SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Efedryna - zebrane informacje

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15692

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 731 Napisanych postów 31016 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 94344
Obecnie rynek suplementów pełen jest produktów, które noszą dumną nazwę spalacze tłuszczu. Olbrzymie zapotrzebowanie na efektywny produkt bądź też lekarstwo, które pomoże nam spalić niechciany tłuszcz. Koniunkturę na takie potrzeby wyczuli przeróżni producenci suplementów, czyniąc tą gałąź przemysłu suplementów potwornie dochodową. Od dłuższego czasu jest dostępna także i unas(mniej lub bardziej legalnie) suplement, który jako jeden z nielicznych ma prawo być nazywanym spalaczem tłuszczu. W ciągu lat obecności na rynku z "suplementem" tym miało kontakt nie tylko miliony osób chcących się odchudzić, ale setki tysięcy osób używających go jako lekarstwo na astme bądź kaszel. Jak się nazywa ten stosowany w Chinach od 2 tyś lat środek? To oczywiście efedryna!!
Przed wami jeden z najbardziej obszernych i kompletnych artykułów poświęcony temu wywołującemu kontrowersje środkowi.

Jak pisałem tytułem wstępu efedryna jest stosowana w Chinach od ponad 2 tyś lat. Najbardziej popularną formą jest chińskie zioło Ma-Huang(istnieje też wersja ziołowa otrzymywana z Sida cordifolia oraz wersja syntetyczna HCL), którego głównym składnikiem aktywnym jest efedryna. Efedryna należy do alkaloidów, które działają na układ współczulny i posiadają właściwości odchudzające i termogeniczne ( przyjmuje się, że odchudzająca moc efedryny to w 25% termogeneza). W celach leczniczych podaje się dla efektu rozkurczającego mięśnie gładkie oskrzeli. Na pewno teraz rodzi się pytanie jak dokładnie efedryna wpływa na spalanie tłuszczu. Aby narzędzie było sprawnie wykorzystane do celu przeznaczenia, należy najpierw poznać jego działanie. Dlatego też teraz krok po kroku opisze działanie termogeniczne oraz lipotyczne efedryny. Następnie bliżej spojrzymy na badania dotyczące stosowania efedryny( oraz kilku innych składników wspomagających procesy odchudzania) na ludziach.

Jako sympatykomimetyk, efedryna stymuluje współczulny układ nerwowy. Dzieje się to dzięki pobudzaniu zakończeń nerwowych poza zwojowych współczulnego układu nerwowego do wytwarzania katecholamin (epinefryny i norepinefryny) do części synaptycznej. Działanie efedryny na epinefryne powoduje zwiększenie jej cyrkulacji, epinefryna jest głównym antagonistą beta-receptorów adrenergicznych. Wypuszczona norepinefryna do przestrzeni synaptycznych działa na receptory adrenergiczne rozmieszczone na powierzchni adipocytów( komórki tłuszczowe). Powoduje to rozpoczęcie kaskady działań wewnątrz, adipocytów, która prowadzi do zwiększenia procesu lipolizy.


*****Proces Lipolizy****

Lipoliza jest porecesem rozkładu trójglicerydów na glycerol i kwasy tłuszczowe. Proces ten jest zależy od enzymu zwanego hormonem wrażliwej lipazy (HSL). Aktywacja HSL jest ostatnim stopniem w łańcuchu reakcji wewnątrz komórkowych, jakie składają się na system II przekażników. W systemie tym norepinefryna jest I przekaźnikiem a II jest Cykliczny Adenozyno Monofosforan (cAMP).

Cała kaskada reakcji zapoczątkowana przez stymulacje efedryną wygląda następująco:

1) Efedryna stymuluje zakonczenia nerwow sympatycznych do wytwarzania norepinefryny.
2) Norepinefryna łączy się z receptorami adrenergicznymi na powierzchni wszystkich tkanek zawierających te receptory (nie działa tak selektywnie jak np. clenbutarol)
3) Po połączeniu się Norepinefryny z receptorami następuje aktywacja enzymów cyklazy adenylowej przez białka (Gs- stymulujące powstawanie II przekażników).
4) W wyniku cyklazy adenylowej ATP zamieniane jest w 3'-5' cAMP.
5) Następnie cAMP łączy się z regulującymi podjednostkami kinazy białkowej A.
6) Po połączeniu w wyniku kinazy A powstają kataliczne podjednostki.
7) Kataliczne podjednostki fosforyzują HSL, zamieniając je na aktywną formę, HSL-P
8) Następnie HSL-P katalizuje trój-fazowe reakcję redukcji trójglicerydów w glicerol i kwasy tłuszczowe.


