SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

HMB - jak i czy działa??

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 519154

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 135 Napisanych postów 22600 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 112308
Jak to działa beta-hydroksy-metylomaślan (HMB)?
/fragmenty/

Każdy, kto przez ostatnie kilka lat miał do czynienia z kulturystyką, słyszał o beta-hydroksy-beta-metylomaślanie, popularnie zwanym HMB. (...) Sprzedawany w olbrzymich ilościach towar miał wspomagać budowanie tkanki mięśniowej. Jednakże HMB nie działa dokładnie w ten sposób i w rezultacie sporo dzieciaków pobiegło je kupić z nadzieją na oszałamiające efekty. W parze z bardzo wysoką ceną szły bardzo spore oczekiwania. A gdy nie działo się nic nadzwyczajnego po dołożeniu HMB do ‘codziennej’ suplementacji, szybko zaprzestano jego kupna.
(...) HMB jest metabolitem aminokwasu zwanego leucyną. Organizm wytwarza około 0.2-0.4 g HMB każdego dnia, w zależności od codziennej podaży białka, a dokładnie leucyny. Z leucyny tworzy się ketoizokapronian (KIC), zaś KIC dzięki enzymowi zwanemu dioksygenazą ketoizokapronianową przekształcane jest do HMB. HMB wydaje się być konwertowane głównie do beta-hydroksy-beta-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA). HMG-CoA jest z kolei używany do produkcji cholesterolu wewnątrz komórek. Jest to istotne dla komórek mięśniowych ze względu na to, iż nie mogą one korzystać z cholesterolu znajdującego się w krwiobiegu.
I tu właśnie pojawia się błędne pojmowanie istoty HMB. Nie wykazano, jakoby HMB bezpośrednio hamowało rozpad białka, a z już na pewno przyczyniało się do jego syntezy. W badaniu przeprowadzonemu w 1997 przyjrzano się skutkom podawania wysokich dawek HMB owcom (1). Ku zdziwieniu, HMB nie posiadało żadnego wpływu zarówno ani na katabolizm ani też na anabolizm. Co więcej, nie działało ono w normalnych warunkach.
Różnica pomiędzy testami przeprowadzonymi na owcach i ludziach polega na tym, iż u ludzi dodano trening o wysokiej intensywności. Badania sprawdzające wpływ suplementacji HMB w połączeniu z treningiem siłowym pokazały przyrost siły i beztłuszczowej masy mięśniowej. Dla przykładu wystarczy wziąć jedno z pierwszych opublikowanych badań dotyczących stosowania HMB i treningu siłowego (2).
W pierwszym badaniu, 41 osobnikom podawano HMB w trzech różnych ilościach (0, 1.5 lub 3.0 g HMB/dzień) dodając do tego dwie różne ilości białka (normalną, 117 g/dzień i wysoką, 175 g/dzień). Grupa trenowała przez 1.5 h trzy razy w tygodniu przez okres 3 tygodni. W drugim zaś, 28 osób dostawało bądź 0 bądź 3.0 g HMB/dzień i wykonywało trening siłowy przez 2-3 h 6 dni w tygodniu przez okres 7 tygodni.
W pierwszym badaniu, HMB znacząco zmniejszyło wywołany treningiem rozpad tkanki mięśniowej zmierzony dzięki sprawdzeniu zawartości 3-metylhistydyny w moczu w czasie pierwszych 2 tygodni treningu (poziom 3-metylhistydyny jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, co dzieje się z tkanka mięśniową w czasie treningu; związek pojawia się w krwiobiegu jedynie wtedy, gdy dochodzi do rozkładu białka kurczliwego, podczas gdy testy dotyczące równowagi azotowej odzwierciedlają wszystkie białka, nie tylko mięśniowe). W porównaniu do osób, którym nie podawano HMB, poziom fosfokinazy kreatynowej obecnej w osoczu również został zmniejszony dzięki suplementacji HMB. W badaniu drugim, w porównaniu do grupy placebo beztłuszczowa masa mięśniowa wzrosła znacząco u osób suplementujących się HMB w 2 i 4-6 tyg. badania.
