SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Historia-Jakie wady , plusy

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2880

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 71 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 657
A no, gdyby taka masa była budowana bez supli to tak ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak nie będzie zdjęcia to śmierdzi fakem na kilometr.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 155 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2542
Przyłączam się do prośby o fotkę. Antos098 napisz jakie według ciebie są zalety treningu dzielnego bo jak na razie wymieniono tylko wszystkie jego wady :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
Moze zacznijmy od tego, ze split zdobyl swa zla reputacje poprzez argument mowiacy o tym, jakoby zostal on wymyslony w erze sterydowej - nie jest to prawda! Juz sam Vince Gironda praktykowal podzial ciala na czesci, co pozwalalo na o wiele wieksza stymulacje kazdego ciezkiego liftu. Dopiero pozniej prawdziwe splity przeobrazily sie w bezuzyteczne gowno a to za sprawa niejakiego Joe Weidera, ktory podkradal wszystkie pomysly madrych trenerow kulturystyki i dorabial do tego swoje ideologie, machina splitowa na sterydach ruszyla pelna parą - nie wazny byl rodzaj progresji zawsze sie sprawdzala jedna 12,10,8 co-seryjna, zapomniana zostala progresja liniowa, ktora caly czas obowiazywala przy FBW narosl konflikt skupiajacy dwie grupy ludzi:
- zwolennikow systemow calosciowych
- zwolennikow systemow dzielonych

Ci pierwsi oskarzali tych drugich o to, ze cale efekty zawdzieczaja sterydy, z kolei Ci drudzy umniejszali tym pierwszym ze nie dosc ze maja takie same efekty silowe to tamci bonusowo sa o polowe mniejsi - dzis juz wiadomo ze jedna jak i druga strona miala racje, choc w czesci swych slow.

Nie kazdy splitowiec sie wspomaga - to bujda wyssana z palca i wykreowana na tyle mocno, ze ludzie zaczeli w to wierzyc

Nie zawsze na FBW - zdobedziemy nie wiadomo jak duza mase miesniowa i tu juz nawet nie chodzi o diete, a o chroniczne przetrenowania osob praktykujacych ten system - mecza nogi 3x w tyg podobniez jak inne partie - silowo idzie pieknie, bo CUN szybko sie adaptuje do ciezarow - tu jest wykonana dobra praca, natomiast obwodowo juz nie jest tak kolorowo, z wielkich miesni pozostaje jedynie marzenie o wielkich miesniach i jednoczesna wscieklosc ze splitowiec rosnie i wcale nie jest slabszy od nas.

Nalezy pamietac o tym, zeby patrzec zawsze w pelni obiektywnie na oba systemy treningowe nie stawiac jednego nad drugim bo to nieodpowiednie podejscie do tematu - co nie znaczy skakania z kwiatka na kwiatek, ale jesli zatrzymalismy sie na danym ciezarze przy FBW a jest to dosc ciezkie cwiczenie to warto byloby je oddzielic i atakowac tego moloha ciezarowego na osobnej sesji, zeby ruszyc postep do przodu, a nie meczyc sie z nim kiedy jestesmy juz mocno zmeczeni po siadach, wiosle i poreczach - to do niczego nie doprowadzi.

I miedzy bajki mozna wlozyc ze tylko FBW uczyni z Ciebie silnego i duzego goscia, bo moze sie okazac ze bedziemy rosli w sile, czyli system nerwowy bedzie dobrze odbieral wszystkie bodzce ale w zaden sposob nie przelozy sie to na obwody danych partii miesniowych.

Kiedy tworzyl Vince Gironda panowalo przekonanie o wysokich objetosciach treningowych, treningi 8x8 6x6 to norma dla tego okresu, do tego dochodzily rozne odmiany regresji, przerozne cwiczenia (niektore bardzo stawo***ne) i nikt nawet nie myslal o tym, by sie klocic o split czy FBW, bo na dobra sprawe wyobrazmy sobie FBW w takiej objetosci - konczy sie przetrenowaniem po 4-5tyg, o progresji nawet nie ma co wspominac.