Przyglądając się poszczególnym etapom możemy opisa dokładnie działanie efedryny na ludzki organizm.

*****Etap I*****

W tym etapie należy wiedzieć, że efedryna nie działa bezpośrednio na receptory adrenergiczne. Mobilizacja ich działania dzięki działaniu, norepinefryny, która została wcześniej wytworzona w wyniku stymulacji efedryny.
Wnioski takie wyciągnięto z badania efektywności działania efedryny na tkankę tłuszczową z nienaruszonymi nerwami sympatycznymi oraz bez nich. Jak tylko nerwy zostały usunięte efedryna miała bardzo mały wpływ (można przyjąć że żąden) na koncentrację , typowa po u ustnym przyjęciu. Prowadzi to do powstawania zarówno wad jak Najpierw zalet.

Na początek wady:
Efedryna zwana jest nie selektywnym antagonistą receptorów adrenergicznych (wspominałem wcześniej bardziej selektywny clen), ponieważ przez wytwarzanie norepinefryny oddziałuje ona na różne rodzaje receptorów adrenergicznych. Norepinefryna może połączyć się receptorami alfa lub beta, gdzie receptory alfa powodują obniżenie aktywności lipolizy a beta powodują jej zwiększenie. Efekt lipolizy zależy, więc od stosunku receptorów alfa do beta w każdej poszczególnym adipocycie ( stąd też zasadnym wydaje stwierdzenie, że działanie efedryny zależy od naszej genetyki).
Kolejny problemem jest jej siła. Nie specyficzni angoniści są mniej efektywni na beta receptory niż wyspecjalizowani np. Albuterol lub wcześnie wspominany Clenbuterol. Wydaję się to zrozumiałe, kiedy spojrzy się na mechanizm działania. Na działanie clenbuterol nie będzie miało wpływu aktywność sympatyczna a jedynie dawka, jaką stosujemy. Efedryna jest zależna od uwalniania norepinefryny, dawka ma wpływ jedynie do pewnego punktu. A jak wiadomo clenbuterol działa silnie anabolicznie na zwierzęta, co pokazały badania, w których był podawany w dawkach 4mg na kg przez okres 10 dni. Efekt ten uzależniony był od długiej i stałej aktywacji receptorów clenbuterol jest najbardziej anabolicznym beta agonistą dzięki swojemu długiemu czasowi półtrwania (34-35 godzin)co jednak nie przekłada się na działanie na ludzi. Okres półtrwania efedryny to około 4 godziny. Czynniki wpływające na taki długi okres półtrwania clenbuterolu ma fakt, że jest poddawany pierwszej fazie metabolizmu jak inni beat agoniści. Okres półtrwania większości beat agonistów trwa do 6 godzin. Pomimo krótkiego okresu półtrwania badania pokazują, że efedryna wykazuje jakieś właściwości anaboliczne, związek pomiędzy okresem półtrwania a własnościami anabolicznymi beta agonistów pozwala wywnioskować, że mają one działanie anaboliczne, czego odzwierciedleniem jest zauważalnym wzrost mięsni, który zależny jest od czasu, przez jaki aktywna forma oddziałuje na beta receptory komórek mięśniowych. Prawdziwość tych twierdzeń udowodnione są pośród badań podanych poniżej( padanie porównujące salbutamol z clenbuterolem, oczywiście chodzi o badania nad zwierzętami).

Oczywiście nie można stwierdzić autorytatywnie, że beta agoniści nie działają anabolicznie na człowieka a wiążę się to z dawkami stosowanymi u ludzi i zwierząt. Udowodniono, że powolne uwalnianie salbutamolu u zdrowego człowieka wpływa na wzrost siły. Badania, co więcej pokazują, że na dietach niskokalorycznych w momencie przyjmowania efedryny następuje zachowanie suchej masy mięśniowej i w widoczny sposób oprawia się odkładanie białka, co może wskazywać na działanie anaboliczne beta agonistów.

