SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

FBW i split dla początkujących.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 54119

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Amentoris z działu VIP ROOM.
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 28 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 141207
Cześć,

wiele osób w tym dziale zadaje proste pytanie - FBW vs. Split, co wybrać, co jest korzystniejsze w danym momencie, na danym poziomie wytrenowania,ogromna liczba osób gubi się we wszystkim, jak dobrać ćwiczenia i ich ilość, liczbę serii, powtórzeń.

Z tego co zauważyłem do tych planów przyległy dwie łatki:

'FBW to tylko trening na początek'
'Split to klata + bic, nogi + barki, plecy + tric'

FBW nie jest tylko treningiem na początek, owszem - sprawdza się bardzo dobrze ale czasem powórt do tego systemu treningowego może wyjść na korzyść, mozliwość zmian w tym programie jest bardzo duża.

Przy treningu całościowym wiele osób skupia się za mało na ćwiczeniach wielostawowych, przysiady ze sztangą to podstawowe ćwiczenie które powinno znaleźć się w KAŻDYM planie treningowym, szczególnie takim jak FBW gdzie skupiamy się na podstawach.

Na samym początku drogi z treningiem warto sobie uświadomić to, że czym prostszy plan tym LEPIEJ.

Część z was idzie krok dalej i szuka, znajduje plan ale są tam ćwiczenia których nie jest w stanie wykonać przez brak sprzetu czy siły.

Jak ulożyć taki plan na sam początek przygody z ćwiczeniami? To bardzo proste!

Proponuje dobrać od 4 do 6 ćwiczeń podstawowych czyli takich w których zachodzi ruch w więcej jak jednym stawie, koronnym ćwiczeniem które idealnie nadaje się na początek planu treningowego jest przysiad ze sztangą .

Dużym problemem jest brak stojaków do wykonania przysiadów - jest kilka wyjść z tego problemu.

Chociaż przysiad jest genialnym ćwiczeniem to jak go wykonać nie mając sprzętu do niego ? Można zrobić zercher squat ale tutaj bym uwazał ponieważ przy większym cięzarze mozna doznac bolesnej kontuzji bicepsu/przedramion,dobrym ćwiczeniem jest także przysiad z końcem sztangi.

Ale nie tylko, moża jako pierwsze ćwiczenie wrzucić martwy ciąg, także bardzo dobrze nadaje się i jest kolejnym w naszym zestawie które powinno znajdować się w planie.
Duża liczba osób boi się tego ćwiczenia, narosło wokół niego wiele mitów. Jeśli się wykona poprawnie technicznie może tylko pomóc.

Innym ćwiczeniem które również nadaje się na początek są to wykroki wszelkiego rodzaju.

Jesli możesz - rób przysiady ze sztangą.

Kolejnym genialnym ćwiczeniem z którym każdy na początku ma problem jest podciąganie na drążku, mało kto umie zrobić więcej jak 5 powtórzeń na początku poprawnie technicznie, większość słyszała o podciąganiu szeroko nachwytem, każdy próbuje wykonać tą wersję nie mogąc oderwać się od ziemi.

Zacznij podciąganie nawet od podchwytu czy chwytu neutralnego, jesli nie jesteś w stanie - rób ruchy negatywne podkładając pod nogi krzesło i pomagając sobie nimi lub prosząc kogoś o pomoc w podniesieniu.

Brak drazka lub miejsca gdzie można go przymocować/wykonać podciąganie, kolejna bardzo częsta przyczyna obok braku siły na wykonanie tego ćwiczenia, pamiętaj, nie musi to być profesjonalny drazek do podciągania z ogromną ilością róznych możliwych chwytów, może być to zwykła rura, jedna istotna spraw - ma być tak aby było BEZPIECZNIE.

Jesli nie jesteś w stanie wykonać podciągania na drazku, drugim ćwiczeniem w planie może być wiosłowanie czy to sztangą czy sztangielką.

