SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Etyka Wojownika - kodeks bushido

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15045

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 14133
Słowo „bushido" znaczy „droga samuraja, wojownika" (od słów: Bushi - wojownik, rycerz, samuraj, do - droga, nauka, sposób). Oprócz tego słowo to ma swój odpowiednik w klasycznej filozofii Chin, gdzie pojęcie „droga" oznacza swoistą normę etyczną. W ten sposób „bushido" znaczy „moralność samuraja", „etyka wojownika".

Mistrz Musashi, wskazuje m.in. takie reguły:
Nie buntuj się przeciwko tradycyjnym zasadom.
Nie poszukuj dla siebie przyjemności.
Pozostań bezstronny wobec wszelkich zjawisk.
Traktuj siebie lekko, a innych poważnie.
Nie gań i nie krytykuj siebie, ani innych.
Nie miej serca pełnego przywiązań i miłości.
Nie pożądaj rzeczy.
Nawet, jeśli odrzucisz swoje ciało, nie odrzucaj swojego honoru.
Nie oddalaj się nigdy od Drogi Wojownika.


Inazo Nitobe podaje i bliżej charakteryzuje następujące cechy wojownika: prawość; odwaga; współczucie; grzeczność; prawdomówność i szczerość; honor; pogarda dla wygód osobistych, pieniędzy, panowanie nad sobą.

Prawość i sprawiedliwość
Pojęcie sprawiedliwości wywodziło się pojecie „prawości", które było uważane za wyższą formę sprawiedliwości. Mawiano: „Prawość - jest siłą wejścia bez wahania na drogę, która wskazuje rozum. „[…] Umrzeć kiedy trzeba umrzeć, uderzyć kiedy trzeba uderzyć". Z pojęciem prawości związane jest pojęcie giri - dosł. „poprawny sposób myślenia", co znaczyło poczucie obowiązku, który wedle opinii publicznej musiał być spełniony.

Sprawiedliwość wiązała się z pojęciem Katakiuchi - krwawa zemsta, była środkiem do zaspokojenia sprawiedliwości. Wierność wobec suzerena wymagała, aby zniewaga wyrządzona panu bezwzględnie została pomszczona. Zemsta była usprawiedliwiona, gdy podejmowano ją za dobroczyńców lub za panów.

Odwaga - bushido uznawało tylko dzielność rozumną, potępiając niepotrzebne ryzyko. Nierozumna, bezsensowna śmierć była nazywana „psią śmiercią".

Dobroć, współczucie z nieszczęśliwymi - samuraja powinny cechować: łaskawość, miłosierdzie i litość, wielkoduszność, sympatia w stosunku do innych ludzi. Etykieta wojny wymagała, aby samuraj nie przelewał krwi słabszego, pokonanego przeciwnika. Bushido zawierało więc w sobie współczucie wobec słabych, bezbronnych, pokornych w obliczu szlachetności samuraja. Jednakże należy zaznaczyć, że przestrzegano młodych samurajów przed zbytnią łagodnością.

Uprzejmość - powinna być raczej uzewnętrznionym poszanowaniem obcych uczyć. Z nadzwyczajną starannością uczono jak się kłaniać, chodzić i siedzieć. Zachowanie przy stole stało się prawdziwą umiejętnością. A picie herbaty wyniesiono do rzędu ceremonii. Dobrze wychowany człowiek musiał naturalnie być mistrzem w tych kunsztach.

Skromność
- była bliska uprzejmości, przez którą rozumiano także cierpliwość, brak uczuć zawiści i złości, człowiek honorowy nigdy nie używał do siebie określenia „mistrz", tylko „dążący do mistrzostwa". Rozwojowi zasady uprzejmości sprzyjały nieustannie ćwiczenia dobrych manier. Jeżeli skromność nakazywała samurajowi zachowywać się wobec pana szczególnie uprzejmie i uniżenie okazywać cierpliwość - to wobec prostych ludzi bushi stawał się hardy i wzniosły.

Prawda i prawdomówność - „Bushi-no ichi-gon"- słowo samuraja - wystarczyło, by poświadczyć jakieś twierdzenie. Poszanowanie prawdomówności było tak wielkie, że najlepsi samurajowie nawet przysięgę uważali za ubliżającą ich godności.