Zastosowanie w redukcji nie selektywnych beta agonistów są dwojakie. Po pierwsze pomimo tego, że wiąże się z innymi receptorami adrenergicznymi, najbardziej oczekiwany efekt, jakim jest termogeneza jest odczuwalny w czasie ciągłego przyjmowania. Wyjątkowo może dojść do chronicznego stymulowania receptorów alpha przez norepinefryne i epinefryne, która powoduje aktywacje dejodynazy tyroksynowej co powoduje konwersje obwodowej T4( tyroksyna) w T3 (trijodotyronina). Znaczący wzrost T3 w stosunku do T4 następuje po 4 tyg. Ciągłego przyjmowania efedryny. Zwiększony poziom T3 może prowadzić do zwiększonego uwrażliwienia receptorów na działanie norepinefryny i epinefryny. Co warte odnotowania te same badania stwierdzają ze po 12 tyg. Stosowania efedryny stosunek ten spada poniżej poziomu wyjściowego( co należy rozumieć iż suplementacja efedryna, nie powinna trwać dłużej niż 12 tyg.

Również zwiększoną efektywność w momencie dłuższego stosowania efedryny jest jej interakcja z beta-3 receptorami. Pomimo, że struktura i poszczególne funkcje są wciąż odkrywane to jednak pewne jest, że pewna część działania efedryny jest związane z beta-3.

Z racji, że efedryna ma mniejsza moc w porównaniu z innymi wyspecjalizowanymi agonistami receptorów beta-2, blokuje ona w mniejszym stopniu receptory beta w wyniku ciągłego przyjmowania. Ciągła stymulacja receptorów beta-2 powoduje obniżenie wrażliwości tkanek na beta agonistów. Obniżenie wrażliwości może być homologiczną desentyzacją, gdzie aktywna strona receptora jest przemieszczana wewnątrz błony komórkowej, co powoduje, że miejsce wiązania nie jest już w dogodnej pozycji, lub heterologiczna desentyzacją, gdzie receptor jest fosforyzowany, przez co staje się niezdolny do brania udziału w drugim systemie przekaźników . Proces desentyzacji składa się z wielu różnych mechanizmów. Główną zasada jest:, czym silniejszy symulant, tym większa i szybsza desentyzacja. Clenbuterol wywołuje silny efekt termogeniczny, ale tylko prze krótki okres około 2 tygodni. W praktyce wygląda to tak, że w tym czasie zwiększa się dawkę, co tylko zwiększa, desentyzację i prowadzi do zatrzymania stymulacji lipolizy prze katholamin. Z drugiej strony efedryna wywołuje łagodniejszą reakcję, ale jej termogeniczne działanie może trwać nawet i 20 tygodni.

Dążąc do sedna I Etapu, zalety używania nie selektywnego beta agonisty takiego jak efedryna posiada korzystny wpływ na dejodynazę tyroksynową, a tym samym na zwiększenie proporcji T3/T4, jej efekt na receptory beta-3 i jej tendencję do nie powodowania ekstremalnej desentyzacji receptorów beta-2. Wszystko to prowadzi to stwierdzenia, że termogeniczny efekt efedryny jest uwydatniony przez długo trwałe stosowanie.

*****Etap II*****

Wracając do procesu lipolizy stymulowanej przez efedrynę, w II etapie norepinefryna łączy się z receptorami adrenergicznymi, znajdującymi się na powierzchni wszystkich tkanek zawierających tego rodzaju receptory. Mając na uwadze efekty uboczne efedryny możecie wywnioskować, jakie tkanki zawierają receptory adrenergiczne. Na początku stymulowanie efedryną przyśpiesza czynność pracy serca, przez zwiększenie tempa, siły i częstotliwości skurczy. Co więcej powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, w wyniku czego następuje obniżenie przepływu krwi do większości organów m.in. nerek, skóry i innych narządów przewodu pokarmowego. W większości tych tkanek, reakcje sympatyczna jest stworzona, aby ciało mogło szybciej i lepiej reagować na zaistniałe niebezpieczeństwo (tzw. "Flight or fight" czyli walcz lub uciekaj).Przez redukcję przepływu krwi do organów wewnętrznych, więcej krwi może być skierowana do pracujących mięśni. Serce pompuje więcej krwi, oczy ulegają rozszerzeniu, przewód pokarmowy spowalnia ruchy, uwaga i czujność wyostrza się, co pozwala osobie na skupienie się na ucieczce lub walce przy jednoczesnym mniejszym odczuwaniu bólu. Organizm właśnie właśnie włączył TURBO i jest gotowy na nadludzki wysiłek.


