SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dwudzielna rzepka.

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3236

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 67 Wiek 2 dni Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 1689
Witam, dwa miesiące temu po rozciąganiu czworogłowego następnego dnia bolało mnie kolano. Jakiś czas temu byłem z tym u fizjoterapeuty, zalecił ortopede oraz powiedział, ze warto jesc galrety z nozek swini, flaki, rozgotowane błony, chrząstki, ścięgna zwierzęce.

Przed wizytą u ortopedy zrobiłem RTG kolana. Wyszło - rzepka dwudzielna, nie można wykluczyc urazu.

W poniedziałek poszedłem prywatnie z tym do ortopedy. Powiedział, rzepka dwudzielna wada wrodzona. Staraj się z tym żyć. Powiedział tez, że jest duze prawdopodobienstwo, że z lewym kolanem jest podobnie. Dodał, ze gdy bol bedzie niedowytrzymania, wtedy autroskopia rzepki. Dodał, ze jestem młodym człowiekiem (18l) i by nie śpieszyc sie z tym.

Jeszcze miesiąc temu kolano bolalo strasznie podczas gry w pilke, biegając troche mniej. Wczoraj rozegrałem 90 minut bez bólu, jednak samo kolano było troche czuć, niewiele. Poprawa?

Dodam, ze kolano pyka, przeskakuje cos w srodku, jednak mniej niż kiedyś. Np. podczas przysiadów czego zakazał ortopeda.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 67 Wiek 2 dni Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 1689
Podczas tych przysiadow jest różnie, raz pyka raz nie. Gdy zginam noge w kolanie rowniez różnie.

Co dalej z tym robić? Jakies rady?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 2105 Napisanych postów 49740 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 491803
Jeśli to rzepka dwudzielna i jest to wada rozwojowa i masz ją od zawsze to dlaczego miałby teraz dopiero się pojawić dolegliwości bólowe ? Bardzo możliwe że problem jest zaburzenie czynnościowe a nie sama struktura rzepki którą tego typu ma około 2 % populacji. Z tego co pamiętam miałeś jakiś inny problem ( przywodziciele ?) daj linka do poprzedniego tematu.

FIZJOSTEO - Fizjoterapia i Osteopatia
Sk. Ks. Kard. Wyszyńskiego 5 , Warszawa
www.fizjosteo.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Zgadza sie, przywodziciele. Niestety linku do tematu nie moge o podac. Powodem jest moje prymitywne urządzenie. Jestes moderatorem. U mnie w profilu jest ten temat, mozesz go wkleić tu.

Kontuzja przywodzicieli to juz historia. Dotyczyła lewej nogi. Teraz chodzi o prawą. Wiem jednak, ze moze miec to zwiazek wspolny.

Sam ortopeda nie wyjaśnił mi skąd mogą pochodzic bole. Wspomniałem mu o rozciąganiu czworogłowych, powiedział, ze to moze byc przyczyną.

Hm. Troche dziwne. Moze jakies wlokna wokol tej dwudzielnej rzepki zostały uszkodzone.

Przez cale zycie ta wada nie dawała o sobie znac. Dopiero teraz.

Jednak czy objawy uszkodzonej rzepki dwudzielnej to pykanie w kolanie?

I co z tym robić?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2105 Napisanych postów 49740 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 491803
Czernin
Zgadza sie, przywodziciele. Niestety linku do tematu nie moge o podac. Powodem jest moje prymitywne urządzenie. Jestes moderatorem. U mnie w profilu jest ten temat, mozesz go wkleić tu.

po zmianach na forum jeszcze nie odnajduje się w nowym 'silniku'
http://www.sfd.pl/Kontuzja_przywodzicieli-t1141550.html

pykanie jest objawem nieprawidłowej biomechaniki dość szeroki temat od zmian w nieprawidłowych napięciu mięśniowo -powięziowym , krepitacji (trzeszczenia) w stawie zazwyczaj przy zdegenerowanym stawie po same uszkodzenie danej struktury
1

www.fizjosteo.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Więc należy leczyć tą dwudzielną rzepkę nie jaką wadę ale jaką kontuzje jej?

I czy ta wada przyczynic sie mogła do tego urazu?

I w bledzie byl ortopeda, ktory mowil, ze nalezy starac sie z tym zyc i ewentualnie podejsc do tego operacyjnie?

I gdzie sie udac? Fizjo zalecil orto. U ortopedy bylem i nic ciekawego. Wszystko o wizycie napisalem.

Moze zrobic USG kolana? Nie mam pojecia gdzie sie z tym udac.

Co myslisz?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Tak mysle. RTG wykazalo dwudzielną rzepke, więcej nic nie mowi. Wiec mysle, moze warto sprawdzic strukture miesnia poprzez USG i dzialac z tym kolanem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Taka zmiana może być i niewiele z nią można zrobić , rzadko kiedy wymaga to interwencji, do dobrego terapeuty

www.fizjosteo.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Czyli nie leczyc tego pod kątem rzepki dwudzielnej jako wady rozwojowej?

Kogo polecasz?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby , skąd jesteś ?

www.fizjosteo.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Kojarzysz Maków mazowiecki?

Powiat makowski.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Szpotawe kolana a przysiad olimpijski

Zestaw 1