SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Intermitten fasting - co zrobić, żeby post przynosił efekty?

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 184975

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Chociaż fitnessowi fundamentaliści słysząc o przerywanym poście natychmiast pukają się w czoło, to dziś już nie ulega wątpliwości, że ta kontrowersyjna koncepcja żywieniowa, może zostać wykorzystana jako skuteczne narzędzie w procesie kształtowania sylwetki. Zarówno jednak decyzja o zastosowaniu krótkookresowych głodówek, jak sam proces ich wdrażania i dłuższego stosowania powinny być starannie przemyślane, w innym wypadku, podejmowane próby i wyrzeczenia mogą okazać się jałowe, a niekiedy wręcz – szkodliwe, zarówno dla zdrowia jak i dla sylwetki.Przerywany post niejedno ma imię

Na forach sportowych zazwyczaj lansowane są warianty okresowego postu wywodzące się z koncepcji zwanej leangains, które zakładają wprowadzanie codziennej, krótkoterminowej głodówki i zawężone do 6 – 8 godzin okna żywieniowego (czyli czasu w którym spożywamy posiłki). Warto wiedzieć że istnieją także inne wersje IF, w ramach których wprowadza się całkowity lub częściowy post jedynie w wybrane dni tygodnia. Przykładem może być alternate day modyfied fasting, (ADMF), gdzie co drugi dzień spożywa się jedynie jeden posiłek pokrywający 25% dziennego zapotrzebowania na energię, a w pozostałe dni, nie limituje się spożycia pokarmu bazując jedynie na dobrej jakościowo żywności. Dość interesującą opcją może być koncepcja zwana eat stop eat polegająca na wprowadzaniu dwudziestoczterogodzinnej głodówki jedynie raz bądź dwa razy w tygodniu. W praktyce wyglądać to może tak, że w sobotę o godzinie 20 spożywamy ostatni posiłek przed postem, następnie kolejny zjadamy o tej samej godzinie dnia następnego.

Zanim zaczniesz się głodzić

Dla osób trwających od dłuższego czasu w stałym reżimie żywieniowym polegającym na spożywaniu pięciu lub sześciu posiłków w ciągu dnia już rezygnacja z jednej pozycji w menu może wiązać się pewnym dyskomfortem. Wywrócenie dotychczasowego porządku i nagłe zawężenie okna żywieniowego do kilku godzin w ciągu dnia czy też wprowadzenie całodniowej głodówki nie wydaje się być najlepszym pomysłem, dlatego w większości przypadków poleca się zastosować metodę drobnych kroków. Zależnie od wybranej metody można albo sukcesywnie, z dnia na dzień skracać okno żywieniowe (leangains), albo też pogłębiać restrykcje energetyczne w dniach planowanej głodówki (ADMF, eat stop eat). Wybranym jednostkom wprowadzenie przerywanego postu przyjdzie zapewne stosunkowo łatwo, niema z dnia na dzień, wielu osób praktyczna realizacja założeń sprawi więcej trudności, a w przypadku niektórych - koncepcja ta będzie na tyle niewygodna, że jej kontynuowanie stanie się nie tylko uciążliwe, ale i bezproduktywne.

Co jeść w trakcie postu?

Jeśli zakładamy, że przez określoną ilość czasu pościmy, to warto w tym czasie zrezygnować ze spożywania wszelkich pokarmów oraz płynów będących źródłem kalorii. Niektóre wersje IF dopuszczają możliwość spożywania niskokalorycznych warzyw, czy symbolicznych przekąsek, ale jest to zalecenie dość kontrowersyjne. Również w przypadku wypijanych płynów należy być konsekwentnym: woda, niesłodzona herbata i kawa, oraz napary ziołowe są jak najbardziej pożądane, ale inne napoje już niestety nie. Jeśli chodzi o suplementację, to tutaj zdania są podzielone. Potencjalnie korzystne może okazać się zastosowania termogeników. Niektóre koncepcje dopuszczają możliwość stosowania preparatów zawierających aminokwasy rozgałęzione czy średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie które z rozwiązań jest optymalne i czy przypadkowo zastosowanie dużej dawki aminokwasów nie zniesie niektórych potencjalnych korzyści wynikających z wprowadzenia okresowego postu…

Co jeść w czasie uczty?