W przypadku komórek mięśniowych aktywacja beta adrenergicznych receptorów stymuluje syntezę białka, przez ten sam system drugich przekaźników, co w przypadku tkanki tłuszczowej.

*****Etap III*****

W tym etapie widzimy, jaką białka G odgrywają kluczową role w metabolizmie tłuszczu w adipocytach. Norepinefryna łączy się beta receptorami adrenergicznymi aktywując stymulujące białka G. Następnie białka te aktywują cyklaze adenylową. Kiedy aktywowane są receptory alfa , pobudzane są hamujące białka G, które nie pozwalają na uruchomienie cyklazy adenylowej. Powoduje to zatrzymanie powstawania cAMP, a tym samym lipolizy. Bialka G są również po części odpowiedzialne desentyzację receptorów. Dotyczy to oddzielania receptorów od stymulujący białek G. Powoduję to zatrzymanie przekazu wiadomości na receptorze. W desentyzacji heterologicznej biorą udział również inne mechanizmy, opisane poniżej.

*****Etap IV*****

W tym etapie, ATP zamieniane jest w cAMP i nieorganiczny fosfor przez enzym cyklazy adenylowej. cAMP zawiera pojedynczą grupę fosforową połączoną z 3' i 5' węglem rybozy. Stąd też nazwa cykliczny monofosforan adenozyny. PPi i cAMP w swych formach mogą istnieć przez bardzo krótki czas. PPi jest hydrolizowane przez nieorganiczną pirofosfotazę tworząc Pi. 3'-5'-cAMP jest również szybko dezaktywowany przez enzym znany jako cykliczną fosfodiestrazę (PDE). PDE rozbija łączenie pomiędzy 3' węglem rybozy a grupą fosforową tworząc 5'-cAMP, które jest nieaktywne i nie łączy się w białkowej kinazie A. Tym samym nie prowadzi do aktywacji HSL. Jest to pierwszy mechanizm hamowania zwrotnego, które zostanie opisane później.

*****Etapy V-IIIV*****

W etapie od 5 do 8 cAMP łączy się regulującymi podjednostkami kinazy białkowej A. To łączenie uwalnia kataliczną podjednostkę białkowej kinezy A, która fosforyzuje HSL. Kiedy HSL jest już aktywna formą HSL-P może uczestniczyć w procesie lipolizy.W tym momencie zaczyna się ostateczny etap. HSL-P katalizuje rozkład trójglicerydów w trzech fazach. W każdej z tych faz usuwany jest jeden kwas tłuszczowy dopóki pozostanie tylko glicerol i trzy kwasy tłuszczowe. To, że tłuszcz został rozbity nie oznacza, że już go nie ma. Jeśli nie zostanie on spalony, w wyniku lipogenezy zostanie zamieniony w tłuszcz. Proces lipolizy i lipogenezy, używający tych samych kwasów tłuszczowych, nazywany jest często jałowym cyklem("futile cycle")


Hamowanie zwrotne.

Proces lipolizy jest kontrolowany na kilku poziomach. Substancje chemiczne zaangażowane w tłumienie lipolizy to fosfodiestraza, prostaglandyny i adenozyna. W momencie stosowania efedryny należy dążyć do stłumienia ich.

Fosfodiestraza

cAMP jako najbardziej aktywna biologicznie molekuła, żeby mogła być kontrolowanym drugim przekaźnikiem, musi być szybko dezaktywowana. W komórkach docelowych fosfodiestraza powoduje hydrolizę cAMP w nieaktywne fragmenty. Efekt stymulacji norepinephriny i epinephriny (używających cAMP jako drugiego przekaźnika) ze względu na PDE zależy od ciągłej regeneracji cAMP a tym samym od poziomu wydzielania norepinephriny i epinephriny. Pomimo, że naszym celem jest pokonanie tego zwrotnego mechanizmu, muszę zaznaczyć jego ważna role dla systemu fizjologicznego.