Podobne wyniki uzyskano u mężczyzn i kobiet (3), jak również w przypadku biegów długodystansowych (4). Wszystkie badania wykazały zmniejszony rozkład tkanki mięśniowej oraz wzrost efektywności treningu. Mówiąc ‘efektywność treningu’ mam na myśli fakt, iż wydawało się, że HMB wzmaga działanie treningu w odniesieniu do wspomagania wzrostu siły i rozmiarów. Dla mnie osobiście to znacząca różnica. HMB nie indukuje niczego, czego organizm normalnie by nie robił (tak jak w przypadku androstenediolu), lecz w zamian, wspomaga ono ciało w tym, co już próbuje ono zrobić. Można by nazwać HMB substratem, który przynosi znaczące korzyści, jeśli organizm ma jego braki. W przeciwnym razie, jak w badaniu z owcami, w żadnym stopniu nie przyczyni się ono do wzrostu umięśnienia.
(...) jak HMB wpływa na siłę i masę mięśniową? Nie dzieje się to przez anabolizm i wydaje się też nie dziać bezpośrednio poprzez mechanizm działania antykatabolicznego. Jak przypominasz sobie wspomnianą wcześniej ścieżkę metabolizmu leucyny, zauważysz, że losem podanego HMB jest głównie HMG-CoA jako substrat do syntezy cholesterolu. Wydaje się, iż owa synteza może być krokiem, który ogranicza szybkość naprawy błony komórkowej po intensywnym treningu. Wpierw kilka słów o cholesterolu.
Cholesterol jest składnikiem około 13% błony komórkowej. Odgrywa on integralną rolę w kontrolowaniu płynności błony komórkowej. Jakiekolwiek uszkodzenia błony wpłynęłyby z pewnością na potrzebę cholesterolu i stąd też zainicjowałyby jego syntezę wewnątrz komórki mięśniowej tak, aby wykorzystać go do naprawy uszkodzonej błony. (...)
Trening siłowy, zwłaszcza powtórzenia ekscentryczne bądź negatywne, są przyczyną uszkodzeń komórek mięśniowych. Najnowsze dane wskazują, iż najwcześniejsze zajścia powiązane z uszkodzeniem są mechanicznie indukowane i oparte przede wszystkim na naciągnięciu sarkomeru (błona komórki mięśniowej). (...) Uważa się, że nadmierne naprężenie umożliwia przerwanie błony komórkowej, co może usposabiać zajście hydrolizy białek strukturalnych prowadzące do rozkładu miofibrylli. Zapalenie, jakie pojawia się po uszkodzeniu, przyczynia się do niszczenia białka mięśniowego (..).
W badaniach pokazujących wpływ HMB na rozpad tkanki mięśniowej, różnice pomiędzy grupą stosującą HMB a grupą placebo zdają się zanikać z upływem czasu. Odzwierciedla to fakt, że jeśli mechanizm cholesterolowy jest prawdą, HMB służy usprawnianiu wzrostu u szczurów tylko wtedy, gdy błona komórkowa stanowi jedyny czynnik ograniczający integralność. Jawi się to zwłaszcza w czasie pierwszych trzech tygodni nowego programu treningowego bądź też programu, do którego nie zdążyliśmy przywyknąć. Potem, gdy mięśnie staną się oporne na kolejne uszkodzenia wymuszane prze dany program treningowy, suplementacja HMB traci swoją przydatność.
(...)