W sieci można spotkać się relacjami zachłyśniętych efektami osób, które przekonują, że stosowana przez nich metoda daje możliwość bezkarnego objadania się słodyczami i fast-foodami przy zachowaniu szczupłej i estetycznej sylwetki. Niestety takie praktyki są nie tylko naiwne, ale wręcz szkodliwe. Owszem w przypadku krótkiego okna żywieniowego niekiedy realizacja ustalonej dziennej podaży energii wymagać będzie wprowadzenia pokarmów o wysokiej gęstości energetycznej, nie oznacza to jednak, ze można zajadać się śmieciowymi produktami. Dieta niezależnie od rozkładu posiłków, czasu trwania okna żywieniowego i postu powinna być oparta na nisko przetworzonej żywności. Konsekwencjami nieumiejętnego doboru pokarmów mogą być niedobory żywieniowe, zaburzenie mikroflory jelitowej obniżenie odporności immunologicznej oraz pogorszenie kondycji i estetyki sylwetki. Więcej na temat jakościowego doboru pokarmów przeczytasz tutaj:
http://potreningu.pl/diety/artykuly/290/jak-zabrac-sie-za-ukladanie-diety

Jak pogodzić przerywany post z aktywnością fizyczną?

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem pracy nad sylwetką, a połączenie odpowiednio ukierunkowanego treningu z przerywanym postem przynieść może naprawdę znakomite efekty. W przypadku rozkładu posiłków nawiązującego do koncepcji leangains istnieje kilka różnych protokołów, z których najczęściej polecaną jest przeprowadzenie treningu na czczo w okresie przeprowadzającym rozpoczęcie okna żywieniowego. Drugą z możliwością jest wkomponowanie treningu pomiędzy posiłkami. Zaleca się by posiłek potreningowy był najbardziej zasobny w energię i zawierał najwięcej węglowodanów. W przypadku ADMF i eat stop eat sytuacja wygląd trochę inaczej. Intensywne treningi fizyczne powinny odbywać się w dni, w których spożycie pokarmu nie jest zmniejszone, ale mogą zostać przeprowadzone przed pierwszym posiłkiem (na czczo). W dni całkowitego lub częściowego postu, teoretycznie można przeprowadzić lekki trening, choć jest to potencjalnie ryzykowne, okres powysiłkowy to bowiem czas, w którym warto uwzględnić choć niewielką porcję składników takich jak białko i węglowodany.

Na co należy uważać?

Przyczyną większości problemów doświadczanych w trakcie wprowadzania czy stosowania koncepcji żywieniowych uwzględniających przerywany post są zazwyczaj: brak odpowiedniej wiedzy oraz brak umiaru. Zdarza się, że osoby bez odpowiedniego przygotowania łączą ze sobą rozmaite metody intensyfikacji procesu redukcji tkanki tłuszczowej doprowadzając do niekorzystnych zmian w przebiegu procesów metabolicznych. Zarówno zbyt drastyczne zmniejszenie podaży energii, zbyt niska podaż węglowodanów (łączenie IF i KD) jak i również zbyt wysoka częstotliwość treningów mogą doprowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu, obniżenia poziomu hormonów tarczycy i tym samym do stagnacji w odchudzaniu i do przetrenowania. Bardzo niekorzystny wpływ na efektywność zabiegów redukcyjnych ma również niedostateczna ilość snu. Chciałbym także podkreślić, iż niezmiernie istotne znaczenie ma jakościowy dobór pokarmów, należy położyć duży nacisk na to, by nie brakowało w niej żadnych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników.

Podsumowanie

Diety oparte na koncepcji na wprowadzaniu przerywanego postu stanowić mogą interesujące rozwiązanie dla osób chcących pozbyć się nadmiaru tłuszczu poprawiając estetykę sylwetki. Warto jednak pamiętać, że typu rozwiązania żywieniowe wymagają sporej wiedzy i doświadczenia i nie powinny być stosowane samodzielnie przez osoby, bez odpowiedniego przygotowania. Przerywany post w życie najlepiej wprowadzać jest ostrożnie, bacznie obserwując reakcje organizmu, beztroskie podejście do tematu może okazać się po prostu szkodliwe.

zdjęcie pochodzi z: www.lluniversity.com

Uwaga!
W niniejszym topiku można zadawać pytania dotyczące praktycznych aspektów wprowadzania, stosowania, modyfikowania diety opartej na złożeniach IF.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2013-05-21 13:21:48
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 78
Intermittent Fasting, w skrócie IF bądź pod polską nazwą "post okresowy". Ten system żywieniowy zakłada planowane okresy postu w naszym rozkładzie dnia (około 16 godzin) oraz tzw. okno, podczas którego uzupełniamy potrzebne nam kalorie (około 8h). Zazwyczaj "okno" otwiera się potreningowym shakiem lub ewentualnie posiłkiem stałym. Istnieje również inna metoda IF, która zakłada 24 godzinny post raz bądź dwa razy w tygodniu, zamiast typowego podziału poszczególnych dnia na "post" oraz "okno".

