem swoim uczniom, ze kata Masamoto byly najdoskonalszymi formami, jakie kiedykolwiek widzial. Po smierci Iso w 1881, Kano trafil do Kito-ryu prowadzonego przez Tsunetoshiego Iikubo, szkola ta miala charakter bardziej filozoficzny, niz Tenshin Shin'yo-ryu, w ktorej najwazniejsza byla prawdziwa walka. W kito-ryu, szczegolny nacisk kladziono na nage waza ( techniki rzutow ).
Z uwagi na znaczne roznice stylu oraz tresci obu szkol odkrywal nowe perspektywy jujutsu. "Dzieki treningom u mistrza Fukudy- wspominal - zrozumialem, co jest moim powolaniem. Mistrz Masamoto ukazal mi prawdziwa nature kata, a mistrz Iikubo nauczyl mnie wielu roznych technik i tego jak wazna jest synchronizacja."
W 1881 ukonczyl Uniwersytet Tokijski. W lutym 1882 przeniosl sie do Shimotani, dzielnicy Tokio i w malej swiatyni buddyjskiej Eisho-ji zalozyl szkole Kodokan, zwana takze Instytutem Poszukiwania Drogi.
W 1 roku dzialalnosci mial 9 uczniow, a dojo mialo powierzchnie zaledwie 12 tatami.
Przez pierwsza polowe 1883 Iikubo nadal nauczal Kano i jak zwykle byl od niego lepszy. Ale pewnego dnia uczen odkryl istote judo: "jesli moj partner ciagnie ja pcham; jesli on pcha ja ciagne".
Od tego dnia walczyl ze swoim nauczycielem jak rowny z rownym.
W 1884 zbudowal nieco wieksze dojo ( mieszczace zaledwie 20 mat ), w ktorym regularnie odbywaly sie walki z udzialem zawodnikow z roznych szkol. Z czasem wprowadzil system stopni. Poczatkowo bylo ich 6: 3 podstawowe - KYU i 3 zaawansowane - DAN. Jojiro Tomita ( 1865 - 1937 ) i Shiro Saigo ( 1866 - 1922 ) byli pierwszymi uczniami ktorzy otrzymali stopien shodan ( 1 dan ).

To tyle narazie. Pozniej cos jeszcze napisze see ya.Sei ryoku zen yo jitta kyo ei

Sei ryoku zen yo jitta kyo ei

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 936 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 22642
Macciej i Kosei macie po sogu !!
A teraz ja dorzuce trochę od siebie !!

