SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Diety "cud" - diety bardzo niskokaloryczne i głodówki

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5189

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11141
Diety "cud"

Diety te oparte są często na zaleceniach typu :

- jedz tylko jajka i banany ( kuracja bananowa )
- pij tyko mleko ( kuracja mleczna )
- jedz tyko jabłka ( kuracja jabłkowa )
- jedz tylko jajka, twaróg i mięso ( kuracja białkowa )
- jedz tylko tłuszcze ( dieta Kwaśniewskiego )
- jedz tylko ananasy ( kuracja ananasowa )
- jedz tyko świeże i suszone owoce ( kuracja owocowa )
- nie łącz produktów ( np. mięsa z warzywami )
- jedz produkty zgodnie ze swoją grupą krwi

Takich diet z różnymi czasem bardzo naukowo brzmiącymi uzasadnieniami można wymienić setki. Z reguły powodują one spadek masy ciała ponieważ zawsze oznaczają zmniejszenie liczby zjadanych dotychczas kalorii, jednak ich jednostronność jest zawsze związana z ryzykiem powstania niedoborów niezbędnych składników pokarmowych.

Poza tym przyjrzyjcie się Państwo powyższej liście diet cud i zastanówcie się jak długo jesteście w stanie jeść, np. tylko ananasy czy jabłka.
Oczywiście można się zmobilizować i robić to przez tydzień lub dwa, ale co potem ?

Głodówki

Pisma kobiece w zestawach diet cud często zalecają jeden lub dwa dni głodówki w tygodniu celem oczyszczenia organizmu. Głodówka nie oczyszcza organizmu, a wręcz stosowana dłużej powoduje tworzenie tzw. ciał ketonowych, które „ brudzą „ organizm.
Głodówki stosowano wiele lat temu w szpitalnym leczeniu otyłości, ale zarzucono tą metodę leczenia kiedy zaobserwowano, że do utraty wagi przyczynia się nie tylko utrata tkanki tłuszczowej ale w dużej mierze również innych tkanek, co może prowadzić do powikłań m. in. ze strony układu krążenia.
Poza tym tak jak diety jednostronne nie jest to metoda, którą można stosować przez dłuższy czas i z reguły po kilku dniach głodowania, powstały deficyt kaloryczny i spadek masy ciała „ nadrabia się „ się w następnych dniach, kiedy zaczyna się jeść, często nawet więcej niż przed głodówką.


Diety bardzo niskokaloryczne


Pośrednie między ogólnie zalecanymi dietami około 1000 - 1500 a głodówkami są diety bardzo niskokaloryczne czyli VLCD. Są to gotowe preparaty, w postaci proszku z odpowiednio dobranym składem, które rozpuszcza się w wodzie lub mleku i spożywa 3 - 4 razy dziennie, ich dobowa kaloryczność wynosi 450 - 600 kcal.
Bezpiecznie tego rodzaju diety można stosować nie dłużej niż 4 tygodnie, dłuższe stosowanie wymaga kontroli lekarskiej i nie jest zalecane.

Zaletą tych diet jest :

- szybkie ustępowanie uczucia głodu już po 2 - 3 dniach
- mniejsze narażenie na pokusy, niż przy normalnej diecie
- spadek masy ciała około 4 kg w pierwszym tygodniu i około 3 kg w drugim

Do wad zaliczamy :

- większe narażenie na występowanie efektu jo - jo
- brak czynnika edukacyjnego ( pacjent dalej nie nauczył się jakie pokarmy spożywać, jaka jest ich kaloryczność )
- brak możliwości ich stosowania przez dłuższy czas
- stosunkowo większe zmniejszenie podstawowej przemiany materii, niż przy diecie 1000 - 1500 kcal.