Jako trzecie ćwiczenie idealnie nadają się pompki na poręczach, przez wielu uwazane za najlepsze ćwiczenie 'na klate', najcięzsze ciezarowo [waga ciała + dowieszane obciążenie].

U wielu osób znowu pojawi się problem - brak poręczy do pompek, co teraz ?

Nie warto zapominać o wyciskaniach na klate które tak bardzo są katowane przez dużą część osób i nie wyobrażają sobie
oni bez nich planu. Jeśli masz możliwość - rób wyciskanie na skosach czy to w góre czy to w dół.

Mamy juz 3 bardzo dobre ćwiczenia, czas dodać jeszcze jedno, możliwe, że ostatnie w twoim planie.

Będzie to ćwiczenie 'na barki', tutaj dobrze sprawdza się wyciskanie sztangi stojąc sprzed głowy , to dobre ćwiczenie które dobrze wkomponuje się w cały plan.

Jak zwykle przy ćwiczeniach pojawia się klopot - 'ćwicze w piwnicy, mam niski sufit i nie mogę wykonać tego ćwiczenia stojąc, co robić?'.

Równie dobrze może sprawdzić się chociażby unoszenie sztangielek na boki czy wyciskanie sztangielek siedzac , możesz zrobić unoszenie zamiast wyciskania.

Pogrubione słowa klucze, można z nich ułozyć np. taki plan:

Wykroki ze sztangą
Podciąganie na drażku podchwytem
Wyciskanie sztangi skos w górę
Unoszenie sztangielek na boki

To bardzo prosty przykładowy plan nadający się na początek.

Wielu się zastanawia nad tym, że napisałem "od 4 do 6 ćwiczeń", gdzie pozostałe dwa ? To tylko propozycja, jak pisałem - czym prostszy plan tym LEPIEJ.

Każdy także się zastanawia gdzie jest biceps i tricpes - to małe partie, pracują przy wielostawowych ćwiczeniach.


No tak, a co z ilością serii, powtótrzeń, przerwami między seriami, cięzarem w ćwiczeniach i ile razy w tygodniu mam ćwiczyć ?

Ilość serii - sam często proponuje 3 serie ale spokojnie można dać chociażby dla przysiadu nawet i 5, proponowałbym dobrać właśnie w granicy 3-5 serii na ćwiczenie. Czym cięzsze ćwiczenie [np. przysiad] tym można dać trochę większą ich liczbę, myśleć - nie dasz 3 serii na tak złożone ćwiczenie jakim jest przysiad i możesz go wykonać a 5 serii na unoszenie na boki bo nie jesteś w stanie wykonać wyciskania stojąc.

Czym dalej w las tym ciezej przy kolejnych seriach i ćwiczeniach, uważać i nie przeginać z ilością serii,kierować się rozsądkiem.

Jeśli twój poziom wytrenowania jest bardzo niski to proponuje dać w każdym ćwiczeniu po 3 serie i spokojnie progresować.

Liczba powtórzeń to także dość umowna granica, w miarę wzrostu poznawania swojego ciała i możliwości sam poznasz na jaką liczbę najlepiej reagujesz, proponuję dać stałą liczbę powtórzeń w serii z przedziału 8-12.

Cięzar w ćwiczeniach ma być taki abyś wykonał załozoną liczbę powtórzeń w serii poprawnie technicznie z zapasem 1-2 powtórzenia w serii.

Progresja z ciężarem wtedy i o tyle kiedy pozwala ci na to technika.
To ona wyznacza ci cięzar, nie rzucaj się na niego.

Przerwy, wielu pisze, że to 1-2 minuty, nie zrobisz minuty przerwy po 3 czy 4 serii przysiadu ze sztangą bo odpłyniesz, przerwa ma być tak długa abyś czuł się gotowy do nastepnej serii i oddech był wyrównany.