Honor - „Dobre imię" uważano za coś co rozumie się samo przez się; najlżejsze jego zadraśnięcie uchodziło za wstyd. „Będą się z ciebie śmiać"- w ten sposób matka karciła małego urwisa. Takie zwracanie się do poczucia honoru trafiało w serce dziecka, w punkt najbardziej wrażliwy. Uczucie wstydu wydaje się być pierwszym znakiem moralności. Honor i sławę ceniono bardziej niż życie, dlatego kiedy na kartę stawiano jedno z tych pojęć, samuraj bez namysłu oddawał za nie życie. Z tą cechą wiązał się obowiązek uczciwości w walce. Aby uniknąć hańby lub zdobyć sławę, znosili młodzi samurajowie wszelkiego rodzaju niedostatki lub też poddawali się najcięższym fizycznym i moralnym cierpieniom. Życie niewiele u nich znaczyło, jeśli za jego cenę można było zdobyć sławę i honor; skoro więc zdarzyła się sposobność rzekomo warta tej ofiary, ofiarowano życie z największym spokojem i bez namysłu. Wojownicy surowo strzegli swego „dobrego imienia" - wstyd był najcięższym doznaniem dla samuraja. „Niesława jest podobna do nacięcia na drzewie, które z czasem robi się coraz większe".

Obowiązek wierności - wierność wobec pana wymagała od samuraja całkowitego wyrzeczenia się korzyści osobistych. Jednak nie oznaczała konieczności składania w ofierze własnego sumienia. Bushido nie uczyło wyrzekania się własnych przekonań nawet dla suzerena, dlatego w wypadku, kiedy feudał żądał od wasala czynów sprzecznych z jego przekonaniami, wasal ów winien był wszelkimi siłami starać się przekonać swego księcia, aby zaniechał postępku hańbiącego imię szlachetnego człowieka. Jeśli okazywało się to daremne, samuraj winien był dowieść szczerości swoich słów, popełniając samobójstwo metodą seppuku.

Panowanie nad sobą - niegodnym samuraja było okazywać twarzą to, co się dzieje w jego duszy. Cierpliwość i znoszenie przykrości wzmacniano takim oto cytatem Mencjusza: „Cóż mnie to może obchodzić, gdy ty poniżysz siebie i mnie obrazisz. Mej duszy nie zdołasz splamić swoją obrazą". Umiejętność panowania nad sobą i kierowania swoimi uczuciami była u samurajów doprowadzona do doskonałości. Równowaga duchowa była ideałem bushido. Ilustracją do umiejętności samokontroli samurajów jest obrzęd seppuku. Samobójstwo było przez samurajów uważane za najwznioślejszy czyn i najwyższy przejaw osobistego heroizmu.

Kłamstwo dla samuraja równało się tchórzostwu. Słowo samuraja znaczyło więcej niż jakiekolwiek pisemne zobowiązania, które były uważane za poniżające.
Seppuku - z kodeksem bushido nierozerwalnie jest związany obrzęd seppuku, czyli samobójstwo przez rozcięcie sobie brzucha. Niekiedy niepoprawnie używane jest określenie „harakiri" - które znaczy „rozcięcie brzucha" - seppuku jest to symboliczny i honorowy rytuał, harakiri, tylko samą czynność. Rozcinano brzuch ponieważ zgodnie z filozofią buddyjską, a zwłaszcza z naukę sekty zen, brzuch uważano za najważniejszy, centralny punkt ciała ludzkiego i zarazem siedlisko życia. Uważano, że siły żywotne skupione są w brzuchu i zajmują centralne miejsce wobec całego ciała. Japończycy brzuch traktują też jako wewnętrzne źródło emocjonalnej egzystencji, a otwarcie go metodą seppuku oznacza jak gdyby odsłonicie własnych szczerych prawdziwych uczuć, służy jako dowód czystych intencji i zamiarów. Po śmierci w ten sposób, samuraj był oczyszczany ze wszelkich zarzutów. Seppuku popełniano w wypadku uszczerbku na honorze lub niegodnego postępku (hańbiącego imię wojownika - według norm) bushido. Rozcięcie brzucha wymagało od rycerza wielkiego męstwa i wytrzymałości, ponieważ jama brzuszna jest jednym z najwrażliwszych miejsc w ciele ludzkim, gdzie skupia się wiele zakończeń nerwów. Seppuku popełniano na wiele sposobów, ale najważniejsze było to, by samuraj rozciął tak jamę brzuszną, aby otaczający go ludzie mogli widzieć jego wnętrzności i tym samym „czystość myśli" wojownika. Brzuch rozcinano dwukrotnie, najpierw poziomo od lewego boku do prawego, a następnie pionowo od przepony do pępka. Pomysłowość rozcinania jamy brzusznej była bardzo bogata, można też było wykonywać cięcia w kształcie litery X albo jeszcze inaczej. Zdarzały się przypadki, że seppuku popełniano nie metalowym, lecz bambusowym mieczem, którym było znacznie trudniej przeciąć wnętrzności. Praktykę tę stosowano, aby zademonstrować wytrzymałość i męstwo wojownika.


