SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Hipertrofia a "somatotypy" sylwetki

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 326

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

Mężczyzna

Wiek

18

Waga

82

Wzrost

192cm

Cel treningowy

Masa

Staż treningowy na siłowni

1,5 roku

Uprawiane inne sporty

Brak

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Full osprzęt

Dieta

+300 kcal nadwyżki

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

Brak

Zażywane suplementy

Kreatyna Vitpak kfd

Ostatnio przerabiany plan

Push pull 4x

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 32 Wiek 22 lat Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 363
Witam, chciałbym dowiedzieć się co sądzicie o zależnościami między somatotypem sylwetki a budową masy mięśniowej. Na yt można obejrzeć wiele filmików np. od Owcy wk nagrany 7 lat temu odnośnie tego jakie hardkorowe jest budowanie masy dla ekto. Tyle ile różnych trenerów tyle różnych informacji na temat "jak to budować mięśnie gdy jest się ekto" jedni mówią że najważniejsze bialko inni że podstawa jest dieta wysokoweglowodanowa bo tylko wtedy przy nadwyżce można wywołać hipertrofie. Owca powiedział wtedy że w ciągu pół roku zrobił około 15kg. Był chyba wtedy początkujący ale na zdj miał dosyć niski fat. Na innych forach doczytałem że u niektórych osob hipertrofia zaszła gdy spożywali po 4500kcal dziennie przy wadze 70kg. Też jedni mówią żeby rozplanować cykl masowy na 2 lub 3 miesiące a inni że minimum 6 miesięcy bo poniżej nic nie zbudujemy..... Idzie dostać pier**lca od różnorodności info. Jak to w końcu jest z tym budowaniem i czy istnieje takie coś jak ekto mezo czy endo podzielcie się że mną info ale na własnym doświadczeniu bez żadnego przedstawiania badań.

U mnie na pierwszej masowce 1 rok temu ważyłem 85kg i spożywałem kcal dziennie i zwiększałem wagę 0.5kg na tydzień. Przez miesiąc nie było żadnych efektów aż nagle gdy po tym 1 miesiącu jakims sposobem wywołałem hipertrofie i w ciągu kolejnego 1.5 miesiąca uroslem cały a w pasie dokładnie tyle samo i bf też został taki sam. Z treningu na trening bez problemu dokładałem na sztangę i się dziwilem że tak lekko idzie. Przyrosty były takie że z 34 w łapie zrobiło się 38 oczywiście obwody głównych partii jak nogi plecy klata też poszły w górę tak że porobiły mi się duże rozstępy na bicach udach i klacie. Czy może ktoś wytłumaczyć dlaczego tak szybko zaszła u mnie wtedy hipertrofia a teraz staram się znowu się zbudować z nadwyżka +300kcal od 1 miesiąca i waga poszła w górę o 1kg a w lustrze brak dodatkowych przyrostów a jak się mierze to dokładnie tyle samo wszędzie. Gdzie się podział ten 1kg??????
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6507 Napisanych postów 62299 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777657

Somatypy sylwetki to już koncepcja z lat 40. ubiegłego wieku Sheldona. Początkowo odnosiła się ona do pewnych ustaleń nie w sporcie, a psychologii.
Zakładała ona, że temperament i pewne cechy psychiczne zależą od tego w jaki sposób jednostka jest zbudowana, a co za tym idzie Sheldon wskazał 3 typy sylwetki. Ektomorfika czyli osobę szczupłą o cienkim kośćcu, małej masie mięśniowej, wąskimi barkami. Druga to mezomorfik, to osoba z dużą masą mięśniową, szerokimi barkami, małą lub średnią ilością tkanki tłuszczowej. W końcu endomorfik, najwięcej tkanki tłuszczowej, przysadzista budowa ciała.

Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że każdy somatym Sheldona to jest skrajny przypadek danego typu budowy. A w rzeczywistości jesteśmy mieszankami tych 3 typów. Poza tym Sheldon nawet odnosząc się swoim podziałem w psychologii został skrytykowany w środowisku naukowym.

Teorię tę z czasem przyjęła branża fitness i długo ona krążyła w świecie treningowym i nadal się pojawia choć bardziej jako ciekawostka niż rzetelne opracowanie naukowe.

W praktyce jesteśmy indywidualni każdy z nas ma inne nawyki żywieniowe, inne profil hormonalny, inne choroby za sobą, a niejednokrotnie mamy choroby, o których jeszcze nie wiemy.
Dlatego też do każdej osoby warto podejść indywidualnie, obserwować zmiany w sylwetce, zmieniać i kalibrować swoją dietę. Badać się regularnie.
Geny mają kolosalne znaczenie w temacie budowy sylwetki, ale każdy jak włoży odpowiednią ilość pracy może się cieszyć wysportowaną sylwetką.

Polecamy również: Jak uzyskać sylwetkę fitness - kompleksowy FIT poradnik




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2020-08-17 12:44:25

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
witorrr98 Doradca
Ekspert
Szacuny 543 Napisanych postów 1469 Wiek 26 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 20822
Ja nigdy nie wierze na słowo, tym bardziej przypadkowych filmików czy artykułów z internetu.Zawsze sprawdzam na sobie czy to działa.

Skoro porobiły ci się rozstępy, to nie sądzę, aby to był dobrze rozplanowany cykl masowy.Co do tego kilograma, to nie wiem, gdzie mógł się schować x)


Zmieniony przez - witorrr98 w dniu 2020-08-15 14:40:42

Siła ponad wszystko.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33073 Napisanych postów 23163 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278047
Sprawdzaj na sobie a w takei teksty jak zrobienie 15kg masy mieśniowej w pół roku to ty nie wierz nigdy . 15kg to można przytyć na wadze ( głównie woda i tłuszcz ) masa mięśniowa i jej robienei to bardzo powolny proces.

Dopinasz trening silowy , dopinasz perfekt dietę z nadwyżką i robisz swój plan , jeśli przez 2 tyodnei nic się nie zmienia to zwyczajnie dokładasz 100/200 kcal i jedziesz dalej . jak ruszy to nic nie zmieniasz do kolejnej stagnacji jak nie ruszy to znów podbijasz i nie ma bata żeby plan nie był zrealizowany .

Pamiętaj że wszystko wymaga czasu i każdy jest inny stąd jeden potrzebuje mniej czas a inn więcej ale nigdy nei można się spieszyć i zakładać że zrobimy super sylwetke w kilka miesięcy .
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pomoc w dopięciu planu FBW.

Następny temat

Jak zrobić masę? Początkujący

WHEY premium