Takim prostym planem mozna ćwiczyć do braku efektów, moim zdaniem spokojnie 4-8 tygodni.

Jeśli twoj poziom wytrenowania jest bardzo niski możesz zacząc ćwiczyć nawet 2x w tygodniu [byle nie dzień po dniu] a po pewnym czasie zwiększyć treningi do 3x w tygodniu co drugi dzień np:

pon/śr/pt
wt/czw/sb

"Dobra, skończyłem ten plan, co dalej?

Jesteś na początku swojej drogi, jeszcze długo będziesz, musisz budować podstawy, pamiętaj - czym prościej tym lepiej.

Jeśli dobrze ćwiczyło ci się na jednym zestawie FBW można pozmieniać ćwiczenia czy liczbę serii i powtórzeń i jechać dalej.

Można także dołozyć drugi zestaw i podzielić na A/B, jeden już masz - można pozmieniać ćwiczenia jeśli progres w nich się zatrzymał, nie zmieniaj tego co działa i jest dobre dla twojego ciała, to, że nie umiesz się podciagnąć na drazku lub słabo idzie ci to ćwiczenie ale działa, widzisz progres w ilości powtórzeń to nie znaczy, że masz go zmieniać - powoli do celu.

Jak ułozyć drugi zestaw ?

Tak naprawdę jesli masz dostęp do full siłowni lub masz potrzebny sprzęt u siebie mozna go ułozyc z przykładowych ćwiczeń które podałem przy układaniu pierwszego planu np:

A:

Przysiad ze sztangą
Wiosłowanie sztangą nachwyt
Wyciskanie sztangielek skos w góre
Unoszenie sztangielek na boki


B:

Martwy Ciąg
Podciąganie na drazku podchwytem
Pompki na poręczach
Wyciskanie sztangi stojąc sprzed głowy


Ta sama zasada:

jesli nie masz pompek na poręczach - daj wyciskanie na klate, sztangą ponieważ sztangielki masz w planie A.
jeśli nie możesz zrobić wyciskania sztangi stojac - zrób wyciskanie sztangielek siedzac.
jesli nie masz drazka - załatw go, w późniejszym czasie ciężko zbudować szerokie plecy i nie tylko bez tego ćwiczenia,
wiele osób ma wyciąg, mozna dać ściąganie drażka do klatki, jeśli brak wyciągu i drązka nada się też inverter row.


Progresja, liczba serii, powtórzeń, jak ją dobrać?

ZAWSZE to technika wyznacza ci ciężar, bezpieczeństwo ponad wszystko.

Mozesz zmienić liczbę powtórzeń w stosunku do poprzedniego planu z granicy 12-8 ale dalej dałbym ich stałą liczbę w serii.

Liczba serii 3-5 w zależności na ćwiczenie, pierwsze ćwiczenia mozna dac w większej liczbie serii, czym dalej w las tym mniej sił, pamiętać o tym!

Tak jak poprzedniu ćwiczymy do wyczerpania efektów, mniej więcej 4-8 tygodni.

Masz plan na 8-16 tygodni ćwiczenia! Powinieneś w tym czasie zbudować podstawy masowo-siłowe i nauczyć się techniki podstawowych ćwiczeń progresując w nich z obciążeniem.Czy musze zaczynać od FBW? Ja chce splita!

Split to nie klata + bic, nogi + barki, plecy + tric - ten schemat był modny kilka/kilkanaście lat temu, ja i jak wiele innych osób pewnie uważa,że ten podział jest po prostu słaby, nogi to połowa ciała, ich trening bardzo obciąża CUN i jest bardzo energochłonny, potrzebuje więc osobnego dnia treningowego, moim zdaniem zawsze korzystniej jest mieć 4 dni treningowe dla splita, można wtedy w większym stopniu pobawić się rozkładem partii w tygodniu.


Jest dużo podziałów które sprawdzą się nawet na początku drogi z siłownią np. push/pull czy góra/dół.