Bryan Haycock MSc., CSCS ©
tłoomaczenie: grasik ©


referencje:
1. The effect of a high dose of 3-hydroxy-3-methylbutyrate on protein metabolism in growing lambs.
Papet I, Ostaszewski P, Glomot F, Obled C, Faure M, Bayle G, Nissen S, Arnal M, Grizard J.
Institut National de la Recherche Agronomique, Centre de Recherches de Clermont-Ferrand Theix, Saint-Genes-Champanelle, France.


artystyczny leniwy' grasik
księżniczka-mafia.suple.hardcor.pl
~goering sooplementacji~

Bądź silnym i niezłomnym, aby umocnić słabość tych, którzy się chwieją.
6

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 3216 Napisanych postów 16287 Wiek 32 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 276462


HMB to suplement, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Zarówno badania naukowe jak i opinie osób, które HMB stosowały nie są jednoznaczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najchętniej stosowanych suplementów.
W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest HMB? W jakim celu się go suplementuje?

I kiedy warto to robić?

Mowa o HMB, czyli hydroksymetylomaślanie, a dokładnie rzecz biorąc beta-hydroksy-beta-metylomaślanie. HMB po raz pierwszy zostało odkryte przez dr Stevena L. Nissen’a. Jest to badacz pracujący na Uniwersytecie Iowa. Od tamtej pory preparat stał się jednym z wielu dostępnych środków na rynku suplementów diety.Jak działa HMB?
HMB zaliczane jest to suplementów o działaniu antykatabolicznym. HMB nie wpływa jednak bezpośrednio na ograniczenie rozpadu białek.
HMB jest metabolitem aminokwasu zwanego leucyną. Z leucyny tworzy się ketoizokapronian, następnie dzięki enzymowi zwanemu dioksygenazą ketoizokapronianową przekształcane jest do HMB. HMB wydaje się być konwertowane głównie do beta-hydroksy-beta-metyloglutarylo-koenzymu A. HMG-CoA jest z kolei używany do produkcji cholesterolu wewnątrz komórek. Jest to istotne dla komórek mięśniowych, ponieważ nie mogą one korzystać z cholesterolu znajdującego się w krwiobiegu. Wydaje się, iż owa synteza może być krokiem, który ogranicza szybkość naprawy błony komórkowej po intensywnym treningu.
Dzięki czemu HMB wpływa na siłę i masę mięśniową.
Badania sprawdzające wpływ suplementacji HMB w połączeniu z treningiem siłowym pokazały przyrost siły i beztłuszczowej masy mięśniowej.
W badaniach pokazujących wpływ HMB na rozpad tkanki mięśniowej, różnice pomiędzy grupą stosującą HMB a grupą placebo zdają się zanikać z upływem czasu.
HMB wydaje się być skuteczne w czasie pierwszych trzech tygodni nowego programu treningowego bądź też programu, do którego nie zdążyliśmy przywyknąć. Potem, gdy mięśnie staną się oporne na kolejne uszkodzenia wymuszane prze dany program treningowy, suplementacja HMB traci swoją przydatność. Inne badania znów pokazały, że HMB nie przynosi żadnych korzyści u wytrenowanych sportowców.


Podsumowując, po suplement mogą sięgnąć osoby, które zaczynają ćwiczyć siłowo, bądź wracają do aktywności fizycznej na siłowni po dłuższej nieobecności. Organizm jednak bardzo szybko przystosowuje się do nowych obciążeń i już po kilku tygodniach antykataboliczne działanie HMB może przestać być zauważalne.
W przypadku osób trenujących regularnie bądź wyczynowych sportowców nie zauważono większych zmian w składzie ciała w przypadku stosowania suplementu diety. Tak więc suplementacja HMB dla osób aktywnych fizycznie od dłuższego czasu jest nieskuteczna.
Dziennie osoba dopiero rozpoczynająca treningi powinna przyjmować 3 g HMB. Badania potwierdziły, iż wyższe dawki specyfiku nie przyczyniają się do osiągania bardziej spektakularnych efektów.


Jeśli szukasz produktów z grupy HMB polecam zajrzeć do rankingu najlepszych HMB: RANKING

Do poczytania:
http://www.sfd.pl/Adipex__Czeski_lekk_na_odchudzanie_INFO-t443213.html
http://www.sfd.pl/Jaki_spalacz_tłuszczu_-t315576.html
http://www.sfd.pl/Yohimbine_HCl__przestrzegam-t428524.html


Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 16:13:05
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 135 Napisanych postów 22600 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 112308
HMB nie działa u wytrenowanych osób

by Paul Cribb, B.H.Sci HMS
AST Director of Research

Kolejne badania znów pokazało, że HMB nie przynosi żadnych korzyści u wytrenowanych sportowców. U niektórych osób podawane dawki były nawet podwojone (6 g/dzień) po to, aby zaobserwować jakiekolwiek objawy rozpadu białka bądź wzrostu siły czy zmiany kompozycji ciała. Żadnych rezultatów.
W podwójnie ślepej próbie trzy grupy doświadczonych trenerów sportów siłowych włączyło do swojej diety MRP zawierające zarówno 3, 6 lub 0 g HMB. Naukowcy testowali wiele czynników; wyniki pokazały, że HMB nie przyniosło żadnej znaczącej różnicy w ogólnych markerach stanu katabolicznego/anabolicznego organizmu, enzymów wątrobowych i mięśniowych, beztłuszczowej masy mięśniowej, masy tłuszczowej, procentowej zawartości tłuszczu czy siły mięśni.
Morał z tego badania jest jeden: przeznacz pieniądze na inne suplementy jak kreatyna czy białko, one działają.