Dlaczego warto spróbować IF?

1. Post sprzyja utracie wagi

Pierwszy powód jest dosyć oczywisty - podczas gdy nie dostarczamy naszemu organizmowi pokarmu przez pewien okres, zaczyna on szukać źródła energii. Pierwszym źródłem, z którego najłatwiej jest mu pozyskać energię, są zapasy w postaci glikogenu oraz tłuszcz. Zaplanowana głodówka ma ten plus, że możesz nasilić spalanie zapasów poprzez trening, który kończy post, a podczas którego spalamy dodatkowe kalorie. Co więcej, nie musimy się bać katabolizmu mięśniowego, krótki post i trening zaraz po nim na pewno go nie spowoduje. Nie tak łatwo jest utracić mięśnie, które nasz organizm i my w pocie czoła wypracowaliśmy. Po tym, jak kończy się okres chwilowej głodówki, a nasz organizm ma wyczerpane rezerwy po treningu, musi jak najprędzej uzupełnić rezerwy, czyli glikogen - który sukcesywnie uzupełnia podczas "okna". Z kolei tłuszcz, np. po treningu interwałowym, jest wciąż spalany na poczet pokrycia długu tlenowego.

2. Post sprzyja naszej gospodarce hormonalnej - dzięki czemu możemy zyskać więcej mięśni i spalić więcej tłuszczu

Podczas gdy my śpimy w nocy, nasz organizm cały czas pracuje, w tym m.in. nasz układ hormonalny. Podczas snu w dużym stopniu wydzielany jest hormon wzrostu - kluczowy w kwestii budowania masy mięśniowej, odbudowy włókien mięśniowych i zwiększania siły. Spożywając posiłek z rana, zatrzymujemy jego wydzielanie, jednak jeżeli "przegłodzimy" się po nocy, wydłużymy okres wydzielania się hormonu wzrostu. Ma to spory wpływ na rozbudowę naszych mięśni.

Kolejnym hormonem, który ma pozytywny wpływ na naszą sylwetkę, jest leptyna, czyli tzw. hormon sytości. Leptyna ma ogromny wpływ na utratę tkanki tłuszczowej, jest to związane z jej oddziaływaniem na hormony T3 oraz T4. Dwa tak silne hormony, jeżeli chodzi o spalanie tłuszczu, że często używane są jako doping, aby "dociąć" się przed zawodami. Pomijając jednak nielegalny i niezdrowy aspekt dopingu, możemy w całkiem naturalny sposób wzmocnić działanie hormonów T3 oraz T4 poprzez okresowy post.

3. Dieta IF może mieć pozytywny wpływ na naszą wątrobę oraz centralny układ nerwowy (CUN)

Post skłania nasz organizm do czerpania energii z innych źródeł, skoro główne "paliwo"- czyli pokarm - zostaje mu zabrane. Ten aspekt wydaje się już jasny. Jednak poza tym, że organizm czerpie energię z glikogenu oraz tłuszczu, pozyskuje ją również w jeszcze jeden sposób, poprzez autofagię komórkową, czyli w dużym uproszczeniu - oczyszczenie.

Na temat tak zwanych diet oczyszczających aż roi się w internecie, jednak większość z nich jest nieefektywna i bardzo często wręcz niezdrowa. Okresowy post może przyczynić się do oczyszczenia komórek, których większość znajduje się w naszej wątrobie - organie odpowiadającym za "filtr" toksyn w naszym organizmie.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205
doskonałe wprowadzenie


Metoda małych kroków - nie tyle należy o niej wspomniec co dłużej nad nią sie zastanowić.

Część osób - tak jak faf napisał - z metody uczta 18h (5,6posiłków) rzuca sie na głęboka wodę od razu i poszcząc 18 czy nawet 22h (znam takie przypadki).
I co?
2,3dni,czasami tydzień i dochodzą do wniosku że to dieta nie dla nich.

Nie dziwne że organizm się buntuje jeśli przez całe życie spozywalismy posiłki przez większą część dnia a pościliśmy tylko w nocy.

Metoda małych kroków!
Jeśli celem jest 16/8 (post/uczta)
Zaczynamy ucinając 2-3godziny z czasu uczty (od puntu startowego).
Np nie jemy pierwszego sniadania ale nadal spożywamy drugie.
Robimy tak przez 3,4 dni czy nawet tydzień.
Nie ma znaczenia - to tylko wprowadzenie,organizm powoli ma sie adoptować do nowych 'warunków'.