Sprawa na dzien dzisiejszy wyglada nastepujaco:

Zwolennicy FBW:

- proces superkompensacji zapewniony
- szybka poprawa wynikow silowych (czyli tam gdzie byly braki zostaly po prostu wyrownane - nie ma tu zadnej magii systemu)
- wyrobienie solidnych podstaw masowych (znow za sprawa ciezaru latamy dziury w sylwetce)
- splitowcy po kilku miesiacach musza brac multum odzywek bo lapie ich zastoj ( bardzo bledne myslenie, zakrawajace o nagminne przesladowania osob cwiczacych tym systemem)
- splitowcy buduja mase bez sily - w rozumieniu : stymuluja bardziej hipertrofie sarkoplazmatyczna a nie hipertrofie miofibrylarna - ten argument powala smiechem juz na samym wejsciu, dlaczego?? dlatego ze sarkoplazma to cytoplazma komorki miesniowej i teraz uwaga : KAZDA SARKOPLAZMA WYPELNIONA JEST PALECZKAMI MIOFIBRYLI, wiec nie da sie oddzielic hipertrofii sarkoplazmatycznej od hipertrofii miofibrylarnej - to niedorzeczne. Obie zachodza w komorce! Sprawa sie rozbija glownie o ciezary, gdyz wiekszosc osob ktore zle interpetuja system dzielony olewaja sobie martwe ciagi i przysiady - stad tez ich poziom wytrenowania CUN jest na zenujaco niskim poziomie, kiedy przeskakuja na FBW to z miejsca maja zaserwowane ciagi i siady i to czesciej niz raz w tyg - CUN dostaje potezny impuls, sila rosnie lawinowo - osoby sa zadowolone i jednoczesnie wine zarzucaja splitowi za ich slabe wyniki - nie system zawinil a czlowiek!!

Kolejnym ciekawym argumentem jest proces superkompensacji na FBW, a w splicie juz nie - kolejny nonsens, moze o samej superkompensacji:

Jest to prawo nadwyzki restytucyjnej (odnowa sil po wysilku fizycznym). Zadaniem nadwyzki restytucyjnej, jest:

- gromadzenie nadwyzki energetycznej
- gromadzenie materialu budulcowego

nastepstwa:
- zwiekszenie wydolnosci narzadow
- ich rozrost

i teraz co najwazniejsze: bez tej nadwyzki rozrost bylby niemozliwy, czyli nawet sezonowiec - splitowiec LUB doswiadczony czlowiek ktory targa xxkg nie rosli by!! Napisze wiecej: wtedy czlowiek nie musialby cwiczyc bo i tak nie byloby tego efektow, nawet tych minimalnych rzedu 1cm na rok! Dlatego nie rozumiem jak mozna poslugiwac sie terminem nadwyzki restytucyjnej nie znajac jej podstawowych zadan biologicznych, malo tego gloryfikowac i przypisywac ja tylko dla FBW - to jeden wielki stek bzdur, ktorymi niestety mlodzi ludzie sa karmieni " rob FBW bo na splitach nie urosniesz". Wszelakie badania mowiace o wypadaniu superkompensacji co 2, 3 10 czy tez 20 trening sa NIEWIARYGODNE - to jak szybko organizm bedzie odnawial sily po wysilku, zalezy od multum czynnikow: regeneracji organizmu, objetosci treningu, intensywnosci treningu!

Malo tego, owa nadwyzka nie bedzie mozliwa jesli opuscimy trening - nie ma bodzca, ktory przyczynia sie do odnowy sil to nie ma potrzeby superkompensacji, czyli naturalnego procesu wzmacniajacego w naszym organizmie. Wiec nie wazne czy opuscisz trening na splicie czy na FBW - superkompensacji nie uswiadczysz! A zeby nie byc goloslownym, spojrz na ludzi po przerwie atrofia tkanki jest widoczna golym okiem, kiedy wroca do rezimu treningowego znow nastepuje superkompensacja - powracaja do ciezarow i obwodow + pamiec miesniowa, czyli przystosowanie ukladu nerwowego do pewnych ruchow ktore wyksztalcil na drodze treningu.

Jesli masz jeszcze jakies pytania to smialo i wybacz za tak dlugi post, ale to wymagalo dluzszego omowienia sprawy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 147326
ANTOS- spokojnie bo widze że pewne sprawy zle rozumiesz.

1.Ja wcale nie uważam że system dzielony jest zły , bo ja sie wychowałem na nich w przeróznych formach, jednak np polecanie komus sytemu dzielonego kiedy dana osoba cwiczy jakies sporty , i gdzie trening siłowy to tylko środek uważam za bezsens i nie kompetencje osoby piszacej takie rzeczy .