Ciężko jest znaleźć dobrego splita, większość to przeładowane cwiczeniami izolowanymi podzialy 3 dniowe gdzie katujesz mięsnie ogromną liczbą serii.

Te plany są tak powszechne i wkorzenione, że trudno je wyplenić, jeden schemat powielany przez wszystkich:

"12-16 serii na duże partie", "6-9 serii na małe partie".

Tak nie musi być!

Jeśli chcesz zaczac trenować od splita to nie rzucaj się na ogromną liczbę ćwiczeń, szczegolnie izolowanych - nic ci to nie da.
Skup się na trenowaniu partii częściej niż tylko raz w tygodniu.

Moim zdaniem dobrze sprawdza się push/pull w zestawieniu 3 dniowym:

push/off/pull/off/push/off/off
pull/off/push/off/pull/off/off
itd.

3 dni z reguly wystarczają na początku, w miarę wzrostu poziomu wytrenowania mozna dodać kolejny dzień treningowy i trenować zestawy po 2x w tygodniu.

Wielu popełnia jeden, podstawowy błąd - dzieli push/pull na partia mięsniowe a nie na ruchy.

"push - klata/barki/tric"
"pull - nogi/plecy/bic"

To błąd, nie kazde ćwiczenie na barki jest push, nie kazde ćwiczenie na nogi jest pull, mozna tak wymieniać bez końca mnozac przykłady.

Jak ułożyć sensownie push/pull na początek drogi z ćwiczeniami?

Już wiesz, że nie możesz dzielić tego planu ze względu na partie mięśniowe, proponuje skupić się na 6-8 ćwiczeniach podstawowych, czym mniej tym LEPIEJ ale także nie należy popadać w skrajność, 3-4 ćwiczenia na zestaw wystarczą na początek.

Push

Tutaj zacznij od przysiadu ze sztangą jeśli możesz go wykonać.
Jeśli nie masz stojaków - wykroki także się sprawdzą.

Drugim ćwiczeniem mogą być pompki na poręczach czy jakieś wyciskanie na klate czy to sztangą czy sztangielkami.

Trzecie [i możliwe], że ostatnie ćwiczenie to wyciskanie na barki, najlepiej sztangą stojąc sprzed głowy - jeśli czytaleś cały temat, nada się także inne wyciskanie, np. sztangielek siedzac.
Unoszenie na boki to ćwiczenie pull.

Uzupełnieniem jako czwarte ćwiczenie tak jak już pisałem mogą być pompki na poręczach,wycikanie francuskie wszelkiego rodzaju czy wyciskanie francuskie, to będzie twój 'triceps', jeśli nie dasz czwartego ćwiczenia - nie przejmuj się, ramiona i tak dostaną swoje.

Pull

Świetnym ćwiczeniem które mozna dać na początek jest martwy ciąg, podstawowe ćwiczenie - kiedyś będzie trzeba go wykonać i się nauczyć, czym wczesniej zaczniesz tym wcześniej załapiesz.

Drązek - obojętnie jakim chwytem, dobrze nada się jako drugie ćwiczenie w planie pull, możesz robić ruchy negatywne jesli nie jesteś w stanie się podciągnąć. Jeśli brak drązka - ściąganie wyciągu górnego do klatki także się nada, pamiętaj, że wyciąg nie da ci połowy korzyści jakie nisie za sobą podciąganie na drazku.

Trzecim ćwiczeniem [możliwe, że ostatnim] jest wiosłowanie, czy to sztanga, sztangielką czy półsztangą.

Jako uzupełnienie calego planu mozna dać 'coś na biceps, czy to uginanie ze sztangą czy sztangielkami stojąc, siedząc lub na modlitewniku, moim zdaniem tutaj można dać dowolne ćwiczenie.

Tak prosty dobór ćwiczeń podstawowych sprawia, że spokojnie nauczysz się podstaw technicznych i zbudujesz podstawy masowo-siłowe.