Kolejnym krokiem po tych 3,4 czy 7 dniach jest kolejne ucięcie 2-3godzin z okna żywienia.
Albo skracamy czas pomiędzy posiłkami - albo nie spożywamy drugiego śniadania.
I znowu dajemy sobie czas 3,4,7dni (lub więcej).

Powtarzamy schemat aż dochodzimy do celu (16/8,czy 18/6 czy 20/4).

Należy pamiętać o tym też że nie liczy sie ilość posiłków.
Nie musi to byc 3 posiłki i tyle.
Posiłków może byc nawet 5,czyli tak jak jedliśmy o ile tylko zmieścimy się w naszym docelowym oknie żywienia.

Od siebie napsize (a jestem juz na IF 2lata z hakiem,cały czas).
Czasami mam 2-3posiłki,wielkie.
Czasami jeden dłuuuuuuuuugi,np. calodzienny gril.
Czasami 4,5małych posiłków.
3

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
miczelx ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 902 Napisanych postów 35146 Wiek 84 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 814700
Ciekawi mnie ten schemat do dluzszego czasu
Solaros jako praktyk, byc moze naswietlisz pare spraw,
Wydaje mi sie, ze najefektywniej byloby trenowac naczczo, a po treningu kontynuowac post przez godzine lub dwie, dac organizmowi czas na dzialanie gh i dlasze sieganie po fat, ale moj plan dnia na to nie pozwoli,
Ja musialbym zjesc chociaz raz przed treningiem i reszte kcal przyjac po treningu, myslisz ze duzo na tym trace ?

Zauwazyles moze roznice w efektywnosci IF przy zasypianiu z pustym zoladkiem vs jedzenie przed spaniem ?

BO LEPIEJ BYSMY STOJAC UMIERALI NIZ MAMY KLECZAC NA KOLANACH ZYC!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205
zalezy co jest celem imo
jesli spalanie fatu glownie - to uczte mozna ograniczyc do minimum
jesli budowa dobrej jakosci miecha - to nie czekalbym po trenie na posilek
+
jesli jest opcja to 1posilek przed trenem

ja zawsze jadlem przed snem
ja jak mam pusto w baku to nie moge spac
jak mam pusto to budze sie o 2-3 i ide cos zjesc
jogurt + shake + olej rybii i ide spac dalej
4

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5770 Wiek 43 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42384
jesli chodzi o metode malych krokow , to zdania sa podzielone , ja osobiscie poszedlem od razu na calosc, oczywiscie 3-4 dni byly torturą , pozniej mozg sie przestawil (uczucie glodu to zwykla "gra" mozgu) i jest ok , dzisiaj znajomi w pracy ktorzy np jesli z jakis przyczyn nie zjedli sniadania , juz kolo 12 wariują z glodu i wszyscy na mnie napadają jak moge tak wytrzymywac , a to naprawde proste :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 16 Wiek 30 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 663
Solaros, mógłbyś się wypowiedzieć o stosowaniu IF przy wysiłku mieszanym? taka 1.5h sesja boksu gdzie głównie robi się technikę w parach + stacyjna praca na worku ze zmianami. Robić na czczo czy jeść coś przed treningiem? I czy opłaca się robić LC, lub zasadę 100 gram na IF 16/8 zaczynając redukcję ? Pozdrawiam!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 99 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 510
Nie jestem Solaros ale na moje oko przy większym wysiłku =więcej kcal jak zawsze. Taki trening wygląda na bardziej wytrzymałościowy niż siłowy więc ja wtrąciłbym 1 posiłek przed treningiem. Co do metod to jestem za tym aby wszystko robić małymi krokami. Tak więc opłaca się ale z czasem.

Nie dajesz rady? To dopiero początek!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
A ja mam pytanie trochę z innej beczki - faftaq, czytałeś te książki które znajdują się na jpg który wrzuciłeś? Są one warte uwagi ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 945 Wiek 35 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 17324
po przeczytaniu trochę się zdziwiłem i zastanawia mnie to co zostuję czy IF + CKD to dobre rozwiązanie ? przy oknie 20/4 ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 162 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 5297
Mam pytanko czy podczas postu nie spala się mięśni ?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Mięśnie są bardziej zabezpieczone przed katabolizmem w porównaniu do tradycyjnej metody odchudzania związanej z spożywaniem posiłków co kilka godzin.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Intermitten fasting czyli przerywany post – z czym to się je?

Następny temat

Intermittent fasting: korzyści i kontrowersje

nutloveb