Autor: Dr n. med. Magdalena Olszanecka - Glinianowicz

Katedra Patofizjologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach
Poradnia Chorób Metabolicznych „ Waga „ w Katowicach

Recenzent: Prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska - Markiewicz

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: [email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 2782 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15058
Nie powiedziałbym że pozostawanie przez miesiąc na diecie będącej poniżej progu kalorycznego wynikającego z PPM oraz wykluczającej spożywanie normalnych produktów może być zdrowe dla kogokolwiek. Można się w ten sposób nabawić różnych nieciekawych spraw, poczynając od problemów z układem pokarmowym i wydalniczym (brak błonnika)...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
ciał ketonowych, które " brudzą " organizm.

trochę zacofana opinia...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
ja naprzykład czytałem o badaniach przeprowadzonych na myszach i jedna miała bilans kaloryczny ujemny , druga na zero a trzecia na plus , to ta z ujemnym była najzdrowasza i miała najlepsze wyniki badań oraz żyła najdłużej.....to też polecam dużo zdrowo jeść oraz bardzo dużo ćwiczyć

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Restrykcje kaloryczne - długowieczność, ciekawy temat, w oparciu o modele zwierzęce wszystko wyglada obiecująco, ale jak to działa na ludzi, to już bardziej kontrowersyjna sprawa...

Zmieniony przez - ellis w dniu 2006-07-25 20:21:11
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
wiem to oczywiście mnie też to zaciekawiło dlatego to napisałem , jak będziesz miał jakieś informacje ciekawe to napisz coś na ten temat...a może już masz ?

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Ostatnio miałem ciekawą sytuację z tym tematem, dlatego trochę się interesowałem, czytałem badania, ale często są sprzeczne i nie dają jednoznacznych wniosków, jedynie przypuszczenia, no i są po angielsku.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 37 Wiek 11 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3723
A może wrzucisz choć parę ciekawych fragmentów? O długowieczności wiem tyle, ze nie jest nam tak do końca pisana, bo ciało starzeje się i umiera pod wpływem tlenu, paradoksalnie dającego również życie.

Żałuj za dowcipy, synu!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Jest bardzo dużo w tym temacie, ale nie ma jednoznacznych wniosków dal ludzi:

Caloric restriction and caloric restriction mimetics: current status and promise for the future.
Roth GS.

GeroScience Inc., 1124 Ridge Road, Pylesville, MD 21132, USA. [email protected]


Dietary caloric restriction is the most reproducible means of extending longevity and maintaining health and vitality. It has been shown to be relevant to a wide rage of species, including primates. Examination of key markers of the calorically restricted phenotype, such as plasma insulin, dehydroepiandrosterone sulfate, and body temperature, suggest that they may predict longevity in humans as well. However, most people would be unwilling or unable to adopt the 30% to 40% reduction in food intake necessary to achieve optimal health and longevity benefits. For this reason, a number of laboratories are pursuing caloric restriction mimetics: ways to achieve the benefits of restriction without eating less. This approach will undoubtedly remain a major focus of biogerontology for the foreseeable future.

Masoro EJ to osoba która mocniej zajmowała się tym tematem, więc jeśli ktoś chciałby coś poczytać to może poszukać jego opracowań.

Zmieniony przez - ellis w dniu 2006-07-26 21:17:41
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 37 Wiek 11 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3723
ways to achieve the benefits of restriction without eating less.

Hmmm. Taką najprostszą way to chyba sztuczki typu: pierś z kurczaka zamiast plastra karkówki, mleko 0,5% zamiast 3,2% i tak dalej, czyli wagowo i objętościowo tak samo, ale kalorycznie mniej.
Myslę jednak, ze to nie o takie banały chodzi. W końcu każde restriction niesie za sobą uczucie głodu czy też niedosytu, nawet jeśli waga/objętość pozostaje ta sama. I tu chyba trzeba zajrzeć w głąb mózgu, a nie układu pokarmowego

Żałuj za dowcipy, synu!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jajka i mikrofalówka (Gotowanie jajek w mikrofalówce)

Następny temat

Sczególne Posiłki - Ile Kcal ? !

Wiecej