SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Indeks Glikemiczny - o czym tak naprawdę świadczy?

temat działu:

Trec

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13134

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
Indeks glikemiczny - o czym tak naprawdę świadczy?

I. Wstęp

Najkrócej mówiąc, indeks glikemiczny porządkuje węglowodany według zawartości cukru/skrobi wpływające na efekt glikemii, czyli poziomu cukru we krwi po posiłku.

Glikemia odnosi się do poziomu cukru, a dokładniej glukozy we krwi. Poziom ten wynosi przeciętnie 1g glukozy na 1 litr krwi.

Procesy trawienne transformują węglowodany na glukozę, w związku z czym podnosi się poziom cukru we krwi. Jest on kluczowy dla utraty lub nabrania wagi. Już po przetrawieniu jedzenia cukier, który produkowany jest w krwi wpływa na poziom insuliny. Insulina to hormon, który w zależności od jej poziomu, może wpływać na wzrost wagi ciała.

Przez lata ludzie uważali, że takie same ilości różnych węglowodanów generują taki sam poziom cukru we krwi. Dopiero a latach siedemdziesiątych naukowcy odkryli, że węglowodany zawierające te same cukry/skrobia niekoniecznie mają taki sam wpływ na poziom cukru.

Kalifornijski naukowiec Crapo ustalił, że trzeba brać pod uwagę zdolność węglowodanów do podnoszenia poziomu cukru we krwi oraz jak ten wzrost ma się w porównaniu z innymi węglowodanami.

Jak już zostało wspomniane, indeks glikemiczny mierzy wpływ węglowodanów na poziom cukru we krwi, czyli potencjał do uwolnienia określonej ilości cukru do naszej krwi po danym posiłku. Jeśli indeks glikemiczny ma wysoki poziom (np. ziemniaki) wówczas sprowokuje to wysoki poziom cukru we krwi. Analogicznie, węglowodany o niskiem indeksie glikemicznym (np. soczewica) spowodują znacznie mniejszy, a niekiedy nawet nieznaczący, wzrost poziomu cukru we krwi.

Indeks glikemiczny możemy podzielić na:
Niski - poniżej 35 IG
Średni - miedzy 35 a 50 IG
Wysoki - powyżej 50 IG

Aczkolwiek w wielu opracowaniach spotkać można również taki podział:
Niski - poniżej 55 IG
Średni - pomiędzy 55 a 69 IG
Wysoki - powyżej 70 IG

Bardziej właściwy wydaje się być podział pierwszy. Drugi, zawyżony, stał się „wygodny" dla producentów żywności, których produkty wówczas nie zaliczają się do ostatniej kategorii.


II. Czynniki wpływające na wartość Indeksu Glikemicznego

Większość węglowodanów, które spożywamy to węglowodany złożone (skrobia), zbudowane z amylozy, podzielone na cztery kategorie:

1. Zboża
Pszenica, ryż, kukurydza, owies, jęczmień, żyto, sorgo, proso.

2. Bulwy
Ziemniaki, słodkie ziemniaki, maniok.

3. Rośliny strączkowe
Fasolka szparagowa, groszek, ciecierzyca, soczewica.

4. Owoce
Banany, mango, jabłka.

Wszystkie te typy skrobi aby zostały wchłonięte i trafiły do krwi muszą zostać poddane rozpadowi do glukozy (najmniejszej molekuły cukru, z której zbudowane są skrobia). Proces ten zależy od pracy enzymów trawiennych, a dokładniej alfa-amylazy.
Istnieje parę czynników, które wpływają na wartość Indeksu Glikemicznego.

Struktura skrobi
Ziarna skrobi budowane są z dwóch typów cząsteczek: amylozy oraz amylopektyny. Te mogą być powiązane z lipidami, białkiem, włóknem pokarmowym oraz mikroelementami (m.in. witaminy, minerały, solami). Ilość amylozy w proporcji do amylopektyny jest tym, co de facto determinuje fizyko-chemiczną naturę produktów skrobiowych a więc też ich wpływ na ludzki organizm.

Zbożowe skrobia z reguły zawierają 15 do 28% amylozy. Różne rodzaje kukurydzy zawierają mniej niż 1%.
Są też takie, które zawierają 55 do 80%, ale im wyższy jej poziom, tym mniejsza produktywność rośliny. Najwięcej amylozy zawierają skrobia roślin strączkowych, od 33 do 66%.

Zmiany Indeksu Glikemicznego
Indeks glikemiczny produktów skrobiowych determinowany jest przez poszczególne parametry:

1. Proporcja amylozy do amylopektyny
Wysokie temperatury wpływają na strukturę skrobi. Pod wpływem tego ciepła wiązania pękają absorbując wodę. Pęcznieją ziarna skrobi a amylopektyna łączy się z roztworem. Kiedy ten proces ogrzewania trwa dłużej, wówczas frakcja amylozy również staje się częścią substancji. Proces ten nazywa się żelatynizacją, ze względu na swoją gęstą i lepką konsystencję.

Stopień żelatynizacji jest proporcjonalny do ilości amylozy. Im mniejsza jest zawartość amylozy, tym większy stopień żelatynizacji, oraz odwrotnie. Jest dowód na to, iż im wyższy stopień żelatynizacji skrobi (jako skutek niskiej zawartości amylozy), tym większa szansa, że zostanie hydrolizowany przez alfa-amylazę (enzym trawienny skrobi) i tym większa skłonność do powstania glukozy i, co naturalne, większy poziom cukru we krwi.