Jak progresować w tego typu planach, co z przerwami między seriami i ćwiczeniami, jaki zakres powtórzeń i ile serii dać w ćwiczeniach ?

Progesja - wtedy kiedy jest to możliwe, pamiętaj, to technika wyznacza ci cięzar, nie bądź nadgorliwy - zawsze się to źle skończy. Ciężar ma być taki abyś wykonał zalożoną liczbę powtórzeń w serii poprawnie technicznie z zapasem 1-2 powtórzenia w serii.

Przerwy adaptacyjne, takie abyś czuł się gotowy do następnej serii i oddech był wyrównany, nie patrz na zegarek - patrz jak reaguje organizm, tutaj także nadgorliwość źle się skończy.

Liczba powtórzeń w serii stała z przedziału 12-8.

3-5 serii na ćwiczenie, ta sama zasada co przy planach całościowych - im dalej w las tym ciemniej, przy pierwszych ćwiczeniach w zestawach można dać 4-5 serii, później będzie
klopot na wykonanie nawet 3 serii, pamiętaj o tym.

Takim planem mozna spokojnie ćwiczyć 4-8 tygodni, obserwuj organizm, wyciągaj wnioski.


Co potem?

W późniejszym czasie mozna dodać ćwiczenia, zmienić zakres powtórzeń czy liczbę serii i ćwiczyć dalej takim planem jeśli zanotowałeś progres.

Parę rad

-bezpieczeństwo ponad wszystko.
-technika ponad wszystko.
-pilnuj snu i diety, bez tego złapie cię ciężkie przetrenowania i nie będzie efektów.
-unikaj ćwiczeń takich jak podciąganie sztangi do brody czy wszelakich ruchów 'zza karku'.
-MYŚL, słuchaj organizmu, patrz jak reaguje ciało, jesli wiesz, że nie jesteś w stanie wykonać założonej liczby serii czy powtórzeń po prostu ją zmniejsz.
-dobrze opisanymi planami były plany traktora, warto ich poszukać, także mozna nimi spokojnie ćwiczyć.

Podsumowanie

Zdaje sobie sprawę, że jest tutaj wiele błędów, nie opisałem wszystkiego, nie dałem wszystkich przykładowych ćwiczeń, wiele ominąłem, mozna by wiele kombinować ale chciałem przedstawić w miarę prosty sposób na jakich ćwiczeniach się skupić i jak je dobierać.


Także wyłapywać błędy,
pozdrawiam.


Zmieniony przez - Viren w dniu 2012-01-08 20:54:49
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4049 Napisanych postów 45411 Wiek 3 lata Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 345277
Witam
Fbw czyli z ang. Full Body Workout to program obejmujący całe ciało na jednej sesji treningowej. Najczęściej plan ten wykonujemy 3 razy w tygodniu, gdzie każdy dzień oddzielony jest przerwą, zaś po trzecim treningu następuje dwu dniowa przerwa. W systemie tym możemy trenować jednym ,dwoma lub trzema zestawami, gdzie ten ostatni bedzie gwarantował nam największy wachlarz ćwiczeń.

Przykładowy plan FBW:

Zestaw A

Przysiady tylne 5x6/8p
Wiosłowanie 5x6/8p
Wyciskanie sztangi leżąc 5x6/8p
Military press 5x6/8p
Wyciskanie wąsko z flarowaniem łokci na boki 5x10/12p
Uginanie stojąc z prostą sztangą 5x10/12p

Zestaw B

Przysiady przednie 5x8/10p
Martwy ciąg klasyczny 5x8/10p
Wyciskanie sztangielek na skosie dodatnim 5x10p
Wyciskanie sztangielek siedząc 5x10p
California press 5x12p
Uginanie sztangi na modlitewniku 5x12p
Natomiast SPLIT to system treningowy, w którym rodzielamy poszczególne partie od siebie. Najczesciej spotykanymi "splitami" są push/pull, góra ciała/dół ciała lub najbardziej pospolity podział typu:

klatka + biceps
nogi
x
barki + triceps
Grzbiet + brzuch
x
x

W przypadku początkujących jednak najlepiej sprawdza się trenowanie każdej partii dwa razy w tygodniu. Przykładowy program :