Prostaglandyny

Prostaglandyny produkowane są we wszystkich tkankach ciała. dodatkowe cyfry i litery oznaczają ich strukturę np. PGE2 oznacza prostaglandyn typu E, który desygnuje go jako beta-hydroxyketon. Numer oznacza liczbę podwójnych wiązań, w naszym przypadku dwa. Prostaglandyny (PG) pełnią funkcję regulatorów wielu procesów fizjologicznych, najbardziej znanymi są wrażliwość na ból i stany zapalne. Zbudowane są z 20-węglowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas arachidonowy.
W pierwszej fazie konwersji kwasu arachidonowego w prostaglandyny, enzym cyclooxygenase utlenia kwas arachidonowy tworząć PGG2. Większość niesterydowych przeciwzapalnych środków takich jak aspiryna, ibuprofen, naproxin sodium i inne, blokują działanie cyclooxygenasy, co powoduje tłumienie syntezy prostaglandyn. W odpowiedzi na beat-adrenergiczną stymulację prostaglandyny E2 uwalniane są do przestrzeni synaptycznej. Te sprostaglandyny mają receptory sprzężony do hamujących białek G (Gi). Białka te obniżają aktywność cyklazy adenylowej a tym samym zmniejszają koncetracje cAMP w komórce. Dlatego pomysł używania środków blokujących prostaglandyny wydaje się logicznym uzupełnieniem w stosowaniu efedryny jako spalacza tłuszczu.


Adenozyna

Adenozyna jest ma trochę bardziej złożoną naturę jako czynniki hamowania zwrotnego, ze względu na swoją podwójną rolę jako aktywatora i inhibitora. Adenozyna jest purynowym nukleozydem, dla nas najważniejsza jest fakt, że może hamować gromadzenie się cAMP. Kiedy komórka tłuszczowa stymulowana jest przez beta adrenergicznego agonistę np. norepinephrine, komórka produkuje adenozynę. Następnie adenozyna w chodzi w interakcję z receptorami sprzężonymi z białkami G (Gi), które hamują cyklazę adenylową, a tym samym nie pozwalają na gromadzenie się cAMP 11*. Jej efekt w przestrzeni synaptycznej są podobne do tych, jakie mają alfa-2 agoniści, ze względu na sprzężenie receptorów z hamującymi białkami G (Gi). Podsumowując, używając sympatomimetyka jak efedryna aktywujecie mechanizm regulacji obejmujący adenozynę.

Oczywistym powinien być fakt, dlaczego tak dużo mówimy o negatywnym działaniu hamowania zwrotnego w odpowiedzi na stymulację adrenergiczną, ponieważ zależy nam na osłabieniu tego procesu. Tutaj przychodzi czas na przedstawienie metyloksantyny i inhibitorów prostaglandynów.

Kofeina jest metyloksantyną i posiada zdolność do blokowania fosfodiestrazy wewnątrz komórki udowodniono również, że zapobiega ponownemu wychwytywaniu norepinephiriny. Inną właściwością kofeiny jest blokada receptorów adenozyny. Mogą pojawić się pytania czy przyjmowanie doustne kofeiny powoduje blokadę fosfodiestrazy, odpowiedz brzmi: tak blokuje. Wspomniane właściwości kofeiny sprawiają, że jest ważnym dodatkiem do efedryny wspomagającym utratę tłuszczu.

Apiryna, jak wspomniałem wcześniej, jest inhibitorem prostaglandyn. Działa przez blokowanie aktywności cyclooxygenasy. Ponieważ pewne prostaglandyny powodują hamowanie lipolizy i są produkowane w odpowiedzi na stymulację adrenergiczną, inhibitory prostaglandyn podobnie jak kofeina są ważnym dodatkiem do efedryny wspomagającym utratę tłuszczu.Maksymalna efektywność osiąga się przy braniu 20 mg efedryny z 200 mg kofeiny i 300 mg aspiryny trzy razy dziennie około 30 min. przed posiłkiem oraz 60 min przed treningiem. Efekty uboczne efedryny, związane są z jej aktywnością sympatyczną, to: anoreksja, na początku przyjmowania może wystąpić zwiększone ciśnienie krwi, tachykardia, spowolniona praca układu pokarmowego (zaparcia), bezsenność, pobudzenie, niepokój, nerwowość i depresja (np. związane z odstawieniem efedryny). Po upływie około 4-6 tygodni przyjmowania większość symptomów zanika, w związku z szybko rozwijającą się tolerancją na efedrynę. Wydaje się, że jej aktywność termogeniczna trwa do 20 tygodni, dzięki właściwościom niskiej desentyzacji i powinowactwie z beta-3. Około 75% efektu efedryny na utratę wagi u otyłych ludzi związane jest kontrolowaniem apetytu.