Jigoro Kano twórca Kodokan-Judo. Był to okres wielkich przemian w Japonii – rozpad Szogunatu, Tokugawa i restauracja Cesarstwa. Wraz z upadkiem ustroje feudalnego, następuje przenikanie do Japonii kultury europejskiej a młode pokolenie odstępuje od starych obyczajów i często naśladuje europejskie wzory.
Stare sztuki wojenne, w tym jiu-jitsu zostają zapomniene, a znane szkoły wielkich mistrzów upadają.
J. Kano jako student tokijskiego Uniwersytetu Cesarskiego pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia zaczyna poszukiwania i studiuje zanikające sztuki walki u starych nauczycieli. Jednym z nich jest wspaniały znawca jiu-jitsu Teinosuke Yagi. Kolejno pobiera nauki i zagłębią tajniki sztuki walki u mistrzów Hachinosuke fukuda i Masamito Iso.
Po założeniu w 1882 własnej szkoły Kodokan-Judo nadal studiuje u starych mistrzów różnych szkół, wzbogacając i ulepszając ciągle swój system. Ogromną zasługą J. Kano jest nie tylko opracowanie nowego systemu kultury fizycznej, ale także wprowadzenie pojęcia: wraz z doskonaleniem ciała, doskonalenie umysłu i ducha, co staje się później jedyna z zasad judo. J. Kano stawia swojej szkole o wiele wyższe cele, różną treść i technikę od starego jiu-jitsu.
J.Kano zakładając w 1882 r. Kodokan znalazł schronienie dla swojej szkoły w starej buddyjskiej świątyni – Ejshioi, o bardzo małej powierzchni, a w pierwszym roku zaledwie 9 uczniów. Należy zdać sobie sprawę, iż J. Kano napotykał wiele przeszkód, miał też wielu wrogów pragnących przeciwstawić się głoszącym ideom. Stopniowo jednak idee Kodokan-Judo rozszerzają się na całe społeczeństwo i urzędy państwowe dzięki głębokim zasadom głoszącym przez J.Kano, wysokiej moralności i ogromnemu znaczeniu wychowawczemu nowego systemu.
Momentem przełomowym dla Kodokan było spotkanie między szkołą Kodokan-Judo a szkołą Totsuko-Ryn, głównym przeciwnikiem i rywalem Kodokanu. Spotkanie odbyło się w 1886 r. Z obydwu stron wystąpiło po 15 zawodników. Wynik tego spotkania był ogromnym sukcesem Kodokanu. W 13 walkach zwyciężyli zawodnicy Kodokanu, 2 walki zakończyły się remisem. Od tego momentu następuje żywiołowy rozwój judo w Japonii, staje się one podstawą narodowego systemu wychowania fizycznego, wprowadzone zostaje do programów wychowania fizycznego wielu szkół różnych stopni. Nazwa judo wypiera starą nazwę jiu-jitsu. J. Kano w 1887 r. ustala zasady techniki, Kodokan-Judo, które ciągle są udoskonalane. Definitywnie ustala je w 1922 r. W tym samym roku powstaje Kulturalne Stowarzyszenie Kodokanu i ustalone są społeczne ruchy i hasła: „maksymalna skuteczność”, „wzajemne dobro, powszechna korzyść i postęp”.
W początkach lat XX-wieku J. Kano wiele podróżuje po świecie, w tym kilkakrotnie odwiedza Europę, dając wspaniałe pokazy i odczyty, propagując w ten sposób wartość swojej sztuki.
Jigoro Kano pełni wiele odpowiedzialnych funkcji w różnych organizacjach państwowych i społecznych tak w Japonii i poza jej granicami.
Prof. Jigoro Kano umiera w 76 roku życia w dniu 4 maja 1938 r. wracając z posiedzenia MKOL statkiem Hikawa-Maru.

Sory jak coś powtórzyłem !!!"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 936 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 22642


Kurcze zapomniałem o zdjeciu !!
Może teraz to się wszystko ruszy i zobaczymy inne ciekawe artykuły o sztukach walki !!!

"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 4047 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20273
Macciej sog za inicjatywe.

Moderator dzialu Grappling
Luta Livre Poznan Team

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2911 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 39074


Macciej, Mariusz, Kosei- sog
postaram się jeszcze wkleić foty Kano.
Kosei wspomniał, że w pierwszym dojo było zaledwie 12 tatami. W Fujimicho dojo znajdowało się już 40 tatami, a późniejszy posiadacz 10 dan Yama****a mówił, że czuł się tam jak ryba, która z kałuży dotarła do prawdziwej rzeki. Kolejne siedziby Kodokanu to:
1. Eishioji dojo -12 tatami, maj 1882r (na zdjęciu)
2. Minami-Jinbocho-dojo - 10 tatami !! (tylko 6 miesięcy)
3. Kaminbancho-dojo - 20 tatami
4. Fujimicho-dojo - 40 tatami
5.Misamachi-dojo
6. Shimotomizaka-dojo (nr1) - 107 tatami
7. Shimotomizaka-dojo (nr2) - 207 tatami
8. Shidobashi-dojo - 500 tatami
9. Kasugacho-dojo - 1000 tatami !!!! (25marca 1958r.) ok. 2000m kwadratowych powierzchni ćwiczebnej


na dworze i w duszy
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Pytanie o Sambo

Następny temat

J.ebane Kanary

Bialka