Pull 1

1.Martwy ciag rampa 10
2.Podciąganie na drążku szeroki nachwyt rampa 6
3.Wiosłowanie sztangielką rampa 12
4.Glute ham raise 4x max rep -jeżeli zrobić przynajmniej 4 po 8-ustaw rampe
5.Uginanie stojąc prostym gryfem 4x12
6.Modlitewnik ze sztangą prostą 4x15
7.Szrugsy ze sztangielkami rampa 15

Push 1
1.Wyciskanie sztangi poziom rampa 10
2.Wykroki krotkie chodzone rampa 10 na noge
3.Military press rampa 10
4.Wyciskanie sztangielek skos dod. rampa 12
5.Sissy squat 4x max rep
6.Pompki na poręczach tricepsowe rampa 12
7.Francuskie wyciskanie skos ujemny 4x15

Pull 2


1.Wiosłowanie sztangą w opadzie rampa 10
2.Podciąganie sztangi stojąc do mostka(szeroki chwyt) lub podciąganie lin 4 x 12/15p
3.Podciaganie na drążku wąski chwyt 4 x max rep
4.Face pull rampa 15
5.Młotki ze sztangielkami 4x12p
6.Uginanie sztangi nachwytem 4x15p

Push 2
1.Przysiady rampa 10
2.Chest dips rampa 10
3.Wyciskanie sztangielek siedząc rampa 12
4.Front squat nogi wąsko rampa 12
5.Pompki z elewacją nóg 4x15p
6.Wycisk wąski flarowy rampa 15.Pozdrawiam

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Hekade TEAM SFD
Ekspert
Szacuny 393 Napisanych postów 12820 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 107713
Fajny poradnik dla początkujacych i nie tylko ;>
jestem za podwieszeniem go
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 147326
Viren

SOG za pracę .

Na początek powiem że największą zmorą jest właśnie postrzeganie .

'FBW to tylko trening na początek'
'Split to klata + bic, nogi + barki, plecy + tric'

FBW- system całościowy
SPLIT- system dzielony

Wyznajac zasade ktora jest bardzo rozsadna ze najlepsza metoda jest najprostsza wzgledem poziomu wybieram proste 4-6 cwiczen w systemie FBW jednak bo jestem wstanie je wykonac w formie całościowej wiec po co dzielić.

Jednak wybór dalej innego systemu np typu SPLIT nic nie stoi na przeszkodzie .

Przykład PUSH/PULL/LEGS

Push:

push press
wyciskanie leżąc
pompki na poręczach

Pull:

highpull
martwy ciąg
podciąganie na drążku
uginanie ramion ze sztangą

Nogi:

przysiady
rdl
wykroki
wspięcia na palce

oczywiście to jest tylko przykład pokazujący że nie tyle ważne jest dla osoby początkującej wybór systemu co skupienia się na ĆWICZENIACH ZŁOŻONYCH. ( maszyny , wyciągi , izolacje to narzedzia dla zawodowych kulturystów lub osób z wysokim zaawansowaniem )

Wolne ciężary ruch złożony wzmaga anabolizm , tak ludzie rozwijają sie od wieków .

Przysiad, Martwy to ruchy wykonywane codziennie "podkreślam " że dzieci i kobiety .

Drążek i poręcze złote ćwiczenia które kształtują nie tylko ciało ale także świetnie kształtują psychikę młodego sportowca ze względu właśnie na trudność ich wykonania i bardzo duży wysiłek fizyczny i psychiczny by go je wdrążyć w program dla początkujących osób .

wyciskanie , wiosłowanie to podstawowe i najlepsze ćwiczenia technika ich wykonywania była przez długi czas doskonalona i jeśli są wykonywane poprawnie nie stanowią zagrożenia .