Każdy, kto myśli nad stosowaniem efedryny, kofeiny i aspiryny powinien najpierw dowiedzieć się o możliwych jej efektach ubocznych. Jeśli cierpi ktoś z powodu wysokiego ciśnienia nie powinien używać sympatomimetyków takich jak efedryna. Podczas przyjmowania ziołowej postaci efedryny należy zwrócić uwagę na jej ilość i w jednej porcji oraz pamiętać, że ilości te są standaryzowane i nigdy nie możemy być pewni jak dużo bierzemy efedryny w jednej kapsułce.

Artykuł powstał na podstawie opracowań:

Bryan Haycock M.Sc., CSCS
bryan@thinkmuscle.com

Abstrakty:

1. Dulloo AG, Seydoux J, Girardier L., Peripheral mechanisms of thermogenesis induced by ephedrine and caffeine in brown adipose tissue. Int J Obes.15(5):317-326, 1991.

2. Astrup A, Lundsgaard C, Madsen J, Christensen NJ. Enhanced thermogenic responsiveness during chronic ephedrine treatment in MAN. Am J Clin Nutr. 1985 Jul; 42(1): 83-94.

3. Astrup A, Madsen J, Holst JJ, Christensen NJ The effect of chronic ephedrine treatment on substrate utilization, the sympathoadrenal activity, and energy expenditure during glucose-induced thermogenesis in MAN. Metabolism 1986 Mar;35(3):260-265.

4. Sibley DR, Daniel K, Strader CD, Lefkowitz RJ Phosphorylation of the beta-adrenergic receptor in intact cells: relationship to heterologous and homologous mechanisms of adenylate cyclase desensitization. Arch Biochem Biophys. 1987 Oct; 258(1): 24-32.

5. Toubro S, Astrup AV, Breum L, Quaade F. Safety and efficacy of long-term treatment with ephedrine, caffeine and an ephedrine/caffeine mixture. Int J Obes Relat Metab Disord Feb;17 Suppl 1:S69-S72, 1993.

6. Liu YL, Toubro S, Astrup A, Stock MJ. Contribution of beta 3-adrenoceptor activation to ephedrine-induced thermogenesis in humans. Int J Obes Relat Metab Disord 1995 Sep;19(9):678-685.

7. Nantel F, Bonin H, Emorine LJ, Zilberfarb V, Strosberg AD, Bouvier M, Marullo S The human beta 3-adrenergic receptor is resistant to short term agonist-promoted desensitization. Mol Pharmacol 1993 Apr;43(4):548-555.

8. Astrup A, Buemann B, Christensen NJ, Toubro S, Thorbek G, Victor OJ, Quaade F. The effect of ephedrine/caffeine mixture on energy expenditure and body composition in obese women. Metabolism Jul;41(7):686-688, 1992.

9. Pasquali R, Casimirri F Clinical aspects of ephedrine in the treatment of obesity. Int J Obes Relat Metab Disord;17 Suppl 1:S65-S68, 1993.

10. Kather H, Simon B., Biphasic effects of prostaglandin E2 on the human fat cell adenylate cyclase. J Clin Invest 64(2):609-612, 1979.

11. Lonnqvist F, Arner P, Interactions between adenylate cyclase inhibitors and beta-adrenoceptors in isolated human fat cells. Biochem Biophys Res Commun 1989 Jun 15;161(2):654-660.

12. Kalsner S, Frew RD, Smith GM., Mechanism of methylxanthine sensitization of norepinephrine responses in a coronary artery. Am J Physiol 1975 Jun;228(6):1702-1707.

13. Astrup A, Toubro S, Cannon S, et al. Caffeine: a double-blind, placebo-controlled study of its thermogenic, metabolic, and cardiovascular effects in healthy volunteers. Am J Clin Nutr 1990 May;51(5):759-767.

14. Astrup A, Buemann B, Christensen NJ, Toubro S, et al. The effect of ephedrine/caffeine mixture on energy expenditure and body composition in obese women. Metabolism 1992 Jul;41(7):686-688.

15. Girardier L, Control systems in the defense of body fat stores. Int J Obes Relat Metab Disord 1993 Feb;17 Suppl 1:S3-S8.

16. Dulloo AG, Jacquet J, Girardier L, Autoregulation of body composition during weight recovery in human: the Minnesota Experiment revisited. Int J Obes Relat Metab Disord 1996 May;20(5):393-405.

