SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

FBW do oceny

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 611

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

mężczyzna

Wiek

34

Waga

81

Wzrost

178

Cel treningowy

poprawa wyników siłowych przy utrzymaniu wagi lub niewielkim wzroście, ale bez zwiększenia tkanki tłuszczowej, no i bez utraty wytrzymałości; a jeszcze lepiej z poprawą

Staż treningowy na siłowni

w sumie kilka lat, ale bez ładu; dość konkretnie - 9 miesięcy

Uprawiane inne sporty

sporadycznie bieganie, kosz, piłka, rower

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

w pełni wyposażona siłownia

Dieta

2 – 2,5 g/kgmc białka, węgle na śniadanie, przed treningiem i po treningu, rzadko w innych porach, lub w DNT (chyba, że owoce); niestety, dość dużo białka z prochu

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

nieznane; poza występującym czasem bólem w barku

Zażywane suplementy

białko, Shock Therapy, Storm (rano i po treningu), BCAA (w trakcie treningu), witaminy + minerały, antyoksydanty, omega 3; generalnie mogę zorganizować wszystko co potrzebne, tak mi się przynajmniej wydaje

Ostatnio przerabiany plan

taki jak opisany

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

przysiad przód 87kg x1 (tylnego nie robię), MC 117kg x6 (na raz pewnie jakieś 130kg by poszło), wyciskanie na ławce poziomej 92kg x1 (teraz pewnie nieco więcej, ale poniżej 100kg)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 43 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 709
Witam,

Chciałbym prosić o ocenę planu FBW.

Ćwiczę 3 razy w tygodniu, najczęściej wtorek – piątek – niedziela, na zmianę A i B (czasami zamiast treningu na siłowni, idę na tzw. power plus – dziesiątki powtórzeń z minimalnymi ciężarami, na wszystkie grupy mięśniowe). Bazą mojego treningu było FBW podane jako przykładowe przez Knife’a na innym forum, ale jak widać poniżej, dość mocno je przystosowałem do własnych upodobań.

A
Przysiad przód – 5s 20p (przerwy 2m, przed ostatnią serią 2m30s)
Pompki na poręczach – rampa 5s 5-10p (przerwy 1m30s, przed ostatnią serią 2m)
Wiosłowanie sztangą nachwytem – rampa 5s 5-10p (przerwy 1m30s, przed ostatnią serią 2m)
Uginanie ramion stojąc ze sztangielkami (supinacja) – rampa 5s 8-12p (faza koncentryczna przy większych ciężarach mocno oszukana, staram się spowalniać opuszczanie) (przerwy 1m30s, przed ostatnią serią 2m)
Unoszenie ramion bokiem stojąc (chwyt neutralny) – 4s 8p (duży ciężar, faza ekscentryczna oszukana)(przerwy 1m30s); 3s max p (bardzo mały ciężar)(przerwy 1m)

B
Push-press – rampa 6s 3-6p (przerwy 1m30s, przed ostatnią serią 2m)
Martwy ciąg klasyczny – rampa 6s 4-8p (przerwy 1m30s, przed ostatnią serią 2m)
Wyciskanie na ławce poziomej – rampa 5s 5-9p (przerwy 1m30s, przed ostatnią serią 2m)
Podciąganie podchwytem na szerokość barków – rampa 5s 3-10p (przerwy 1m30s, przed ostatnią serią 2m)
Uginanie ramion ze sztangielkami na modlitewniku – 3s 8-12p (przerwy tylko na przełożenie sztangielki z jednej ręki do drugiej)

W ćwiczeniach gdzie jest rampa, w dwóch przedostatnich seriach zmniejszam ilość powtórzeń o 3 (lub 2, jeśli jest ich bardzo mało), żeby mieć więcej siły na ostatnią serię, w której prawie zawsze robię maksa. Na przykładzie wygląda to tak: w martwym ciągu na ostatnim treningu zrobiłem założone 6 powtórzeń w ostatniej serii, więc teraz powinienem zrobić we wszystkich seriach o 1 więcej, czyli 7, 7, 7, 4, 4 i 7. Jeżeli zrobię 7 powtórzeń w ostatniej serii, na następnym treningu założę 8, 8, 8, 5, 5 i 8. Jak mam dużo siły i w ostatniej serii zrobię 8 zamiast 7, to przeskakuję jeden trening. Czyli na następnym robiłbym już 9. Ale że 8 to w MC największa ilość powtórzeń, to zamiast 9, na następnym treningu zwiększam obciążenie i zaczynam znów od 4, czyli będę robił 4, 4, 4, 2, 2, 4 (ew. więcej). Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem.
Taki trening robię od jakiegoś czasu, generalnie jestem zadowolony i zamiaruję kontynuować, no ale może da się lepiej. Chętnie przeczytam uwagi.

Parę rzeczy z mojego punktu widzenia istotnych:
- siłę chciałbym zwiększyć gdzie się da; nie jest to cel jedyny, tzn. chcę notować w miarę stały progres, ale nie zależy mi na szybkim osiągnięciu 200kg w przysiadzie czy 150kg na ławie 
- jeśli chodzi o rozwój masy, najbardziej zależy mi na naramiennych, bicepsach, trochę też klatce, w tej właśnie kolejności – nie ma dramatu z tymi mięśniami, ale jednak są najsłabsze
- w ogóle nie chcę rozwijać nóg – zarówno uda, jak i łydki mają takie rozmiary, że wystarczy jak dla mnie; stąd 20 przysiadów w serii, podczas gdy w innych ćwiczeniach max. 10 - 12; przy okazji liczę na to, że te 100 przysiadów/trening korzystnie wpłynie na moją wytrzymałość
- wyciskania na barki robię tylko sprzed głowy – kiedy łokcie są bardziej z tyłu, w lewym stawie barkowym pojawia się konkretny ból
- nie jestem w stanie prawidłowo wykonać przysiadu ze sztangą trzymaną na czworobocznych – na samym dole podwijam „ogon” pod siebie, czuję to bardzo wyraźnie podczas wykonywania ćwiczenia i potem jak mnie w krzyżu napier… przy wiosłowaniu; zdecydowanie lepiej wygląda to przy przysiadach przednich – lędźwie jak należy, zero dyskomfortu; przy martwym ciągu też daję radę utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji
- wszystkie ćwiczenia wykonuję bez pasa (oprócz pompek na poręczach i podciągania, no ale to się nie liczy, bo podwieszam na nim obciążenie); nie używam też rękawiczek, a magnezja jak dotąd nie była potrzebna.

Będę bardzo wdzięczny za każdą konstruktywną uwagę.

wujek_adam

if you seek the truth
you don't need to look far
it is gonna find you

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 43 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 709
podbijam

if you seek the truth
you don't need to look far
it is gonna find you

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Proszę o sprawdzenie planu treningowego

Następny temat

trening na masę do podanej ankiety

WHEY premium