Problem początkujących sportowców polega , na tym że są " ZIELONI W TEMACIE " i wciąż trwa walka miedzy wirtualną pomocą np tutaj SFD a kolorową gazetą gdzie wielcy kulturyści przedstawiają swoje "NIBY" programy przy okazji reklamując dany suplement .

Największym błędem jest uwierzenie i pójście w ślady lub wybranie metodyki wykorzystywanej przed zawodowców naprawde ( NIGDY NIE ZOBACZYSZ) programu zaawansowanego kulturysty lub zawodnika innej dyscypliny .

Więc co jest ważne dla naszego "KOWALSKIEGO " nie tyle system czy FBW czy SPLIT tylko praca nad ćwiczeniami złożonymi trening na wolnych ciężarach .

Pamiętajmy że zaczynajac trening jestes w trakcie przygody i poszukiwania metody która będzie sie sprawdzała w twoim wypadku.

1. SUKCESYWNE ZWIĘKSZANIE CIĘŻARU -progresja w każdym sporcie musimy poddawać sie coraz to cięższym lub bardziej wymagającym treningom by stawac sie coraz lepsi .

Jeśli codziennie będziesz robił 5 pompek przez miesiąc to czy pójdziesz do przodu skoro jak zaczynałeś także robiłeś 5 pompek .

2.DIETA najbardziej zaniedbany czynnik , jeśli nie zadbasz o optymalny skład ciała i dostarczysz odpowiedniej ilości makro składników czyli ( białko, węglowodany , tłuszcz ) to twój organizm nie będzie miał czym budować .

Więc pomyśl chcesz zbudować DOM masz pracowników chętnych i gotowych ale mają tylko taczki "BRAK MATERIAŁÓW " zbudują coś ??? NIE!!!!

3. REGENERACJA - brak snu brak testosterony , jeśli twój organizm nie będzie miał czasu na wypoczynek na odnowę , to twój wysiłek idzie na marne cała PIRAMIDA sie zawala .

PRACOWNICY którzy są chętni ale nie mają czasu i budulca ????? no pomyśl .

I przypominam nie istnieją takie programy jak .

1. super mięśnie brzucha w 6 tygodni
2. monstrualne ramiona w 4 tygodnie

Rozwój masy nie proporcjonalnie do siły ( bardzo często spotykane u osób ćwiczących na wyciągach , maszynach , pochłaniających mase gainerów) odczujesz poważnymi kontuzjami w przyszłości .

itd..... WIEDZA jest KLUCZEM każdy sport ( wyjątkowo siłowy ) jest objęty wielką ścianą MARKETINGU badziewny plan - słabe wyniki , zagania was ( osoby początkujące ) do sklepu z SUPLEMENTAMI gdzie czeka niby miły sprzedawca gotowy wcisnąć wam wszystko co mu zbędne ( BRAK twojej wiedzy )

ROZSĄDKU ŻYCZĘ w waszej drodze .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 28 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 141207
Już nawet nie chciałem się zagłębiać za bardzo w ćwiczenia dynamiczne bo wiem jakie sa realia, nie chciałem także mieszać za bardzo wprowadzac zagadnienia z diety i regeneracji.

I tak ominąłem dużo spraw, wiele ćwiczeń i podziałów, kombinacji może być ogromna liczba ale tu nie o to chodzi, miało być w miarę prosto.