17. Dulloo AG, Miller DS, The thermogenic properties of ephedrine / methylxanthine mixtures: Human studies. Int J Obes 1986; 10: 467-81.

18. Astrup A, Breum L, Toubro S, Hein P, Quaade F, The effect and safety of an ephedrine/caffeine compound compared to ephedrine, caffeine and placebo in obese subjects on an energy restricted diet. A double blind trial. Int J Obes Relat Metab Disord 1992 Apr;16(4):269-277.

19. Toubro S, Astrup AV, Breum L, Quaade F. Safety and efficacy of long-term treatment with ephedrine, caffeine and an ephedrine/caffeine mixture. Int J Obes Relat Metab Disord 1993 Feb;17 Suppl 1:S69-S72.

20. Astrup A, Toubro S, Cannon S, Hein P, Madsen J. Thermogenic synergism between ephedrine and caffeine in healthy volunteers: a double-blind, placebo-controlled study. Metabolism 1991 Mar;40(3):323-329.

21. Dulloo AG, Miller DS., Aspirin as a promoter of ephedrine-induced thermogenesis: potential use in the treatment of obesity. Am J Clin Nutr 1987 Mar;45(3):564-569.

22. Horton TJ, Geissler CA., Aspirin potentiates the effect of ephedrine on the thermogenic response to a meal in obese but not lean women. Int J Obes 1991 May;15(5):359-366.

23. de Jonge L, Bray GA, The thermic effect of food and obesity: a critical review. Obes Res 1997 Nov;5(6):622-631.

24. Daly PA, Krieger DR, Dulloo AG, Young JB, Landsberg L Ephedrine, caffeine and aspirin: safety and efficacy for treatment of human obesity. Int J Obes Relat Metab Disord 1993 Feb;17 Suppl 1:S73-S78.

25. Breum L, Pedersen JK, Ahlstrom F, Frimodt-Moller J, Comparison of an ephedrine/caffeine combination and dexfenfluramine in the treatment of obesity. A double-blind multi-center trial in general practice. Int J Obes Relat Metab Disord 1994 Feb;18(2):99-103.

26. Astrup A; Toubro S; Cannon S; Hein P; Madsen J Thermogenic synergism between ephedrine and caffeine in healthy volunteers: a double-blind, placebo-controlled study. Metabolism 1991 Mar; 40(3):323-9.

27. Choo J, Horan M, Litlle R, and Rothwell N. Anabolic effects of Clenbuterol on skeletal muscle are mediated by beta2-adrenoreceptor activation. Am J Physiol 1992; 263:E50-E56.

28. Guentert TW, Buskin JN, Galeazzi RL Single dose pharmacokinetics of mabuterol in MAN. Arzneimittelforschung 1984;34(11A):1691-1696.

29. Morgan J. Clinical Pharmacokinetics of Beta-Agonists. Clin Pharmacokinet 1990 Apr;18(4):270-294.

30. Martineau L, Horan MA, Rothwell NJ, Little RA. Salbutamol, a beta 2-adrenoceptor agonist, increases skeletal muscle strength in young men. Clin Sci (Colch) 1992 Nov;83(5):615-621.

31. Caruso J, Signorile J, Perry A, et al. Time Course Changes in Contractile Strength Resulting From Isokinetic Exercise and Beta2 Agonist Administration. J. Strength Condition. Res. 1997; 11(1):8-13.

32. Rosenbaum M, Malbon CC, Hirsch J, Leibel RL. Lack of beta 3-adrenergic effect on lipolysis in human subcutaneous adipose tissue. J Clin Endocrinol Metab 1993 Aug;77(2):352-355.

33. MacIntyre DE. Human Beta-adrenergic receptor agonists: identification and in vivo evaluation in the rhesus monkey. Proceedings of the 1996 International Congress on Anti-Obesity Drug Targets, Cambridge, MA, 9-11 December. Little Falls, NJ: International Quality and Productivity Center.

34. Meyers DS, Skwish S, Dickinson KE, et al. Beta 3-adrenergic receptor-mediated lipolysis and oxygen consumption in brown adipocytes from cynomolgus monkeys. J Clin Endocrinol Metab 1997 Feb;82(2):395-401.

35. Danforth E, Himms-Hagen J. Obesity and diabetes and the beta-3 adrenergic receptor. Euro J Endocrin 1997; 136:362-365.