BIBLIOGRAFIA
1. Nitobe Inazo - „Bushido dusza Japonii".
2. Aleksander Śpiewakowski, Samuraje, Warszawa 1989.
3. Mistrz Kaisen, Budodharma - droga samuraja, Katowice, bez roku wydania.

Jest to mocno skondensowane opracowanie o bushido, jeśli ktoś chce więcej zapraszam do w/w lektur. Sztuki walki wywodzą się ze Wschodu, ale w ostatnim czasie zapomina się i deprecjonuje wartości etyczne kodeksu honorowego - może czas powrotu do źródeł?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 79498
Posiadam książkę Nitobe Inazo "Bushido dusza Japonii".Co jakiś czas ją sobie czytam.Cholera,urodziłem się kilka wieków za późno i nie w tym miejscu co trzebaJedno jednak wiem,że trzeba mieć zasady i się ich trzymać jak samuraje.Coraz mniej w dzisiejszych czasach ludzi z zasadami i kręgosłupem moralnym.

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 117 Napisanych postów 34575 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 195972
Zasady i kręgosłup moralny zawsze są, tylko się z czasem zmieniają. To jest ogólnie bardzo indywidualne, zależne w dużej mierze od środowiska w jakim się wychowywało.

Jak to się mówi - czym skorupka za młodu nasiąknie...

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1921 Wiek 44 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 14221
W kung fu zasady jakie znam:
nie kompromituj nauczyciela zwłaszcza przegraną
oszukuj, rób co chcesz byle wygrać
jak robisz coś niekoniecznie uczciwego to nie daj się złapać

bujing yishi bu zhang yi zhi

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 2170 Wiek 50 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 30793
Słaby masz co do jednego rację....coraz mniej takich ludzi....ale oni są i dbają o pewne zasady, które są dla nich naturalne i przekazują je następnym pokoleniom....
Markos dzięki za ....ten temat.....i kodeks..o którym w "szaleństwie" biegu życia często zapominamy...niestety
dzięki wielkie...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1921 Wiek 44 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 14221
Wuxia - co do zasad które zamieścił Markos to się zgadzam, że są cenne i coraz rzadsze niestety

bujing yishi bu zhang yi zhi

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 14133
Napisałem to z wielką przyjemnością, bo niestety zapomniało się, że sztuka walki ma też wychowywać. Instruktorzy, mistrzowie, działacze zapominają, że młodzież potrzebuje autorytetów i niejednokrotnie patrzy na trenera jak na idola. Jeśli jesteś tylko ćwiczącym, wiele rzeczy ujdzie Ci na sucho, jeśli zaś jesteś mistrzem, musisz dbać o to jak i co robić (np. jeden z moich znajomych trenerów na opisie w gg chwali się w sposób wulgarny o swoich podbojach seksualnych - jeśli to widzą jego uczniowie, daje im zły przykład). Bushido może jest przestarzałe - ale wartości takie jak honor, uczciwość, prawda, szacunek - nigdy nie powinny być zapomniane....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 2170 Wiek 50 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 30793
Yangu....wiem , że wiesz
Markos...człowiek jest tylko albo aż człowiekiem i czasem uczy się na błędach...ale całkowicie się z Tobą zgadzam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 117 Napisanych postów 34575 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 195972
To się nie tylko do sztuk walki odnosi, ale wręcz powiedziałbym, że do olimpijskiej idei sportu ogólnie.

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 14133
Niezupełnie. Tylko w SW jest tak mocno akcentowana etyka - w olimpizmie głównie kładzie się nacisk na ideę fair play - generalnie podkreśla się, że żeby nie brać dopingu, szanować zasady gry, ale podczas treningu stricte sportowego,np. pływania na stylem dowolnym na 100 m, nikt nie mówi zawodnikowi - szanuj swojego przeciwnika. W SW to jeszcze jest (np. symbolicznie okazywane ukłonami).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 117 Napisanych postów 34575 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 195972
Podajesz ręce, gratulujesz. Różni się po prostu sposób okazywania szacunku.

We wschodnich SW wydaje się to podkreślone, bo jest inne po prostu od zachodnich standardów. O tym by być w porządku powinien pamietać każdy. Tak jak mówiłeś, szczególnie trenerzy jako idole swoich podopiecznych. Że o legendarnych trenerach trenerów, szefach organizacji nie wspomnę.

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Komedie video,czyli "zabójcze techniki walki" inaczej;-)

Następny temat

Cytaty o walce, duchu itp.

Masa