2.Druga sprawa polecanie osobie o marniutkich podstawach systemu dzielonego uważam tez za nie za dobre rozwiazanie i to jest moja praktyka i moje doświadczenie z kórego korzystam - wiec kiedy ja pomagam ma prawo korzystac z mojej wiedzy .

3.split zyskał zła reputacje według mojej wiedzy przez wiedera ktory ułozył te bohomazy które sa teraz najbardziej popularne najczesciej stosowane.

Antos - oczywiscie troche pytan czy prósb o wyjasnienie bede miał tylko musze na spokojnie przeczytac, dopiero wrociłem z szpitala porzadki z zatokami robiłem

PS: W tym dziale jest bardziej walka o to zeby módym ludziom przypomniec że istnieje taki system jak FBW i że warto sie jemu przygladanc
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
"jednak np polecanie komus sytemu dzielonego kiedy dana osoba cwiczy jakies sporty , i gdzie trening siłowy to tylko środek uważam za bezsens i nie kompetencje osoby piszacej takie rzeczy . "

Na prawde uwazasz to za niekompetencje czy tez moze za prawde dla Ciebie niewygodną ?? odpowiedz sam dla siebie.

Pokutuje przekonanie ze tylko na FBW, zbudujemy sile funkcjonalna ktora znajdzie realne przelozenie dla uprawianego sportu, wiec odpowiedz mi : jesli uwzglednie kazdego mocnego wielostawa tyle ze w systemie dzielonym to jest to rownoznaczne z niemozliwoscia zbudowania owej sily?? oczywiscie ze nie, malo tego: mamy wieksze mozliwosci, natomiast warunek jest jeden: kiedy zaczynamy cwiczyc na silowni trzeba najpierw rozwinac mozliwosci ukladu nerwowego, ktory do tej pory nie znal tej strefy wiec partie, ktore posiadaja w swoim "arsenale" molohy ciezarowe nalezaloby stymulowac 2x w tyg - przy podziale treningowym 4-dni wychodzi idealne polaczenie dla zdobywania sporej sily oraz masy miesniowej.

"2.Druga sprawa polecanie osobie o marniutkich podstawach systemu dzielonego uważam tez za nie za dobre rozwiazanie i to jest moja praktyka i moje doświadczenie z kórego korzystam - wiec kiedy ja pomagam ma prawo korzystac z mojej wiedzy . "

Rozwiazanie jest jak najbardziej dobre, pod warunkiem ze bedziemy sie trzymac zasady: partie z ogromnym potencjalem 2x w tyg, zeby wlasnie wejsc w odpowiedni poziom ciezarowy w stosunkowo krotkim czasie tak jak ma to miejsce przy FBW.

"3.split zyskał zła reputacje według mojej wiedzy przez wiedera ktory ułozył te bohomazy które sa teraz najbardziej popularne najczesciej stosowane."

Dokladnie to samo napisalem powyzej - jak przeczytasz ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 147326
Antos

1.Widzisz tu jest jeden fakt że zalezy co uważamy za plan oparty o dzielenie, ale z praktyki mojej i wielu innych osób każdy prawie trening siłowy skutecznie zniecheca i osłabia na treningu sw , akurat siła maksymalna nie jest tak wazna (choc nie do konca) ekspozywnosc,wytrzymałosc miesniowa tlenowa, zbyt powolne generowanie siły , mocy prowadzi do tego że kiedys dochodzimy do max juz jestesmy zmeczeni, trening siłowy moze umacniac zawodnika ale to wszystko zalezy od wielu czynników osobie ktora zaczyna np sw nie polecałbym żadnych treningów siłowych , a dopiero po fazie adaptacyjnej prowadzac i na poczatek jakies króciutkie FBW i cały czas pilnowac postepu, oczywiscie tutaj mozna dyskutowac mase czasu jakie to SW i czy trening jest forma areobów czy naprawde wielkim wysiłkiem.

Nastepna sprawa czy rozmawiamy o wyzszym poziomie wytrenowania czy o poczatkujacym , zle dobrany trening siłowy uczy mozolnosci trenowanie pod katem siły maksymalnej i zdobywaniem masy to jest tylko poczatek osiagniecia progów siłowych (standart ) i pozniej dalszy trening tylko spowalnie , jak trenowanie bez rozciaganie przed i po treningu. dynamika i statyka.