36. Yoshida T, Umekawa T, Kumamoto K, et al. Beta 3-Adrenergic agonist induces a functionally active uncoupling protein in fat and slow-twitch muscle fibers. Am J Physiol 1998 Mar;274(3 Pt 1):E469-E475.

37. Abe H, Minokoshi Y, Shimazu T. Effect of a beta 3-adrenergic agonist, BRL35135A, on glucose uptake in rat skeletal muscle in vivo and in vitro. J Endocrinol 1993 Dec;139(3):479-486.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 11
Dzieki. Magnez biore aspargin magnezu ,ale potas spróbuje i ta maśc.
Zaczełem wertowac działanie efedryny która mi pomaga ona uruchamia jakieś enzymy z wątroby moze z trzustki moze umnie cos żle fukcjonuje i musze sie pobudzac efedryna?Tam na pierwszym poscie jest opisane bardzo szczegółwe działanie efedryny ale nie mogę powiązac tych faktów narazie.Umnie jest prawdopodobnie za dużo acytelocholiny w synapsach powstają skórcze miesni twarzy i powiek ,kiedy ogladam tv albo jade samochodem . Przechodzi mi jak jestem skupiony na jakiejs czynnosci no i po efedrynie , troche po kawie i guaranie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 111118
Artykuł bardzo dobry, czytałem go jako pierwszego, gdy chciałem dowiedzieć się trochę o efedrynie i sposobie jej działania. Mimo, że mechanizm jest bardzo ładnie opisany, to artykuł ma parę błędów:

-aspirynę bym wyeliminował. W badaniach jej skuteczność razem z EC potwierdzono jedynie w przypadku osób otyłych.

-kofeina blokuje jedynie kanały adenozyny, jest inhibitorem fosfodiesterazy, ale w dawkach śmiertelnych dla ludzi.

-efedryna nie wpływa na beta-3 adrenoreceptory, a nawet jeżeli, to u ludzi to nie ma znaczenia, bo po prostu mamy ich niewielką ilość. Albo Bryan Haycock, albo autorzy badania, w którym stwierdzono tą zależność, wyciągnęli złe wnioski (o ile pamiętam, to nie agonizm receptorów beta-3 odpowiadał za dalszą utratę wagi, ale zwiększony poziom hormonów tarczycy)

Jednak jak już pisałem, całość jest bardzo dobra. SOG

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
mozna w tym dziale zapytac, jak sie ma bezpieczenstwo stosowania efki do clenu?

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 114 Napisanych postów 21032 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 208598
tzn o jakie bezpieczenstwo Ci chodzi?

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
side
oraz ogolnie wplyw na organizm
gosp. horm.
i te pe
bo czytajac posty z wyszukiwarki, z dopingu
zdania sa podzielone


Zmieniony przez - wylliam w dniu 2007-04-02 22:37:28
1

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 114 Napisanych postów 21032 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 208598
zalezy
roznie bywa
jedni odczuwaja side'y inni nie

szkodliwosc tez ciezko ocenic
nie sa to za zdrowe substancje, ale nie da sie ocenic np. w skali 10-stopniowej ktora jest jak 'niebezpieczna'

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
a ktora 'zdrowsza', ze tak ujme??
tez pewnie sie nie da
ale z jakiegos powodu efka jest b. popularna, dostepna itp
a clen w pojeciu ogolnym = koks

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 114 Napisanych postów 21032 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 208598
nie przeczytales dokladnie mojej wypowiedzi...
skoro nie da sie okreslic co bardziej szkodzi...to..

bo do efki jest latwiejszy dostep
nie jest zabroniona w niektorych krajach przez co mozliwe jest robienie preparatow na jej podstawie
ale np. bodajze we Francji zabroniona jest kreatyna i co?

obie substancje sa na liscie WADA, odnosnie substancji dopingowych
wiec

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
a z praktyki?? tez bez roznicy??

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 114 Napisanych postów 21032 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 208598
nie wiem
efke i clen bralem akurat w momencie juz czesciowego wysycenia receptorow
nie mialem zadnych side'ow na clenie, oprocz delikatnej telepawki rak...
jak dzialalo na serducho? nie wiem

wiem ze robili badania 24 tyg a anwet 50tyg brania efedryny i nie bylo zadnych skutkow ubocznych

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
dzieki wielkie!!
jednak za clen nie bede sie lapal tymczasowo

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

++++WYMIANA POSTóW+++++++++

Następny temat

Odzywki

Black weekend