Referencje:
Effects of calcium B-Hydroxy-B-methylbutyrate (HMB) supplementation during resistance-training on markers of catabolism, body composition and strength. Int.J.Sports Med. 20:503-509;artystyczny leniwy' grasik
księżniczka-mafia.suple.hardcor.pl
~goering sooplementacji~

Bądź silnym i niezłomnym, aby umocnić słabość tych, którzy się chwieją.

Zmieniony przez - Grasik w dniu 2003-11-24 13:17:22
3

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 173 Wiek 61 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24299
Haycock pisał chyba jednak dalej o przydatności HMB właśnie w trakcie stosowania cyklu treningowego HST?
No i producenci dalej nie odpuszczają - przykładem jest wprowadzany właśnie Bolt SANa, z jakimś specjalnym związkiem kreatyny z HMB...cena oczywiście niebotyczna...

Pozdrowienia

Longus
1

Pozdrowienia

LONGUS

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 135 Napisanych postów 22600 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 112308
owszem pisal i nawet polecal w szczegoolnym przypadku - swojego treningu o niskiej objetosci, a wysokiej czestotliwosci ;)

btw niestety ze wzgledu na prawo autorskie moglam zamiescic jedynie fragmenty calosci :/artystyczny leniwy' grasik
księżniczka-mafia.suple.hardcor.pl
~goering sooplementacji~

Bądź silnym i niezłomnym, aby umocnić słabość tych, którzy się chwieją.

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
v3gas ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 6008 Wiek 11 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 38260
rewelacyjny art..Grasiczek jak zwykle..nieoceniony
..sog

Pozdrawiam
vegas
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 86 Napisanych postów 17398 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 79160
artykul mi znany od dawna jednak wielce przydatny tutaj
SOG Koperniku

Idac po Alternatywnej Drodze zawsze przejdziemy przez podstawy Odzywiania.
Kanarek.mafii.hardcor.suple.pl


Zmieniony przez - kanarek w dniu 2003-11-24 19:18:50
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3704 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 23096
Pare lat temu jak ten art czytałem to był ciekawy wiec w Grasikowej wersji pewnie tyż

ale powiem tylko... że zanim sie zacznie krytykowac/zachwalac hmb... to trzeba wiedziec wszystko co tutaj napisane...
.:: Bumelant mafia.suple.hardcor.pl ::.

Doradca w dziele suplementacja.
Doctor Hannibal Lecter

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi."
A.A.

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
miętki JASZCZOMP
Ekspert
Szacuny 117 Napisanych postów 21724 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 92660
No cóż....
Chyba sprzedam te roczne zapasy
Yaka szkoda.....tylu userów sie wkurzy..
Pozdro.
ps. dzieki.

Doradca w dziale Suplementacja
Bo to historia,bo to marzenia...
To co najlepsze w kulturystyce jest niewidoczne dla oczu..
1

"nie znam sie na niczym co czytałem na temat ćwiczeń"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 14530 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 62110
czyli jak grasiczku - mam rozumieć ze jak już ćwicze 3 rok - znam swoje mięśnie itp. kazdą partię a nigdy nie brałem hmb to nie bedzie działać na mnie???

a co z połączeniem z kreatyna? w jakich dawkach ? i czy działa

Doradca w suplementacji

http://www.sfd.pl/topic.asp?topic_id=90018  -->> składy wszystkich znanych gainerów sprawdź!

DORADCA W SUPLEMENTACJI
GG 1844256

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3704 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 23096


nie był bym sobą gdybym nie wkleił mojej ulubionej animacji


.:: Bumelant mafia.suple.hardcor.pl ::.

Doradca w dziele suplementacja.
Doctor Hannibal Lecter

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi."
A.A.
2

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
VLAD.IV ZASŁUŻONY
Specjalista
Szacuny 58 Napisanych postów 10634 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 36062
Biniu usunie ten art jak jutro przeczyta....albo wklei coś innnego... i uprzedzam do niczego nie piję

członek-mafia.suple.hardcor.pl

członek-mafia.suple.hardcor.pl

Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Czy mozna odrazu brac?

Następny temat

Porada

Wheya