Zmieniony przez - Viren w dniu 2012-01-08 22:21:14
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 333 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 3850
SOG. Dziś mi się nie chce ale na pewno jutro przeczytam. Dodam go do zbioru linków który założył PEMY:D Pozdro Viren.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 28 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 141207
Pominąłem jedną, moim zdaniem dość ważną kwestię, trenowanie takich partii jak brzuch,przedramie,łydki i kaptury, te partie pracują przy KAŻDYM ćwiczeniu, szczególnie zwracam uwagę na katowanie brzucha ogromną ilością ćwiczeń i serii, to da odwrotny efekt. Mozna dodać jedno ćwiczenie w 2-4 seriach na koniec treningu i trenować te partie na zmiane co trening.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 2007 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15517
Gratuluje tematu, będę odsyłał ludzi. Jakby ktoś chciał trening ułożony właśnie przez wyżej wymienionego traktora to proszę:

Dól
- Przysiad ze sztanga trzymana z przodu - 4x6
- Bulgarski przysiad - 4x6
- RDL - 4x6
- Lydki - 3-4x8-12
- Brzuch - 3-4x8-12

Góra
- Wyciskanie lezac na lawce - 4x6
- Wioslo oburacz - 4x6
- Military press - 4x6
- Podciaganie szeroki nachwyt - 4x6
- Francuz lezac - 3-4x8-12
- Mlotki - 3-4x8-12

Mam nadzieję, że Pan traktor się nie obrazi

Pozdro ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 7409 Wiek 51 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 39811
Viren

BRAWO!

krotko,zwiezle i na temat.

pozdrawiam

"live and die in the squat rack"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 143 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 6069
Jeśli chodzi o split z partia 2x w tygodniu i łączenie partii klata/barki/tric & nogi/plecy/bic to nie zgodzę się że jest ono błędne.Miałem okazję trenować planem ułożonym przez Traktora( https://www.sfd.pl/Split_partia_2x_tydzień-t484464-s3.html ) z takim łączeniem partii i byłem zadowolony z efektów.Ogólnie art jest dobry dlatego łap sog-a.


Zmieniony przez - Wojownik03 w dniu 2012-01-09 13:54:39

Zmieniony przez - Wojownik03 w dniu 2012-01-09 13:58:47

"Nieważne, jak mocno bijesz, ale jak dużo jesteś w stanie znieść i nadal iść do przodu."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51201 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Viren SOG sie należy nareszcie ktoś te podstawowe dane do kupy zebrał i artykuł napisał

dorzucił bym jeszcze pare FBW by Traktor do pierwszego posta
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 147326
co to twórczości TRAKTORA

"dobrze opisanymi planami były plany traktora, warto ich poszukać, także mozna nimi spokojnie ćwiczyć"

przeczytaj uwaznie caly temat:

https://www.sfd.pl/FBW_do_oceny_i_korekty!_Proszę_o_pomoc!-t696520.html

a konkretny plan dla siebie,ze szczegolami podalem tutaj:

https://www.sfd.pl/FBW_Masa,_ocena,_poprawa-t731298-s2.html

to jesli chodzi o plan.

teraz pare postow do lektury:

https://www.sfd.pl/Cw_na_brzuch_do_5x5-t702937.html (odpowiednie cwiczenia na brzuch)

https://www.sfd.pl/Trening_FBW-t381663-s2.html (nick: drsquat) ( podstawy-dobor cwiczen w planie calosciowym)

https://www.sfd.pl/progresja-t460928-s2.html (jak zwiekszac obciazenia)

https://www.sfd.pl/Ocena_plan-t694723-s2.html (o tym,co tak naprawde jest wazne)

https://www.sfd.pl/Brak_postępów_mimo_planu_i_diety-t690061-s2.html (o zastoju,wprowadzaniu zmian,delodingu...)

następne 2 zestawy

https://www.sfd.pl/Split_Masa_3x_w_tygodniu-t785989.html

Jest to masa i ( niezbędny i pożyteczny elementarz ) dla osób początkujących każdy program jest opisany dokładnie .

Prawda jest taka że WYSZUKIWARKA otwiera tutaj studnie wiedzy bez dna.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening na masę ocena

Następny temat

otłuszczone nogi

nutloveb