Tak więc skrobia z mniejszą zawartością amylozy posiadają wyższy indeks glikemiczny. I odwrotnie, skrobia z większą zawartością amylozy będą charakteryzowały się niższym stopniem żelatynizacji, a więc i niższym indeksem glikemicznym.

2. Poddawanie jedzenia procesom termicznym
Kontakt z wodą (gotowanie ryżu) jak i wszelkie inne procesy polegające na ogrzewaniu produktów również podnoszą indeks glikemiczny produktów. Przykładowo surowa marchewka posiada 35 GI (Glycemic Index), ale gotowana już 85 GI. Jest to skutek żelatynizacji jej zawartości.

Różne procesy przemysłowe powodują żelatynizację w stopniu maksymalnym. Przykładem są choćby tłuczone ziemniaki (placki ziemniaczane) i płatki kukurydziane. Najczęściej sytuacja taka dotyczy produktów, które są sztucznie modyfikowane. Pop-corn posiada IG wyższy o 15-20% w stosunku do ziarna kukurydzy.

Bardzo ważne jest też to, jak długo trwa proces termiczny. Na przykład gotowanie makaronu al dente (5-6min) pozwala zachować IG na jak najniższym poziomie, podczas gdy długie gotowanie (15-20min) podniesie poziom IG aż rozpocznie się proces żelatynizacji.

3. Retrogradacja odwraca proces żelatynizacji
Skrobia, po procesie żelatynizacji, gdy są ochładzane poddawane są dalszym modyfikacjom.

Wraz z wystygnięciem, skrobia poddane żelatynizacji, rozpoczynają reorganizację jej cząsteczki amylozy i amylopektyny. Proces ten jest znany jako retrogradacja, czyli powrót do jej poprzedniej molekularnej struktury. Retrogradacja jest bardziej intensywna wraz ze spadkiem temperatury i upływem czasu.

Jednak należy podkreślić, że retrogradacja nie prowadzi do pełnego odwrócenia procesu żelatynizacji pożywienia a jedynie obniża indeks glikemiczny produktu.

Należy też dodać, iż im wyższy poziom amylozy zawarty w danej skrobi tym proces retrogradacji przebiega sprawniej i jest on bardziej efektywny.

4. Białko oraz błonnik obniżają IG
Naturalna zawartość białka w poszczególnych węglowodanach może być powodem, dla którego ich skrobia są hydrolizowane w mniejszym stopniu oraz posiadają niższy indeks glikemiczny. Tak dzieje się na przykład ze zbożami.

Przykładem jest makaron. Gluten w nim zawarty obniża poziom wydzielanej amylazy i tym samym ogranicza wchłanianie glukozy.
Podobnie zachowuje się występujący w danych produktach błonnik. Również jego obecność, tak samo jak białka, przyczynia się do spowolnienia wchłaniania glukozy blokując procesy amylazy. Dotyczy to zwłaszcza owsa oraz roślin strączkowych.

5. Dojrzałe owoce a poziom IG
Owoce, w zależności od tego jak dojrzałe się, mogą mieć różne IG.
Zielone banany, czyli te mniej dojrzałem, mają niższy indeks glikemiczny (ok 40). Natomiast banany dojrzałe mają znacznie wyższy indeks glikemiczny (ok. 65). Wiąże się to z prostym faktem, że skrobia stają się mniej trwałe. Gotowanie zielonych bananów daje taki sam efekt jak och dojrzewanie.

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
Tutaj tabela:
http://www.u.waw.pl/indeks-glikemiczny-tabela.php

Była dyskusja w dziale, więc krótkie info się przyda

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Przyda się, jasno i czytelnie opisane.

Mógłbyś coś skrobnąć o indeksie insulinowym


Pzdro



Zmieniony przez - Viren w dniu 2010-06-17 21:35:06
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jabolcokk A.Jabłoński
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 23197 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 224261
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 926 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 7906
Indeks Insulinowy?? Może wyblasze albo się nie znam ale z takim sformułowaniem jeszcze się nie spotkałem,wyrzut insuliny to tak i to jest włąsnie zalezne od indeksu czyli pokarmu/posiłku jaki spozyjemy

KULTURYSTYKA znaczy coś więcej!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 23463 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 95225
Przeczzytam jutro
tero mi sie plączą oczęta
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 52 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 382
Ciekawy tekst w sam raz na okres redukcji się przyda, ja nie jem teraz żadnych węgli o wysokim indeksie, mięśnie są odżywione, napompowane na treningu, nie chodzę głodny. Codziennie jem węgle o niskim IG w 4 posiłkach ( w sumie 120 g WW) i naprawdę daje radę. Do tego jeszcze aeroby i spining i smalec się super topi.

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
Też nie wiem nic o indeksie insulinowym

No generalnie to nie ma też co przesadzać. W moim przekonaniu po prostu węgle o niskim ig są mniej przetworzone. Aczkolwiek nawet z tego względu warto po nie sięgać częściej.

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 23463 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 95225
Fajne, krotkie i logiczne.


Jednak z tego co wiem, jedzac warzywa itd automatycznie tez obnizamy IG roznych produktow.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
No, ale to szczegóły, dla mnie osobiście mało ważne

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 23463 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 95225
Teraz jeszcze napisz arta
jak jeść wegle o niskim ig
Bo mi za hvja nie wchodza
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dawkowanie N2+cm3+Hard mass

Następny temat

pomocy w suplementacji!

WHEY premium