Powiem tak dalej 4 dniowy trening z ciezarami i trening SW dla mnie lub osob z ktorymi trenuje to max miesiac i juz pojawia sie oznaki przetrenowania- awykonalne, chyba że uzbrojenie w odpowiedni suplementy i odzywianie na wysokim poziomie, i treningi siłowe bardzo krótkie max 45 minut, każdy mikrouraz bedzie powodował ze bede słabszy na sali, ale jak wyzej trenowanie pod katem siły maksymalnej lub masy mija sie z celem. Jest tylko wązne w poczatkowych fazach treningu.

2.Tutaj sa rózne metody i rzeczywiscie uważam że oba wyjscia sa na miejscu , choc jak przyszłem na forum zauwazyłem że wszyscy przychodza z podziałem i jakby nie wiedzieli że istnieje taki system jak FBW wiec stosowałem róznych chwytów aby przekonac ich choc do proby.

Rzeczywiscie czy trenujemy dla samego sportu ciezarowego czy pod SW cwiczenia takie jak przysiad , martwy , wyciskanie , porecze czy podciaganie beda zawsze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
Ad.1

Ale nikt nie mowi o generowaniu tylko sily maxymalnej dla splitu 4-dniowego, nie widze przeszkod by 2dni byly czysto silowe i 2 eksplozywno-dynamiczne przeplatane miedzy soba, poza tym trzeba ustalic swoje priorytety autor nie powiedzial ze zalezy mu na SW - tylko napisal w ankiecie ze dodatkowo trenuje SW, wiec nie mozna tego odczytac jako : "silownia dodatkiem do SW" bo moze okazac sie odwrotnie, poki nie znamy zamiarow pytajacego mozemy tylko gdybac.

Masz priorytet SW, silownia dodatek, natomiast nie kazdy mysli podobnie, niektorzy wola silownie a SW traktuja jako dodatek - tak dla rekreacji.

Ad.2
Ja tu zauwazylem cos innego, ktos chce trenowac nawet Push/Pull to kategorycznie mu sie wmawia ze to bezsensu i ze FBW uczyni z Ciebie wielkiego pakera - spojrzmy prawdzie w oczy. Jak pisalem wyzej nie wolno stawiac jednego systemu ponad drugi, bo z czasem nawet Ci najbardziej zmanipulowani ludzie zobacza po sobie ze sily troche maja ale obwodowo to sie chowaja za swoimi kolegami splitowcami, ktorzy madrze kroczyli ta sciezka. Trening to bardzo szerokie pole do dzialania - nie pozbawiajmy sie nowych mozliwosci, tylko dlatego ze bledna interpretacje systemu przyjeto za prawde absolutną, ktorej nic nie jest w stanie podwazyc.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 147326
Antos

I tu sie z toba zgodze , jeden problem jednak stoi na drodze że brak tu elementarza dla poczatkujacych który by uswiadomił że FBW - to tylko szkielet , i SPLIT to takze szkielet , widzisz wtym dziale sie rozróznia dwa wyjscia FBW - który uważa sie dla poczatkujacych a to przeciesz nie system swiadczy o tym lub klasyczny split , i tak jak niema artykuły który by wyjasnił pojecia że to sa tylko systemy i każdy z nich ma swoje zalety, ze opieramy sie o ich zasady by tworzyc plan , a tu sie plan uwaza jako system.


No czasem sie łapie ze kieruje sie swoja filozofia że słysze cwiczysz sw to ja z góry ustalam co bedzie dla niego priorytetem, choc staram sie ostatnio jak najwiecej pytan zadawac , tez tylko człowiekiem jest z swoim odjazdem.


Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 155 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2542
Czyli wszystko sprowadza się do wniosku że jedno i drugie jest dobre z kilkoma różnicami

FBW:
-dla każdego
-w przeciwieństwie do spiltu jest genialnym rozwiązaniem dla początkujących bo łatwiej jest się nauczyć wykonania kilku ćwiczeń niż kilkunastu,
-układanie treningu całościowego jest o wiele łatwiejsze od treningu dzielonego,
-szybsza adaptacja wszystkich mięśni do cięższego treningu.

Spilt:
-dla bardziej zaawansowanych
-posiadając doświadczenie można łatwiej dopracować poszczególne partie,
-teoretycznie (bo wszystko zależy od planu) trening jest cięższy więc potrzeba wyczucia żeby się nie przetrenować,
-ciągła batalia z psełdo-specjalistami spowodowała duży zamęt i trudniej jest znaleźć odpowiedni plan dla siebie.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan FBW do oceny

Następny temat

Pomóżcie początkującemu :)

WHEY premium